Zamów dietę dziś, aby otrzymać swój plan już .
h m s
Sprawdź ofertę.
Aneta Wrona: Jak budować i utrzymywać relacje? #PodcastRESPO

Aneta Wrona: Jak budować i utrzymywać relacje? #PodcastRESPO

Po czym poznać, że nasza relacja jest toksyczna? Dlaczego każdy potrzebuje mieć swoją społeczność i jakie wyzwania niosą ze sobą relacje online i offline? Między innymi o tym rozmawialiśmy w odcinku podcastu „Rozmowy dobrze zbilansowane" z Anetą Wroną.

„Rozmowy dobrze zbilansowane” to autorski podcast Centrum Respo prowadzony z ekspertami z różnych dziedzin, pełen treści ważnych społecznie, ale podanych w lekki sposób. Posłuchaj, aby zadbać o siebie, poszerzyć horyzonty oraz doświadczać życia w pełni!

Długie i zdrowe życie? Sposobem są ludzie i dobre relacje

Aneta Wrona to trenerka biznesowa i konsultantka z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi autorskie warsztaty i sesje coachingowe z wystąpień publicznych i komunikacji dla firm, dziennikarzy czy polityków. Jest też specjalistką do spraw kreowania medialnego wizerunku.

Dobrze wie, jak ważna jest odpowiednia komunikacja, budowanie zdrowych relacji i przynależność do społeczności.

Wszystko to ma swoje korzenie w przeszłości człowieka jako gatunku.

Człowiek jest zwierzęciem stadnym. Stado kiedyś służyło do tego, żeby obronić się przed drapieżnikiem, wychować potomstwo, zdobyć pożywienie, żeby było ciepło… Dzisiaj z pożywieniem to już sobie dajemy radę. Z bezpieczeństwem też, z wychowaniem dzieci także. Ale ludzie są nam potrzebni do tego, żeby się rozwijać. Do tego, żeby spędzać z nimi czas. Do tego, żeby mieć poczucie wspólnoty.”

Wszystko to zostało poparte badaniami.

„Zresztą są na to dowody. Były takie badania na Harvardzie, które trwały 75 lat i pokazywały, że dobrzy, fajni ludzie są nam potrzebni do życia” – dodaje Aneta Wrona w podcaście Centrum Respo.

Pozostaje pytanie, w jaki sposób budować takie relacje, aby nasze życie na tym zyskało.

Toksyczne relacje? Najlepiej delikatnie wycinać je ze swojego życia

W obecnych czasach łatwo wpaść w pułapkę toksycznych relacji.

Jak je rozpoznać?

Aneta Wrona wskazuje, że można to zrobić, patrząc na nasze samopoczucie po spotkaniu towarzyskim.

„Czy ja jestem ładniejsza po tej godzinie? Szczuplejsza, weselsza, bardziej pełna życia i w ogóle radochy? Czy czuję się zmęczona, brzydka, stara, a świat jest okropny? Niestety toksyczne osoby potrafią się na przykład mścić za ich odsunięcie. Więc nie robiłabym tego jakoś demonstracyjnie. Po prostu byłabym zajęta, nie miała czasu na spotkanie itd. I powoli, pomału od takiej osoby bym się odsuwała.”

Co zamiast toksycznych relacji?

Warto stawiać na relacje dobre, karmiące, bilateralne. Takie, gdzie ja jestem wysłuchana i ty jesteś wysłuchana. Twoje sprawy są ważne, moje sprawy są ważne. Spotykamy się, a nie SMS-ujemy.”

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Samotność zabija bardziej niż palenie

To, jak ważne są relacje międzyludzkie, pokazują badania naukowe.

Badania naukowców ze Stanfordu mówią o tym, że samotność i poczucie odosobnienia są bardziej niebezpieczne dla człowieka niż palenie papierosów.

Ale jak budować więzi, gdy komunikacja wśród młodych osób jest obecnie na tak niskim poziomie?

Nasza rozmówczyni radzi:

„U dzisiejszych młodych ludzi znacząco spadła umiejętność czytania języka ciała, a jak nie potrafimy czytać ludzi, to mamy trudność z budowaniem więzi. Tymczasem bliskość naprawdę da się wytworzyć – taka bliskość wytworzona za pomocą intymności, przebywania ze sobą, dzielenia tych samych problemów i wyzwań rodzi więź, a dowodem są np. koledzy z jednej celi, koledzy z wojska i innych momentów odosobnienia.”

