Zamów dietę dziś, aby otrzymać swój plan już .
h m s
Sprawdź ofertę.
Pieczywo z Lidla – ranking

Pieczywo z Lidla – ranking

Ustalmy to raz na zawsze: nie musisz rezygnować z pieczywa jeśli chcesz schudnąć! Pieczywo jest bardzo ważną częścią zdrowej, zbilansowanej diety. Zastanawiasz się jaki chleb i bułki warto kupować? Mamy dla Ciebie ranking pieczywa z Lidla.

Produkty zbożowe warto jeść codziennie, są jednym z głównych źródeł energii w naszej diecie. To nie oznacza oczywiście, że każdy rodzaj pieczywa warto kupować. Dziś dowiesz się, jakie pieczywo z Lidla sprawdzi się w Twojej diecie najbardziej!

W przypadku produktów zbożowych (nie tylko pieczywa, ale również kasz, płatków, makaronów) wybieraj przede wszystkim produkty z pełnego przemiału. Zawierają znacznie więcej witamin, związków mineralnych i błonnika niż białe pieczywo. Co polecamy? Brązowy ryż, płatki owsiane, kasze gruboziarniste, makarony razowe oraz oczywiście pieczywo pełnoziarniste, razowe, typu graham. Wybór jest spory, a produkty te są świetne dla zdrowia i wbrew legendom mogą być elementem diety odchudzającej. Nasi podopieczni jedzą pieczywo i nie przeszkadza im to w osiąganiu fantastycznych metamorfoz.

Co kryje w sobie pełne ziarno? Pełne, czyli nieprzetworzone ziarno składa się z trzech części: otrąb, zarodka i bielma, a każda z nich jest wartościowa dla naszego organizmu. Otręby to źródło błonnika, ale również witamin z grupy B, magnezu, cynku, żelaza, miedzi, antyoksydantów i fitochemikaliów, czyli naturalnych związków, które występują w roślinach. Mają one pozytywny wpływ na organizm i zapobiegają wielu chorobom. Często mówi się o otrębach, ale o zarodku już dużo rzadziej. To błąd — z zarodka rozwija się roślina, dlatego jest bardzo ważną, odżywczą częścią składową ziarna. Zarodek kryje w sobie białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy (witamina E, witaminy z grupy B), enzymy, antyoksydanty, fitochemikalia i składniki mineralne. Bielmo, czyli warstwa wewnętrzna ziarna zawiera węglowodany i białka; znajdziemy w nim również śladowe ilości witamin z grupy B i składników mineralnych.

A co z tzw. białym pieczywem? Białą mąkę, czyli jego bazę, otrzymujemy w tzw. procesie rafinacji. Co to za proces? Z ziarna mechanicznie usuwa się otręby i zarodki, czyli to, co w  nich jest najlepsze. W ten sposób tracimy niestety ponad połowę witamin z grupy B, 90% witaminy E i prawie cały błonnik. Dlaczego niestety? Witaminy i minerały są konieczne dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Najlepszym ich źródłem jest dieta, a nie suplementy. Błonnik to kolejny, niezbędny składnik zdrowego jadłospisu. Dlatego, kiedy zastanawiasz się nad wyborem pieczywa, zwróć uwagę, czy na pewno zawiera błonnik. Jego obecność w diecie to same zalety:

  • zwiększa uczucie sytości po posiłku,
  • ułatwia odchudzanie i utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • reguluje pracę przewodu pokarmowego,
  • przeciwdziała zaparciom,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego,
  • wpływa pozytywnie na gospodarkę lipidową [1].

