Ranking parówek 2024.🥇Najlepsze składy

Ranking parówek 2024.🥇Najlepsze składy

Dzieci je uwielbiają, a i dorośli chętnie sięgają po nie w ramach szybkiego śniadania lub kolacji. Parówki to jeden z najpopularniejszych mięsnych wyrobów, w sklepach znajdziemy więc ich ogromny wybór. Od parówek wieprzowych, przez parówki drobiowe, aż po ich wegańskie odpowiedniki. Jak dobrze wybrać? Przed Tobą ranking parówek 2024!

Parówki uwielbiane przez Polaków

Parówki są rodzajem drobno mielonej wędliny pakowanej w osłonki i poddanej obróbce termicznej. Ich popularność jest ogromna, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także dlatego, że ich przygotowanie jest ekspresowe.

Parówki są więc śniadaniowo-kolacyjną opcją często wybieraną przez osoby, które nie mają czasu na skomplikowane posiłki. 

Ze względu na dużą popularność parówek, w sklepowych lodówkach znaleźć możemy całą gamę produktów z tej kategorii – „standardowe” parówki wieprzowe, parówki z kurczaka, z indyka, z cielęciny, a nawet parówki rybne czy roślinne.

Problem w tym, że poszczególne produkty potrafią mocno różnić się jakością wykorzystanych składników oraz wartością odżywczą. Właśnie dlatego powstał nasz ranking parówek.

Ale uwaga: trzeba pamiętać, że parówki zaliczamy do grupy przetworów mięsnych, a więc produktów, które co do zasady nie są zalecane w zdrowej diecie.

Nawet najlepszej jakości parówki nie powinny być więc codziennym elementem jadłospisu.

Jeśli jednak decydujemy się na włączenie parówek do diety, to warto wybierać te, najlepsze jakościowo, a żeby to zrobić, trzeba wiedzieć, co powinny zawierać dobre parówki.

Czyli?

Skład dobrych parówek

Dobre parówki powinny mięć w składzie:

  • Mięso – mięso to oczywiście podstawowy składnik parówki, a w składzie zdecydowanie warto patrzeć na rodzaj wykorzystanego mięsa oraz jego ilość; dobre jakościowo parówki powinny składać się z mięsa w co najmniej 90% (lub być wytworzone ze 100 g mięsa na 100 g produktu). Dobrze jest też zwracać uwagę na partię mięsa, z jakiej zostały wykonane parówki. Najlepsze parówki to takie, które w swoim składzie zawierają np. szynkę wieprzową lub filet z piersi indyka albo kurczaka. Z kolei parówki na bazie mięsa oddzielonego mechanicznie zdecydowanie nie powinny znaleźć się na naszym stole. Są to bowiem parówki wykonane ze słabego jakościowo mięsa zawierającego fragmenty chrząstek, skór i ścięgien. 
  • Sól – nadaje parówkom odpowiednich walorów smakowych, warto jednak wybierać takie parówki, które w przeliczeniu na 100 g zawierają soli jak najmniej (najlepiej < 2 g / 100 g).
  • Przyprawy, ekstrakty przypraw – nadają parówkom odpowiedniego smaku i aromatu.
  • Naturalne aromaty – mogą się znaleźć w dobrych jakościowo parówkach, ich rolą jest dodatkowe wzmocnienie smaku oraz aromatu.

Opcjonalnie do składników dobrych jakościowo parówek możemy też zaliczyć naturalne dodatki takie jak acerola w proszku lub susz z aceroli, które pomagają w stabilizacji koloru oraz smaku parówek, opóźniają także ich psucie.

Dość „kontrowersyjnym” składnikiem jest także cukier (lub glukoza). Cukier i glukoza są dodawane do parówek w celu przedłużenia ich trwałości i poprawy walorów smakowych. I choć najlepiej, by w składzie ich nie było, to dodatek małej ilości (w przeliczeniu na 100 g produktu) nie jest tragedią.

Zawsze warto więc sprawdzić tabelę wartości odżywczej na opakowaniu. W dobrych jakościowo parówkach może się także znaleźć skrobia, o ile znajduje się ona pod koniec składu, a jej dodatek nie idzie w parze z niską zawartością mięsa.

Oczywiście w przypadku parówek roślinnych wymagania dotyczące składu będą się znacząco różnić.

W tym wypadku składnikiem bazowym będą białka roślinne (np. sojowe, grochowe) lub tofu, a wśród powszechnie stosowanych, „dobrych” dodatków znajdziemy m.in. oleje roślinne czy suszone warzywa. 

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Co nie powinno znaleźć się w parówkach?

Dobre parówki powinny tak naprawdę składać się jedynie z 4-5 składników: mięsa, soli, przypraw, naturalnych aromatów i ewentualnie małych ilości skrobi.

Tymczasem lista składników, które w parówkach dobrej jakości znaleźć się nie powinny (a często się znajdują) jest dużo dłuższa.