Oferta Respo

Ludzie dobierają się na zasadzie podobieństw

Co ważne, relacje mogą się zmienić.

Słowo klucz?

Podobieństwa.

„Na rozmaitych etapach życia ważne jest dla nas coś innego. Jak studiujemy, to ważne jest, żeby się trochę pouczyć, ale i poimprezować. Jak mamy małe dzieci, to jesteśmy skupione na małych dzieciach. Ale może się okazać, że ty się zmienisz, bo zmienią się twoje priorytety, bo zmienią się twoje zainteresowania. Więc na rozmaitych etapach życia potrzebujemy innych ludzi i to nie jest nic złego. Odczarujmy to, że to jest takie interesowne, że wybieramy ludzi, bo nam pasują. Tak: wybieramy ludzi, z którymi jest nam po drodze. Za obopólną korzyścią, bo to nie ma być jednostronna transakcja. To z toksycznymi są jednostronne relacje.”

Aneta Wrona dodaje jednak:

W związkach romantycznych jest trochę inaczej, bo tam drobna różnica dodaje pikanterii i ona jest pożądana.

„Fake it till you become it”

To, z czym często zmagamy się we współczesnym świecie to brak pewności siebie i lęk przed odrzuceniem.

Jak z tym walczyć?

„Zacznij się zachowywać jak osoba pewna siebie, aż w pewnym momencie ludzie zaczną tak cię oceniać. A skoro ludzie dookoła mówią, że jestem pewna siebie, to może faktycznie jestem. Ale drogą do prawdziwej pewności siebie i do poczucia własnej wartości jest terapia. Co jeszcze? Do pewności siebie łatwiej dochodzi się z wiekiem.”

Nasza rozmówczyni dodaje:

„Kiedy jesteśmy nastolatkami albo na początku lat dwudziestych, mamy bardzo dużą presję zewsząd, w każdej dziedzinie: jeśli chodzi o wygląd, przyszłą karierę, relacje. A im się jest starszym i więcej się przeżyło, doświadczyło, tym więcej mamy powodów, żeby być z siebie dumnym i widzieć: okej, ja podołałam temu, to jest moje, nikt mi tego nie zabierze i ja naprawdę mam powody, żeby być z siebie dumną i na tym budować pewność siebie.”

Dołącz do 42498
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Jak budować społeczność w życiu codziennym?

„Wybrać sobie ludzi. Ilu? Różnie bywa. Pięć osób czasami do szczęścia wystarczy. Trzy nawet wystarczą, ale fajne. Albo dwie takie psiapsie. Jedna też jest okej, tylko żeby było jeszcze paru znajomych.”

Po co to robić?

Stworzyć sobie swoje małe plemię. Stworzyć sobie komórkę społeczną. Rozmawiać ze sobą i słuchać się nawzajem. Uczyć się, mówić ludziom o tym co rzeczywiście nas boli. Szczerość na zasadzie: słuchaj, chcę Ci coś powiedzieć, bo się z tym niefajnie czuję. Leży mi to na wątrobie. Chcę się z Tobą tym podzielić. Taka umiejętność informacji zwrotnej, negatywnej czy pozytywnej – dzieli się swoimi wskazówkami Aneta Wrona.

🎧 Czego jeszcze dowiesz się z naszej rozmowy z Anetą Wroną?

  • Gdzie jest różnica między szczerością a ekshibicjonizmem w mediach społecznościowych?
  • Dlaczego chwalenie w pracy jest ważne?
  • Czy kobiety lepiej „potrafią w relacje społeczne” od mężczyzn?
  • Czy życie faktycznie zaczyna się po czterdziestce?
  • Dlaczego bycie influencerem to ciężki kawałek chleba?
  • Z kim trudniej się dogadać: ze sobą czy z kimś?
  • Dlaczego SMSy są przyczyną wielu konfliktów?

Ten odcinek podcastu znajdziesz na: YouTube, Spotify oraz Apple Podcast.

Rozmowę prowadzi Małgosia Zmaczyńska.