Zamów dietę dziś, aby otrzymać swój plan już .
h m s
Sprawdź ofertę.
Pieczywo z Biedronki – ranking

Pieczywo z Biedronki – ranking

Jakie wybrać pieczywo w Biedronce? Które kupować, a którego lepiej unikać? Zapoznaj się z rankingiem pieczywa z Biedronki.

Czy można jeść pieczywo na diecie?

„Aby schudnąć, musisz wyeliminować pieczywo z diety” – te słowa słyszał każdy. Popularne jeszcze kilka lat temu diety, obiecujące niesamowite efekty, opierały się na eliminacji pieczywa albo nawet wszystkich źródeł węglowodanów z jadłospisu. A co, jeśli powiemy Ci, że nie musisz rezygnować z ulubionych posiłków i produktów, żeby schudnąć? Podopieczni Centrum Respo jedzą pieczywo i osiągają fantastyczne efekty. Ty też możesz – wystarczy, że nauczysz się wybierać pieczywo, które jest dla Ciebie najlepsze.

Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje pieczywo jako element codziennej diety. Produkty zbożowe powinny pojawiać się w diecie każdego z nas minimum trzy razy dziennie. Najlepiej, by były to produkty z pełnego ziarna: pieczywo pełnoziarniste, razowe i graham, kasze gruboziarniste, płatki owsiane, makarony razowe i ryż brązowy. Produkty z pełnego przemiału, w tym także pieczywo, są bogatsze w witaminy i związki mineralne niż popularne białe pieczywo, stanowią też bogate źródło błonnika w diecie.

Pełne ziarna zawierają trzy części: otręby, zarodek i bielmo. W każdej części znajdują się prozdrowotne składniki odżywcze. Otręby to bogata w błonnik warstwa zewnętrzna, która jest źródłem witamin z grupy B, żelaza, miedzi, cynku, magnezu, przeciwutleniaczy i fitochemikaliów. Fitochemikalia są naturalnymi związkami chemicznymi występującymi w roślinach. W licznych badaniach naukowych udowodniono ich prozdrowotny wpływ i kluczową rolę w zapobieganiu wielu chorobom. Zarodek jest najważniejszą częścią ziarna, będącą zalążkiem przyszłej rośliny. Zawiera tłuszcze, białka, węglowodany, witaminy i składniki mineralne, a także enzymy. Jest bogaty w witaminę E, witaminy z grupy B, fitochemikalia i przeciwutleniacze. Bielmo to wewnętrzna warstwa, dostarczająca energii, zawierająca węglowodany, białka oraz niewielkie ilości niektórych witamin z grupy B i składników mineralnych.

Proces rafinacji polega na mechanicznym usunięciu otrębów i zarodków. Otrzymane w ten sposób wysoko przetworzone ziarna mają znacznie niższą wartość odżywczą. Rafinacja pszenicy tworzy puszystą mąkę, z której wytwarza się lekkie pieczywo i wypieki, ale w wyniku tego procesu zostaje usunięta ponad połowa witamin z grupy B, 90% witaminy E i praktycznie cały błonnik.

Witaminy i związki mineralne są niezbędne w diecie. Ich niedobór wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Wybierając pieczywo, zwróć szczególną uwagę na błonnik. Ten składnik:

 • reguluje pracę przewodu pokarmowego,
 • zwiększa uczucie sytości po posiłku,
 • ułatwia zmniejszenie i utrzymanie prawidłowej masy ciała,
 • zapobiega zaparciom,
 • ogranicza ryzyko rozwoju nowotworu jelita grubego,
 • wpływa pozytywnie na gospodarkę lipidową [1].

Istnieją badania potwierdzające korzystny wpływ spożycia pieczywa pełnoziarnistego wśród osób odchudzających się. Pieczywo nie tylko przedłuża uczucie sytości występujące po posiłku, ale też pozwala na większą swobodę w wyborze dań na diecie [2]. Osoby odchudzające się, których dieta zawiera pieczywo, osiągają lepsze efekty, wyższy spadek masy ciała i tkanki tłuszczowej w porównaniu z tymi, które z pieczywa rezygnują [4]. Różnorodność posiłków, ich smakowitość i dostosowanie do Twoich preferencji pozwolą Ci utrzymać dietę i uzyskać najlepsze efekty. Te zasady to podstawa współpracy z podopiecznymi Centrum Respo. Jeśli Ty też chcesz trafić pod nasze skrzydła sprawdź koniecznie naszą ofertę

Najbardziej kontrowersyjnym składnikiem pieczywa jest kwas fitynowy, który ogranicza wchłanianie witamin i składników mineralnych. Kwas fitynowy występuje przede wszystkim w ziarnach i otrębach zbóż, dlatego to właśnie pieczywo pełnoziarniste ma go najwięcej. Okazuje się, że wykorzystanie zakwasu do wyrobu chleba jest w stanie przeciwdziałać temu procesowi – poprzez rozkład kwasu fitynowego podczas fermentacji. Podczas fermentacji na zakwasie aż 62% kwasu fitynowego ulega rozkładowi, a proces ten można zwiększyć nawet to 90%, wykorzystując przedłużoną fermentację na zakwasie. Dodatkowo ten rodzaj fermentacji poprawia rozpuszczalność magnezu i fosforu, co zwiększa ich biodostępność w pieczywie pełnoziarnistym [3].

