Wysokobiałkowe śniadania. 35 przepisów od dietetyczki

Wysokobiałkowe śniadania. 35 przepisów od dietetyczki

Idealne śniadanie? Warto, by zawierało odpowiednią ilość białka. Tak, aby syciło dobrze i na długo. I to niezależnie, czy jemy je w wersji wytrawnej, czy na słodko. Jak skomponować wysokobiałkowe śniadanie? Poznaj 35 sprawdzonych przepisów!

Kluczowe wnioski

  • Wysokobiałkowe śniadanie to większa sytość w ciągu dnia, a także lepsza koncentracja. Przykłady takich posiłków to kanapki z serem i jajkiem sadzonym, jajecznica na parze z pieczywem lub kanapka ryżowa z tuńczykiem.
Dopasujemy dietę do Twoich potrzeb. Dołącz do Respo.

Dlaczego warto jeść wysokobiałkowe śniadania?

Śniadanie wysokobiałkowe powinno zawierać w swoim składzie około 20-40 g białka, choć warto podkreślić, że w badaniach naukowych najczęściej jako punkt odcięcia przyjmuje się 30-35 g białka w posiłku.

Czy takie śniadanie przynosi nam jakieś korzyści?

Badania wskazują, że tak, a jedzenie śniadań wysokobiałkowych związane jest z mniejszym stężeniem greliny (hormonu głodu), większym stężeniem peptydu YY (hormon sytości) i co za tym idzie lepszą sytością w dalszej części dnia.

Co więcej, osoby spożywające śniadania wysokobiałkowe mogą liczyć na zdolność lepszej koncentracji, a to przekłada się na większą efektywność w wykonywaniu codziennych zadań [1,2]. 

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Jak skomponować wysokobiałkowe śniadanie?

Choć wielu osobom śniadanie wysokobiałkowe kojarzy się z boczkiem, kiełbasą i ogromną ilością odżywki białkowej, to jest to błędny obraz.

Owszem, odżywki białkowe mogą być przydatne (zwłaszcza przy słodkich śniadaniach), jednak tak naprawdę wysokobiałkowe śniadanie możemy skomponować ze zdrowych, nieprzetworzonych produktów spożywczych, które dostaniemy w każdym sklepie.

Co więcej, przepisy na śniadanie wysokobiałkowe nie są przepisami na śniadanie z samych produktów „białkowych”, a produkty węglowodanowe, warzywa i owoce również mają w nich swoje miejsce. 

Co więc powinno znaleźć się w śniadaniu wysokobiałkowym?

Będą to:

  • źródło pełnowartościowego białka (jedno lub więcej, aby łącznie uzyskać 30 gramów białka lub więcej), np.:
    • jajka,
    • skyr,
    • sery,
    • twaróg,
    • mięso i ryby w różnych formach (np. wędzone, dodane do pasty, pieczone, od czasu do czasu – przetworzone, o jak najkrótszym składzie),
    • tofu,
    • seitan,
    • tempeh,
    • nasiona roślin strączkowych,
  • źródło zdrowego tłuszczu, np.:
    • oliwa,
    • awokado,
    • masło orzechowe,
    • hummus,
    • orzechy i nasiona (orzechy i nasiona to świetna opcja, ponieważ poza tłuszczem zawierają także dość dużo białka),
  • źródło węglowodanów złożonych, np.:
    • pieczywo pełnoziarniste,
    • kasza,
    • płatki owsiane i inne płatki zbożowe,
  • warzywa i/lub owoce – tak jak w każdym, zdrowym posiłku, powinny one stanowić mniej więcej połowę naszego śniadania.

Przepisy na wysokobiałkowe śniadania od Respo

Poniżej znajdziesz przepisy na wysokobiałkowe śniadania, czyli takie, które w porcji zawierają minimum 30 g białka.

⏰ Wysokobiałkowe śniadania na szybko

Rano nie masz czasu na gotowanie? Przepisy na wysokobiałkowe śniadania na szybko są właśnie dla Ciebie, ich przygotowanie zajmie Ci bowiem maksymalnie 15 minut.


Sałatka z melonem i szynką dojrzewającą

610 kcal

Sałatka z melonem i szynką dojrzewającą


Połączenie słodkiego melona i wyrazistej szynki parmeńskiej to pyszny pomysł na szybkie śniadanie. W porcji znajdziesz tu 30 g białka, jest to więc idealna opcja na śniadanie wysokobiałkowe pełne błonnika i witamin z grupy B.


