Słodycze na diecie. Jakie wybierać?
Kluczowe wnioski
- Jak jeść słodycze na diecie redukcyjnej? Pamiętaj o tym, aby nie stosować głodówek, które napędzają apetyt na słodycze, dbać o zbilansowanie swojego jadłospisu (zwłaszcza pod względem zapotrzebowania na białko), a także włączać zdrowe i smaczne desery do swojego jadłospisu, jeśli chcesz mieć je w swojej diecie.
Co znajdziesz w artykule:
Czy na diecie można jeść słodycze?
Tak, na diecie redukcyjnej można sięgać po słodycze!
Kluczem jest jednak umiar i wybór odpowiednich opcji. Włączenie słodyczy w plan odchudzania może pomóc w uniknięciu poczucia restrykcyjności diety, co zwiększa szansę na długoterminowe utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych.
Jednak ważne jest, aby robić to w sposób, który nie zniweczy postępów.
Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!
Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.
Sprawdź pakiety z dietąKrok 1: Sprawdź swoją dietę
Słodycze na diecie są jak najbardziej dozwolone! Ważne jest jednak to, aby zachować umiar i odpowiednie podejście do słodkości.
Aby było to łatwiejsze, rekomendujemy zadanie sobie trzech pytań.
⭐ 1. Czy jesz wystarczająco dużo kalorii?
Pamiętaj, że dieta poniżej Twojej Podstawowej Przemiany Materii (PPM) to głodówka!
Przejdź na dietę normokaloryczną (jeśli chcesz utrzymać swoją masę ciała) lub rozsądny deficyt kalorii w wysokości ok. 10-20% (jeśli chcesz schudnąć).
⭐ 2. Czy Twoja dieta jest zbilansowana?
Czy wiesz, jak taka prawidłowo zbilansowana dieta wygląda i taką właśnie masz? A może odmierzasz wiele produktów „na oko”, np. mięso, nabiał, makarony lub pieczywo i nie wiesz, czy Twoje proporcje makroskładników są w porządku?
Kalorie to przecież nie wszystko. W kontekście słodyczy ma też znaczenie m.in. błonnik, białko oraz witaminy i składniki mineralne, np. niedobór magnezu może powodować chęć na czekoladę.
Zadbaj o zbilansowaną dietę i nie eliminuj bez potrzeby jakichś produktów. Dobry punkt wyjścia to Talerz zdrowego żywienia. Zwróć uwagę zwłaszcza na białko – to ono najmocniej syci. Ważny jest też błonnik, dlatego dokładaj warzywa, gdzie tylko to możliwe.
Jeśli bilansowanie diety to dla Ciebie czarna magia, możesz się tego u nas nauczyć.
W Respo zobaczysz, jak w praktyce komponować posiłki i budować z nich pełnowartościowe jadłospisy.
Gdy będziesz pod naszymi skrzydłami, zadba o to Twój dietetyk. Z czasem złapiesz, o co chodzi i nauczysz się intuicyjnie komponować jadłospis, co przyda Ci się właściwie na całe życie.
⭐ 3. Czy Twoja dieta Ci smakuje?
To ważne! Jeśli Twoja dieta jest jałowa i nie daje Ci satysfakcji, Twój mózg będzie bezbronny wobec przetworzonych, wysokosmakowitych produktów i słodycze na diecie będą dla Ciebie wielką pokusą.
Uatrakcyjnij swój jadłospis i nie rezygnuj z ulubionych dań! Jeśli boisz się o kalorie, poszukaj alternatyw.
Carbonara będzie równie pyszna, gdy śmietankę zastąpisz jajkami (tak jedzą zresztą Włosi), a pizzę odchudzisz, gdy zjesz ją na cienkim cieście i bez dodatkowego sosu.
Krok 2: Sprawdź swoje myśli
Słodycze lubią się łączyć z emocjami, a emocje – z myślami. Dlatego pobaw się w detektywa. Przyjrzyj się, co się u Ciebie na co dzień dzieje i gdzie w tym wszystkim są słodycze.
W dużym skrócie wygląda to tak:
Myśli > Emocje > Zachowanie > Efekty
Dodajmy tu słodycze.
Myśl: „co za beznadziejny dzień, jestem do niczego”.
Emocje: rezygnacja, smutek lub złość.
Zachowanie: zjedzenie paczki Delicji na raz.
Efekty: krótkoterminowo – chwilowa ulga, po czym wyrzuty sumienia. Długoterminowo (jeśli zachowanie będziesz powtarzać, a Twój bilans kcal będzie dodatni) – wzrost masy ciała.
To teraz Twoja kolej.
Przyjrzyj się, kiedy słodycze pojawiają się u Ciebie i odwróć kolejność – od zachowania do myśli.
- Jakie zachowanie powtarzasz? (Np. spontanicznie kupujesz batoniki przy kasie, jesz lody późnym wieczorem).
- Jakie emocje czujesz? (Np. rozdrażnienie, smutek).
- Jakie myśli masz w głowie? (Np.: „i tak mi się nie uda schudnąć” lub zupełnie niepowiązane z jedzeniem, np. „mój szef mnie chyba nie lubi”).
Wypisz swój najczęstszy scenariusz i wymyśl alternatywny. Jak możesz zmienić swoje myśli, żeby nie popychały Cię do automatycznego jedzenia słodyczy na diecie?
Wyłapuj zwłaszcza te czarne, ponure, krytykujące Cię myśli i zmieniaj je w pozytywne lub chociaż neutralne. Zobaczysz, że wywołają wtedy w Tobie inne emocje!
Myśl negatywna: „I tak nie uda mi się schudnąć”.
Myśl neutralna: „Mam dziś ciężki dzień, ale to minie”.