Wśród składników, których w dobrych parówkach być nie powinno, wymienić możemy:

  • Duże ilości dodatków do żywności – gorsze jakościowo parówki cechują się zwykle zawartością dużych ilości przeciwutleniaczy, stabilizatorów, a często również wzmacniaczy smaku. O ile dodatek naturalnych przeciwutleniaczy (np. askrobinianu sodu) nie jest niczym złym, o tyle parówki zawierające w składzie fosforany czy glutaminian sodu należy traktować jako produkty słabe jakościowo.
  • Azotyn sodu – choć azotyn sodu chroni parówki przed rozwojem bakterii i przedłuża ich trwałość, to jest to związek budzący duże wątpliwości w zakresie wpływu na stan zdrowia. Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo parówek wytworzonych bez udziału azotynu sodu i to właśnie one powinny lądować na naszych stołach.
  • Duże ilości wypełniaczy – parówki o niskiej zawartości mięsa cechują się dużym udziałem wypełniaczy, do których zaliczamy m.in. białko sojowe, skrobię modyfikowaną, błonnik pszenny czy kaszę mannę. Choć nie są to składniki szkodliwe dla zdrowia, to ich duży dodatek świadczy o gorszej jakości produktu. Co więcej, słabe jakościowo parówki często zawierają w składzie wodę, i to na jednym z pierwszych miejsc w składzie.
  • Mięso oddzielone mechanicznie – ten najgorszy jakościowo rodzaj mięsa zdecydowanie nie powinien znaleźć się w składzie dobrych parówek. Tego rodzaju mięso zawiera bowiem resztki chrząstek, skór i ścięgien, a dodatkowo charakteryzuje się dość niską zawartością białka.
  • Skóry drobiowe, tkanka łączna, tłuszcz wieprzowy, tłuszcz drobiowy – czyli słabe jakościowo i tanie „zwierzęce” wypełniacze stosowane w parówkach gorszej jakości.

Czy parówki mogą znaleźć się w zdrowej diecie?

Decydując się na włączanie do diety parówek, musimy pamiętać, że są one zaliczane do grupy przetworów mięsnych.

Dlaczego jest to ważne?

Badania wskazują, że osoby regularnie spożywające przetwory mięsne mają podwyższone ryzyko zachorowania na wiele schorzeń, w tym nowotwory piersi, płuc i przede wszystkim: nowotwory jelita grubego.

Co więcej, jedzenie więcej niż 150 g przetworzonego mięsa tygodniowo związane jest z ryzykiem incydentów sercowo-naczyniowych wyższym o 46% w stosunku do osób, które nie jedzą produktów z tej grupy.

Wydaje się, że szczególnie negatywny wpływ na zdrowie mogą mieć zawarte w przetworach mięsnych azotyny i duże ilości dodatków do żywności.

Wnioski?

Parówki nie powinny być podstawą naszej diety, okazjonalnie można je jednak włączać do jadłospisu. Ale gdy to robimy, warto wybierać produkty jak najmniej przetworzone, bez azotynów i zbędnych dodatków.

A wartości odżywcze? Parówki stanowią dość dobre źródło pełnowartościowego białka, zawierają ponadto pewne ilości witamin PP i B12, żelaza, a także cynku. 

Trzeba jednocześnie pamiętać, że parówki są produktem dość kalorycznym, a szczególnie duże ilości kalorii i tłuszczu znajdziemy w parówkach wieprzowych (zwykle 240-300 kcal / 100 g).

W diecie osób chcących zrzucić nadmiarowe kilogramy dużo lepiej sprawdzą się więc parówki drobiowe (choć i one są bardziej kaloryczne niż nieprzetworzona pierś z kurczaka lub indyka). 

🥇Ranking parówek 2024

Teorię mamy z głowy, teraz czas na ranking najlepszych parówek. Poniżej znajdziesz produkty obecne w sklepowej lodówce w takich sieciach jak Biedronka, Lidl. Auchan, Carrefour i inne.

Parówki w rankingu podzielone zostały na 3 kategorie: 

  • dobry wybór, czyli te parówki, które warto wybierać na co dzień, pamiętając jednocześnie, że przetworzone mięso nie powinno być codziennym elementem diety,
  • niezły wybór, czyli parówki o składzie i/lub wartości odżywczej, które nie są najlepsze, jednak nie są też najgorsze – po te produkty można więc sięgnąć od czasu do czasu,
  • odradzane produkty, czyli parówki o słabym składzie i/lub wartości odżywczej, które lepiej odłożyć z powrotem do sklepowej lodówki.

Co wzięliśmy pod uwagę, tworząc ranking parówek 2024? 

  • Zawartość mięsa – najlepsze parówki to te, które zawierają > 90% mięsa lub, których 100 g wytworzono ze 100 g mięsa,
  • zawartość mięsa oddzielonego mechanicznie – najgorszy możliwy rodzaj mięsa w składzie sprawia, że trudno mówić o parówkach dobrej jakości,
  • zawartość cukru, glukozy lub syropu glukozowego w składzie – parówki, do których nie dodano żadnej z tych substancji, pozytywnie wyróżniają się na tle reszty; dodatkowo wzięliśmy pod uwagę także ilość cukru w przeliczeniu na 100 g produktu,
  • zawartość soli – parówki, które zawierają bardzo dużo soli (> 2,5 g) cechują się gorszym wpływem na zdrowie; „plusa” zyskały tu parówki, w których soli jest mniej niż 2 g przeliczeniu na 100 g produktu,
  • zawartość azotynu sodu – najlepsze jakościowo parówki nie zawierają tej substancji konserwującej,
  • długość składu – gorszą ocenę otrzymały parówki zawierające mnóstwo dodatków do żywności, takich jak przeciwutleniacze, stabilizatory czy glutaminian sodu,
  • dodatek skrobi modyfikowanej, błonnika pszennego, białka sojowego – choć nie są one szkodliwe, to należy je traktować jako zbędny wypełniacz. Ich dodatek idzie zwykle w parze z niską zawartością mięsa.

W naszym rankingu najlepszych parówek znajdziesz parówki wieprzowe, drobiowe, parówki z dodatkiem cielęciny, parówki roślinne oraz jedne parówki rybne.

Najzdrowszy wybór

Sokołów - Sokoliki drobiowe z cielęciną

Skład: mięso 90% (w tym: mięso z kurczaka 85%, mięso cielęce 5%), skrobia ziemniaczana, sól, aromaty, przyprawy, ekstrakty przypraw

Wartości odżywcze na 100 g: 186 kcal, tłuszcz 13 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 4 g, węglowodany 1,7 g, w tym cukry 0,5 g, białko 15,5 g, sól 1,7 g

Parówki o krótkim składzie, z wysoką zawartością mięsa, bez żadnych dodatków i bez azotynu sodu – malutki minus tylko za dodaną skrobię. Produkt ten cechuje się też bardzo dobrą wartością odżywczą: niską kalorycznością, niską zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych oraz soli, a wysoką – białka.

Sokołów - Sokoliki z serem cheddar

Skład: mięso 82 % (w tym: mięso z kurczaka 77%, mięso cielęce 5%), ser cheddar 8% (mleko, sól, kultury bakterii, barwnik: karoteny), skrobia ziemniaczana, sól, aromaty, przyprawy, ekstrakty przypraw

Wartości odżywcze na 100 g: 205 kcal, tłuszcz 15 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 6 g, węglowodany 2,4 g, w tym cukry 0,5 g, białko 15 g, sól 1,7 g

Bardzo dobry, krótki skład i dobra wartość odżywcza. Co prawda parówki zawierają jedynie 82% mięsa, jednak jest to „usprawiedliwione” przez udział sera cheddar w składzie. Dzięki dodatkowi sera mogą one nieco wzbogacić dietę w wapń.

Kraina Wędlin Nature - Parówki z szynki

Skład: mięso wieprzowe z szynki, sól, przyprawy, ekstrakty przypraw, aromaty naturalne, glukoza, białko wieprzowe kolagenowe, cukier. 100 g produktu wyprodukowano ze 100 g mięsa wieprzowego z szynki

Wartości odżywcze na 100 g: 277 kcal, tłuszcz 24 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 9,6 g, węglowodany 1,3 g, w tym cukry 0,6 g, białko 14 g, sól 1,8 g

Dobre parówki wieprzowe wyprodukowane ze 100 g mięsa na 100 g produktu, o krótkim składzie i bez dodatku azotynu sodu. Mimo że parówki zawierają dodany cukier, to w samej wartości odżywczej jest go bardzo mało. Plus również za zawartość soli na poziomie mniejszym niż 2 g/100 g.

Kraina Wędlin - Głodniaki Parówki z filetem z indyka

Skład: mięso z indyka (w tym: mięso z fileta z piersi indyka), aromaty naturalne, sól, glukoza, przyprawy, ekstrakty przypraw

Wartości odżywcze na 100 g: 202 kcal, tłuszcz 15 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 4,6 g, węglowodany 1,7 g, w tym cukry 1,7 g, białko 15 g, sól 1,7 g

Bardzo dobry, krótki skład, a 100 g wyprodukowano ze 100 g mięsa. Parówki nie zawierają zbędnych dodatków ani azotynu sodu, a dodatkowo charakteryzują się małą ilością soli i nasyconych kwasów tłuszczowych. Mały minus jedynie za 1,7 g cukru / 100 g.

Kraina Wędlin - Głodniaki Parówki z szynki i cielęciny

Skład: mięso wieprzowe z szynki, mięso cielęce, sól, ekstrakty przypraw, aromat naturalny, glukoza, sól morska

Wartości odżywcze na 100 g: 242 kcal, tłuszcz 20 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 8 g, węglowodany 1,4 g, w tym cukry 0,6 g, białko 14 g, sól 1,75 g

Kolejne dobre parówki z szynki wieprzowej, o krótkim, prostym składzie i bez azotynu sodu. 100 g produktu wytworzono ze 100 g mięsa – to kolejny plus. Jak na parówki wieprzowe, mamy tu też całkiem niską zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych.

Tarczyński - Naturalnie parówki z kurczaka

Skład: mięso z kurczaka, sól, przyprawy, acerola w proszku, aromaty naturalne

Wartości odżywcze na 100 g: 217 kcal, tłuszcz 17 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 5,6 g, węglowodany 2 g, w tym cukry 0,5 g, białko 14 g, sól 2,2 g

Modelowy skład, w którym znajdziemy jedynie 5 pozycji. Kolejny plus za to, że 100 g produktu wytworzono ze 100 g mięsa. Wartość odżywcza również bez większych zarzutów.

Tarczyński - Naturalnie parówki z szynki

Skład: mięso z szynki wieprzowej, sól, przyprawy, acerola w proszku, aromaty naturalne

Wartości odżywcze na 100 g: 287 kcal, tłuszcz 25 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 9,4 g, węglowodany 1,3 g, w tym cukry 1,1 g, białko 14 g, sól 2,1 g

Wieprzowy odpowiednik parówek z serii „Naturalnie” również charakteryzuje się modelowym składem. Nie mamy tu ani azotynu sodu, ani zbędnych dodatków, jest to więc bardzo dobry produkt. Należy jednak uważać na wysoką kaloryczność tych parówek.

Pikok - Piratki Parówki z szynki

Skład: mięso wieprzowe z szynki, sól, przyprawy, ekstrakty przypraw, aromaty naturalne, glukoza, białko wieprzowe kolagenowe – 100 g produktu wyprodukowano ze 100 g mięsa wieprzowego z szynki

Wartości odżywcze na 100 g: 281 kcal, tłuszcz 24 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 9,3 g, węglowodany 0,9 g, w tym cukry 0,6 g, białko 15 g, sól 1,9 g

Po raz kolejny: niemal modelowy skład parówek, bez zbędnych dodatków i bez azotynu sodu, z wysoką zawartością mięsa. Co prawda mamy tu glukozę w składzie, jednak w wartości odżywczej cukru jest bardzo mało.

Pikok - Piratki Parówki z filetem z indyka

Skład: 93% mięso z indyka (w tym 21% mięso z fileta z piersi indyka), woda, sól, przyprawy, ekstrakty przypraw, aromaty, glukoza

Wartości odżywcze na 100 g: 190 kcal, tłuszcz 14 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 4,3 g, węglowodany 0,9 g, w tym cukry 0,9 g, białko 15 g, sól 1,7 g

Piratki w wersji z indyka to również bardzo dobry produkt ze świetnym składem, bez zbędnych dodatków, wyprodukowany aż z 93% mięsa. Po raz kolejny mamy tu glukozę, jednak znowu w wartości odżywczej cukru jest mniej niż 1 g. To również dobry wybór, gdy zależy nam na mniej kalorycznych parówkach.

Dolina Dobra - Parówki 100% polskiej szynki

Skład: mięso wieprzowe z szynki (100 g produktu otrzymano ze 100 g mięsa wieprzowego z szynki), sól, przyprawy, ekstrakty owoców, warzyw i przypraw, aromaty naturalne

Wartości odżywcze na 100 g: 312 kcal, tłuszcz 28 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 11 g, węglowodany 0,9 g, w tym cukry 0,6 g, białko 14 g, sól 2,2 g

Parówki o bardzo dobrym składzie, bez azotynu sodu, dodatków ani cukru, o wysokiej zawartości mięsa. Produkt wręcz modelowy. Ale uwaga: są to parówki z dużą ilością tłuszczu i kalorii, nie będą więc dobrym wyborem dla osób chcących zredukować masę ciała, a także dla osób z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia.

Dolina Dobra - Proteina+ Parówki 100 % polskiej szynki

Skład: mięso wieprzowe z szynki (100 g produktu otrzymano ze 100 g mięsa wieprzowego z szynki), sól, przyprawy i ekstrakty przypraw, aromaty, susz z aceroli (owoców malpigii granatolistnej)

Wartości odżywcze na 100 g: 223 kcal, tłuszcz 16 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 6,4 g, węglowodany 1,7 g, w tym cukry 0 g, białko 18 g, sól 2,1 g

Świetny skład, w którym nie znajdziemy azotynu sodu, dodatków ani cukru, a do tego wysoka zawartość mięsa. Parówki te charakteryzują się też naprawdę niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych i kalorii (jak na parówki wieprzowe). Co więcej, mają także naprawdę dużą ilość białka, bo aż 18 g/100 g.

Sokołów - Stówki Parówki z szynki

Skład: mięso wieprzowe z szynki, sól, białko wieprzowe (kolagenowe), przyprawy, ekstrakty przypraw, aromaty. Na 100 g gotowego produktu zużyto 100 g mięsa wieprzowego z szynki

Wartości odżywcze na 100 g: 305 kcal, tłuszcz 27 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 10 g, węglowodany 1 g, w tym cukry 0,8 g, białko 14,5 g, sól 1,8 g

Dobry, krótki skład, bez dodatków, cukru i azotynu sodu, z wysoką zawartością mięsa, czyli w warstwie „składowej”: bez zarzutu. Ale uwaga: są to parówki z dużą ilością tłuszczu i kalorii, nie będą więc dobrym wyborem dla osób chcących zredukować masę ciała. Mogą być także odradzane osobom z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia.

Suempol - Paróweczki z łososia

Skład: łosoś atlantycki (Salmo salar) 85%, woda, sól, ekstrakty przypraw, glukoza, aromaty, skrobia ziemniaczana, błonniki roślinne, skrobia grochowa

Wartości odżywcze na 100 g: 241 kcal, tłuszcz 16,7 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 2,6 g, węglowodany 11,4 g, w tym cukry poniżej 0,5 g, białko 11,6 g, sól 1,5 g

Świetna alternatywa dla mięsnych parówek: znajdziemy tu aż 85% łososia, czyli ryby bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz pełnowartościowe białko, a także witaminy i składniki mineralne. Paróweczki nie zawierają żadnych dodatków do żywności i charakteryzują się naprawdę dobrą wartością odżywczą.

Auchan - Parówki z tofu

Skład: tofu 55% (nasiona soi 57%, woda), olej rzepakowy, system stabilizujący: [białko grochu, białko słonecznika, substancje zagęszczające: konjak, karagen, metyloceluloza, substancja żelująca: chlorek potasu, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy], sos sojowy bezglutenowy (woda, fermentowane nasiona soi, fermentowana pszenica, sól), sól, mieszanka przypraw, ekstrakty przypraw, naturalne aromaty, suszone warzywa, cebula, czosnek, fermentowany ryż

Wartości odżywcze na 100 g: 221 kcal, tłuszcz 17 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 1,4 g, węglowodany 5 g, w tym cukry do 0,5 g, białko 12 g, sól 1,6 g

Parówki mają co prawda dość długi skład, wciąż stanowią jednak bardzo dobrą alternatywę dla parówek mięsnych. Zwłaszcza, że ich wartość odżywcza jest właściwie bez zarzutu: mamy tu niską zawartość cukru, kwasów tłuszczowych nasyconych oraz soli.

Niezły wybór

Berlinki z kurczaka

Skład: mięso z kurczaka 90% (w tym mięso z piersi kurczaka 72%), sól, skrobia modyfikowana, glukoza, białka mleka, aromaty, błonnik cytrusowy, przeciwutleniacz (askorbinian sodu), pieprz biały, ekstrakty przypraw, aromat dymu wędzarniczego, substancja konserwująca (azotyn sodu)

Wartości odżywcze na 100 g: 190 kcal, tłuszcz 13 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 3,4 g, węglowodany 2,2 g, w tym cukry 0,7 g, białko 16 g, sól 2,4 g.

Plus za wysoką zawartość mięsa oraz dobrą wartość odżywczą (w tym niską kaloryczność, niską zawartość nasyconych kwasów tłuszczów i cukru, a wysoką – białka). Wadą parówek jest dodatek azotynu sodu oraz dość długi skład.

Kraina Wędlin - Parówki z filetem z kurczaka

Skład: mięso kurczęce 95% (w tym mięso z fileta kurczęcego 71%), sól, glukoza, białka mleka, aromaty, pieprz biały, ekstrakty przypraw, przeciwutleniacz (askorbinian sodu), aromat dymu wędzarniczego, substancja konserwująca (azotyn sodu)

Wartości odżywcze na 100 g: 194 kcal, tłuszcz 14 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 3,8 g, węglowodany 1,1 g, w tym cukry 0,7 g, białko 16 g, sól 2 g

Plus za bardzo wysoką zawartość mięsa (95%), a także dość niską kaloryczność oraz dodatkowo niską zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cukru, a wysoką – białka. Minusem parówek jest dodatek azotynu sodu oraz dość długi skład.

Krakus - Parówki z piersi kurczaka drobiowe

Skład: mięso z kurczaka 90% (w tym mięso z piersi kurczaka 72%), woda, sól, glukoza, białka mleka, aromaty, przeciwutleniacz (askorbinian sodu), pieprz biały, ekstrakty przypraw, aromat dymu wędzarniczego, substancja konserwująca (azotyn sodu)

Wartości odżywcze na 100 g: 185 kcal, tłuszcz 13 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 3,4 g, węglowodany 1 g, w tym cukry 0,7 g, białko 16 g, sól 2,2 g

Atutem tych parówek jest wysoka zawartość mięsa, a także niska kaloryczność i niska zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych oraz cukru przy wysokiej zawartości białka. Niestety na minusy: to dość długi skład i dodatek azotynu sodu.

Tarczyński - Parówki premium z fileta z kurczaka

Skład: filet z piersi kurczaka 90%, tłuszcz z kurczaka, skrobia, sól, przyprawy, ekstrakty przypraw, aromaty (w tym aromat dymu wędzarniczego), cukier, białko z kurczaka, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu

Wartości odżywcze na 100 g: 242 kcal, tłuszcz 19 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 6,5 g, węglowodany 4,3 g, w tym cukry 0,9 g, białko 13 g, sól 2,1 g

Plus za wysoką zawartość mięsa. Niestety minus za długi skład, dodatek azotynu sodu, a także naprawdę wysoką, jak na parówki drobiowe, kaloryczność.

Tarczyński - Parówki premium z fileta z indyka

Skład: filet z piersi indyka 90%, tłuszcz z indyka, sól, skrobia, przyprawy, ekstrakty przypraw, aromaty (w tym aromat dymu wędzarniczego), cukier, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu

Wartości odżywcze na 100 g: 231 kcal, tłuszcz 18 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 5,1 g, węglowodany 2,8 g, w tym cukry 0,5 g, białko 14 g, sól 2,5 g

Plus za wysoką zawartość mięsa, niestety minus za długi skład, dodatek azotynu sodu, dużą ilość soli, a także naprawdę wysoką, jak na parówki drobiowe, kaloryczność.

Pikok - Parówki z szynki wieprzowej premium

Skład: 94% mięso wieprzowe z szynki, woda, sól, przyprawy, ekstrakty przypraw, aromaty, glukoza, regulatory kwasowości: cytryniany sodu; przeciwutleniacz: askorbinian sodu; substancja konserwująca: azotyn sodu

Wartości odżywcze na 100 g: 278 kcal, tłuszcz 24 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 9,2 g, węglowodany 1,5 g, w tym cukry 1,3 g, białko 14 g, sól 2,3 g

Plus za bardzo wysoką zawartość mięsa, a minus za dość długi skład, dodatek azotynu sodu oraz stosunkowo dużą (jak na parówki) ilość cukru.

Indykpol - Parówki Jedynki classic

Skład: mięso z indyka 81%, woda, tłuszcz indyczy, sól, skrobia ziemniaczana, przyprawy, ekstrakty przypraw (w tym: seler), aromaty, przeciwutleniacz: izoaskorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu

Wartości odżywcze na 100 g: 183 kcal, tłuszcz 14 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 4,6 g, węglowodany 0,7 g, w tym cukry 0,5 g, białko 13 g, sól 2,1 g.

Skład jest krótki, minusem jest jednak dość niska zawartość mięsa, a także dodatek azotynu sodu. Wartość odżywcza dość dobra, zwłaszcza jeśli chodzi o całkiem niską kaloryczność parówek.

Krakus - Parówki wiedeńskie z szynki

Skład: mięso wieprzowe z szynki (90%), woda, sól, glukoza, cukier, przyprawy (zawierają gorczycę) i ekstrakty przypraw, stabilizator: difosforany, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, aromaty, substancja konserwująca: azotyn sodu, osłonka jadalna – jelito baranie

Wartości odżywcze na 100 g: 291 kcal, tłuszcz 26 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 9 g, węglowodany 0,6 g, w tym cukry 0,5 g, białko 13 g, sól 2,2 g

Dobra zawartość mięsa, zdecydowanym minusem jest jednak długi skład pełen dodatków, w tym fosforanów i azotynu sodu. Są to również parówki dość kaloryczne.

Dolina Dobra - Parówki dobre polskie mięso

Skład: mięso wieprzowe 72%, woda, sól, skrobia ziemniaczana, błonnik bambusowy, aromaty, glukoza, przyprawy, susz z owoców aceroli

Wartości odżywcze na 100 g: 321 kcal, tłuszcz 28 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 11 g, węglowodany 3,5 g, w tym cukry 1,8 g, białko 13 g, sól 2,2 g

Sam skład krótki i dobry. Niestety minusem jest niska zawartość mięsa: tylko 72%. Dodatkową wadą jest dość duża ilość cukru: są to również parówki bardzo tłuste i kaloryczne.

goVege - Parówki sojowe pikantne

Skład: woda, olej rzepakowy, białko sojowe 8,5%, substancje zagęszczające: przetworzone wodorosty morskie z gatunku Euchema, konjac; aromaty, warzywa suszone (cebula, czosnek), emulgator: metyloceluloza; sól, cukier, błonnik pszenny, skrobia modyfikowana, przyprawy (w tym papryka wędzona), barwnik: tlenki i wodorotlenki żelaza, aromat dymu wędzarniczego, ekstrakt papryki

Wartości odżywcze na 100 g: 241 kcal, tłuszcz 20,2 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 1,1 g, węglowodany 3,6 g, w tym cukry 0,5 g, białko 8,9 g, sól 2,5 g

Dobra alternatywa dla parówek mięsnych, choć minusem parówek jest dość niska zawartość składnika „bazowego” (soi), a także białka. Skład dość dobry: choć długi, to nie zawiera zbyt wielu zbędnych dodatków.

Well Well - Parówki klasyczne 100% z roślin

Skład: woda, olej rzepakowy, białko grochowe 8,5%, aromaty, substancja zagęszczająca: przetworzone wodorosty morskie z gatunki Euchema, maltodekstryna, emulgator: metyloceluloza, warzywa suszone (cebula, czosnek), sól, cukier, substancja zagęszczająca: konjac, skrobia kukurydziana modyfikowana, błonnik pszenny, glukoza, pieprz biały mielony, barwniki: tlenki i wodorotlenki żelaza

Wartości odżywcze na 100 g: 246 kcal, tłuszcz 20,1 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 8 g, węglowodany 6,3 g, w tym cukry 0,7 g, białko 8,8 g, sól 1,6 g

Dobra alternatywa dla parówek mięsnych, choć minusem parówek jest dość niska zawartość składnika „bazowego” (grochu), a także białka. Dodatkową wadą jest również wysoka, jak na parówki roślinne, zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych. Skład dość dobry, choć długi, to nie zawiera zbyt wielu zbędnych dodatków.

Odradzane produkty

Berlinki Classic

Skład: mięso wieprzowe (51 %), woda, mięso z kurczaka (20 %), sól, białko wieprzowe kolagenowe, stabilizatory (trifosforany, difosforany), glukoza, wzmacniacz smaku (glutaminian monosodowy), skrobia modyfikowana, przyprawy, ekstrakty przypraw, przeciwutleniacz (askorbinian sodu), substancja konserwująca (azotyn sodu)

Wartości odżywcze na 100 g: 216 kcal, tłuszcz 18 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 6,2 g, węglowodany 0,5 g, w tym cukry 0,3 g, białko 13 g, sól 2,9 g

Parówki mają bardzo słaby skład: jedynie 71% mięsa, a do tego zawierają całą gamę dodatków. Znajdziemy tu fosforany, azotyn sodu, a także…glutaminian sodu. W składzie mamy także wypełniacze (w tym wodę na drugim miejscu) – innymi słowy, wody jest tu więcej niż mięsa z kurczaka. Do tego mnóstwo soli.

Berlinki z serem

Skład:mięso wieprzowe (67%), woda, ser La Maar 6% (mleko, podpuszczka, kultury bakteryjne, sól, substancja konserwująca: azotan potasu), skrobia ziemniaczana, sól, białko wieprzowe kolagenowe, glukoza, stabilizatory (trifosforany, difosforany), aromat (w tym laktoza i ser w proszku), wzmacniacz smaku (glutaminian monosodowy), przyprawy, ekstrakty przypraw, przeciwutleniacz (askorbinian sodu), substancja konserwująca (azotyn sodu)

Wartości odżywcze na 100 g: 256 kcal, tłuszcz 21 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 7,6 g, węglowodany 2,8 g, w tym cukry 0,8 g, białko 14 g, sól 2,9 g

Po raz kolejny słaby skład: 67% mięsa i woda na drugim miejscu (czyli wody mamy tu więcej niż sera). Do tego mnóstwo dodatków: fosforany, azotyn sodu i glutaminian monosodowy, a także bardzo wysoka zawartość soli.

Kraina Wędlin - parówki drobiowe

Skład: mięso kurczęce (64%), woda, tłuszcz kurczęcy, tkanka łączna kurczęca, skrobia modyfikowana, sól, białko sojowe, błonnik pszenny bezglutenowy, stabilizator (cytryniany sodu), wzmacniacz smaku (glutaminian monosodowy), glukoza, aromaty, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), przeciwutleniacz (kwas izoaskorbinowy), ekstrakty przypraw, przyprawy, substancja konserwująca (azotyn sodu)

Wartości odżywcze na 100 g: 213 kcal, tłuszcz 17 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 4,6 g, węglowodany 2,5 g, w tym cukry 0,4 g, białko 12 g, sól 2,2 g

Bardzo długi, słaby skład: jedynie 64% mięsa, mnóstwo wypełniaczy (białko sojowe, skrobia, błonnik pszenny, woda), glutaminian sodu, azotyn sodu, a dodatkowo… kurczęca tkanka łączna, która w dobrej jakości parówkach nie powinna się znaleźć. Mamy tu również naprawdę mało białka jak na mięsne parówki.

Krakus - Parówki z szynki wieprzowej

Skład: mięso wieprzowe z szynki (90 %), sól, glukoza, stabilizatory (octany sodu, cytryniany sodu), białko wieprzowe kolagenowe, aromaty, przeciwutleniacze (kwas askorbinowy, askorbinian sodu, izoaskorbinian sodu), syrop glukozowy niskoscukrzony, ekstrakty przypraw, substancja konserwująca (azotyn sodu)

Wartości odżywcze na 100 g: 287 kcal, tłuszcz 25 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 8,9 g, węglowodany 1,6 g, w tym cukry 1,3 g, białko 14 g, sól 2,7 g

Parówki mają dobrą zawartość mięsa, ale słaby skład, w którym znajdziemy stabilizatory, azotyn sodu, a nawet syrop glukozowy. Są to także dość kaloryczne parówki z bardzo dużą ilością soli.

Baroni - Parówki drobiowe

Skład: 55% mięso oddziolane mechanicznie z kurcząt, woda, skórki z kurcząt, kasza manna z pszenicy, białko sojowe, sól, skrobia modyfikowana kukurydziana, przyprawy, ekstrakty przypraw, stabilizator: polifosforany, przeciwutleniacz: izoaskorbinian sodu, regulator kwasowości: octany sodu, wzmacniacz smak: glutaminian monosodowy, aromaty, substancja konserwująca: azotyn sodu

Wartości odżywcze na 100 g: 185 kcal, tłuszcz 15 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 5 g, węglowodany 2,2 g, w tym cukry do 0,1 g, białko 10 g, sól 2 g

Parówki zawierają jedynie 55% mięsa, a na domiar złego jest to mięso oddzielone mechanicznie, czyli najgorszy możliwy rodzaj mięsa, który zawiera m.in. zmielone chrząstki, czy ścięgna. W składzie znajdziemy tu dodatkowo fosforany, azotyn sodu, glutaminian sodu i całą gamę wypełniaczy, w tym kaszę mannę, skrobię, białko sojowe. Te parówki są też ubogie w białko: jest go tylko 10 /100 g.

Indykpol - Parówki Ulubione

Skład: mięso oddzielone mechanicznie z indyka 50%, mięso z indyka 18%, woda, skóry drobiowe, skrobia ziemniaczana, tłuszcz drobiowy, sól, przyprawy (w tym: gorczyca), ekstrakty przypraw, aromaty (w tym: soja), glukoza, białko sojowe, błonnik pszenny bezglutenowy, hydrolizat białka sojowego, regulatory kwasowości: E331, E261, E326, E330, stabilizatory: E451, wzmacniacze smaku: E621, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu

Wartości odżywcze na 100 g: 207 kcal, tłuszcz 16 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 4,5 g, węglowodany 3,4 g, w tym cukry do 0,5 g, białko 13 g, sól 2 g

Po raz kolejny mamy tu mięso oddzielone mechanicznie, czyli najgorszy jakościowo rodzaj mięsa. W składzie znajdziemy ponadto mnóstwo dodatków i wypełniaczy oraz skóry drobiowe. Zawartość mięsa to jedynie 68%.

Indykpol - Parówki klasyczne z indyka

Skład: mięso z indyka 45,4%, mięso oddzielone mechanicznie z indyka 26,3%, woda, tłuszcz drobiowy, substancja zagęszczająca: E1422, sól, regulatory kwasowości: mleczan potasu, octany potasu, białko sojowe, ekstrakty przypraw, aromaty, stabilizatory: E450, E451, przeciwutleniacz: izoaskorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu

Wartości odżywcze na 100 g: 207 kcal, tłuszcz 16,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 4,7 g, węglowodany 0,7 g, w tym cukry do 0,2 g, białko 12,9 g, sól 1,79 g

Parówki zawierają w składzie mięso oddzielone mechanicznie z indyka, co sprawia, że jest to produkt słaby jakościowo. Dodatkowo znajdziemy tu także azotyn sodu, substancję zagęszczającą i stabilizatory. Skład jest długi i pełen dodatków oraz wypełniaczy.

JBB Bałdyga - Parówki Polanki

Skład: mięso wieprzowe (80%), woda, sól, skrobia ziemniaczana, błonnik grochowy, aromat, regulatory kwasowości: cytryniany sodu, octany sodu, białko wieprzowe kolagenowe, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu

Wartości odżywcze na 100 g: 284 kcal, tłuszcz 25 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 9,4 g, węglowodany 1,2 g, w tym cukry 0,6 g, białko 13 g, sól 1,8 g

Parówki zawierają w składzie dość mało mięsa (80%), znajdziemy w nich także mnóstwo wypełniaczy i dodatków, w tym azotyn sodu. Jest to produkt dość tłusty i bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe.

Drobimex - Winerki z kurcząt

Skład: mięso z kurczaka 75%, woda, skóry z kurczaka, skrobia ziemniaczana, sól, białko sojowe, błonnik pszenny (bezglutenowy), glukoza, stabilizatory (difosforany, trifosforany, polifosforany), przeciwutleniacz (izoaskorbinian sodu), wzmacniacz smaku (glutaminian monosodowy), aromaty, ekstrakty przypraw, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), substancja zagęszczająca (guma ksantanowa), aromat dymu wędzarniczego, substancja konserwująca (azotyn sodu), osłonka jadalna barania

Wartości odżywcze na 100 g: 175 kcal, tłuszcz 12 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 3,7 g, węglowodany 3,7 g, w tym cukry 0,7 g, białko 13 g, sól 2,1 g

Parówki zawierają dość mało mięsa (75%), a rolę „wypełnienia” pełnią skóry z kurczaka, co sprawia, że nie jest to najlepszy jakościowo produkt. Wadą jest ponadto długi skład pełen dodatków. Wśród nich znajdziemy m.in. fosforany, azotyn sodu, czy glutaminian sodu.

Dołącz do 42498
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Podsumowanie rankingu parówek

Jak pokazuje nasz ranking parówek, jakość przetworów mięsnych dostępnych na rynku potrafi się drastycznie różnić.

Warto zdawać sobie z tego sprawę i wybierać parówki o jak najkrótszym składzie, bez azotynu sodu, fosforanów czy glutaminianu sodu, a z jak największą zawartością mięsa.

Oczywiście nie można zapominać, że parówki są produktem dość kalorycznym oraz mocno przetworzonym i jako taki, nie powinny stanowić podstawy naszego jadłospisu.

Jeśli jednak decydujemy się na „parówkowe” śniadanie lub kolację, to dobrze, by na naszym stole znalazł się produkt jak najlepszy jakościowo. 

Pamiętaj! Zdrowa dieta to sztuka kompromisów, a jeśli lubisz parówki, to i dla nich znajdzie się miejsce w jadłospisie mającym na celu poprawę stanu zdrowia lub redukcję niechcianych kilogramów.

Dowodem, że to możliwe są metamorfozy Podopiecznych Centrum Respo, którzy jedzą, to co lubią i chudną. I to naprawdę spektakularnie!

🥇 Sprawdź pozostałe rankingi Respo: