Dieta dla nastolatków, czyli jak odchudzić nastolatka?

Dieta dla nastolatków, czyli jak odchudzić nastolatka?

Zdrowa dieta dla nastolatków wspiera ich rozwój i zapewnia energię niezbędną do pokonywania codziennych wyzwań. No właśnie, ale na jakich zasadach opiera się zdrowy jadłospis? Co stanie się, gdy o nim zapomnimy? Jak powinna wyglądać dieta dla młodzieży i jak odchudzić nastolatka?

Jak powinna wyglądać dieta nastolatków?

Prawidłowa dieta dla nastolatków jest niezwykle ważna. Nie tylko wspiera rozwijający się organizm, ale także pomaga rozprawić się z wieloma wyzwaniami. Kiedy mamy do czynienia z kompleksami wywołanymi nieprawidłową masą ciała, właściwe żywienie stanowi wsparcie w rozwiązywaniu problemu. To nie wszystko! Sposób odżywiania wpływa również na :

  • sen,
  • cerę,
  • samopoczucie,
  • poziom energii,
  • zdrowie psychiczne,
  • sprawność fizyczną,
  • i wiele innych kwestii… [1,2,3]

Nastolatkowie z nadwagą i otyłością lub zaburzonym postrzeganiem obrazu swojego ciała poszukują często różnego rodzaju diet. W tym niskokalorycznych, wykluczających duże grupy produktów, głodówek… Media społecznościowe, idole i presja rówieśnicza często nasilają motywację do szukania takich rozwiązań. Niestety, stosowanie wielu popularnych, internetowych diet może grozić nie tylko niedoborami pokarmowymi, ale  i problemami zdrowotnymi.

Podstawą każdej diety odchudzającej jest deficyt energetyczny. I takie rozwiązanie można stosować również u nastolatków. Głodówki, wykluczanie produktów i opieranie odchudzania na suplementach to rozwiązania, których lepiej unikać. Dieta dla młodzieży musi zawierać niezbędne składniki odżywcze i dostarczać potrzebnej energii, pozwalającej na prawidłowy przebieg wzrastania i dojrzewania [4]. Odchudzanie nastolatków powinno bazować więc na zasadach zdrowego żywienia, a nie internetowych mitach lub modach. 

Zamiast niesmacznych i niedoborowych diet z internetu możesz mieć spersonalizowany jadłospis oparty o pyszne potrawy. Sprawdź ofertę Centrum Respo!

Zdrowa dieta dla nastolatków poza prawidłową masą ciała niesie również inne korzyści. Pozwala zadbać o organizm, dobre samopoczucie, ograniczenie senności i zmęczenia, poprawę nastroju i przy okazji o wygląd zewnętrzny. Pozwala też zaspokoić ogromne potrzeby rozwijającego się mózgu, wspiera regenerację w trakcie snu i zapewnia energię niezbędną podczas codziennych zadań i nauki.

Jaka jest najlepsza dieta dla nastolatków? 

Polecamy sposób żywienia oparty o następujące zasady:

  • 80% diety to produkty zdrowe, nisko przetworzone,
  • źródło białka w każdym posiłku,
  • jak najczęściej woda zamiast słodkich napojów,
  • owoce i warzywa w każdym posiłku,
  • średnia garść orzechów, raz dziennie,
  • świeże lub suszone zioła zamiast soli,
  • 4-5 głównych posiłków zamiast ciągłego podjadania,
  • zbilansowany jadłospis i smaczne posiłki zamiast restrykcyjnych diet.

Dodatkowo odchudzanie u nastolatków warto wspierać poprzez regularną aktywność fizyczną [5]. Basen, rower, gra w piłkę czy nawet zwykłe spacery lub gry ruchowe na konsoli – te rzeczy sprawią, że dieta odchudzająca dla nastolatków szybciej przyniesie efekty. Najlepiej przynajmniej godzinę dziennie poświęcić na umiarkowaną aktywność, chociażby taką, jak wspomniany spacer lub po prostu więcej chodzenia zamiast korzystania z samochodowych podwózek i komunikacji.
Jeżeli nie masz pomysłu na ćwiczenia, które spodobają się nastolatkowi, sprawdź nasz atlas ćwiczeń. Znajdziesz w nim treningowe inspiracje dla każdego – niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania, w domu oraz na siłowni.

