Dieta białkowa. Zasady i przykładowy jadłospis
Kluczowe wnioski
- Istnieje wiele rodzajów diet białkowych. Zarówno zdrowe i zbilansowane, jak i niedoborowe oraz nierekomendowane przez ekspertów (przykładem jest dieta Dukana).
- Dieta białkowa zalecana jest nie tylko dla osób na diecie, ale także powyżej 65. roku życia oraz po przebytych chorobach.
- Dieta z wysokim spożyciem białka nie jest rekomendowana osobom z chorobami nerek oraz wątroby.
Co znajdziesz w artykule:
Co to jest dieta białkowa?
Dieta białkowa, inaczej określana jako dieta proteinowa, to nic innego jak sposób żywienia bogaty w produkty białkowe. Kiedy dietę nazywamy białkową?
Nie ma tu specjalnych wytycznych, ale przyjmuje się, że to diety z wyższą, niż normalnie rekomendowaną ilością białka.
Zgodnie z normami żywienia zawartość białka w diecie osoby dorosłej powinna mieścić się w granicach 10-20% dziennego zapotrzebowania na energię. Umownie, dieta bogatobiałkowa jest to więc sposób żywienia dostarczający ponad 20% energii z protein.
Istnieją różne rodzaje diet proteinowych.
Dieta bogata w białko zazwyczaj dodatkowo zakłada ograniczenie spożycia węglowodanów i tłuszczów na rzecz większego spożycia białka. Przykładem diet bogatobiałkowych są m.in. dieta Dukana czy Atkinsa.
Są też diety, które zakładają jedynie umiarkowane zwiększenie podaży białka w jadłospisie, bez wpływu na pozostałe makroskładniki. Diety te stosowane są np. przez sportowców.
No właśnie: dla kogo dieta białkowa będzie odpowiednia?
Zwiększona podaż białka w jadłospisie przyniesie korzyści przede wszystkim osobom [1-3]:
- aktywnym fizycznie, chcącym zbudować masę mięśniową,
- redukującym masę ciała,
- powyżej 65 roku życia,
- z nowotworami,
- z anoreksją,
- w okresie rekonwalescencji, po przebytych urazach i chorobach.
Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!
Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.
Sprawdź pakiety z dietąDieta białkowa – co jeść i jakie produkty są zakazane?
Co należy jeść na diecie proteinowej? Przede wszystkim trzeba wzbogacić jadłospis o produkty bogate w białko.
Oto co jeść na diecie białkowej:
- mięso – kurczak, indyk, wołowina, wieprzowina,
- ryby – dorsz, łosoś, tuńczyk, makrela, halibut,
- owoce morza,
- nabiał – mleko, jogurt, kefir, maślanka, twaróg,
- jaja.
Nie należy również zapominać o roślinnych źródłach białka! Białka roślinne idealnie urozmaicą nasz jadłospis i podbiją pożądaną ilość protein na diecie białkowej.
Roślinne źródła białka na diecie proteinowej:
- nasiona roślin strączkowych – fasola, soja, ciecierzyca, soczewica, groch,
- przetwory ze strączków – tofu, tempeh,
- orzechy – włoskie, nerkowce, pistacje, migdały,
- nasiona i pestki – słonecznika, dyni, chia,
- produkty zbożowe – komosa ryżowa, kasza jaglana i gryczana.
Wiesz już, o co wzbogacić swój jadłospis, ale czy istnieją produkty, które są zakazane na diecie białkowej?
Przede wszystkim od rodzaju stosowanej diety. Niektóre z diet wysokobiałkowych, np. dieta Dukana, zakładają ograniczenie spożycia węglowodanów i tłuszczów. W przypadku stosowania tego rodzaju diet w jadłospisie nie doszukasz się zatem pieczywa, kasz czy makaronów.
Ale co z pozostałymi, mniej rygorystycznymi dietami białkowymi?
Otóż nie ma takiej listy — na diecie zakładającej jedynie zwiększone spożycia białka, bez wpływu na spożycie pozostałych makroskładników, nie ma rygorystycznych zakazów odnośnie spożywania konkretnych produktów spożywczych.