Pełnoziarniste pieczywo i odchudzanie

To połączenie sprawdza się idealnie i zostało potwierdzone w badaniach. Pieczywo urozmaica dietę oraz przedłuża uczucie sytości po posiłku [2]. Dieta, w której znajduje się pełnoziarniste pieczywo, przynosi dobre efekty, a utrata zbędnych kilogramów i tkanki tłuszczowej nie jest uzależniona od wykluczenia pieczywa z diety [4]. Dlaczego? Po prostu łatwiej jest „trzymać dietę”, w której są produkty, które naprawdę lubimy. Różnorodność posiłków, ich smakowitość i dostosowanie do Twoich preferencji to podstawa współpracy z naszymi podopiecznymi. Jeśli Ty też chcesz trafić pod skrzydła Centrum Respo sprawdź koniecznie naszą ofertę

Pieczywo zawiera pewien kontrowersyjny składnik, jakim jest kwas fitynowy. To związek, który zmniejsza wchłanianie witamin i minerałów. Jest w ziarnach i otrębach zbóż, a najwięcej kwasu fitynowego ma nieprzetworzone pieczywo pełnoziarniste. Na szczęście istnieje na niego sposób. Okazuje się, że zakwas, który stosujemy do wyrobu chleba, podczas fermentacji rozkłada aż 62% kwasu fitynowego. A jeżeli zastosujemy tzw. przedłużoną fermentację na zakwasie, to pozbędziemy się aż 90% kwasu fitynowego. Ponadto przedłużona fermentacja zwiększa rozpuszczalność magnezu i fosforu, w wyniku czego poprawia się ich biodostępność w pieczywie pełnoziarnistym [3].

Z czego powstaje chleb?

Przy półce z pieczywem można dostać zawrotu głowy z powodu wielkiego wyboru. Na co zwrócić uwagę? Generalnie na: rodzaj mąki, stopień jej przemiału, stopień oczyszczenia ziarna i dodatki. W sklepie lub w piekarni masz zazwyczaj do wyboru:

Rodzaj zboża, z jakiego powstaje pieczywo:

  • pszenne
  • żytnie
  • mieszane

Stopień oczyszczenia mąki:

  • pieczywo pełnoziarniste, do jego wypieku stosuje się mąkę pełnoziarnistą, która powstaje z całego ziarna i otrąb (mąka razowa i graham to mąki pełnoziarniste)
  • pieczywo białe, z tzw. białej mąki, wyprodukowanej głównie z bielma ziarna
  • pieczywo razowe, tutaj stosuje się mąkę razową, wytwarzaną w wyniku jednorazowego, grubego zmielenia ziarna wraz z otrębami (przeważnie to mąka typu 2000)
  • pieczywo graham, mąka typu graham, z której powstaje, ma wielokrotnie zmielone ziarno wraz z otrębami, w wyniku czego jest mocno rozdrobnione; przeważnie to mąka typu 1850

Dodatki do pieczywa:

  • ziarna, nasiona
  • przyprawy
  • masło, maślanka
  • cukier
  • soja
  • suszone owoce, itd

Wybierając pieczywo, nie kieruj się tylko i wyłącznie jego kolorem, bo możesz się pomylić. Chociaż ciemny kolor pieczywa powinien świadczyć o tym, że jest bogate w otręby, to często zdarza się, że swój kolor zawdzięcza… dodatkowi melasy. Poza tym pieczywo żytnie jest ciemniejsze od białego, nawet jak jest mocno oczyszczone i ma wtedy mało błonnika. Jak rozpoznać „prawdziwe” pieczywo z dużą zawartością błonnika? Zdrowy chleb nie wyrasta tak jak ten z białej mąki, jest bardziej zbity, ciężki i zdecydowanie bardziej sycący.

Jak w takim razie wybrać dobre pieczywo? Zawsze zwracaj uwagę na stopień przemiału maki, z której powstało pieczywo (razowe, pełnoziarniste, graham). Nie kieruj się za to rodzajem mąki (pszenna, żytnia). Pieczywo żytnie upieczone z mąki z niskiego przemiału (biała mąka) nie jest zdrowsze.

Co lepsze, bułka czy chleb? To nie ma znaczenia, każde z nich jest w porządku, o ile powstały z mąki z wysokiego przemiału. Czy jeśli wybierzesz zdrowe pieczywo z Lidla, kalorie przestają mieć znaczenie? Jeśli zależy Ci na trzymaniu kalorii w ryzach, wybierz polecane przez nas produkty i dostosuj porcje do swojej codziennej diety. 