Myśl pozytywna: „Wiem, że zawsze dam sobie radę!”.
Tak, to nie jest łatwe, a na początku może być wręcz dziwne. Spróbuj, a zobaczysz, że to ma sens. I to nie tylko w temacie diety!
Krok 3: Jedz słodycze na diecie, ale mądrze
„Nie możesz jeść słodkiego!” – to tekst, którego w Respo nigdy nie usłyszysz. My też lubimy słodkie i nie mamy zamiaru z niego na siłę rezygnować. Wolimy je wkomponować w nasze jadłospisy i życie.
Jak możesz to zrobić samodzielnie?
⭐ 1. Stwórz listę mniej kalorycznych słodkości
Tylko spójrz:
- Lody Big Milk – 75 kcal,
- Kinder Country – 132 kcal,
- Kizzers, choć bez cukru – 190 kcal,
- Bounty – 280 kcal.
Jest różnica, co podjadasz.
Pamiętaj, że wiele słodyczy „proteinowych” i „bez cukru” ma sporo kalorii. Sprawdź etykietę i wartość odżywczą tych słodkości, po które sięgasz najczęściej.
⭐ 2. Nie idź na całość
Ma znaczenie, czy zjesz pół tabliczki czekolady (300 kcal), czy całą (600 kcal).
Gdy jesz słodycze na diecie redukcyjnej, próbuj robić to uważnie, delektuj się. W trakcie jedzenia odłóż czekoladę na stół i zastanów się, czy faktycznie musisz zjeść resztę. Gdy zdecydujesz, że jednak nie, poczujesz ogromną siłę!
⭐ 3. Ćwicz siłę woli
Gdy kuszą Cię słodycze na diecie, spróbuj tych 3 kroków:
- Pomyśl, czy to głód, czy tylko zachcianka. Spróbuj przekierować uwagę gdzie indziej, np. rozładuj zmywarkę, umyj zęby, wyjdź na balkon, zrób kawę.
- Dalej kuszą? Zjedz coś w zamian. Może to być słodki, zdrowy batonik (pamiętaj, by sprawdzić skład i nie dać się nabrać na dopiski „fit” czy „bez cukru”). Możesz sięgnąć po banana, domowe muffinki, małego loda.
- Dalej kuszą? Zjedz to, co chcesz. Masz ochotę na snickersa i jesz snickersa. Nie podmieniasz, nie kombinujesz. Jeśli zrobisz to raz na jakiś czas i świadomie – Twoja dieta na tym nie ucierpi! Grunt, by Twoja dieta na co dzień była zdrowa.
⏬ Chcesz poznać więcej praktycznych porad? Sprawdź Kurs online „Opanuj apetyt na słodycze”, dzięki któremu samodzielnie uporasz się z problemami ze słodyczami.
Dieta dla kochających słodycze
Jeśli nie chcesz już eksperymentować samodzielnie, dołącz do grona Podopiecznych. Większość z nich kocha słodki smak tak jak i Ty.
- Zaznacz w formularzu, że lubisz słodkie smaki. Wypisz też ulubione dania. Tak, możesz mieć u nas słodkie naleśniki, placuszki, desery, ciasteczka.
- Dietetyk ułoży Ci dietę wg Twoich życzeń. Masz czas na testy i zmiany. Chcesz mieć dodatkową przekąskę do kawy? Coś z czekoladą? A może kupny batonik? Daj znać, a dietetyk to uwzględni w planie.
- Podążaj za planem i rozmawiaj z dietetykiem. Będzie na bieżąco reagował, radził Ci i wspierał. Mów mu szczerze, że np. wieczorem sięgasz po coś słodkiego, że tracisz kontrolę. Znajdziemy rozwiązanie.
Dołącz do nas, bo Respo to więcej niż dieta. Ukształtujesz swoje nawyki. Zmienisz podejście do podjadania, zajadania smutków, przejadania się. Dowiesz się, jakie słodycze jeść na diecie. Odzyskasz kontrolę nad swoim sposobem jedzenia – coś bezcennego, bo posłuży Ci na całe życie.
👉 Co hamuje apetyt na słodycze? Dowiedz się z naszego bloga!
Zdrowe słodycze na diecie – przepisy od Respo
Szukasz pomysłów na zdrowe desery? W naszej bazie mamy setki takich przepisów, uwielbianych przez naszych Podopiecznych. Oto kilka z nich:
Słodycze na diecie. Historia Podopiecznej
„Mam ogromną słobość do słodyczy” – napisała nam Justyna w formularzu żywieniowo-medycznym.
Przeprowadzka za granicę pociągnęła za sobą lawinę zmian, również tych na wadze. Justyna zaczęła sobie dogadzać, aż zobaczyła na wadze 117 kg. Przeraziło ją to, ale nie wiedziała, jak z dnia na dzień odciąć swoje ulubione smaki – również te słodkie. Wcale jej do tego nie namawialiśmy.
Zmiany w menu wprowadziliśmy stopniowo, by Justyna nie doświadczyła szoku. Zadbaliśmy, by jej dieta była satysfakcjonująca smakowo i miała słodkie posiłki. Dzięki temu nie miała za czym tęsknić i osiągnęła fantastyczny wynik – schudła 29 kg!
Dowiedz się więcej o tym, jak wyglądała metamorfoza Justyny z Respo.
Zmień dietę z Respo!
Słodycze na diecie? Z nami to możliwe!
Dietetyk Respo ułoży dla Ciebie dietę zgodną z upodobaniami. Również taką, która pozwoli zaspokoić apetyt na słodycze. Z nami osiągniesz swój cel, ale bez zbędnych wyrzeczeń oraz poczucia, że coś tracisz.
Bo dieta odchudzająca może być smaczna, zdrowa i zbilansowana!