Zdrowe słodycze dla dzieci — przepisy i gotowe produkty
Co znajdziesz w artykule:
Słodycze w diecie dziecka – dlaczego są niebezpieczne?
Zbyt duże spożycie słodyczy negatywnie wpływa na organizm. Brzmi banalnie, przecież wszystko w nadmiarze szkodzi. Sprawdźmy jednak, jakie cechy czynią z nich niebezpieczną przekąskę. Czy jest się czego bać? No i najważniejsze – nadmierne, czyli jakie?
Cukierki, żelki i inne słodkie przekąski dla dzieci różnią się od siebie wyglądem i składem, ale mają też cechy wspólne. Większość z nich charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną i dużą zawartością cukru. Te dwie rzeczy wystarczą, aby przyczyniać się do rozwoju: otyłości, próchnicy, a w dłuższej perspektywie chorób przewlekłych [1,2]. Nadmierne spożycie cukru to prosta droga do [1]:
- cukrzycy typu 2,
- insulinooporności,
- chorób układu krążenia,
- metabolicznej stłuszczeniowej choroby wątroby.
Mogłoby się wydawać, że sprawa nie dotyczy dzieci – nieprawidłowa masa ciała i choroby to przecież koszmary dorosłych. Spójrz jednak na statystyki! Według danych zawartych w raporcie „Cukier, otyłość – konsekwencje”, przygotowanym przez NFZ, nadwaga dotyka 31% chłopców i 20% dziewcząt [3]. Problem robi się poważny, a słodycze tylko go napędzają.
Dzieci jedzą słodycze zbyt często i w zbyt dużych ilościach. Czasami pomijają przez to pełnowartościowe posiłki. W słodkich wybrykach pomagają im rodzice i dziadkowie – kupując niezdrowe przekąski np. do szkoły. Zwróć jednak uwagę, że dodany do diety cukier występuje w różnych produktach. Spotkasz go w sokach, jogurtach owocowych czy wędlinach. Dodatek cukru w tak wielu produktach sprawia, że dzieci jedzą go zbyt dużo – i dostarczają przy tym nadmiernej ilości kalorii.Prowadzi to do kształtowania nawyków, które ostatecznie mogą skutkować problemami zdrowotnymi. Pojawiają się one zazwyczaj w wieku dorosłym, ale często widać je już w wieku szkolnym, co obserwujemy na co dzień wśród naszych podopiecznych.
Ile cukru mogą spożywać dzieci?
Słodycze mogą szkodzić, to już wiemy. Czy w związku z tym powinniśmy usunąć je z jadłospisu? Na początku spróbujmy po prostu ograniczyć! Jako wskazówkę wykorzystajmy zalecenia WHO – według nich energia pochodząca z cukrów dodanych powinna stanowić maksymalnie 10% wartości energetycznej diety [4]. Oznacza to, że dziecko z zapotrzebowaniem energetycznym 1800 kcal może zjeść około 40 g cukru – 3 łyżki stołowe.
Czy w związku z tym codziennie możesz dodać do posiłków dziecka 40 g cukru? Nie! Limit dotyczy cukru dodanego. Nazwa może zmylić, jednak termin ten określa każdy cukier dodany podczas produkcji i gotowania, a nawet naturalnie pochodzący np. z miodu lub soków owocowych. Z tego względu ograniczenie dotyczy również cukru ukrytego w produktach, takich jak słodycze, napoje czy płatki śniadaniowe.
Czy zdrowe, słodkie przekąski da się kupić w sklepie?
Tak, zdrowe cukierki dla dzieci, podobnie jak wiele innych słodkości dla dzieci można kupić w sklepie. Nie sugeruj się jednak chwytliwymi hasłami na opakowaniu, lepiej samodzielnie przeanalizować skład produktów. Uważnie przyglądaj się również słodyczom oznaczonym jako „fit” albo „bio”. Takie informacje nic nie mówią o ich wpływie na zdrowie.
Sama analiza wartości odżywczych to również zbyt mało. Przed zakupem koniecznie sprawdź skład. Wcześniej mówiliśmy o rekomendacjach WHO dotyczących spożycia cukrów dodanych. Pamiętaj, że w produktach znajdziesz też naturalnie występujące cukry, których te restrykcje nie dotyczą. To jeden z powodów, dla których lepiej wnikliwie sprawdzić etykiety kupowanych produktów.