Obowiązuje racjonalne podejście — dieta białkowa zakłada zatem ograniczenie spożycia produktów wysokoprzetworzonych, fast foodów czy słodyczy.
Jadłospis na diecie białkowej
Wiesz już, co należy jeść, ale jak zastosować tę wiedzę w praktyce?
W wyszukiwarkę wpisujesz „dieta białkowa – jadłospis na 14 dni”, ale odpowiedzi wcale Cię nie satysfakcjonują. Przedstawione plany żywieniowe wydają się monotonne, a tygodniowa dieta białkowa w kółko zakłada spożycie tych samych potraw.
Jak więc wkomponować produkty białkowe do zwyczajowej diety, tak aby szybko nam się nie znudziła?
Poniżej znajdziesz propozycje smacznych i urozmaiconych posiłków, które idealnie sprawdzą się przy diecie proteinowej.
Przepisy na diecie białkowej
Jeśli szukasz inspiracji na posiłki zgodne z założeniami diety białkowej, to jesteś w dobrym miejscu!
⏩ Dieta białkowa – przepisy na śniadanie:
⏩ Dieta białkowa – przepisy na drugie śniadanie:
⏩ Dieta białkowa – przepisy na obiad:
⏩ Dieta białkowa – przepisy na podwieczorek:
⏩ Dieta białkowa – przepisy na kolację:
Dieta białkowa – jakie daje efekty?
Wiesz już, z czym je się dietę proteinową, ale czego możesz spodziewać się po jej zastosowaniu?
Dieta białkowa może przynieść spektakularne efekty.
Przede wszystkim – sprzyja szybkiej utracie masy ciała. Dieta ta chroni przed utratą masy mięśniowej, jednocześnie sprzyjając utracie tkanki tłuszczowej.
Jest to szczególnie istotne w procesie odchudzania, ponieważ zachowanie masy mięśniowej chroni przed zmniejszeniem podstawowej przemiany materii [4].
Za pozytywne działanie diety białkowej w dużej mierze odpowiadają dwa mechanizmy [3,4].
Efekty diety proteinowej to:
- zwiększone uczucie sytości – białko wpływa na wydzielanie hormonów regulujących uczucie głodu i sytości, przyczyniając się do zmniejszenia uczucia głodu mimo zastosowanych restrykcji kalorycznych,
- zwiększona termogeneza poposiłkowa – spożycie białka wiąże się z większym wydatkiem energetycznym niż spożycie tłuszczów czy węglowodanów.
Oprócz utraty masy ciała, stosowanie diety białkowej obniża ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy. Dieta proteinowa wpływa na obniżenie trójglicerydów, ciśnienia tętniczego krwi oraz poprawia wrażliwość na insulinę [3,4].
Dodatkowo zwiększone spożycie białka z dietą sprzyja wchłanianiu wapnia w jelicie cienkim. Dieta białkowa może wspierać prawidłową mineralizację kości i przyczyniać się do zmniejszonego ryzyko osteoporozy, jednak badania a tym aspekcie nie są jednoznaczne [5-7].
Dieta białkowa na odchudzanie
Dieta białkowa na odchudzanie? Znasz już mechanizmy, jakie odpowiadają za efektywną utratę masy ciała na diecie białkowej.
Ale pewnie ciekawią Cię konkrety – ile można w tydzień schudnąć na diecie białkowej? Tutaj odpowiedź jest już bardziej skomplikowana. Zależy to przede wszystkim od wielkości deficytu kalorycznego, jak i ilości spożywanego białka.
Stosowanie wspomnianej diety Dukana może prowadzić do utraty nawet 3 kg w ciągu zaledwie tygodnia! Nie jest ona jednak przez nas polecana. Dodatkowo znajduje się w rankingu diet z oceną jako jedna z najgorszych diet.
Co jednak z jadłospisem, który zakłada umiarkowane zwiększenie białka w jadłospisie?
Stosowanie tego typu diety białkowej w połączeniu z łagodnym deficytem kalorycznym prowadzi do zdrowego, racjonalnego chudnięcia na poziomie 0,5-1% masy ciała tygodniowo.
