25 przepisów na dietetyczne, zdrowe obiady

25 przepisów na dietetyczne, zdrowe obiady

Dietetyczny obiad kojarzy Ci się z drogimi składnikami i jedzeniem za karę? Oto 25 przepisów na dania, które przygotujesz z normalnych składników - smacznych, tanich i dostępnych w każdym sklepie.

Kluczowe wnioski

  • Na zdrowy obiad powinny składać się: warzywa, węglowodany złożone, pełnowartościowe białko, zdrowy tłuszcz i przyprawy.
  • Badania pokazują, że dieta osób niejedzących obiadów ma gorszą jakość prozdrowotną. Dlatego warto zadbać, aby ten posiłek był dobrze zbilansowany.
Dopasujemy dietę do Twoich potrzeb - dołącz do Respo

Zdrowe obiady – z czego powinny się składać?

Jesteś na diecie i nie masz pomysłu, co przygotować na obiad?

Jeśli chcesz zjeść zdrowo i smacznie, to mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. To pomysły na zdrowy, dietetyczny obiad, który będzie zbilansowany i odżywczy.

Dzięki takim przepisom przestaniesz mieć chęć na popołudniowe podjadanie, a niechęć do diety stanie się wspomnieniem. Nasze pomysły pokażą Ci, że przygotowanie smacznych posiłków nie jest ani drogie, ani czasochłonne i, przede wszystkim: nie musi być monotonne!

Zdrowe obiady powinny zawierać:

  • warzywa i/lub owoce – w postaci zup, surówek, sałatek, w formie gotowanej (ziemniaki nie liczą się jako warzywny dodatek do obiadu!),
  • węglowodany złożone – pochodzące z pełnoziarnistych produktów zbożowych (i tzw. zbóż rzekomych) np. kasze (gryczana, pęczak, owsiana), ryż brązowy, czarny, czerwony, makaron pełnoziarnisty, komosa ryżowa itp. Dobry wyborem są także ziemniaki i bataty – zdecydowanie nie musisz się ich bać, zwłaszcza że w 100 g mają zdecydowanie mniej kalorii od produktów zbożowych,
  • pełnowartościowe białko – np. w postaci mięsa, ryb, nasion roślin strączkowych, jajek, nabiału (jogurtu, serów), dobrze sprawdzą się też wysokobiałkowe wegańskie produkty takie jak tofu czy seitan,
  • tłuszcz – oleje roślinne (rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek) lub orzechy, pestki, nasiona, awokado. 
  • przyprawy – aby wzbogacić smak naszego obiadu, możemy dodawać do niego różnego rodzaju przyprawy np.  koperek, kminek, rozmaryn, oregano, bazylię, czosnek, majeranek itp. 

I jeszcze jeden plus!

Samodzielne gotowanie to nie tylko zdrowy wybór. To także oszczędność, bo zdrowy obiad przygotowany w domu będzie tańszy niż posiłek zjedzony na mieście. 

Obawiasz się, że na diecie Twoje obiady będą monotonne i niesmaczne? To mit!

Metoda Respo jest na to dowodem: bo wszystkie posiłki w jadłospisach przygotowanych przez naszych dietetyków są nie tylko smaczne i pożywne, ale przede wszystkim: dopasowane do Twoich potrzeb.

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Zdrowy obiad a węglowodany

Każdy smaczny obiad dietetyczny powinien mieć w swoim składzie choćby odrobinę węglowodanów.

Dobrej jakości kasze, ryż czy makaron, czy wysokoskrobiowe warzywa (ziemniaki i bataty) będą wpływać na prawidłowe stężenie glukozy we krwi, regulować apetyt i zapobiegać napadom głodu w ciągu dnia. 

Oczywiście istnieją strategie żywieniowe, w których zakłada się ograniczenie węglowodanów do minimum. Mowa, chociażby o diecie niskowęglowodanowej czy diecie keto.

W takich dietach obiad składa się zwykle z warzyw niskoskrobiowych, tłuszczu i źródła białka, np. mięso, ryby czy jajka.