Dieta dla nastolatka jadłospis

Jak powinna wyglądać dieta nastolatka? Mamy dla Ciebie propozycję! Stworzyliśmy listę zdrowych przepisów, które możesz wykorzystać w codziennym jadłospisie. Podzieliliśmy je na trzy grupy, w zależności od ich właściwości.

Zaproponowaliśmy, kiedy możesz skorzystać z danego przepisu – na śniadanie, obiad czy kolację. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszczególne pomysły na posiłki wykorzystać o dowolnej porze dnia.

Pamiętaj, że taka rozpiska nie uwzględnia indywidualnego zapotrzebowania na składniki odżywcze i energię. Ludzie różnią się od siebie, dlatego dietę ze wszystkimi wyliczeniami możemy przygotować dopiero po przeprowadzeniu wywiadu żywieniowego. Gotowa dieta dla nastolatka z internetu nigdy nie będzie w pełni dostosowana do potrzeb konkretnego organizmu.

Zdrowa dieta dla nastolatków jadłospis

Co powinna zawierać zdrowa dieta dla młodzieży? Mamy kilka przepisów, które sprawdzą się jako podstawa zdrowego jadłospisu. Warto umieścić je w diecie każdego młodego człowieka, który chce zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie na co dzień. Na dodatek zobaczcie, jakie są pyszne!

Śniadanie


Tortilla z jajecznicą


Jajecznicę możesz podać z chlebem, bułką, bajglem…albo tortillą! Jeśli masz ochotę na kreatywną wersję tego klasycznego śniadania, nasza tortilla z jajecznicą jest właśnie dla Ciebie. Takie śniadanie rodem z fast foodu ze „złotymi łukami” w logo ma same zalety: świetnie smakuje i syci, a i to nie koniec.



Owsianka z płatkami Cini Minis


Jak stworzyć idealne jesienne śniadanie? Będą Ci potrzebne sezonowe owoce (polskie jabłka sprawdzą się perfekcyjnie) i…płatki śniadaniowe z dodatkiem cynamonu. Tak jest – pyszną, zdrową owsiankę możesz skomponować dodając do niej często demonizowane płatki – w tym przypadku: cini minis.



Kanapki z szynką parmeńską i mozzarellą


Lubisz kuchnię włoską, ale nie masz czasu na skomplikowane przepisy? Mamy dla Ciebie propozycję! Nasze kanapki z szynką parmeńską i mozzarellą to idealne śniadanie dla wszystkich, którym bliskie są włoskie smaki.



Posiłek do szkoły


Tortilla z fasolą i salsą pomidorową


Buenos dias! Masz ochotę na danie w prawdziwie meksykańskim stylu? Jeśli tak — nasza tortilla z fasolą i salsą pomidorową jest właśnie dla Ciebie.



Pełnoziarniste naleśniki z kurczakiem i awokado


Fani naleśników łączcie się! Jeżeli i Ty należysz do tego zaszczytnego grona, nasze pełnoziarniste naleśniki z kurczakiem i awokado są właśnie dla Ciebie. Dlaczego warto? Naleśniki z poniższego przepisu są nie tylko pyszne, ale też superpożywne i szybkie w wykonaniu. I dzięki nim naleśniki możesz jeść nie tylko na śniadanie i kolację, ale także na obiad. ;)



Kurczak grillowany z pikantnym sosem sriracha, ogórkiem, papryką i pieczywem


Chodzą Ci po głowie nieco ostrzejsze smaki? Kurczak grillowany z pikantnym sosem sriracha, ogórkiem, papryką i pieczywem zadowoli miłośników trochę intensywniejszych doznać smakowych.



Obiad


Respo ramen


Lubisz ramen? A co powiesz na Respo ramen? W naszej wersji to klasyczne danie kuchni japońskiej jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. Nie dość, że prezentuje się apetycznie, to równie dobrze smakuje…i pachnie! A do tego jest superpożywne, pełne witamin i sycące. Mnóstwo zalet na jednym talerzu!



Chilli con carne z indykiem i ryżem – kulinarny Meksyk


Chili con carne z indykiem i ryżem to aromatyczny przepis wywodzący się z kuchni Meksyku. Znajdziesz tu więc paprykę, pomidory, czerwoną fasolę, chili, a także…kakao. Takie połączenie smaków przeniesie Cię do prawdziwego kulinarnego raju — to możemy Ci obiecać. Koniecznie wypróbuj!