Carpaccio z buraka z serkiem wiejskim

395 kcal

Carpaccio z buraka z serkiem wiejskim


Dawka żelaza, polifenoli, witamin i 30 g białka w porcji, a do tego jedynie 15 minut przygotowania. Carpaccio z buraka to świetny przepis na wysokobiałkowe śniadanie dla zapracowanych. Smaczne, sycące i pożywne.


Sałatka zielonej bogini

618 kcal

Sałatka zielonej bogini


Sałatka z dużą dawką białka? To możliwe! Zwłaszcza jeśli wzbogacisz ją w tofu i orzechy tak jak w przypadku naszej sałatki zielonej bogini. Poza źródłami białka znajdziesz tu jeszcze moc warzyw i przypraw, i co za tym idzie: mnóstwo polifenoli, witaminy C, folianów czy błonnika. Czas przygotowania? Jedynie 15 minut.


Grzanki z tuńczykiem i pomidorami

452 kcal

Grzanki z tuńczykiem i pomidorami


Szybkie śniadanie w stylu śródziemnomorskim? Postaw na grzanki z tuńczykiem, cebulą i pomidorkami, czyli moc kwasów omega-3, witaminy D, likopenu i aż 33 g białka w porcji. I co najlepsze, te proste grzanki będą gotowe w 15 minut!


Tosty z serem pleśniowym i szynką

514 kcal

Tosty z serem pleśniowym i szynką


6 składników, 15 minut i gotowe! Tosty szynką, brie i warzywami to świetna opcja dla zabieganych, którzy szukają przepisu na wysokobiałkowe śniadanie. W porcji tosty mają aż 33 g białka.

🥚 Wysokobiałkowe śniadania z jajkiem

Jajko to jedna z najpopularniejszych śniadaniowych opcji i dobre źródło pełnowartościowego białka. Jajka mogą więc stanowić dobrą bazę dla śniadania wysokoproteinowego, zwłaszcza jeśli wzbogacimy taki posiłek np. w odrobinę sera lub szynki.


Omleto-kanapka

601 kcal

Omleto-kanapka


Omlet i kanapka w jednym? To dobry przepis na śniadanie wysokobiałkowe, które w porcji ma 33 g białka i aż 14 g błonnika. Tak przygotowany posiłek syci na długo, a dodatkowo dostarcza mocy żelaza, wapnia, witaminy C czy likopenu.


Kanapki z serem i jajkiem sadzonym

732 kcal

Kanapki z serem i jajkiem sadzonym


Masz ochotę na coś prostego i szybkiego? Kanapki z jajkiem sadzonym, serem żółtym i warzywami to tylko 5 minut przygotowania i aż 35 g białka w porcji. A do tego żelazo, wapń i mnóstwo witamin.


Frittata z pieczarkami, szpinakiem i serem feta

340 kcal

Frittata z pieczarkami, szpinakiem i serem feta


Frittata to świetny pomysł na sycące, wysokobiałkowe śniadania w stylu włoskim. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie białkowe dodatki (feta, serek wiejski), a całość wzbogacić w warzywa i gotowe! Taki posiłek dostarcza 33 g białka w porcji.


Słodki omlet z musem owocowym

521 kcal

Słodki omlet z musem owocowym


Słodkie śniadanie na bazie jajek i w wersji wysokobiałkowej? To możliwe! A dowodem jest słodki omlet z dwóch jajek podany ze skyrem i musem malinowym, który w porcji dostarcza aż 32 g białka.


Jajecznica na parze z pieczywem

554 kcal

Jajecznica na parze z pieczywem


Jeśli szukasz czegoś nieco bardziej lekkostrawnego (ale wciąż pełnego białka), jajecznica na parze podana z pieczywem i serkiem wiejskim jest opcją dla Ciebie. W porcji znajdziesz tu bowiem aż 37 g białka.

🐟 Wysokobiałkowe śniadania z rybą

Śniadanie na bazie ryby? To świetna opcja, jeśli szukasz czegoś z wysoką zawartością pełnowartościowego białka, bogatego w witaminy, składniki mineralne i kwasy omega-3!