Dlaczego wybór pieczywa jest ważny?

Pieczywo może się różnić w zależności od rodzaju użytej mąki, stopnia przemiału, stopnia oczyszczenia ziarna zboża oraz użytych dodatków. To znaczy, że kupując pieczywo, możesz wybrać:

 • z jakiego zboża zostało wypieczone:
  • pszenne,
  • żytnie,
  • mieszane;
 • w jakim stopniu została oczyszczona mąka:
  • pełnoziarniste (do produkcji mąki pełnoziarnistej wykorzystuje się całe ziarno wraz z otrębami; mąka razowa i graham są typami mąk pełnoziarnistych),
   • razowe (mąka razowa jest produkowana poprzez jednorazowe, grube zmielenie ziarna wraz z otrębami, zazwyczaj jest to mąka typu 2000),
   • graham (mąka wyprodukowana przez wielokrotne zmielenie ziarna wraz z otrębami – w przeciwieństwie do mąki razowej, w przypadku której ziarno jest zmielone grubo; w mące graham jest ono mocno rozdrobnione, zazwyczaj jest to mąka typu 1850),
  • białe (mąka produkowana przede wszystkim z centralnej części ziarna, czyli bielma);
 • w jakie dodatki zostało wzbogacone:
  • ziarna,
  • nasiona,
  • przyprawy,
  • maślanka,
  • masło,
  • cukier,
  • soja,
  • suszone owoce itd.

Często słyszymy zalecenie, aby na co dzień spożywać ciemne pieczywo. Ciemna barwa świadczy zazwyczaj o wyższej zawartości otrębów, jednak kiedy przyjrzymy się etykiecie produktu, to okazuje się, że ciemny kolor nie zawsze oznacza wyższą zawartość błonnika w pieczywie. Pieczywo żytnie charakteryzuje się ciemniejszym kolorem nawet wtedy, kiedy jest mocno oczyszczone – może wyglądać na razowe, a tak naprawdę mieć bardzo mało błonnika. Dodatkowo producenci czasem barwią pieczywo, dodając do niego melasę, dzięki czemu chleb zyskuje atrakcyjny ciemny kolor, ale nadal jest lekki jak piórko. Wyższa zawartość błonnika w mące sprawia, że chleb nie rośnie tak mocno jak w przypadku oczyszczonej, lekkiej białej mąki. Takie pieczywo jest bardziej zbite, cięższe, bardziej sycące i treściwe.

Wybierając pieczywo, kieruj się stopniem przemiału mąki użytej do jego wyrobu (razowe, pełnoziarniste, graham), a nie rodzajem mąki (pszenna, żytnia). Żytnie pieczywo wcale nie będzie zdrowsze, jeśli do jego produkcji użyto mąki rafinowanej (tzw. białej mąki). Sięgaj po pieczywo określone jako pełnoziarniste, razowe lub graham. Nieważne, czy będzie to bułka, czy chleb – oba rodzaje pieczywa są zdrowe, jeśli zawierają mąkę z wysokiego przemiału.

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Jak wybierać pieczywo? 

W tradycyjnym ujęciu chleb to wyrób produkowany z mąki, wody i soli. Zazwyczaj dodaje się do niego też substancję spulchniającą, którą mogą być drożdże, zakwas czy proszek do pieczenia (rzadziej). To jest podstawa, którą znajdziesz w każdym pieczywie – i tylko to jest absolutnie niezbędne do wyrobu chleba. Aby jednak uatrakcyjnić pieczywo, producenci często dodają inne składniki, które mają na celu:

 • nadać pieczywu wybrane walory smakowe (przyprawy, cukier),
 • przedłużyć jego trwałość (konserwanty),
 • zwiększyć zawartość błonnika w pieczywie (otręby, inulina),
 • urozmaicić skład (nasiona, orzechy, ziarna),
 • ulepszyć teksturę lub wygląd pieczywa (skrobia, kwas askorbinowy, gluten, guma guar, ekstrakty słodowe, emulgatory, tłuszcz).

Do pieczywa mogą zostać dodane składniki, które nie stanowią dodatków do żywności, ale też wykraczają poza niezbędne składniki pieczywa, np. suszone owoce, słód jęczmienny, cukier, przyprawy, ziarna i nasiona. W przypadku pieczywa z dodatkiem drożdży niewielka ilość cukru jest konieczna, gdyż stanowi on pożywkę dla drożdży i przyspiesza spulchnianie ciasta. W takim wypadku dodatek cukru jest bardzo niewielki i nie ma na celu zwiększenia słodkości pieczywa.

Są też dodatki do żywności oznaczające każdą substancję, która w normalnych warunkach ani nie jest spożywana sama jako żywność, ani nie jest stosowana jako charakterystyczny składnik żywności, a którą dodaje się ze względów technologicznych. Te składniki mają oznaczenia kodowe zaczynające się literą E, np. E300 – kwas askorbinowy. Wszystkie dodatki do żywności są bezpieczne, często mają także określoną dopuszczalną ilość, w jakiej mogą znaleźć się w produkcie. Aby dana substancja dodatkowa została dopuszczona do żywności, musi mieć ocenę bezpieczeństwa dla zdrowia dokonywaną przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Niestety, ta ocena dokonywana jest indywidualnie dla każdego dodatku do żywności i nie uwzględnia ryzyka mogącego wynikać z zastosowania w produkcie spożywczym kilku dodatków do żywności czy też spożywania w ciągu dnia wielu produktów z danym dodatkiem, co może prowadzić do kumulacji i przekroczenia dopuszczalnych norm. To skłania do zastanowienia się nad zasadnością spożywania produktów z tzw. długim składem, szczególnie jeśli bez większego problemu można znaleźć na rynku produkty z tej samej grupy niezawierające żadnych dodatków.

Kupujesz świeże bułki codziennie lub co 2 dni? W takim wypadku konserwanty nie są Ci potrzebne. Ich zadaniem jest zapobieganie rozwojowi pleśni i drożdży w przypadku dłuższego przechowywania. Możesz też zacząć mrozić pieczywo i odmrażać mniejsze porcje na bieżąco lub kupić pieczywo z odroczonym wypiekiem (zamrożone bułki do samodzielnego dopieczenia). Jeśli jednak kupujesz pieczywo rzadziej, np. raz w tygodniu, i nie mrozisz go, to rzeczywiście bezpieczniej pod względem mikrobiologicznym będzie, jeśli wybierzesz pieczywo zawierające konserwanty.

Wiele dodatków do pieczywa, np. kwas askorbinowy, gluten, guma guar, skrobia, emulgatory, tłuszcz, ma na celu poprawienie jego wyglądu, smaku czy struktury.

Kwas askorbinowy przede wszystkim poprawia stan kompleksu białkowo-proteolitycznego mąki (zwiększenie objętości pieczywa, poprawa porowatości pieczywa itd.) [6]. Dodatek glutenu do pieczywa ma najczęściej pomóc utrzymać składniki obciążające ciasto (błonnik, płatki) [7]. Emulgatory działają na zawartą w mące skrobię, wzmacniają gluten. Ciasto staje się bardziej sprężyste i odporne na miesienie. Dodatek emulgatorów zwiększa objętość pieczywa, czyniąc je bardziej pulchnym, pozwala również ograniczyć proces starzenia mąki (wydłuża świeżość pieczywa, skórka jest bardziej chrupiąca) [6].

Badania pokazują, że przy wyborze pieczywa kierujemy się przede wszystkim jego smakiem i zapachem, a w drugiej kolejności dostępnością w sklepie. Rodzaj użytej mąki i jej przemiał, a także zawartość soli są jednymi z ostatnich rzeczy, na które zwracamy uwagę, wybierając pieczywo. Nie dziwi więc, że producenci prześcigają się w tym, jak stworzyć pieczywo najbardziej atrakcyjne, a nie najzdrowsze dla konsumenta [5].

Chciałbym Cię nauczyć wybierać pieczywo, które będzie miało korzystny wpływ na Twoje zdrowie.

Ranking pieczywa z Biedronki 

Od lat zachęcam do myślenia o tym, co jemy, do sprawdzania składu produktów, które kładziemy na talerzu. Wiem, że czytanie składu bywa trudne, żmudne i skomplikowane, szczególnie w przypadku pieczywa, które nie jest pakowane, a więc nie ma na nim bezpośrednio składu ani wartości odżywczej.

Poddałem pieczywo z Biedronki kompleksowej analizie i przygotowałem dla Ciebie ranking.

Pieczywo dostępne w Biedronce podzieliłem na trzy grupy:

 1. Najzdrowszy wybór – to najlepsze pieczywo w Biedronce. Zarówno skład tych produktów, jak i ich wartość odżywcza sprawiają, że na co dzień warto wybierać właśnie to pieczywo. W tej grupie znajdziesz na tyle dużo różnych produktów, że z łatwością wybierzesz takie pieczywo, które Ci posmakuje.
 2. Pośredni wybór – nie rezygnuj z pieczywa tylko dlatego, że w sklepie nie ma dostępnego akurat żadnego chleba czy bułki z pierwszej kategorii. Produkty z drugiej grupy też są dobrym wyborem, choć nie powinny stanowić podstawy Twojej diety.
 3. Odradzane produkty – mają zazwyczaj niższą zawartość błonnika, więcej dodatków do żywności lub wyższą zawartość soli. To pieczywo nadal jest bezpieczne, ale z pewnością nie powinno pojawiać się w Twojej diecie każdego dnia.

Poszczególne produkty przyporządkowałem do powyższych grup, jednak ich kolejność w obrębie danej grupy jest już losowa. Wszystkie pieczywa z pierwszej grupy mają zbliżoną wartość zdrowotną i będą dobrym wyborem.

Czytając ranking, sprawdź, czy w pierwszej kategorii znajduje się jakieś pieczywo, które lubisz i kupujesz. Twoja dieta powinna Ci smakować, więc staraj się wybierać na co dzień takie pieczywo, które będzie dla Ciebie nie tylko zdrowe, ale też smaczne.

Legenda – najczęściej pojawiające się dodatkowe składniki w pieczywie z Biedronki, wykraczające poza standardowy skład chleba czy bułki, wraz z informacją, w jakim celu są dodawane.

 1. Środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy. To nic innego jak witamina C, a do pieczywa dodawana jest jako substancja o charakterze wzmacniającym. Wpływa na poprawę stanu kompleksu białkowo-proteolitycznego mąki, czyli czyni pieczywo bardziej pulchnym i jędrnym. Witamina C w dużym stopniu rozkładana jest w wysokich temperaturach, przez co jej zawartość w gotowym pieczywie będzie znikoma.
 2. Gluten. Dodatek glutenu ma pomóc utrzymać składniki obciążające ciasto, np. nasiona i pestki, a także mąkę razową czy pełnoziarnistą. Takie produkty zazwyczaj są cięższe niż biała mąka i utrudniają rozrost ciasta, przez co pieczywo pełnoziarniste lub z dodatkiem ziaren jest cięższe, bardziej zbite. Dodatek glutenu ma temu zapobiegać. Dodatkowo stosowany jest w celu polepszenia jakości wypiekowej mąk ubogich w gluten.
 3. Słód. Dodawany jest w celu zwiększenia aktywności drożdży (źródło cukrów prostych i związków azotowych pobieranych przez drożdże podczas fermentacji ciasta). Dodatkowo ekstrakty słodowe wykorzystuje się do wzbogacenia smaku i aromatu pieczywa.
 4. Guma guar. Gumy pełnią w pieczywie wiele funkcji, ale są dodawane przede wszystkim do ciast o zbyt płynnej konsystencji w celu związania składników ciasta i związania wody.
 5. Emulgatory. Dodatek emulgatorów sprawia, że ciasto staje się bardziej pulchne. Zwiększają one także rozciągliwość ciasta o słabym glutenie. Dodatek emulgatorów wydłuża świeżość pieczywa.
 6. Serwatka w proszku. Serwatkę stosuje się, żeby poprawić smak, a także wartość odżywczą. Zalecana jest w pieczywie bezsolnym. Serwatka w proszku korzystnie wpływa na strukturę ciasta i jego barwę.
 7. Regulator kwasowości. Regulatory kwasowości mają na celu podniesienie kwasowości produktu. Można je dodawać ze względu na smak, ale głównie są one używane do kontrolowania fermentacji, obniżenia pH ciasta lub ograniczenia psucia spowodowanego rozwojem pleśni i bakterii.
 8. Skrobia. Skrobia sprzyja wchłanianiu wody, stanowi też źródło cukrów dla drożdży w procesie wypieku. Różne rodzaje skrobi inaczej się zachowują podczas pęcznienia i kleikowania, np. skrobia ziemniaczana pozwala na uzyskanie wyższej lepkości i niższej temperatury żelowania niż skrobia pszenna.

Pieczywo z Biedronki, które polecam Ci wybrać

To najlepsze pieczywo w Biedronce! Pieczywo należące do tej kategorii ma zazwyczaj najwyższą zawartość błonnika, niższą zawartość soli i cukru, a także krótki i prosty skład – znajdują się w nim głównie podstawowe składniki pieczywa: mąka, woda, zakwas/drożdże i sól.

Chleb staropolski

Ten chleb ma dobry, prosty i krótki skład. Podobnie jak chleb słonecznikowy jest to pieczywo o stosunkowo niskiej wartości energetycznej.

❕ Dodatek mąki żytniej sprawia, że pieczywo ma trochę ciemniejszą barwę, mimo że zawartość błonnika w nim nie jest bardzo wysoka.

Składniki: mąka żytnia 57%, woda, mąka pszenna, płatki ziemniaczane, sól, drożdże.

218 kcal, tłuszcz: 1,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,4 g, węglowodany: 44 g, w tym cukry: 2,0 g, błonnik: 4,8 g, białko: 5,4 g, sól: 1,4 g.

Chleb żytni 100% z maślanką 450 g – pieczywo żytnie z dodatkiem maślanki

Ma bardzo niską wartość energetyczną i krótki, prosty skład.

Składniki: mąka żytnia 61%, woda, maślanka 6% (mleko, maślanka), sól.

208 kcal, tłuszcz: 1,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 42 g, w tym cukry: 1,7 g, błonnik: 4,8 g, białko: 4,3 g, sól: 1,2 g.

Chleb słonecznikowy 480 g – pieczywo mieszane żytnio-pszenne z ziarnami słonecznika

To pieczywo ma prosty, krótki skład i niską zawartość soli. Dodatkowo jest niskokaloryczne, więc to dobry wybór, jeśli próbujesz schudnąć.

Składniki: mąka (żytnia 41%, pszenna 10%), woda, słonecznik 11%, sól, drożdże, słód jęczmienny.

258 kcal, tłuszcz: 7,4 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,9 g, węglowodany: 39 g, w tym cukry: 2,8 g, błonnik: 4,8 g, białko: 6,7 g, sól: 1,1 g.

Bułka grahamka 70 g – pieczywo z mąki pszennej graham z dodatkiem mąki pszennej

To pieczywo ma wysoką zawartość błonnika i stosunkowo niską zawartość soli.

Składniki: mąka pszenna graham 45%, woda, mąka pszenna 16%, drożdże, olej rzepakowy, sól, cukier, gluten pszenny, środek do przetwarzania mąki E300.

234 kcal, tłuszcz: 2,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g, węglowodany: 43 g, w tym cukry: 3,7 g, błonnik: 7,7 g, białko: 6,5 g, sól: 1,3 g.

Półbagietka z ziarnami 120 g – pieczywo pszenno-żytnie z ziarnami 15%

To pieczywo ma prosty, krótki skład, wysoką zawartość błonnika, bardzo niską zawartość cukrów i niewielki dodatek soli.

Składniki: mąka (pszenna 45%, żytnia 10%), woda, płatki owsiane 4%, siemię lniane 3%, słonecznik 3%, soja 3%, sezam 2%, drożdże, sól, słód jęczmienny, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

314 kcal, tłuszcz: 6,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,8 g, węglowodany: 49,7 g, w tym cukry: 0,9 g, błonnik: 5,3 g, białko: 11,6 g, sól: 1,27 g.

Chleb całe ziarno 300 g – pieczywo żytnio-pszenne z całymi ziarnami słonecznika 20% i siemieniem lnianym 9%

Ma trochę wyższą wartość energetyczną niż pozostałe pieczywo w tej kategorii, jednak jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe dzięki dodatkowi nasion i ziaren. Poza tym niższa zawartość węglowodanów, a wyższa tłuszczu sprawia, że to pieczywo ma niższy indeks glikemiczny, więc będzie dobrym wyborem dla osób z cukrzycą i insulinoopornością.

Składniki: woda, mąka (żytnia 23%, pszenna 8%), słonecznik, siemię lniane, sól, drożdże, olej rzepakowy, miód piekarski, mąka słodowa jęczmienna, ekstrakt słodowy jęczmienny.

331 kcal, tłuszcz: 15,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,5 g, węglowodany: 34,2 g, w tym cukry: 1,7 g, błonnik: 4,9 g, białko: 11,8 g, sól: 1,3 g.

Bułka vita+ 70 g – pieczywo pszenne z ziarnami 18% z dodatkiem witamin i składników mineralnych

To pieczywo ma bardzo wysoką zawartość błonnika, najwyższą spośród wszystkich produktów na tej liście, a także niską zawartość cukrów. Dodatkowo wzbogacone jest w witaminy i składniki mineralne.

❕ Ma trochę wyższą zawartość soli, więc nie będzie najlepszym wyborem, jeśli musisz ograniczyć sód w diecie.

Składniki: mąka pszenna, woda, mieszanka z dodatkiem witamin i składników mineralnych (siemię lniane, nasiona słonecznika, mąka pszenna, sól, gluten pszenny, łamane ziarna żyta, łamane ziarna pszenicy, łamane ziarna soi, otręby pszenne), mieszanka witamin i składników mineralnych [węglan wapnia, maltodekstryna, tlenek magnezu, difosforan żelaza (III), witamina D, kwas foliowy], mąka żytnia fermentowana, łamane ziarna słodu pszennego, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, cukier, mąka ze słodu jęczmiennego, mąka sojowa, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy, nasiona sezamu, nasiona słonecznika, drożdże, olej rzepakowy.

302 kcal, tłuszcz: 7,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,0 g, węglowodany: 41 g, w tym cukry: 2,8 g, błonnik: 9,5 g, białko: 12 g, sól: 1,8 g.

Pieczywo z Biedronki, które możesz wybrać

Pieczywo w tej kategorii charakteryzuje się krótkim i prostym składem lub wysoką wartością odżywczą, ale te dwa czynniki rzadko występują jednocześnie. To nadal dobry i zdrowy wybór, jeśli nie możesz wybrać pieczywa z pierwszej kategorii, ale Twoja dieta nie powinna opierać się głównie na pieczywie z tej grupy.

Poza kwasem askorbinowym i glutenem w produktach z tej grupy znajduje się także guma guar. Pieczywo ma też większą ilość dodatków do żywności niż pieczywo z grupy pierwszej lub charakteryzuje się niższą zawartością błonnika i wyższą cukrów oraz soli.

Bułka z ziarnem 70 g – pszenna z ziarnami

Ma dużą zawartość ziaren i nasion, które stanowią bogate źródło błonnika.

❕ Cechuje się dosyć wysoką wartością energetyczną w porównaniu z innymi bułkami i chlebami dostępnymi w Biedronce.

Składniki: mąka pszenna (50%), woda, nasiona słonecznika (12%), siemię lniane (5%), mąka żytnia 5%, drożdże, pestki dyni (2%), sól, mąka żytnia z pełnego przemiału (1%), mąka kukurydziana, nasiona sezamu (0,5%), gluten pszenny, otręby pszenne, cukier, proso 0,4%, pęczniejąca mąka pszenna, prażona mąka ze słodu jęczmiennego, mąka ze słodu pszennego, nasiona chia (szałwia hiszpańska – Salvia hispanica) (0,2%), środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

324 kcal, tłuszcz: 9,4 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,1 g, węglowodany: 46 g, w tym cukry: 1,3 g, błonnik: 4,8 g, białko: 12 g, sól: 1,3 g.

Bułka orkiszowa 80 g – pieczywo z mąki z pszenicy orkisz

Ma wysoką zawartość błonnika i stosunkowo mało soli.

❕ Zawiera więcej dodatków do żywności niż pozostałe pieczywo w Biedronce.

Składniki: mąka z pszenicy orkisz 57%, woda, pestki dyni, siemię lniane, nasiona słonecznika, sól, drożdże, mąka słodowa (jęczmienna, pszenna), cukier, stabilizator: guma guar, mąka z pszenicy durum, ekstrakt słodowy jęczmienny, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

287 kcal, tłuszcz: 7,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,0 g, węglowodany: 40 g, w tym cukry: 2,0 g, błonnik: 5,6 g, białko: 12,6 g, sól: 1,3 g.

Bułka poranna fitness 80 g – pieczywo pszenne z dodatkiem ziaren

Ma wysoką zawartość błonnika.

❕ Ma bardzo wysoką zawartość cukru na tle pozostałego pieczywa, a także wysoką zawartość soli. Z tego powodu może być nie najlepszym wyborem dla osób z cukrzycą i insulinoopornością czy tych z nadciśnieniem tętniczym.

Składniki: mąka pszenna 55,2%, woda, mąka żytnia 5,6%, siemię lniane 4,2%, nasiona słonecznika 3,7%, ziarna soi 3,1%, otręby pszenne 2,3%, drożdże, sól, gluten pszenny, cukier, pęczniejąca mąka pszenna, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy, mąka ze słodu pszennego, prażona mąka ze słodu jęczmiennego.

287 kcal, tłuszcz: 6,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,9 g, węglowodany: 43 g, w tym cukry: 5,4 g, błonnik: 6,8 g, białko: 11 g, sól: 1,6 g.

Chleb fitness – chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem, siemieniem lnianym i soją

Ma prosty skład, duży dodatek nasion i pestek, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

❕ Cechuje się stosunkowo wysoką wartością energetyczną, a także większą ilością dodatków do żywności niż pozostałe rodzaje pieczywa. Ma średnią zawartość błonnika, którego źródłem są głównie nasiona i pestki, a nie użyta mąka. Świadczy to o wykorzystaniu mąki rafinowanej.

Składniki: mąka (pszenna 51%, żytnia 7%), woda, słonecznik 6%, siemię lniane 6%, soja 6%, drożdże, sól, gluten pszenny, fermentowana mąka pszenna, skrobia kukurydziana, mąka żytnia prażona, mąka ze słodu jęczmiennego, olej rzepakowy, cukier, mąka sojowa, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

295 kcal, tłuszcz: 6,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,8 g, węglowodany: 44,6 g, w tym cukry: 2,1 g, błonnik: 4,2 g, białko: 12,5 g, sól: 1,4 g.

Bułka cztery pory roku 80 g – pieczywo pszenne z dodatkiem suszonej marchwi, papryki, szczypiorku, ziaren i nasion

❕ Ma średnią zawartość błonnika, którego źródłem są głównie nasiona i pestki, a nie użyta mąka. Świadczy to o wykorzystaniu białej, oczyszczonej mąki zamiast mąki razowej lub pełnoziarnistej. Dodatkowo zawiera gotową mieszankę piekarską, która zwiększa ilość dodatków do żywności w bułce.

Składniki: mąka pszenna 54%, woda, mieszanka piekarska (siemię lniane 4,2%, mąka pszenna, nasiona słonecznika 1,9%, gluten pszenny, mąka z pszenicy orkisz, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy), mąka żytnia 6,9%, drożdże, pestki dyni 1,7%, marchew suszona 1,4%, papryka czerwona suszona 1,4%, sól, szczypiorek suszony 1,1%, gluten pszenny, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

281 kcal, tłuszcz: 3,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,6 g, węglowodany: 49 g, w tym cukry: 1,9 g, błonnik: 4,6 g, białko: 10 g, sól: 1,4 g.

Bułka 2ab z pradawnej odmiany pszenicy 70 g – pieczywo pszenne

Ma dosyć krótki, prosty skład i dlatego znajduje się w drugiej grupie.

❕ Ma niską zawartość błonnika i wysoką zawartość cukru w porównaniu z innymi produktami z tej listy.

Składniki: mąka pszenna z pradawnych odmian zbóż, woda, drożdże, sól, dekstroza, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

260 kcal, tłuszcz: 1,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,5 g, węglowodany: 51 g, w tym cukry: 3,1 g, błonnik: 3,1 g, białko: 9,6 g, sól: 1,45 g

Bagietka 2ab z pradawnej odmiany pszenicy

Podobnie jak bułka 2ab ma prosty, krótki skład oraz niską zawartość soli.

❕ Ma niską zawartość błonnika, co świadczy o wykorzystaniu mąki rafinowanej.

Składniki: mąka pszenna z pradawnych odmian zbóż 77%, woda, drożdże, sól, dekstroza, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

243 kcal, tłuszcz: 1,4 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 47 g, w tym cukry: 2,6 g, błonnik: 2,1 g, białko: 10 g, sól: 1,2 g.

Pycha, bułka bez dodatku drożdży 75 g – pieczywo pszenne

Ma mniej soli niż inne bułki dostępne w Biedronce.

❕Ma średnią zawartość błonnika, którego źródłem jest głównie babka płesznik, a nie mąka. Dodatkowo zawiera gotową mieszankę piekarską, zwiększającą ilość dodatków do żywności w bułce.

Składniki: mąka pszenna 53,8%, zakwas pszenny 36,1% (woda, mąka pszenna, sól), woda, mieszanka piekarnicza 2,7% (suchy zakwas pszenny, mąka pszenna, gluten pszenny, łupiny nasienne babki płesznik, olej rzepakowy, cukier, mąka sojowa, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy), olej rzepakowy, sól, mąka żytnia 0,7%.

260 kcal, tłuszcz: 2,6 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,5 g, węglowodany: 47,3 g, w tym cukry: 1,7 g, błonnik: 4,6 g, białko: 9,5 g, sól: 1,0 g.

Bułka ciabatta 80 g – pieczywo pszenne

Ma krótki, prosty skład i dlatego znajduje się w drugiej grupie.

❕ Zawiera bardzo mało błonnika, co świadczy o wykorzystaniu mąki oczyszczonej, a nie razowej lub pełnoziarnistej.

Składniki: mąka pszenna, woda, fermentowana mąka żytnia, sól, drożdże, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

248 kcal, tłuszcz: 1,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 49,4 g, w tym cukry: 1,8 g, błonnik: 2,4 g, białko: 8,5 g, sól 1,3 g.

Bułka codzienna 100 g – pieczywo pszenne

Ma krótki, prosty skład i dlatego znajduje się w drugiej grupie.

❕ Ma niską zawartość błonnika, co świadczy o wykorzystaniu mąki rafinowanej.

Składniki: mąka pszenna, woda, mąka żytnia, drożdże, sól, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

262 kcal, tłuszcz: 1,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 52 g, w tym cukry: 2,0 g, błonnik: 2,6 g, białko: 8,7 g, sól: 1,6 g.

Chleb rodzinny 410 g – pieczywo pszenne na zakwasie z naturalnych składników

Ma krótki, prosty skład i dlatego znajduje się w drugiej grupie.

❕ Ma bardzo niską zawartość błonnika i wysoką zawartość soli, zatem nie będzie to zdrowy wybór dla osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy insulinoopornością.

Składniki: mąka pszenna 77,7%, woda, sól, drożdże, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

268 kcal, tłuszcz: 1,3 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 55 g, w tym cukry: 0,4 g, błonnik: 1,8 g, białko: 8,4 g, sól: 1,52 g.

Pieczywo z Biedronki, którego nie polecam Ci wybierać

Pieczywo w tej kategorii charakteryzuje się większą ilością dodatków do żywności oraz niższą wartością odżywczą. W jego składzie często pojawia się dodatek glutenu, słodu, cukru (lub innych substancji słodzących, np. glukozy, maltodekstryny), tłuszczu, skrobi, a także produktów mlecznych, które mogą stanowić utrudnienie dla wegan, ale też stwarzać zagrożenie dla osób z alergią na białka mleka lub laktozę, niespodziewających się dodatku produktów mlecznych w pieczywie.

Bułka poranna 65 g – pieczywo pszenne

❕ Ma mało błonnika, co świadczy o wykorzystaniu białej, oczyszczonej mąki. Jednocześnie zawiera dużo cukru, co dodatkowo podwyższa indeks glikemiczny tego pieczywa.

Składniki: mąka pszenna, woda, drożdże, sól, gluten pszenny, mąka żytnia, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

291 kcal, tłuszcz: 2,9 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,4 g, węglowodany: 56 g, w tym cukry: 4,0 g, błonnik: 3,3 g, białko: 9,4 g, sól: 1,3 g.

Kajzerka 55 g

❕ Ma bardzo mało błonnika, co świadczy o wykorzystaniu białej, oczyszczonej mąki. Dodatkowo w składzie znajdują się produkty mleczne, które mogą stanowić zagrożenie dla osób z alergią czy nietolerancją laktozy.

Składniki: mąka pszenna, woda, mąka żytnia, drożdże, olej roślinny (rzepakowy), sól, cukier, płatki ziemniaczane, mleko w proszku odtłuszczone, bezwodny tłuszcz mleczny, mąka ze słodu pszennego, gluten pszenny, dekstroza, mąka ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

280 kcal, tłuszcz: 2,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,4 g, węglowodany: 55 g, w tym cukry: 1,4 g, błonnik: 2,1 g, białko: 8,5 g, sól: 1,4 g.

Chleb słowiański 380 g – pieczywo mieszane pszenno-żytnie

❕ Ma stosunkowo niską zawartość błonnika, a także większą ilość dodatków do żywności niż pozostałe rodzaje pieczywa.

Składniki: mąka (pszenna 62%, żytnia 9%), woda, gluten pszenny, sól, zakwas pszenny suszony, drożdże, mąka ze słodu pszennego, słód jęczmienny, mąka ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

261 kcal, tłuszcz: 1,4 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 51 g, w tym cukry: 2,5 g, błonnik: 3 g, białko: 10 g, sól: 1,5 g.

Chleb z koszyczka 550 g – pieczywo mieszane pszenno-żytnie

❕ Ma większą ilość dodatków do żywności niż pozostałe rodzaje pieczywa. Dodatkowo brakuje informacji o zawartości błonnika.

Składniki: mąka pszenna 33,5%, mąka żytnia 31,6%, woda, drożdże, zakwas żytni (częściowo prażona mąka żytnia 0,15%, woda, kwas octowy) sól, cukier, gluten pszenny, tłuszcze roślinne (palmowy, rzepakowy), fermentowana mąka pszenna 0,48%, skrobia kukurydziana, prażona mąka żytnia 0,19%, olej rzepakowy, mąka sojowa, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy, serwatka w proszku – z mleka, glukoza, mleko w proszku odtłuszczone, acerola w proszku.

246 kcal, tłuszcz: 2,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,6 g, węglowodany: 48 g, w tym cukry: 2 g, błonnik: brak danych , białko: 6,9 g, sól: 1,4 g.

Półbagietka 125 g – pieczywo pszenne

❕ Ma mało błonnika, co świadczy o wykorzystaniu rafinowanej mąki, a także większą ilość dodatków do żywności niż pozostałe rodzaje pieczywa. Poza tym zawiera dużo cukru, co dodatkowo podwyższa indeks glikemiczny tego pieczywa.

Składniki: mąka pszenna, woda, drożdże, mąka ze słodu jęczmiennego 1,6%, sól, gluten pszenny, cukier, mąka ze słodu pszennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy.

254 kcal, tłuszcz: 1,0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,3 g, węglowodany: 55 g, w tym cukry: 3,5 g, błonnik: 3,5 g, białko: 8,9 g, sól: 1,4 g.

Bułka wrocławska z makiem – bułka pszenna z makiem

❕ Ma mało błonnika, co świadczy o wykorzystaniu rafinowanej mąki, a także większą ilość dodatków do żywności niż pozostałe rodzaje pieczywa. Dodatkowo w składzie są produkty mleczne, które mogą stanowić zagrożenie dla osób z alergią czy nietolerancją laktozy.

Składniki: mąka pszenna, woda, mak 2,8%, drożdże, sól, olej rzepakowy, cukier, suchy zakwas żytni (mąka żytnia), glukoza (z pszenicy), mąka ze słodu pszennego, emulgatory E472e, E471, maltodekstryna, serwatka w proszku (z mleka), gluten pszenny, regulator kwasowości (octan wapnia), skrobia ziemniaczana, środek do przetwarzania mąki (kwas askorbinowy).

286 kcal, tłuszcz: 2,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,5 g, węglowodany: 54 g, w tym cukry: 2,8 g, błonnik: 3,8 g, białko: 9,8 g, sól: brak informacji (nieczytelne)

Dołącz do 24860
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Podsumowanie

Poniżej zestawiłem pieczywo z przypisaniem im odpowiedniej kategorii (kolejność w poszczególnej kategorii jest przypadkowa):
I – pieczywo, które polecam wybierać,
II – pieczywo, które możesz wybierać,
III – pieczywo, którego nie polecam wybierać.

I
IChleb staropolski
I
IChleb żytni 100% z maślanką 450 g – pieczywo żytnie z dodatkiem maślanki
I
IChleb słonecznikowy 480 g – pieczywo mieszane żytnio-pszenne z ziarnami słonecznika
I
IBułka grahamka 70 g – pieczywo z mąki pszennej graham z dodatkiem mąki pszenneja
I
IPółbagietka z ziarnami 120 g – pieczywo pszenno-żytnie z ziarnami 15%
I
IChleb słonecznikowy 480 g – pieczywo mieszane żytnio-pszenne z ziarnami słonecznika
I
IBułka vita+ 70 g – pieczywo pszenne z ziarnami 18% z dodatkiem witamin i składników mineralnych
II
IIBułka z ziarnem 70 g – pszenna z ziarnami
II
IIBułka orkiszowa 80 g – pieczywo z mąki z pszenicy orkisz
II
IIBułka poranna fitness 80 g – pieczywo pszenne z dodatkiem ziaren
II
IIChleb fitness – chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem, siemieniem lnianym i soją
II
IIBułka cztery pory roku 80 g – pieczywo pszenne z dodatkiem suszonej marchwi, papryki, szczypiorku, ziaren i nasion
II
IIBułka 2ab z pradawnej odmiany pszenicy 70 g – pieczywo pszenne
II
IIBagietka 2ab z pradawnej odmiany pszenicy
II
IIPycha, bułka bez dodatku drożdży 75 g – pieczywo pszenne
II
IIBułka ciabatta 80 g – pieczywo pszenne
II
IIBułka codzienna 100 g – pieczywo pszenne
II
IIChleb rodzinny 410 g – pieczywo pszenne na zakwasie z naturalnych składników
III
IIIBułka poranna 65 g – pieczywo pszenne
III
IIIKajzerka 55 g
III
IIIChleb słowiański 380 g – pieczywo mieszane pszenno-żytnie
III
IIIChleb z koszyczka 550 g – pieczywo mieszane pszenno-żytnie
III
IIIPółbagietka 125 g – pieczywo pszenne
III
IIIBułka wrocławska z makiem – bułka pszenna z makiem

Piśmiennictwo:

 1. Piramina Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Dostęp: 21.09.2020.
 2. Mickelsen O, Makdani DD, Cotton RH, et al. Effects of a high fiber bread diet on weight loss in college-age males. Am J Clin Nutr 1979; 32(8): 1703–1709.
 3. Lopez HW, Krespine V, Guy C, et al. Prolonged fermentation of whole wheat sourdough reduces phytate level and increases soluble magnesium. J Agric Food Chem 2001; 49(5): 2657–2662.
 4. Raynor HA, Jeffery RW, Phelan S, et al. Amount of food group variety consumed in the diet and long‐term weight loss maintenance. Obes Res 2012; 13(5): 883–890.
 5. Żakowska-Biemans S, Jeżewska-Zychowicz M, Sajdakowska M. Konsumenci wobec zmian na rynku pieczywa: ich zróżnicowanie i uwarunkowania wyboru. Handel Wewnętrzny 2018; 3(374): 424–437.
 6. Jędrzejczyk H, Hoffmann M. Substancje polepszające jakość pieczywa część i substancje dodatkowe dozwolone i enzymy. PTPS 2005; 15(2): 74–79.
 7. Stauffer CE, Beech G. Functional additives for bakery foods. Springer Science & Business Media. New York 1990.