Dieta kapuściana. Zasady i efekty

Dieta kapuściana. Zasady i efekty

Ma sprawić, że schudniesz w ekspresowym tempie, jej głównym składnikiem jest zdrowe warzywo, a kilogramy zrzucał na niej…sam prezydent. Mowa oczywiście o diecie kapuścianej - która jakiś czas temu była prawdziwym hitem, a i obecnie znajdą się jej zwolennicy. Na czym polega? I czy warto wypróbować dietę kapuścianą?

Kluczowe wnioski

 • Podstawą diety kapuścianej jest zupa przygotowana bez ziemniaków. Tę dietę stosuje się przez tydzień, a jej dzienna kaloryczność to około 1000 kcal, czyli znacznie poniżej zapotrzebowania większości osób.
 • Dieta kapuściana ma wiele negatywnych skutków ubocznych, takich jak wzdęcia i bóle brzucha, niedobór składników odżywczych, a także efekt jo-jo po zakończeniu diety.
Zadbajmy razem o Twoją metamorfozę z Respo!

Dieta kapuściana – skąd jej nazwa?

W świecie diet łatwo się pogubić. Wystarczy zajrzeć na internetowe fora a poznamy kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) różnych żywieniowych planów, każdy o innej, czasem bardziej, czasem mniej chwytliwej nazwie.

I choć w świecie zdrowego odżywiania wyróżniamy naprawdę zdrowe modele żywienia (wystarczy wymienić dietę śródziemnomorską, czy DASH), to Internet pełen jest informacji o dietach, w przypadku których sama nazwa sprawia, że zapala nam się czerwona lampka.

Mowa tu, chociażby o dietach „produktowych”, takich jak dieta jogurtowa, dieta grejpfrutowa, czy najbardziej znana w tej grupie: dieta kapuściana. 

Czym jest słynna dieta kapuściana?

Ma ona kilka nazw: w naszym kraju znamy ją pod nazwą „dieta prezydencka”, a wszystko dlatego, że stosować miał ją sam (były) prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Z kolei w języku angielskim dieta ta znana jest powszechnie jako „cabbage soup diet” (dosłownie przetłumaczymy to jako „zupa kapuściana dieta”) i jest to nazwa dużo dokładniejsza, aniżeli zwykła nazwa.

W końcu ten popularny plan żywienia opiera się właśnie o zupę z kapusty, a nie np. o kapustę surową, ale o tym więcej dowiesz się za chwilę.

Na rynku anglojęzycznym dieta kapuściana ma jeszcze kilka innych nazw, a najpopularniejsze z nich to:

 • dieta stewardessy T.W.A. (czyli stewardessy amerykańskich linii lotniczych Trans World Airlines),
 • dieta Dolly Parton (choć sama zainteresowana ponoć nigdy tej diety nie stosowała).

Tak naprawdę nie do końca wiemy skąd wzięła się ta dieta, ale wydaje się, że w takiej lub innej formie istnieje w społecznej świadomości już od lat 50. XX wieku [1].

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Zasady diety kapuścianej

Po pierwsze, dieta kapuściana trwa tylko 7 dni i są ku temu ważne powody, bo jej dłuższe stosowanie mogłoby spowodować niedobory żywieniowe.

Po drugie, główną bohaterką tej diety jest właśnie słynna zupa z kapusty, w której składzie, poza kapustą, znajdziemy jeszcze kilka innych warzyw. 

Każdy dzień diety kapuścianej ma swoje charakterystyczne cechy. Jednego dnia możesz np. dodać do jadłospisu mięso, a innego zjeść mleko.

Oczywiście jest to tylko fantazja twórców diety. Nie ma żadnych naukowych podstaw, które uzasadniałyby fakt, że akurat czwartego dnia możesz zjeść banana, a dnia siódmego ryż.

Co istotne, dieta kapuściana to dieta naprawdę niskokaloryczna, bo dziennie dostarcza ok. 1000 kcal.

To oznacza, że faktycznie tygodniowo potrafi wygenerować niezły deficyt kaloryczny, a jej zwolennicy twierdzą, że tydzień diety kapuścianej pozwala na zrzucenie nawet 4-5 kg. Ale o tym, dlaczego nie jest to takie piękne, jakie się wydaje, przeczytasz więcej za chwilę [1,2].

Zanim przejdziemy dalej, pamiętaj: dobra dieta odchudzająca to taka, która nie ma zbyt dużego deficytu energetycznego (a z pewnością nie taka, w której jesz mniej, niż wynosi Twoja podstawowa przemiana materii).

Dieta kapuściana – przepis na zupę

Zanim opowiemy sobie o wadach diety kapuścianej, warto poznać główną bohaterkę tego planu żywieniowego: czyli zupę kapuścianą.

Gdy do Internetu wpiszesz hasło „dieta kapuściana przepis”, prawdopodobnie znajdziesz kilka różnych propozycji wykonania zupy.