Wśród opcji śniadaniowych idealnie sprawdzą się np. wędzony łosoś, makrela oraz pstrąg, tuńczyk z puszki czy krewetki. Wybór należy dla Ciebie.


Kanapki z pastą z wędzonego pstrąga

633 kcal

Kanapki z pastą z wędzonego pstrąga


44 g białka w porcji? Właśnie tyle dostarczają kanapki z pastą z wędzonego pstrąga, twarogu i serka śmietankowego. Podane z pieczywem razowym będą super źródłem witamin z grupy B, wapnia czy cynku.


Kanapka ryżowa z tuńczykiem

525 kcal

Kanapka ryżowa z tuńczykiem


Jeśli lubisz sushi, kanapka ryżowa z nori, tuńczykiem i awokado to śniadanie idealne dla Ciebie. W porcji zawiera ono aż 32 g białka, syci więc dobrze i na długo. A do tego dostarcza kwasów omega-3 czy witaminy D.


Chrupiące grzanki z krewetkami

435 kcal

Chrupiące grzanki z krewetkami


Chrupiące pieczywo, delikatne krewetki marynowane w miodzie i czosnku, a do tego twarożek i szczypiorek. Brzmi pysznie? Grzanki z takim składem świetnie sprawdzą się jako wysokoproteinowe śniadanie, które dostarcza 31 g białka.


Kanapki z pastą z łososia i ogórka

502 kcal

Kanapki z pastą z łososia i ogórka


Lubisz klasykę? W takim razie połączenie łososia z ogórkiem i serkiem śmietankowym jest właśnie dla Ciebie! Kanapki podane z taką pastą to pyszny smak, proste przygotowanie i 31 g białka w porcji. Smacznego!


Gofry z łososiem, serkiem i rukolą

844 kcal

Gofry z łososiem, serkiem i rukolą


Wytrawne gofry to świetna opcja dla fanów dań rodem z modnej śniadaniowej restauracji. Podane z łososiem wędzonym, serkiem i warzywami dostarczają aż 43 g białka na dobry początek dnia. Koniecznie wypróbuj!

🍩 Wysokobiałkowe śniadania na słodko

Wysokobiałkowe śniadanie wcale nie musi być wytrawne! Perfekcyjnie sprawdzą się również posiłki w wersji na słodko, do których możemy dodać np. skyr, twaróg, jajka, odżywkę białkową czy wysokobiałkowe gotowce, np. puddingi proteinowe.


Kanapki z twarożkiem na słodko

594 kcal

Kanapki z twarożkiem na słodko


15 minut przygotowania i aż 34 g białka w porcji – właśnie tyle znajdziesz w kanapkach z twarożkiem, miodem, orzechami i truskawkami. Poza białkiem, takie śniadanie dostarcza także witaminy C, wapnia oraz mnóstwa składników mineralnych.


Skyrowe omleciki z miodem i borówkami

568 kcal

Skyrowe omleciki z miodem i borówkami


Słodkie placuszki na śniadanie? Postaw na omleciki na skyrze, podane z miodem i borówkami, czyli aż 41 g białka w porcji, a do tego wapń, błonnik, żelazo i polifenole. Smacznego!


Owsianka sezamowa

610 kcal

Owsianka sezamowa


Orientalny smak, ekspresowe przygotowanie i 31 g białka. Owsianka sezamowa to pyszny pomysł na wysokobiałkowe śniadanie na słodko. Jej sekret tkwi w połączeniu soczystych owoców z wyrazistym tahini oraz… odżywką białkową. Koniecznie wypróbuj!


Serek wiejski z malinami, borówkami i masłem orzechowym

571 kcal

Serek wiejski z malinami, borówkami i masłem orzechowym


36 g białka w porcji i tylko 5 minut przygotowania? Serek wiejski z owocami, miętą, płatkami owsianymi i masłem orzechowym to przepis na wysokobiałkowe śniadanie dla zapracowanych. A dodatkowo mega dawka polifenoli, zdrowe tłuszcze, błonnik oraz wapń.


Nocna owsianka a la Monte z puddingiem

699 kcal

Nocna owsianka a la Monte z puddingiem


Potrzebujesz naprawdę dużej dawki białka na śniadanie? Postaw na nocną owsiankę z jedynie 6 składników, z dodatkiem proteinowego puddingu, orzechów, chia, skyru i borówek. To aż 50 g białka w porcji, a do tego kwasy omega-3, polifenole, witaminy z grupy B i składniki mineralne.