Makaron z sosem pomidorowym z ricottą


Miękki, puszysty włoski serek, kwaśne pomidory i makaron…brzmi dobrze? Jeśli na samą myśl o takim połączeniu cieknie Ci ślinka, koniecznie wypróbuj nasz makaron z sosem pomidorowym z ricottą. Wystarczy kilka składników, 20 minut i gotowe: pyszna potrawa już czeka na Twoim talerzu.



Kolacja


Naleśniki z serem i owocami


Proponuję wspaniały przepis na przepyszne i pełnowartościowe naleśniki z serem i owocami na lekki obiad letnim popołudniem, deser czy śniadanie na słodko. Przepis na ciasto naleśnikowe jest prosty, a jego przygotowanie jest łatwe i bardzo szybkie.



Kanapka z jajkiem sadzonym


Przepis na szybką i smaczną kanapkę z jajkiem sadzonym, którą możesz zaspokoić swój poranny głód lub zabrać ją ze sobą na drugie śniadanie. Wystarczy kilka prostych składników, które na pewno znajdziesz u siebie w lodówce i danie gotowe.



Tost z chlebem żytnim, masłem orzechowym i bananem


Tost na słodko? W USA króluje kanapka peanut butter & jelly, tymczasem my proponujemy przygotować zdrowszą wariację na jej temat. A konkretnie: tost z chlebem żytnim, masłem orzechowym i bananem. Zamiast dżemu mamy tu świeżego banana, czyli źródło takich ważnych składników odżywczych jak potas czy magnez.



Dieta odchudzająca dla nastolatków jadłospis

W tej grupie znajdują się przepisy, które wyróżniają się niską wartością energetyczną. Dodatkowo mają niski indeks glikemiczny, co wspomoże odchudzanie.

Śniadanie


Capresse


Capresse to orzeźwiająca sałatka z południa Włoch. Soczyste pomidory, świeża bazylia, ostra papryka, czerwona cebula, polane octem balsamicznym i aromatyczną oliwą z oliwek, utworzą na talerzu kompozycję barwną, a przy tym smaczną i zdrową.



Tosty z kurczakiem i awokado


Tosty łatwo przyrządzić. Doskonale sprawdzają się jako danie na śniadanie czy kolację. Można je też zabrać na wycieczkę lub piknik. Będą zdrowsze, jeśli do tostów z kurczakiem i awokado użyjemy pieczywa z mąki żytniej, która zawiera więcej witamin i błonnika niż mąka pszenna.



Kanapka z szarpaną wieprzowiną


Marzysz o prostej potrawie, rodem z najlepszej restauracji? Nasza kanapka z szarpaną wieprzowiną jest właśnie dla Ciebie! Ta pełnowartościowa propozycja posiłku, zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter idealnemu połączeniu słodkiego syropu klonowego, wytrawnej wieprzowiny i wyrazistych przypraw. Spróbuj koniecznie!



Posiłek do szkoły


Kanapka z tofu twarożkiem


Czy wiesz, że tofu to nie tylko zamiennik twarogu, ale wręcz jego…lepsza wersja? Serio! Z tej dwójki to tofu jest lepszym źródłem wapnia i białka. A do tego zawiera 2 składniki, których w twarogu nie znajdziesz — żelazo i błonnik. Właśnie dlatego nasza kanapka z tofu twarożkiem jest świetnym wyborem na sycące, zdrowe śniadanie. Spróbuj koniecznie!



Sałatka śródziemnomorska z indykiem i grzankami


Jakie smaki kojarzą Ci się z kuchnią śródziemnomorską? Dla nas są to między innymi wyraziste oliwki, soczyste ogórki i pełna przeciwutleniaczy oliwa z oliwek. Nasza sałatka śródziemnomorska z indykiem i grzankami zawiera więc wszystkie te składniki i…jeszcze więcej. Spróbuj i poczuj się, jak na prawdziwych greckich wakacjach. Chwila relaksu gwarantowana!