W tym miejscu trzeba sobie jednak jasno powiedzieć: nie tyjesz od węglowodanów. Jeżeli więc Twoja dieta ma odpowiednią kaloryczność, ziemniaki, kasza, czy makaron nie są Twoim wrogiem! A mit o tym, że źródeł białka nie wolno łączyć ze źródłem węglowodanów, trzeba włożyć między bajki. 

Musisz też pamiętać, że tzw. produkty węglowodanowe (zwłaszcza produkty zbożowe) są źródłem mnóstwa ważnych składników odżywczych, chociażby witamin z grupy B, magnezu, żelaza, cynku i błonnika pokarmowego.

Ich eliminacja pozbawia Cię więc ważnego źródła niezbędnych dla zdrowia składników diety.

Zdrowy obiad na diecie

Jak działa dobry dietetyczny obiad?

Obiad jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Zwłaszcza na diecie, gdy tak bardzo liczy się odpowiedni bilans energetyczny, a dobrze skomponowane dietetyczne dania mogą przynieść wiele korzyści.

Dobry, zdrowy obiad to energia, składniki odżywcze, a także poczucie sytości, które pomaga ograniczyć zjadanie niezdrowych przekąsek. A co na to nauka?

W badaniu z 2020 roku przeanalizowano wpływ omijania posiłków (w tym obiadu) na jakość diety osób dorosłych. Wyniki?

Osoby, które nie jadły obiadu, jadły mniej warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nabiału, owoców morza i źródeł białka roślinnego. Ich dieta miała więc gorszą jakość prozdrowotną [1]. 

Wydaje się, że omijanie obiadów stwarza ryzyko gorszych wyborów żywieniowych, a także zwiększa ryzyko niedoborów witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego.

Obiad zdecydowanie warto więc jeść i to nie byle jaki, ale taki, który dostarcza jak najwięcej prozdrowotnych składników odżywczych i syci na długo!

🥇 Obiady dietetyczne – TOP przepisy od dietetyków Respo

No dobrze, teorię mamy z głowy, dlatego czas na obiecaną praktykę!

Poniżej znajdziesz sprawdzone pomysły na dietetyczne obiady, rekomendowane przez dietetyków Centrum Respo.


584 kcal

Krem z buraków i fasoli z pestkami dyni


Zupa to świetny pomysł na dietetyczny obiad – dobrze jednak, by była pełnowartościowa. Tak jak krem z buraków z dodatkiem białej fasoli, tofu oraz pestek dyni.


534 kcal

Zapiekany makaron ze szpinakiem i łososiem


Lubisz makarony? Postaw na zapiekankę z dodatkiem łososia, szpinaku i rozpływającej się w ustach mozzarelli. Taki obiad świetnie Cię nasyci, a także dostarczy żelaza, witaminy C, witaminy D oraz kwasów omega-3.


550 kcal

Kotlet z kaszą gryczaną i buraczkami


Masz ochotę na coś bardziej tradycyjnego? Wybierz kotlet z mielonego mięsa wołowego podany z buraczkami i kaszą gryczaną. To nie tylko dawka pysznych doznań smakowych, ale także… super źródło żelaza.


512 kcal

Stir-fry z indykiem, szpinakiem i fasolką


Prosty w wykonaniu i pełen smaku – stir-fry z mięsem z indyka, fasolką szparagową oraz aromatycznymi przyprawami to świetny pomysł na obiad. Zwłaszcza dla fanów dań na bazie ryżu.


555 kcal

Faszerowana papryka z serem feta


Jeśli w porze obiadu masz chęć na coś lżejszego, papryka faszerowana fetą, cukinią i kaszą sprawdzi się idealnie. Takie danie świetnie syci, a także dostarcza witamin z grupy B, witaminy C oraz wapnia.

🥬 Niskokaloryczne obiady – pomysły

Niskokaloryczne obiady mogą sprawdzić się w dni, gdy nie doskwiera nam aż tak duży głód.