Jak to robić? Przeczytaj nasz artykuł dotyczący czytania etykiet. Poniżej znajdziesz też 5 prostych porad, które pomogą Ci ocenić każdy produkt:
- Produkty z krótszym składem mogą okazać się zdrowsze, ale reguła ta nie jest uniwersalna. Postaraj się wybierać te, które w składzie mają np. same owoce – bez dodatków cukru i syropów. Takie zdrowe słodycze dla dzieci wypadają lepiej od tradycyjnych odpowiedników.
- W produkcie występują cukry dodane? Sprawdź ich ilość! Wykorzystaj do tego tabelę wartości odżywczych i porównaj ją z zaleceniami WHO.
- Podczas sprawdzania tabeli, zwróć również uwagę na tłuszcze nasycone – Je też należy ograniczać. Ich obecność może wynikać z dodatku olejów tropikalnych np. oleju kokosowego. Uważaj, bo potencjalnie zdrowe ciasteczka dla dzieci mogą zawierać ich całkiem sporo!
- Unikaj produktów, które w składzie mają częściowo uwodornione/utwardzone tłuszcze roślinne. To tzw. izomery trans kwasów tłuszczowych, które najlepiej całkowicie wyeliminować z diety. Znajdziesz je np. w wyrobach czekoladowych, wyrobach cukierniczych i fastfoodach.
- Wybieraj przekąski o niższej wartości energetycznej. Kalorie najlepiej dostarczać z pełnowartościowych produktów. Pamiętaj, że nawet zdrowe słodycze dla dzieci zazwyczaj wypadają gorzej od dobrze zbilansowanych posiłków.
Czy Twoje dziecko może czasem zjeść zwykłe słodycze ze sklepu? Tak, ale nie codziennie i w ograniczonych ilościach. Sprawdzi się tutaj zasada 80:20! Według niej 80% diety powinno opierać się na produktach zdrowych, a pozostałe 20% to miejsce na przyjemności. O tym modelu żywienia dowiesz się więcej z naszego artykułu „Zasada 80/20”.
A co w przypadku, gdy zdrowe słodycze dla dzieci ze sklepu Cię nie przekonują? Zawsze można samodzielnie przygotować coś pysznego! Czytaj dalej i sprawdź nasze przepisy na zdrowe słodkości dla dzieci.
Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!
Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.
Sprawdź pakiety z dietąUlubione słodycze małych dzieci — przepisy
Poniżej znajdziesz przepisy na naszym zdaniem ulubione słodycze małych dzieci. Podzieliliśmy je na kilka kategorii.
Bez cukru
Bez laktozy
Vege
Przepisy możesz oczywiście modyfikować, chociażby dodając ulubione owoce. Jak myślisz, które z tych dań najbardziej przypadnie do gustu Twojemu dziecku?Jeżeli propozycje z listy nie przyciągnęły Twojej uwagi, to zajrzyj do naszej bazy fit słodyczy. Znajdziesz tam jeszcze więcej pomysłów na zdrowe łakocie dla dzieci i dorosłych.
Zdrowe zamienniki słodkich przekąsek
Chociaż własnoręcznie przygotowane zdrowe ciasteczka dla dzieci są lepsze od sklepowych odpowiedników, to ciągle daleko im do ideału. Jadłospis Twojego dziecka powinien być zbilansowany, a przekąski nie mogą zastępować pełnowartościowego posiłku. Pamiętaj też, że dzienna dawka słodyczy wcale nie musi pochodzić z cukierków albo batoników. Zdrowe i pełnowartościowe posiłki również mogą być słodkie.
Świetnym przykładem jest owsianka, którą łatwo osłodzić owocami, a nawet niewielkie ilości miodu lub… nutelli! Przygotowana na bazie jogurtu naturalnego będzie dobrym źródłem białka, a dodatek orzechów zapewni dawkę zdrowych tłuszczów.
Potrzebujecie innych propozycji? Przepisów na słodkie posiłki jest u nas dużo więcej. Dietetycy z Centrum Respo z przyjemnością włączą je do jadłospisu Twojego dziecka. Miejsce na zdrowe słodkości dla dzieci również się znajdzie – zapoznaj się z naszą ofertą!
Piśmiennictwo:
- Paglia L. (2019). The sweet danger of added sugars. European journal of paediatric dentistry, 20(2),
- Vozza, I., Capasso, F., Calcagnile, F., Anelli, A., Corridore, D., Ferrara, C., & Ottolenghi, L. (2019). School-age dental screening: oral health and eating habits. La Clinica terapeutica,
- Narodowy Fundusz Zdrowia. (2019). Cukier, otyłość – konsekwencje.
- World Health Organization. (2015). Guideline: sugars intake for adults and children.