Zwykle różnią sie one tylko detalami, a sedno sprawy pozostaje takie samo: zupa z dużą ilością kapusty, a także innymi warzywami, m.in. marchewką, cebulą czy selerem. A konkretnie?

Przykładowy przepis na zupę kapuścianą w tej diecie [3]:

 • 8 szklanek bulionu warzywnego
 • 1 cebula
 • 3 ząbki czosnku
 • 4 szklanki posiekanej kapusty
 • 3 marchewki
 • 3 łodyżki selera naciowego
 • 800 g pokrojonych w kostkę pomidorów z puszki
 • ½ łyżeczki soli
 • ½ łyżeczki pieprzu
 • ½ łyżeczki oregano
 • ½ łyżeczki bazylii

Według innych źródeł do takiej zupy możesz dodać jeszcze paprykę zieloną, szpinak, cukinię albo grzyby (np. pieczarki, boczniaki). Nie powinno się za to dodawać ziemniaków.

Wykonanie zupy kapuścianej [3]:

 1. Warzywa pokrój, czosnek przeciśnij przez praskę. Zalej bulionem i dodaj przyprawy.
 2. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 20 minut. 

Ile zupy potrzeba na 7 dni?

Zakładając, że dziennie jesz 3-4 porcje zupy kapuścianej, zupa z takiego przepisu wystarczy na 2 dni.

Metamorfozy Respo

Jadłospis na diecie kapuścianej

Co można jeść na diecie kapuścianej, a czego jeść nie wolno? Cóż, wszystko zależy… od konkretnego dnia diety. 

Produkty dozwolone w jadłospisie na diecie kapuścianej [1,2]:

 • zupa kapuściana (koniecznie bez ziemniaków),
 • świeże i surowe warzywa niskoskrobiowe,
 • owoce (przy czym banany są dozwolone tylko jednego dnia diety),
 • brązowy ryż (tylko ostatniego dnia),
 • wołowina/kurczak/ryby – tylko w wybrane dni,
 • sok owocowy (tylko ostatniego dnia),
 • mleko o obniżonej zawartości tłuszczu (tylko jednego dnia),
 • woda i inne bezkaloryczne napoje (herbata i kawa bez cukru).

Pozostałe produkty są w tej diecie niedozwolone.

Jak widzisz, w zasadach takiej diety łatwo można się pogubić, dlatego poniżej znajdziesz reguły diety kapuścianej dzień po dniu.

Dieta kapuściana jadłospis na cały tydzień [1,2]:

⏩ Dzień 1

Zupa kapuściana w nieograniczonej ilości + ulubione świeże owoce (ale nie banany).

⏩ Dzień 2

Zupa kapuściana + surowe albo gotowane warzywa niskoskrobiowe – najlepiej warzywa liściaste, takie jak szpinak, sałata, rukola, jarmuż itp., chociaż można też jeść inne warzywa niskoskrobiowe np. cukinię, fasolkę szparagową.

Ale należy za to unikać kukurydzy, groszku i nasion fasoli (np. fasoli białej, czerwonej). Według niektórych źródeł, w tym dniu możesz zjeść jednego pieczonego ziemniaka z odrobiną masła lub oleju.

⏩ Dzień 3

Zupa kapuściana + warzywa niskoskrobiowe + owoce (banany i ziemniaki są w tym dniu zakazane).

⏩ Dzień 4

Zupa kapuściana + banany (maksymalnie 8 sztuk) + mleko o obniżonej zawartości tłuszczu (w nieograniczonej ilości).

⏩ Dzień 5

Zupa kapuściana + 260-560 g wołowiny (można ją zamienić na kurczaka albo rybę) + maksymalnie 6 świeżych pomidorów + co najmniej 6-8 szklanek wody.

⏩ Dzień 6

Zupa kapuściana + warzywa niskoskrobiowe + tyle, ile chcesz wołowiny/ryby albo kurczaka.

⏩ Dzień 7

Zupa kapuściana + ryż brązowy + warzywa niskoskrobiowe + sok owocowy.

Efekty na diecie kapuścianej

Czy stosowanie „diety prezydenckiej” przynosi efekty?

Owszem – taka dieta daje pewne efekty, a to po prostu dlatego, że zawiera mało kalorii. Dużo mniej niż wynosi zapotrzebowanie przeciętnej osoby dorosłej.

Tak naprawdę stosowanie diety kapuścianej wiąże się zwykle z deficytem rzędu 1000-2000 kcal dziennie, a więc 7000-14 000 kcal tygodniowo.

Chudnięcie nie jest więc efektem związanym z jedzeniem akurat kapusty czy odpowiednim przestrzeganiem kolejnych dni diety. To, że jednego dnia możemy zjeść banany, a innego kurczaka jest całkowicie arbitralne i nie ma żadnego decydującego znaczenia dla efektów tej diety.

Wpisując w Internecie hasło „dieta kapuściana efekty po tygodniu” często dowiemy się, że osoby, które ją stosowały, schudły 4-5 kg po zalecanych 7 dniach.

