15 przepisów na dietetyczne, zdrowe obiady
Kluczowe wnioski
- Na zdrowy obiad powinny składać się: warzywa, węglowodany złożone, pełnowartościowe białko, zdrowy tłuszcz i przyprawy.
- Badania pokazują, że dieta osób niejedzących obiadów ma gorszą jakość prozdrowotną. Dlatego warto zadbać, aby posiłek ten był dobrze zbilansowany.
Co znajdziesz w artykule:
Zdrowe obiady – z czego powinny się składać?
Jesteś na diecie i nie masz pomysłu, co przygotować na obiad?
Jeśli chcesz zjeść zdrowo i smacznie, to mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi. To pomysły na zdrowy, dietetyczny obiad, który będzie zbalansowany i odżywczy.
Dzięki takim przepisom przestaniesz mieć chęć na popołudniowe podjadanie, a niechęć do diety stanie się wspomnieniem. Nasze pomysły pokażą Ci, że przygotowanie smacznych posiłków nie jest ani drogie, ani czasochłonne i, przede wszystkim: nie musi być monotonne!
Ale zanim przejdziemy do przepisów, mamy dla Ciebie trochę teoretycznej wiedzy. Dzięki niej przekonasz się, że dietetyczny obiad możesz również skomponować samodzielnie!
Dietetyczne obiady mogą mieć różne postaci. Od zabranego do pracy lunchboxu, przez szybkie danie jednogarnkowe, aż po tradycyjny dwudaniowy posiłek.
Przepisy nie muszą być skomplikowane, warto jednak zwrócić uwagę na ich skład.
Zdrowe obiady powinny zawierać:
- warzywa i/lub owoce w postaci zup, surówek, sałatek, w formie gotowanej (ziemniaki nie liczą się jako warzywny dodatek do obiadu!),
- węglowodany złożone pochodzące z pełnoziarnistych produktów zbożowych (i tzw. zbóż rzekomych) np. kasze (gryczana, pęczak, owsiana), ryż brązowy, czarny, czerwony, makaron pełnoziarnisty, komosa ryżowa itp. Dobry wyborem są także ziemniaki i bataty – zdecydowanie nie musisz się ich bać, zwłaszcza że w 100 g mają zdecydowanie mniej kalorii od produktów zbożowych,
- pełnowartościowe białko, np. w postaci mięsa, ryb, nasion roślin strączkowych, jajek, nabiału (jogurtu, serów), dobrze sprawdzą się też wysokobiałkowe wegańskie produkty takie jak tofu czy seitan,
- tłuszcz – oleje roślinne (rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek) lub orzechy, pestki, nasiona, awokado.
- aby wzbogacić smak naszego obiadu, możemy dodawać do niego różnego rodzaju przyprawy np. koperek, kminek, rozmaryn, oregano, bazylię, czosnek, majeranek itp.
Ważne, aby obiad był pożywny. Dzięki temu będziesz mieć energię na drugą część dnia, stracisz również chęć do podjadania niezdrowych przekąsek.
I jeszcze jeden plus!
Samodzielne gotowanie to nie tylko zdrowy wybór. To także oszczędność, bo zdrowy obiad przygotowany w domu będzie tańszy niż posiłek zjedzony na mieście.
Obawiasz się, że na diecie Twoje obiady będą monotonne i niesmaczne? To mit!
Metoda Respo jest na to dowodem: bo wszystkie posiłki w jadłospisach przygotowanych przez naszych dietetyków są nie tylko smaczne i pożywne, ale przede wszystkim: dopasowane do Twoich potrzeb.
Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!
Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.
Sprawdź pakiety z dietąZdrowy obiad a węglowodany
Każdy smaczny obiad dietetyczny powinien mieć w swoim składzie choćby odrobinę węglowodanów.
Dobrej jakości kasze, ryż czy makaron, czy wysokoskrobiowe warzywa (ziemniaki i bataty) będą wpływać na prawidłowe stężenie glukozy we krwi, regulować apetyt i zapobiegać napadom głodu w ciągu dnia.