Oto pomysły na takie posiłki, których przygotowanie zajmie Ci zaledwie kilkanaście minut:


351 kcal

Zupa dyniowa z pulpecikami


Lekko słodki dyniowy krem pełen beta-karotenu, a do tego pulpeciki z mięsa drobiowego? To przepis na pyszny obiad, który w porcji zawiera jedynie 350 kcal.


386 kcal

Sałatka z pieczoną ciecierzycą i tofu


Sałatka to świetny pomysł na obiad, zwłaszcza jeśli szukamy przepisu o nieco niższej zawartości kalorii. Podana w wersji z ciecierzycą, tofu, pomidorkami i sosem jogurtowym świetnie syci, a także dostarcza mnóstwa magnezu, cynku czy żelaza.


361 kcal

Placek po węgiersku


Lubisz tradycyjne dania? Postaw na pieczone placki ziemniaczane podane z wyrazistym gulaszem w stylu węgierskim. W porcji mają one jedynie 360 kcal, czyli naprawdę niewiele jak na danie główne.


522 kcal

Duszony dorsz z żurawiną i puree ziemniaczanym


Dorsz to chuda ryba, idealna, gdy szukasz pomysłu na obiad w wersji niskokalorycznej. Podany z purée ziemniaczanym i smażoną na miodzie z żurawiną smakuje naprawdę pysznie.


253 kcal

Krem z białych szparagów


Jedyne 250 kcal w porcji – tyle zawiera krem z białych szparagów podany z piersią z kurczaka. To więc perfekcyjna opcja dla tych, którzy mają ochotę na coś naprawdę niskokalorycznego.

⏰ Szybkie obiady dietetyczne – pomysły

Dietetyczny obiad na szybko także jest możliwy! I choć samo gotowanie może zająć chwilę dłużej, to czas spędzony na aktywnym przygotowaniu obiadu z poniższych przepisów nie zajmie Ci więcej niż 15 minut.


451 kcal

Pulpety w sosie z czerwonych warzyw


10 minut – tyle potrzebujesz, by przygotować pulpety z mielonego mięsa indyczego. Podane z sosem z pomidorowo-paprykowym i kaszą jaglaną świetnie smakują, dostarczając jednocześnie żelaza, likopenu czy witaminy C.


544 kcal

Delikatne risotto z dynią


Słodka dynia, delikatny ryż, kurczak i przyprawy – risotto z dyni przygotujesz w 10 minut (plus czas gotowania). To świetna opcja również na diecie lekkostrawnej, takie risotto jest bowiem bardzo delikatne dla układu pokarmowego.


582 kcal

Zupa z jarmużem, porem i ziemniakami


Kreatywna, szybka w przygotowaniu i pełna wartościowych składników odżywczych. Zupa z jarmużem, porem i ziemniakami to świetny pomysł na prosty obiad, a do tego źródło żelaza, wapnia czy potasu.


652 kcal

Makaron z sosem z buraka z burratą i pistacjami


Makaron z buraczanym sosem, pistacjami i burratą to danie niczym z najlepszej restauracji – modne i pyszne. A do tego ekspresowe w przygotowaniu, zwłaszcza jeśli kupimy już upieczone buraki.


789 kcal

Azjatycka zupa kokosowa z dorszem


Jeśli lubisz zupy rybne, koniecznie wypróbuj przepis na zupę w stylu azjatyckim, podaną z dorszem, mleczkiem kokosowym i makaronem ryżowym. Jej przygotowanie to tylko 10 minut (+ czas potrzebny na gotowanie).

🥙 Zdrowe obiady wegetariańskie – pomysły

Choć tradycyjna polska kuchnia pełna jest dań mięsnych, to pyszny, dietetyczny obiad przygotujesz także na bazie ryby czy sera (np. fety). Przed Tobą pomysły na fit obiady wegetariańskie!


517 kcal

Pieczony ser typu feta z makaronem


To modne danie z jedynie 6 składników idealnie sprawdzi się jako sycący, wegetariański obiad w pysznym stylu. Co więcej, będzie też źródłem wapnia, likopenu oraz polifenoli.