Jest jednak pewien problem: redukcja 1 kg tkanki tłuszczowej wymaga łącznego deficytu 7000 kcal.

Załóżmy więc, że Twoje podstawowe zapotrzebowanie wynosi 2500 kcal, a na diecie kapuścianej jesz 1000 kcal dziennie. To oznacza, że w ciągu dnia generujesz 1500 kcal deficytu, a w ciągu tygodnia – 10 500 kcal.

Fizycznie w tym czasie jesteś więc w stanie „spalić” maksymalnie 1,5 kg tkanki tłuszczowej. A to oznacza, że pozostałe 2-3 kg mniej na wadze to efekt utraty wody i tkanki mięśniowej, a nie tłuszczu.

Dodatkowym problemem jest efekt jojo – który następuje właściwie natychmiast po powrocie do standardowego sposobu odżywiania.

Społeczność Respo

Skutki uboczne

Dieta kapuściana to niedoborowy plan żywieniowy, który niesie ze sobą ryzyko efektów ubocznych.

Oczywiście ryzyko to jest w pewnym stopniu ograniczone, ponieważ dietę stosujemy tylko 7 dni. Wciąż jednak warto zdawać sobie z niego sprawę.

Dieta kapuściana i jej efekty uboczne [2]:

 • wzdęcia, ból brzucha – kapusta to produkt wzdymający, jej duże ilości mogą więc prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych,
 • problemy z pęcherzykiem żółciowym – taka dieta ekstremalnie niskotłuszczowa może zwiększać ryzyko kamicy żółciowej,
 • nadmiar potasu w organizmie – dieta, w której jemy właściwie same warzywa i owoce, może prowadzić do podwyższenia poziomu potasu we krwi, co w ekstremalnych przypadkach będzie związane z zaburzeniami rytmu serca,
 • niedobór składników odżywczych oraz związane z tym konsekwencje, m.in. osłabienie, ból głowy, utrata tkanki mięśniowej, obniżenie odporności.

Dieta kapuściana i opinie dietetyków

Co dietetycy myślą o diecie kapuścianej?

Opinie ekspertów racze nie zachęcają nas do jej późniejszego zastosowania. I nic dziwnego, bo jest to dieta niedoborowa, dostarczająca mniej kalorii niż wynosi podstawowa przemiana materii (czyli mniej niż organizm potrzebuje, by w ogóle dobrze funkcjonować).

Dodatkowo z praktycznego punktu widzenia jest monotonna i trudna w utrzymaniu.

Taka dieta dodatkowo nie uczy prawidłowych zachowań żywieniowych i nie pomaga w zmianie nawyków, a jej efekty są związane głównie z utratą wody i mięśni. No i dodatkowo – właściwie pewnikiem jest tu efekt jojo, który dopada nas po takiej „kuracji”. 

Czy dieta kapuściana ma jakieś zalety? Tak – ale nieliczne. A poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie jej wad i zalet.

✅ Zalety diety kapuścianej

Główne zalety diety kapuścianej to:

 • dobre źródło błonnika,
 • dużo witaminy C, beta-karotenu, folianów, przeciwutleniaczy,
 • brak dodanych cukrów, minimalna zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych,
 • dużo warzyw i owoców,
 • brak żywności wysokoprzetworzonej.

❌ Wady diety kapuścianej

Główne wady tej diety, których nie można ignorować to m.in.:

 • niedobory wielu składników odżywczych w tym białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, żelaza, wapnia, magnezu,
 • bardzo niska kaloryczność, poniżej podstawowej przemiany materii,
 • monotonia i brak przyjemności ze stosowania,
 • utrata wody i tkanki mięśniowej,
 • ryzyko efektów ubocznych,
 • brak kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych,
 • po zakończeniu – właściwie zawsze efekt jojo.

Dołącz do 40352
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Podsumowanie

Innymi słowy: dieta kapuściana to nie jest dobry sposób na odchudzanie.

Dużo lepsze i trwalsze efekty osiągniesz, stosując racjonalną dietę ze stosunkowo niewielkim deficytem energetycznym.

Taki plan żywieniowy będzie bowiem bezpieczny, skuteczny, a do tego przyjemny i na całe życie: bo nauczy Cię zdrowych nawyków.

Nie wierzysz? Poznaj metamorfozy Centrum Respo, którzy schudli jedząc to, co lubią. Bez wyrzeczeń i ryzyka poważnych skutków ubocznych.

Piśmiennictwo:

 1. U.S. News: Cabbage Soup Diet, 2023: https://health.usnews.com/wellness/food/articles/cabbage-soup-diet
 2. Healthline: What Is the Cabbage Soup Diet and Does It Work for Weight Loss?, 2018: https://www.healthline.com/nutrition/the-cabbage-soup-diet
 3. Dinnet then Dessert: chef approved recipes: Weight Loss Cabbage Soup, 2023: https://dinnerthendessert.com/weight-loss-cabbage-soup/#wprm-recipe-container-72948