Oczywiście istnieją strategie żywieniowe, w których zakłada się ograniczenie węglowodanów do minimum. Mowa, chociażby o diecie niskowęglowodanowej czy diecie keto.
W takich dietach obiad składa się zwykle z warzyw niskoskrobiowych, tłuszczu i źródła białka, np. mięso, ryby czy jajka.
W tym miejscu trzeba sobie jednak jasno powiedzieć: nie tyjesz od węglowodanów, jeżeli więc Twoja dieta ma odpowiednią kaloryczność, ziemniaki, kasza, czy makaron nie są Twoim wrogiem! A mit o tym, że źródeł białka nie wolno łączyć ze źródłem węglowodanów, trzeba włożyć między bajki.
Musisz też pamiętać, że tzw. produkty węglowodanowe (zwłaszcza produkty zbożowe) są źródłem mnóstwa ważnych składników odżywczych, chociażby witamin z grupy B, magnezu, żelaza, cynku i błonnika pokarmowego.
Ich eliminacja pozbawia Cię więc ważnego źródła niezbędnych dla zdrowia składników diety.
Jak działa dobry dietetyczny obiad?
Obiad jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Zwłaszcza na diecie, gdy tak bardzo liczy się odpowiedni bilans energetyczny, a dobrze skomponowane dietetyczne dania mogą przynieść wiele korzyści.
Dobry, zdrowy obiad to energia, składniki odżywcze, a także poczucie sytości, które pomaga ograniczyć zjadanie niezdrowych przekąsek. A co na to nauka?
W badaniu z 2020 roku przeanalizowano wpływ omijania posiłków (w tym obiadu) na jakość diety osób dorosłych. Wyniki?
Osoby, które nie jadły obiadu, jadły mniej warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nabiału, owoców morza i źródeł białka roślinnego. Ich dieta miała więc gorszą jakość prozdrowotną [1].
Wydaje się, że omijanie obiadów stwarza ryzyko gorszych wyborów żywieniowych, a także zwiększa ryzyko niedoborów witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego.
Obiad zdecydowanie warto więc jeść i to nie byle jaki, ale taki, który dostarcza jak najwięcej prozdrowotnych składników odżywczych i syci na długo!
Obiady dietetyczne – TOP przepisy od dietetyków Respo
No dobrze, teorię mamy z głowy, to teraz czas na obiecaną praktykę!
Poniżej znajdziesz sprawdzone pomysły na dietetyczne obiady, rekomendowane przez dietetyków Centrum Respo.
👉 Sprawdź także nasze pomysły na fit kolacje.
Niskokaloryczne obiady – pomysły
Niskokaloryczne obiady mogą sprawdzić się w dni, gdy nie doskwiera nam aż tak duży głód.
Oto pomysły na takie posiłki, których przygotowanie zajmie Ci zaledwie kilkanaście minut:
Szybkie obiady dietetyczne – pomysły
Dietetyczny obiad na szybko także jest możliwy! Oto co w tym zakresie mamy do zaproponowania:
Chcesz więcej pomysłów na dietetyczne, zdrowe obiady? Sprawdź przepisy dietetyczne opracowane przez naszych ekspertów.
Każdy z nich ma podaną:
- kaloryczność,
- zawartość białka, tłuszczów, węglowodanów, sodu i błonnika w porcji,
- interaktywną listę składników, z której można wykreślać te składniki, które już masz.
Możesz też automatycznie zaktualizować przepis, jeśli chcesz przygotować więcej porcji.
Nie wiesz, ile kalorii spożywać w ciągu dnia oraz ile jeść makroskładników?
Sprawdź nasz kalkulator kalorii!
Piśmiennictwo:
- Zeballos E, Todd JE. The effects of skipping a meal on daily energy intake and diet quality. Public health nutrition. 2020;23(18):3346-55.