480 kcal

Kasza gryczana z burakiem, kozim serem i orzechami


Kasza to świetna baza dla zdrowego obiadu. A podana z kozim serem, orzechami, burakiem i pomarańczą smakuje naprawdę obłędnie, a całe danie jest źródłem magnezu, witaminy C, wapnia i kwasów omega-3.


485 kcal

Wrap z tuńczykiem


Masz ochotę na obiad w stylu fast food? Postaw na wrapa z tuńczykiem, warzywami, mozzarellą i majonezowo-musztardowym sosem. To pyszne danie przygotujesz w jedynie 10 minut!


621 kcal

Leniwe ze śliwkami


Obiad na słodko? To dobra opcja, zwłaszcza na ciepłe dni. Świetnie sprawdzą się np. delikatne kluseczki leniwe podane z jogurtem i prażoną z cynamonem śliwką. Po prostu palce lizać!


479 kcal

Sushi bowl z krewetkami


Jeśli lubisz sushi, przepis na sushi bowl z krewetkami jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz w nim bowiem ryż jak do sushi, krewetki, a do tego nori, sezam, marchewkę i ogórka.

🥑 Zdrowe obiady wegańskie – pomysły

Nie jesz produktów pochodzenia zwierzęcego? To żaden problem! W obiedzie wegańskim świetnie sprawdzą się np. tofu, seitan, tempeh czy nasiona roślin strączkowych.


523 kcal

Chilli sin carne z tempehem i fasolą


Jeśli lubisz wyraziste smaki, chilli sin carne w wersji wegańskiej będzie strzałem w dziesiątkę. Taki obiad świetnie syci i dostarcza mnóstwa błonnika, żelaza, magnezu, cynku oraz przeciwutleniaczy.


539 kcal

Seitan z ryżem jaśminowym i orzechowym sosem


Seitan to świetna, białkowa opcja dla wegan, idealnie sprawdzi się więc jako kluczowy składnik obiadu. Podany z ryżem, brokułami i sosem na bazie masła orzechowego oraz chili ma cudownie wyrazisty smak i dostarcza aż 40 g białka w porcji.


390 kcal

Tofuryba po grecku


Ryba, ale… wegańska? To możliwe! W tej roli perfekcyjnie sprawdza się tofu w mącznej panierce i z dodatkiem nori. Taki obiad dobrze syci, a dodatkowo dostarcza żelaza, wapnia i witamin.


561 kcal

Kotlety sojowe a la schabowe


Jeśli marzy Ci się wegański obiad inspirowany tradycyjną kuchnią polską, przepis na kotlety sojowe podane z ziemniakami i ogórkiem są właśnie dla Ciebie. Ich przygotowanie jest naprawdę proste, a gotowe danie smaczne i sycące.


701 kcal

Placuszki z cukinii i marchewki z dipem z tofu


Orzeźwiający obiad idealny na wiosnę i lato? Postaw na placuszki z cukinii bez użycia jajek! Podane z sosem na bazie jogurtu roślinnego, tofu, musztardy i czosnku znikną z talerza w okamgnieniu.

👉 Sprawdź także 45 przepisów na dietetyczne kolacje.

Dołącz do 65805
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Zmień dietę z Respo!

W Respo mamy zespół kucharzy i dietetyków, którzy dbają nie tylko o zbilansowanie potraw, ale również o ich smak. Wierzymy bowiem, że utrzymanie diety i zdrowych nawyków jest możliwe tylko wtedy, gdy potrawy nam smakują!

Dlatego w diecie online od Respo nie znajdziesz nudnych, kojarzonych z redukcją posiłków, takich jak ryż z brokułem i kurczakiem. Znajdziesz natomiast pyszne dania, które będą dawać Ci satysfakcję z jedzenia, a przy tym pomogą osiągnąć wyznaczone cele.

Piśmiennictwo:

  1. Zeballos E, Todd JE. The effects of skipping a meal on daily energy intake and diet quality. Public health nutrition. 2020;23(18):3346-55.