Mężczyzna ważący 90 kg zatem w tydzień zgubi do 1 kg, a 60 kg kobieta – do 0,5 kg.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile dokładnie kalorii jeść dziennie, aby schudnąć, sprawdź nasz darmowy kalkulator kalorii.
Czy dieta białkowa jest zdrowa?
Znasz już zalety zwiększenia podaży białka w jadłospisie, ale czy dieta proteinowa jest tak wspaniała jak ją malują? A co najważniejsze — czy dieta białkowa jest zdrowa i może być stosowana przez każdego?
W przypadku diet proteinowych bardzo dobrze sprawdzi się stwierdzenie – co za dużo to nie zdrowo. Najważniejsze jest więc postępowanie zdroworozsądkowe.
Generalnie, dieta białkowa może być bezpiecznie stosowana przez zdrowe osoby dorosłe. Wyjątkiem są natomiast osoby z chorobami nerek i wątroby — zwiększona podaż białka prowadzi bowiem do obciążenia tych narządów [8,9].
Zbyt wysoka podaż białka w diecie, szczególnie w połączeniu z mniejszym spożyciem węglowodanów i tłuszczów, może prowadzić do szeregu konsekwencji zdrowotnych [1,7].
Dieta białkowa i możliwe skutki uboczne:
- zwiększone ryzyko powstania kamieni nerkowych,
- zwiększone ryzyko dny moczanowej,
- obciążenie funkcji wątroby i nerek,
- niedobór witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego,
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
Jak widzisz, dieta białkowa ma swoje zalety, ale niesie ze sobą także poważne zagrożenia. Dieta proteinowa może być bezpiecznie stosowana przez zdrowe osoby aktywne fizycznie i chcące zredukować masę ciała, szczególnie jeśli zależy im na zachowaniu tkanki mięśniowej.
Pamiętaj jednak — unikaj wysokiego spożycia białka, jeśli masz problem z nerkami i wątrobą!
Podsumowanie
Jeśli chcesz mieć pewność, że wprowadzona przez Ciebie dieta nie wpłynie negatywnie na Twój stan zdrowia, a przyniesie Ci jedynie korzyści – koniecznie skontaktuj się z nami! Doświadczony zespół dietetyków dobierze indywidualny (i bezpieczny!) dla Ciebie plan żywieniowy.
Piśmiennictwo:
- Jarosz M, Rychlik E, Stoś K, Charzewska J. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny Warsaw, Poland; 2020.
- Arends J, Bachmann P, Baracos V, Barthelemy N, Bertz H, Bozzetti F, et al. ESPEN guidelines on nutrition in cancer patients. Clin Nutr. 2017;36(1):11-48.
- Drummen M, Tischmann L, Gatta-Cherifi B, Adam T, Westerterp-Plantenga M. Dietary Protein and Energy Balance in Relation to Obesity and Co-morbidities. Front Endocrinol (Lausanne). 2018;9:443.
- Moon J, Koh G. Clinical Evidence and Mechanisms of High-Protein Diet-Induced Weight Loss. J Obes Metab Syndr. 2020;29(3):166-73.
- Pasiakos SM. Metabolic advantages of higher protein diets and benefits of dairy foods on weight management, glycemic regulation, and bone. J Food Sci. 2015;80 Suppl 1:A2-7.
- Groenendijk I, den Boeft L, van Loon LJC, de Groot L. High Versus low Dietary Protein Intake and Bone Health in Older Adults: a Systematic Review and Meta-Analysis. Comput Struct Biotechnol J. 2019;17:1101-12.
- Cuenca-Sánchez M, Navas-Carrillo D, Orenes-Piñero E. Controversies surrounding high-protein diet intake: satiating effect and kidney and bone health. Adv Nutr. 2015;6(3):260-6.
- Ko GJ, Rhee CM, Kalantar-Zadeh K, Joshi S. The Effects of High-Protein Diets on Kidney Health and Longevity. J Am Soc Nephrol. 2020;31(8):1667-79.
- Wu G. Dietary protein intake and human health. Food Funct. 2016;7(3):1251-65.