Nadciśnienie tętnicze – co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie

Nadciśnienie tętnicze – co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie

Choruje na nie ponad 25% Polaków, długo nie daje objawów i może mieć poważne konsekwencje. Nadciśnienie tętnicze to prawdziwa plaga naszych czasów - i jedna z najczęstszych przyczyn poważnych problemów ze zdrowiem. Jak rozpoznać nadciśnienie? I dlaczego właściwie chorujemy?

Co znajdziesz w artykule:

Nadciśnienie tętnicze co to?

Co to jest nadciśnienie tętnicze? I jak często jest diagnozowane? Nadciśnienie tętnicze przyjęło rozmiary epidemii, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje prawie 10 mln osób — czyli ponad ¼ mieszkańców naszego kraju. Problem ten najczęściej dotyczy osób w podeszłym wieku — na nadciśnienie tętnicze cierpi aż 86% kobiet i 77% mężczyzn w wieku 75-84 lat. Nie znaczy to jednak, że nadciśnienie tętnicze jest tylko i wyłącznie domeną osób starszych! Na nadciśnienie tętnicze choruje np. co czwarta Polka w wieku 45-54 lat i prawie 14% mężczyzn w wieku 35-44 lat [1]. 

Co to jest nadciśnienie tętnicze? 

Nadciśnienie diagnozujemy, gdy wartość ciśnienia skurczowego jest równa lub przekracza 140 mmHg i/lub wartość ciśnienia rozkurczowego jest równa, lub przekracza 90 mmHg. [2,3]. 

Jak klasyfikujemy ciśnienie tętnicze?

 • ciśnienie optymalne — ciśnienie skurczowe < 120 i ciśnienie rozkurczowe < 80 mmHg, 
 • ciśnienie prawidłowe — ciśnienie skurczowe 120-129 i/lub ciśnienie rozkurczowe 80-84 mmHg,
 • ciśnienie wysokie prawidłowe — ciśnienie skurczowe 130-139 i/lub ciśnienie rozkurczowe 85-89 mmHg,
 • nadciśnienie 1. stopnia — ciśnienie skurczowe 140-159 i/lub ciśnienie rozkurczowe 90-99 mmHg,
 • nadciśnienie 2. stopnia — ciśnienie skurczowe 160-179 i/lub ciśnienie rozkurczowe 100-109 mmHg,
 • nadciśnienie 3. stopnia — ciśnienie skurczowe wyższe lub równe 180 i/lub ciśnienie rozkurczowe wyższe, lub równe 110 mmHg,
 • izolowane nadciśnienie skurczowe — ciśnienie skurczowe wyższe lub równe 140 przy ciśnieniu rozkurczowym < 90 mmHg [3].

Znasz już odpowiedź na pytanie: nadciśnienie tętnicze co to takiego? Dlaczego jednak zapadamy na to podstępne schorzenie? Czytaj dalej!

Nadciśnienie tętnicze przyczyny

Czynnikami ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego są: otyłość (szczególnie brzuszna) oraz mała aktywność fizyczna. Inne związane z wystąpieniem schorzenia znanego jako nadciśnienie tętnicze przyczyny i czynniki ryzyka to:

 • geny
 • wiek,
 • dieta bogata w dużą ilość soli,
 • dieta wysokoenergetyczna,
 • dieta uboga w warzywa i owoce,
 • nadużywanie alkoholu,
 • palenie tytoniu [5].

Jak widzisz wpływające na nadciśnienie tętnicze przyczyny są w dużym stopniu związane z nieprawidłowym stylem życia – głównie nieprawidłową dietą i używkami, ale także z niską aktywnością fizyczną. I właściwie jest to dobra wiadomość: bo czynniki związane ze stylem życia możemy modyfikować! A o tym, jak to robić dowiesz się z artykułu o diecie w nadciśnieniu tętniczym. Co niezwykle niepokojące nadciśnienie tętnicze dotyczy również około 3-3,5% całej populacji dzieci i młodzieży. Wśród dzieci po 10. roku życia nadciśnienie tętnicze pierwotne (czyli nabyte) jest już dominującą postacią nadciśnienia tętniczego. Uważa się, że coraz częstsze występowanie nadciśnienia tętniczego pierwotnego u dzieci jest związane z ogólnoświatową epidemią otyłości i nadwagi w tej populacji [4].

Nadciśnienie tętnicze objawy

Jakie są charakteryzujące nadciśnienie tętnicze objawy? Niestety objawy nadciśnienia są zwykle słabo zauważalne — zwłaszcza gdy mówimy o niewielkim wzroście ciśnienia. Naszą uwagę powinny jednak zwrócić niektóre zjawiska – zwłaszcza jeśli pojawiają się często i występują razem.