Tortilla z łososiem, szpinakiem i serkiem śmietankowym


Tortilla z łososiem, szpinakiem i serkiem śmietankowym to danie wielozadaniowe. Możesz ją zabrać do pracy, zjeść w domu albo…przygotować na imprezę! Pokrojona na kawałki świetnie sprawdzi się jako lekka przekąska na każdego rodzaju przyjęciu. Ostrzegamy: Twoi goście będą Cię błagać o przepis, a tortilla zniknie ze stołu ekspresowo. ;)



Obiad


Kurczak po chińsku


Szukasz dania, które przyrządzisz w niecałą godzinę? Mam dla Ciebie idealny przepis. Smaczny i szybki kurczak po chińsku, którego przygotowanie nie zajmie więcej jak 30 minut. Danie lekkie, pachnące, a dzięki zastosowanym przyprawom, niezwykle aromatyczne.



Zupa krem z pomidorów


Lato to pora, w której dojrzewają słodkie, soczyste pomidory. Warto ich jeść jak najwięcej, bo są źródłem witamin, składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy. Można przyrządzić na przykład zupę krem z pomidorów. Dodajmy do niej świeżą bazylię, seler naciowy i oliwę z oliwek.



Makaron penne z tuńczykiem, szpinakiem i pomidorkami koktajlowymi


Nie wiesz, jak przemycić ryby do jadłospisu? My polecamy makaron penne z tuńczykiem, szpinakiem i pomidorkami koktajlowymi. Znajdziesz tu takie super składniki odżywcze jak kwasy omega-3, żelazo, beta-karoten czy witaminę C. A to wszystko w przystępnej formie, która posmakuje nawet tym, którzy na co dzień nie przepadają za rybami.



Kolacja


Kasza z tofu


Marzysz o klasycznym daniu na bazie kaszy? Nasz kasza z tofu to idealny przepis na taką okazję! Poza niezwykle bogatą w witaminy i składniki mineralne kaszą gryczaną, danie to zawiera brokuły i szpinak, zapewniając dowóz kwasu foliowego, witaminy C i mnóstwa przeciwutleniaczy, jest to więc prawdziwa bomba wartościowych składników odżywczych.



Buddha bowl


Buddha bowl, czyli danie zwane również “miską obfitości” to idealna potrawa dla tych, którzy marzą o łatwym i szybkim posiłku zawierającym moc witamin i składników mineralnych. W oryginalnej wersji, potrawa ta składa się jedynie z produktów pochodzenia roślinnego, co jest zgodne z naukami religii buddyjskiej.



Omlet z serem żółtym, szynką, pieczarkami i pomidorkami cherry


Roztopiony ser, zeszklona cebulka, duszone warzywa… Czy to nie brzmi smakowicie? Tortilla z serem żółtym, szynką, pieczarkami i pomidorkami cherry nie będzie wymagać od Ciebie dużo czasu — wszystkie składniki łączysz ze sobą na jednej patelni i za moment cieszysz się pysznym daniem.



Dieta wegetariańska dla nastolatków jadłospis

Dieta wegetariańska cieszy się coraz większą popularnością. Z tego względu przygotowaliśmy również coś dla osób, które unikają w swoich posiłkach mięsa. 

Śniadanie


Szakszuka


Pyszna, łatwa do przygotowania i uniwersalna potrawa na bazie jajek. Moja propozycja to szakszuka z bakłażanem, cebulą, papryką i oczywiście pomidorami. Wspaniale sprawdzi się zarówno na śniadanie, ale też szybki lunch czy kolację.



Wegańskie naleśniki z jabłkami


Jeżeli zastanawiasz się jak przygotować idealne, wegańskie naleśniki z jabłkami to ten przepis jest dla Ciebie! Nie tylko nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego, ale jest oparty o bogatą w błonnik i składniki odżywcze mąkę pełnoziarnistą. Zamiast cukru proponujemy ksylitol, którego dodatek zapewnia słodki smak, nie dostarczając jednocześnie nadmiaru pustych kalorii.



Tofucznica z warzywami i pieczywem


Klasyczny smak jajecznicy na diecie wegańskiej? To możliwe — a nasza tofucznica z warzywami i pieczywem jest na to idealnym dowodem! Kluczowym elementem tego sycącego dania są płatki drożdżowe — to dzięki nim tofucznica nabiera charakterystycznego jajecznego aromatu i smaku. Do tego trochę kurkumy (dla dodania barwy), warzywa i gotowe — już nie musisz tęsknić za ukochaną jajecznicą!



Posiłek do szkoły


Sałatka ze słodkim tofu


Lubisz nietuzinkowe smaki i łączenie wytrawnych potraw ze słodkimi dodatkami? Nasza sałatka ze słodkim tofu jest właśnie dla Ciebie! Jej sekret? Pyszna marynata do tofu, w której składzie znajdziesz m.in. oliwę z oliwek, sos sojowy i…syrop klonowy. Do tego warzywa, orzechy i gotowe — pyszna sałatka już na Ciebie czeka.



Pełnoziarniste naleśniki na mleku roślinnym z owocami


Szukasz przepisu na fit-naleśniki w wersji wege? Koniecznie wypróbuj poniższy przepis! Nasze pełnoziarniste naleśniki na mleku roślinnym z owocami nie tylko nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego, nie ma w nich także dodatku cukru ani oczyszczonej mąki. Jest za to delikatne tofu a’la twarożek, owoce…i moc witamin!



Pasta z soczewicy z papryką, pomidorem, cukinią i pieczywem


Pasta z soczewicy z papryką, pomidorem, cukinią i pieczywem to świetne rozwiązanie dla tych, którym znudziły się klasyczne kanapki z szynką i serem. To nie tylko kreatywny sposób na pełnowartościowy posiłek — to też prawdziwa bomba witaminowa! Jakich? Znajdziesz tu m.in. witaminę B1, C, K i foliany. Smacznego!



Obiad


Leczo z wędzonym tofu


Przyszła pora na kuchnię węgierską, a raczej inspirację tamtejszymi smakami. Leczo z wędzonym tofu zauroczy się swoją prostotą i smakowitym zapachem duszonych warzyw i przypraw. Będzie pysznie!



Vege spaghetti bolognese


Lubisz klasyczne potrawy, ale przeszkadza Ci wszechobecne mięso? Z naszym vege spaghetti bolognese problem zniknie jak za dotknięciem magicznej różdżki! Wystarczy, że mielone mięso zamienisz na super odżywcze tofu, odpowiednio doprawisz…i gotowe. Możesz cieszyć się ulubionym smakiem włoskiej kuchni w wersji bezmięsnej. Smacznego!



Zupa fasolowa z kapustą włoską


Czy są tu jacyś miłośnicy fasolki? Zupa fasolowa z kapustą włoską, czyli tzw. fasolówka z pewnością zaspokoi większy głód i przyjemnie rozgrzeje w chłodne dni.



Kolacja


Owsianka z bananem i borówkami


Uwielbiasz śniadania i najczęściej na twoim stole gości owsianka? Mam dla ciebie wspaniały przepis na owsiankę pięknie pachnącą owocami, z którą zdrowo rozpoczniesz dzień. Dodatki w postaci nerkowca, borówek oraz banana to niezwykle energetyczna kompozycja.



Kanapka z hummusem i warzywami


Marzysz o idealnej, wegańskiej kanapce? Nasz kanapka z hummusem i warzywami z pewnością Ci posmakuje! Jest to świetna propozycja na śniadanie, czy przekąskę w pracy, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a do tego jest niezwykle szybka i łatwa w przygotowaniu.



Omlet z suszonymi pomidorami, pieczarkami i bazylią


Masz ochotę na omlet, ale jesteś na diecie wegańskiej? Z nami to nie problem! Wypróbuj poniższy przepis na omlet z suszonymi pomidorami, pieczarkami i bazylią, a przekonasz się, że perfekcyjny omlet wcale nie musi zawierać jajek. Wykonane według poniższych wskazówek danie, idealnie sprawdzi się jako śniadanie, kolacja, czy podwieczorek w wersji wytrawnej – spróbuj koniecznie!



Potrzebujesz jeszcze więcej pomysłów na posiłki? Zajrzyj do naszej bazy fit przepisów! Dzięki nim dieta dla nastolatka będzie zdrowa i odżywcza. 

A może chcesz dostać od nas przykładowy jednodniowy jadłospis dla nastolatka? – pobierz go tutaj.

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Dieta dla młodzieży w różnym wieku

Potrzeby żywieniowe zmieniają się wraz z wiekiem. Dotyczy to przede wszystkim dzieci i nastolatków. Ich organizmy nieustannie się rozwijają, a zapotrzebowanie na energię znaczne zwiększa się po wejściu w okres dorastania. Czym dieta dla nastolatków różni się od diety dla dzieci? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w okresie dojrzewania i jak odchudzić nastolatka? 