🌯 Wysokobiałkowe śniadania wegetariańskie

Wysokobiałkowe śniadanie nie musi zawierać mięsa, zwłaszcza że istnieje mnóstwo alternatyw bogatych w pełnowartościowe białko. Dlatego jeśli szukasz przepisu na śniadanie wysokobiałkowe w wersji bezmięsnej, postaw na jajka, nabiał, ryby lub rośliny strączkowe.


Pasta jajeczno-twarogowa z focaccią

477 kcal

Pasta jajeczno-twarogowa z focaccią


Włoska focaccia to idealny sposób na kreatywne śniadanie wysokobiałkowe. Musisz tylko pamiętać o odpowiednich dodatkach. W tym przypadku dobrze sprawdzi się np. pasta z jajek i twarogu, dzięki której kanapka zawiera 33 g białka w porcji.


Smażone rzodkiewki z kanapkami

542 kcal

Smażone rzodkiewki z kanapkami


Masz ochotę na coś nietuzinkowego? Postaw na rzodkiewki smażone z czosnkiem i sezamem, podane z pieczywem i twarożkiem. To aż 35 g białka i mnóstwo błonnika, czyli niezwykle sycące śniadanie.


Serek wiejski z warzywami i pieczywem

526 kcal

Serek wiejski z warzywami i pieczywem


Jeżeli szukasz czegoś mega prostego i ekspresowego w przygotowaniu, serek wiejski z pieczywem i warzywami jest właśnie dla Ciebie. W porcji takie śniadanie dostarcza aż 38 g białka, jest też źródłem wapnia, witaminy E oraz likopenu i sprawdzi się w diecie lekkostrawnej.


Tosty francuskie z puddingiem proteinowym i owocami

613 kcal

Tosty francuskie z puddingiem proteinowym i owocami


Cudownie aromatyczne i rozpływające się w ustach – tosty francuskie z przyprawą do piernika, malinami, masłem orzechowym i puddingiem waniliowym dostarczają aż 38 g białka w porcji. Takie śniadanie świetnie syci, a do tego smakuje niczym najlepszy deser.


Kanapki z żółtym serem i warzywami

668 kcal

Kanapki z żółtym serem i warzywami


Mega proste, z samych podstawowych składników – śniadanie wysokobiałkowe wcale nie musi być skomplikowane. Wystarczą zwyczajne kanapki z serem, serkiem śmietankowym oraz porcją warzyw i gotowe – 30 g białka już na Ciebie czeka.

🥑 Wysokobiałkowe śniadania wegańskie

Czy śniadanie z samych roślin może być wysokobiałkowe? Jak najbardziej, a pomogą Ci w tym takie produkty jak tofu, seitan, tempeh, orzechy, nasiona oraz odżywki białkowe np. na bazie grochu czy konopi.


Białkowy smoothie bowl

507 kcal

Białkowy smoothie bowl


Słodkie, orzeźwiające i w 100% roślinne – śniadanie w formie smoothie bowl z odżywką białkową i sojowym skyrem to aż 39 g białka w porcji. A do tego mnóstwo błonnika, potasu, polifenoli czy kwasów omega-3.


Tofu scramble z warzywami i ciecierzycą

744 kcal

Tofu scramble z warzywami i ciecierzycą


Wegańska jajecznica? Możesz ją przygotować na bazie tofu, kurkumy oraz płatków drożdżowych! Podana z ciecierzycą, warzywami i wysokobiałkową bułką dostarcza aż 46 g białka, dzięki czemu świetnie syci aż do obiadu.


Kanapka z szarpaną sojowiną

648 kcal

Kanapka z szarpaną sojowiną


Jeśli nie wyobrażasz sobie śniadania bez kanapek, pieczywo podane z szarpaną sojowiną, ketchupem, majonezem wegańskim i warzywami jest właśnie dla Ciebie. A białko? Znajdziesz go tu aż 32 g.


Pudding chia z odżywką białkową

432 kcal

Pudding chia z odżywką białkową


Pudding chia na wysokobiałkowym napoju sojowym i z dodatkiem roślinnej odżywki białkowej to świetny przepis na śniadanie wegańskie w wersji na słodko, które w porcji zawiera aż 34 g białka. Warto podać go np. z kiwi i masłem orzechowym.