Nadciśnienie tętnicze objawy:

 • bóle głowy (zwłaszcza rano),
 • krwawienie z nosa,
 • zaburzenia wzroku,
 • “szum” w uszach,
 • kołatanie serca [6].

Co jednak ważne — brak objawów nie równa się brakowi nadciśnienia.  Jedynym sposobem na sprawdzenie, czy problem Cię dotyczy, jest regularne mierzenie ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze skutki

Nieleczone nadciśnienie może być przyczyną wielu powikłań sercowo-naczyniowych – nie tylko związanych z samym serce, ale także, chociażby z mózgiem czy nerkami.

Nadciśnienie tętnicze skutki:

 • choroby niedokrwiennej serca,
 • zawału serca
 • niewydolności serca,
 • udaru mózgu,
 • niewydolności nerek [1].

Jak widzisz, powodowane przez nadciśnienie tętnicze skutki są bardzo poważne i zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także życiu. Jednak dobra informacja jest taka, że nawet mała redukcja ciśnienia tętniczego u chorych zmniejsza śmiertelność związaną z chorobami serca lub udarami mózgu. Redukcja rozkurczowego ciśnienia tętniczego o 5 mm Hg wiąże się z 34% zmniejszeniem liczby udarów mózgu oraz 21% zmniejszeniem ryzyka występowania choroby wieńcowej. Dalsze obniżenie rozkurczowego ciśnienia tętniczego o 7,5 lub 10 mm Hg wiąże się odpowiednio z 46% i 56% redukcją częstości udarów oraz z 29% i 37% zmniejszeniem częstości rozpoznawania choroby wieńcowej [7,8].

Nadciśnienie tętnicze leczenie

Stosowane w przypadku diagnozy schorzenia znanego jako nadciśnienie tętnicze leczenie jest złożone i wielokierunkowe. Niezwykle istotną rolę odgrywa w nim zmiana stylu życia — w tym zwiększenie aktywności fizycznej, rzucenie palenia, redukcja masy ciała i odpowiednia dieta. W leczeniu farmakologicznym stosowany jest zwykle jeden lub więcej leków z następujących grup substancji leczniczych:

 • diuretyki tiazydopodobne (leki moczopędne),
 • beta-adrenolityki,
 • antagoniści wapnia,
 • inhibitory konwertazy angiotensyny,
 • leki blokujące receptor AT1 (sartany) [9].

Czyli – zagadnienie pod tytułem “nadciśnienie tętnicze leczenie” to tak naprawdę połączenie farmakologii ze zmianami w stylu życia i redukcją masy ciała. Nie wiesz, jak powinna wyglądać dieta przy nadciśnieniu? A może potrzebujesz pomocy przy zmianie nawyków żywieniowych na takie, które pomogą Ci w walce z nadciśnieniem? Koniecznie zajrzyj do oferty Centrum Respo – a nasi dietetycy chętnie dobiorą dla Ciebie dietę, która wspomoże proces walki z nadciśnieniem – a wszystko w sposób idealnie dobrany do Twoich potrzeb i po prostu…przyjemny!

Piśmiennictwo:

 1. Nadciśnienie tętnicze: raport interaktywny – „Epidemiologia rejestrowana”, Narodowy Fundusz Zdrowia, 2020.
 2. Grzymisławski M., Gawęcki J., Żywienie człowieka zdrowego i chorego, PWN, Warszawa 2011
 3. Dariusz Włodarek EL, Lucyna Kozłowska. Dietoterapia. Warszawa: PZWL; 2014.
 4. Litwin M., Niemirska A., Nadciśnienie tętnicze pierwotne i zaburzenia metaboliczne u dzieci i młodzieży, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011, tom 2, nr 2, 124-131
 5. Grzmisławski M. (red.), Dietetyka kliniczna, PZWL, Warszawa 2019.
 6. World Health Organization: Hypertension (https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hypertension
 7. Balsam P., Szmit S., Aktywność fizyczna a ciśnienie tętnicze krwi, Kardiologia po Dyplomie, 2011 (10)8:68-72
 8. MacMahon S. et al. Blood pressure, stroke, and coronary heart disease. Part 1, Prolonged differences in blood pressure: prospective observational studies corrected for the regression dilution bias. Lancet 1990; 335 (8692): 765-774
 9. Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym – 2019 rok Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 2019, tom 5, nr 1, strony: 1 –86

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą