Zamów dietę dziś, aby otrzymać swój plan już .
  h   min
Sprawdź ofertę
Jak wybrać skuteczną dietę

Jak wybrać skuteczną dietę

Dieta w obecnych czasach często jest utożsamiana z odchudzaniem, 90% osób używając tego terminu ma na myśli diety odchudzające, podczas gdy dieta to nic innego jak sposób odżywiania, który może zarówno doprowadzić do spadku masy ciała jak i jej wzrostu. Dlatego, że każda dobra dieta jest dopasowana indywidualnie do pacjenta, pod kątek zarówno liczby posiłków, doboru produktów czy preferencji smakowych

W obecnych czasach dieta bardzo często jest utożsamiana z odchudzaniem – aż 90% osób, używając tego terminu, ma na myśli diety odchudzające. Tymczasem dieta to nic innego, jak sposób odżywiania, który może doprowadzić zarówno do spadku masy ciała, jak i jej wzrostu. Według definicji to „system odżywiania się, polegający na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu”. Najnowsze badania dowodzą, że nie istnieje żadna magiczna dieta ani jeden optymalny sposób na utratę tkanki tłuszczowej. Dobra dieta jest kwestią indywidualnych upodobań oraz dopasowania do potrzeb podopiecznego tak, aby z przyjemnością mógł realizować jej założenia.

Dieta odchudzająca zazwyczaj budzi złe skojarzenia – jest utożsamiana z niedojadaniem, ciągłym odczuwaniem głodu, ogromną ilością czasu spędzonego w kuchni, a ostatecznie i tak spożywaniem niesmacznych posiłków.

To błąd, ponieważ najlepsza dieta to taka, którą jesteśmy w stanie utrzymać przez długi czas. Chodzi bowiem o trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Skuteczna dieta stanowi sposób odżywiania dobrany indywidualnie do każdego podopiecznego, realizujący jego cele oraz uwzględniający jego oczekiwania – tak właśnie działam.

 

Spis treści:

Szybkie diety odchudzające – czy istnieją?
Jak wygląda współpraca ze mną?
Motywacja
Czy dieta jest trudna?
Dlaczego warto współpracować z dietetykiem?

Szybkie diety odchudzające – czy istnieją?

Nie istnieje coś takiego, jak szybka dieta odchudzająca. Proces odchudzania trwa i trzeba mieć świadomość, że tak samo, jak nie przytyliśmy w kilka dni czy tygodni, tak samo nie osiągniemy wymarzonej sylwetki w krótkim czasie. Nie oznacza to jednak, że już na starcie mamy się poddawać, ponieważ każdy jest w stanie wypracować sylwetkę, o jakiej marzy. Jednym może się to udać szybciej, innym zajmie to znacznie więcej czasu, ale ostateczny efekt zależy od determinacji.

Do błędnego rozumienia procesu odchudzania przyczyniają się bardzo modne obecnie strony z dietami online, gdzie porad udzielają osoby niekompetentne, układające kiepskiej jakości jadłospisy. Powoduje to spory chaos informacyjny i zagubienie osób pragnących zmienić swoje nawyki żywieniowe. Nie pomagają również kolorowe czasopisma, promujące niezbilansowane i niedoborowe jadłospisy pod hasłami: dieta owocowa, dieta warzywna, dieta tłuszczowa czy dieta białkowa. Tego typu diety nie są dla nas dobre, ponieważ nie jesteśmy w stanie utrzymać ich przez dłuższy czas, a to – jak już wspominałem – jest najważniejsze. Ponadto mogą one prowadzić  do niedoborów pokarmowych, a tym samym negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie, co zmusi nas do zaprzestania ich stosowania. Stąd krótka droga do pojawienia się efektu jojo. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby właściwie selekcjonować treści znajdujące się w Internecie i dokładnie sprawdzać wiarygodność autorów artykułów czy poradników, zwracając uwagę na ich wykształcenie, rzetelność, a także czytając opinie na ich temat.

Jak wygląda współpraca ze mną?

W przypadku każdej współpracy online przesyłam do uzupełnienia wnikliwy formularz żywieniowo-medyczny, w którym znajdują się pytania dotyczące stanu zdrowia, ewentualnych problemów związanych z układem pokarmowym, stosowanych leków i suplementów diety, preferencji kulinarnych (tego, co dana osoba chciałaby jeść, a jakich produktów wolałaby uniknąć), preferowanej liczby posiłków oraz wiele innych.

Skuteczna, indywidualnie dopasowana dieta online wymaga przeprowadzenia bardzo dokładnego wywiadu. Tutaj możesz zobaczyć wybraną część ankiet, którymi posługuję się podczas współpracy.

Zawsze proszę również o przygotowanie tzw. dzienniczka żywieniowego, czyli dokładnego wykazu posiłków spożytych w ostatnim czasie. Dzięki temu jestem w stanie wychwycić różnego rodzaju błędy żywieniowe. Po kilku dniach przesyłam skrupulatnie opisany jadłospis wraz z przepisami, dobór ewentualnych suplementów, a także plan treningowy – jeżeli podopieczny chce współpracować również na tej płaszczyźnie.

Jadłospis powinien być przede wszystkim skuteczny, ale też smaczny, dlatego wśród moich propozycji znajdują się przepisy na różnego rodzaju ciekawe i zdrowe dania – np. naleśniki, ciasta, sałatki, dania obiadowe (kurczak w sosie curry czy pulpety w sosie pomidorowym), a nawet na pizzę. Jeżeli mamy odżywiać się zdrowo przez całe życie, nie może to być przecież nudne i jałowe :)

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

 Motywacja

Bardzo ważne są właściwie dobrane narzędzia motywujące i kontrolujące efekty wszystkich podopiecznych, dlatego każdego proszę o regularne wykonywanie pomiarów antropometrycznych ciała: obwodu pasa, bioder, uda i ramienia. Wyniki należy wpisać do przesłanej przeze mnie wraz z dietą tabelki pomiarów i uzupełniać je w każdym tygodniu. Wykorzystując to fantastyczne narzędzie, mogę na bieżąco oceniać postępy i w razie potrzeby korygować jadłospis tak, aby korzystne zmiany były zauważalne z tygodnia na tydzień. W przypadku osób, które potrzebują dodatkowej motywacji, z doświadczenia wiem, że idealnie sprawdza się przesyłanie przez podopiecznych zdjęć każdego z posiłków (na koniec dnia, w postaci kolażu). Dzięki temu jestem w stanie ocenić, czy rozpiska została prawidłowo zrozumiana, a podopieczny stosuje się do moich zaleceń.

Szukasz motywacji? Spójrz na fantastyczne rezultaty moich podopiecznych!

Czy dieta jest trudna?

Nie, ponieważ każda dobra dieta jest dopasowana indywidualnie do podopiecznego – zarówno pod kątem liczby posiłków, doboru produktów czy preferencji smakowych. Diety odchudzające kojarzą się z mało atrakcyjnym jedzeniem, dlatego moi podopieczni często są zaskoczeni – do każdej rozpiski dołączam dietetyczne przepisy na dania proste i szybkie w wykonaniu, które można przyrządzać na co dzień. Zależy mi na tym, aby każdy, kto zwróci się do mnie o pomoc, stosował dietę z ochotą, motywacją i sukcesem.

Dołącz do 18846
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Dlaczego warto współpracować z dietetykiem?

Znalezienie godnego zaufania dietetyka online wymaga nieco wysiłku, jednak z pewnością jest to wysiłek wart zachodu. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

To przede wszystkim wygoda. Nie musisz umawiać się na wizyty, tracić czasu na dojazdy i podporządkowywać planu dnia kolejnym spotkaniom – wystarczy Ci dostęp do Internetu.  Wiadomość możesz wysłać w dogodnym dla Ciebie momencie dnia. Nie musisz więc czekać na umówiony termin, aby zadać mi pytanie, podzielić się wątpliwościami czy poprosić o radę – dietetyk online to możliwość stałej współpracy i nieustannej motywacji. Także odległość nie ma znaczenia. Nieważne czy mieszkasz w Polsce, za granicą, czy przebywasz akurat na wakacjach – zawsze bez problemu się ze mną skontaktujesz.

Jesteś zainteresowany rozpoczęciem współpracy? Czekam na Twoje zgłoszenie! Dołącz do grona moich podopiecznych, którzy odnieśli sukces, zmieniając nawyki żywieniowe. Skuteczne odchudzanie? To prostsze niż myślisz.