Tofu wędzone z pieczywem pełnoziarnistym i ogórkiem kiszonym

631 kcal

Tofu wędzone z pieczywem pełnoziarnistym i ogórkiem kiszonym


Szukasz czegoś prostego? Postaw na kanapki z tofu i warzywami, które swój smak zawdzięczają sezamowo-czosnkowej marynacie to tofu. W porcji taka kanapka zawiera 33 g białka.

🍚 Wysokobiałkowe śniadania bezglutenowe

Jesteś na diecie bezglutenowej? Wysokobiałkowe śniadania są również dla Ciebie!

Trzeba jednak zadbać, by bazowały na bezglutenowych produktach węglowodanowych takich jak płatki owsiane (czyste, niezanieczyszczone glutenem), komosa ryżowa, proso, gryka, ryż, chia czy nasiona roślin strączkowych.


Pudding waniliowy z owocami i skyrem

567 kcal

Pudding waniliowy z owocami i skyrem


Jeśli lubisz śniadanie na słodko, pudding z dodatkiem proszku budyniowego, skyrem, malinami i gorzką czekoladą jest właśnie dla Ciebie. Nie dość, że rozpływa się ustach, to jeszcze dostarcza 31 g białka w porcji. Ale uwaga: pamiętaj, by do jego przygotowania użyć budyniu z oznaczeniem „bez glutenu”.


Meksykańska sałatka z mięsem mielonym z indyka

511 kcal

Meksykańska sałatka z mięsem mielonym z indyka


Lubisz wyraziste smaki na śniadanie? Sałatka z indykiem, fasolą, kukurydzą i aromatycznymi przyprawami będzie strzałem w dziesiątkę. Takie danie nie zawiera glutenu, ma 36 g białka w porcji, a do tego jest źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych.


Omlet z kurczakiem i brokułami

521 kcal

Omlet z kurczakiem i brokułami


Klasyczne śniadanie na bazie jajek to idealna opcja na diecie bezglutenowej. A dodatki? Do omleta możesz dodać np. kurczaka, brokuła, marchewkę i cebulę, a efektem będzie danie zawierające 38 g białka w porcji.


Owsianka a’la Pina Colada

664 kcal

Owsianka a’la Pina Colada


Kokos i ananas to pysznie orzeźwiające połączenie, nie tylko do drinków. Cudownie sprawdzi się także w owsiance z chia, puddingiem proteinowym, świeżym ananasem i wiórkami kokosowymi. Pyszne doznania gwarantowane, a do tego 35 g białka w porcji.


Sałatka z pieczonym burakiem i komosą ryżową

602 kcal

Sałatka z pieczonym burakiem i komosą ryżową


Komosa ryżowa to wartościowy dodatek do diety bezglutenowej, również jeśli chodzi o śniadania wysokobiałkowe. Dobrze smakuje np. w połączeniu z burakiem, tempehem, pestkami dyni oraz dressingiem musztardowym. Efekt? 34 g białka, a do tego magnez, żelazo i witaminy z grupy B.

Dołącz do 67757
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Zmień dietę z Respo!

Chcesz schudnąć, ale dieta kojarzy Ci się z nudnymi, monotonnymi przepisami i masą wyrzeczeń?

Koniecznie zajrzyj do oferty Centrum Respo i przekonaj się, że dieta może być smaczna, prosta i po prostu przyjemna, a do tego dopasowana do indywidualnych potrzeb takich jak stan zdrowia, gust kulinarny czy plan dnia.

Piśmiennictwo:

  1. Leidy, H. J., Ortinau, L. C., Douglas, S. M., & Hoertel, H. A. (2013). Beneficial effects of a higher-protein breakfast on the appetitive, hormonal, and neural signals controlling energy intake regulation in overweight/obese,“breakfast-skipping,” late-adolescent girls. The American journal of clinical nutrition, 97(4), 677-688.
  2. Dalgaard, L. B., Kruse, D. Z., Norup, K., Andersen, B. V., & Hansen, M. (2024). A dairy-based, protein-rich breakfast enhances satiety and cognitive concentration before lunch in overweight to obese young females: A randomized controlled crossover study. Journal of Dairy Science, 107(5), 2653-2667.