Dieta dla młodzieży niezależnie od wieku powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia. W okresie dojrzewania ciało intensywnie się rozwija, a modyfikacje w sposobie żywienia powinny być dostosowane do zmian w organizmie. Nastolatkowie różnią się od siebie m.in. pod względem stylu życia i masy ciała, dlatego nie istnieje żadna uniwersalna dieta dla nastolatka.

Dieta nastolatka przypomina sposób żywienia osoby dorosłej. Wiadomo, dieta dla nastolatków 12 lat różni się pod względem zapotrzebowania na składniki odżywcze od tej, która skierowana jest dla osób w wieku 17 lat. Mimo to w obu jadłospisach można korzystać z tych samych produktów. Różnice w zapotrzebowaniu energetycznym między młodszymi i nieco starszymi nastolatkami mogą być też dużo mniejsze, niż mogłoby się wydawać. Dieta dla nastolatków 15 lat, którzy są aktywni fizycznie, niemal na pewno będzie mieć wyższą wartość energetyczną niż dieta dorosłego o siedzącym trybie życia [6].

Nastolatkowie mają już często wyrobione nawyki żywieniowe, przez co wprowadzenie zmian może być trudniejsze niż w przypadku odchudzania dzieci. Mają też określone preferencje smakowe. Często są jednak otwarci na próbowanie nowych dań, nawet takie, na które babcia z dziadkiem zapewne nawet by nie spojrzeli…

Warto wykorzystać to w diecie i proponować młodej osobie zdrowe potrawy, które są zgodne z preferencjami smakowymi oraz gotowością do próbowania nowych potraw. Dobrze jest pokazywać nastolatkowi nowe i zróżnicowane kompozycje smakowe. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dieta dla nastolatków z nadwagą w wieku 13 lat zawierała dania kuchni azjatyckiej, greckiej czy włoskiej.

Pamiętaj, że warto zaangażować młodziaka w przygotowywanie posiłków i robienie zakupów. Gotowanie i planowanie jadłospisu to umiejętności, które przydadzą się każdemu w dorosłym życiu! Nastolatek wkrótce wyruszy na podbój świata, więc naucz go umiejętności, które mu w tym pomogą.

Wiemy, że przestrzeganie zdrowej diety może być trudne. Szczególnie na początku, kiedy stare nawyki skutecznie odciągają nas od nowych założeń. Dlatego tak ważne jest, aby jadłospis był zarówno smaczny, jak i wartościowy dla organizmu. W ten sposób łatwiej zapomnieć o niezdrowych produktach.

Nie wiesz, jak przygotować taki plan żywieniowy a dieta od zawsze kojarzy Ci się z wyrzeczeniami? Zespół Respo z przyjemnością Ci pomoże! Interesuje Cię dieta dla nastolatka? A może potrzebujesz jadłospisu dla dorosłego? 

Możesz mieć obie rzeczy naraz – sprawdź nasze pakiety dla rodzica i nastolatka.

Piśmiennictwo:

  1. Meixiong, J., Ricco, C., Vasavda, C., & Ho, B. K. (2022). Diet and acne: A systematic review. JAAD international, 7, 95–112.
  2. Proia, P., Amato, A., Drid, P., Korovljev, D., Vasto, S., & Baldassano, S. (2021). The Impact of Diet and Physical Activity on Bone Health in Children and Adolescents. Frontiers in endocrinology, 12, 704647.
  3. O’Neil, A., Quirk, S. E., Housden, S., Brennan, S. L., Williams, L. J., Pasco, J. A., Berk, M., & Jacka, F. N. (2014). Relationship between diet and mental health in children and adolescents: a systematic review. American journal of public health, 104(10), e31–e42.
  4. Savarino, G., Corsello, A., & Corsello, G. (2021). Macronutrient balance and micronutrient amounts through growth and development. Italian journal of pediatrics, 47(1), 109.
  5. Hills, A. P., Andersen, L. B., & Byrne, N. M. (2011). Physical activity and obesity in children. British journal of sports medicine, 45(11), 866–870.
  6. Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., & Charzewska, J. (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie (Vol. 83). Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.