Jakie pieczywo wybierać?

Niewiele potrzeba, by powstał chleb. Mąka, woda i sól oraz tzw. substancja spulchniająca, czyli drożdże lub zakwas albo proszek do pieczenia to składniki niezbędne. Jednak znajdziemy w nim też inne dodatki:

  • przyprawy, cukier – mają za zadanie dodać określonego smaku;
  • konserwanty – przedłużają trwałość;
  • otręby, inulina – zwiększają ilość błonnika;
  • nasiona, orzechy, ziarna – urozmaicają pieczywo
  • skrobia, gluten, kwas askorbinowy, ekstrakty słodowe, guma guar, emulgatory, tłuszcz – ich celem jest poprawienie wyglądu pieczywa i jego struktury.

Gdy wybierasz pieczywo z Lidla, skład będzie podobny do zestawu podanego powyżej. Słód jęczmienny, przyprawy, ziarna, nasiona, suszone owoce i cukier nie są konieczne do wyrobu pieczywa. Chyba że do jego wyrobu używamy drożdży, wtedy musimy dodać niewielkie ilości cukru. Cukier jest pożywką dla drożdży i przyspiesza proces spulchniania ciasta.

Dodatki do pieczywa

Jeżeli zauważysz na etykiecie symbol „E”, to znaczy, że w produkcie znajdują się dodatki do żywności (np. E300 – kwas askorbinowy). To substancje, które dodaje się do żywności z powodów technologicznych, a same w sobie, osobno, nie są spożywane jako żywność. Czy dodatki do żywności są bezpieczne? Teoretycznie tak. Aby dany dodatek mógł pojawić się w żywności, musi mieć pozytywną ocenę Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Poza tym często dodatki do żywności mają określoną dopuszczalną ilość, jaka może pojawić się w produkcie. W praktyce sprawa dodatków do żywności bywa złożona. Ocena bezpieczeństwa dotyczy każdego dodatku osobno. Nie uwzględnia więc sytuacji, w której w danym produkcie znajdzie się kilka różnych dodatków do żywności lub, że w ciągu dnia zjemy kilka produktów z jednym dodatkiem. Dlatego najzdrowiej jest wybierać produkty, które nie zawierają żadnych dodatków lub małą ich ilość. Na półce za to pozostaw te, które mają tzw. długi skład.

Jeżeli kupujesz pieczywo często, nie potrzebujesz konserwantów, które przedłużają jego życie. Nie chodzisz często na zakupy? Kupuj więcej i zamrażaj. Jeżeli jednak na zakupy chodzisz rzadko, a nie chcesz mrozić pieczywa, to wybierz produkty zawierające konserwanty. Jest to, pod względem mikrobiologicznym, bezpieczniejsza opcja — konserwanty zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów.

Kwas askorbinowy, gluten, guma guar, skrobia, emulgatory, tłuszcz – te substancje poprawiają wygląd, strukturę i smak pieczywa. Kwas askorbinowy zwiększa między innymi objętość pieczywa, poprawia jego porowatość; czyli wpływa na stan kompleksu białkowo-proteolitycznego mąki [6]. Świeże pieczywo o chrupiącej skórce na dłużej? Za tak przyjemny stan pieczywa często odpowiadają emulgatory. To one wpływają na znajdującą się w mące skrobię, sprawiają, że ciasto jest bardziej sprężyste, pulchne, a proces starzenia się mąki ulega ograniczeniu [6]. Gluten dodany do chleba pomaga w zatrzymaniu w jego strukturze takich obciążających ciasto składników, jak: błonnik czy płatki [7].

Dlaczego producenci dorzucają do pieczywa te wszystkie dodatki? To proste — wybierając w sklepie produkty, kierujemy się po pierwsze jego smakiem i zapachem. Zdecydowanie, rodzaj i przemiał mąki oraz ilość soli, jaka się w pieczywie znajduje, nie są naszym priorytetem przy wyborze pieczywa. Nic więc dziwnego, że producenci chcą, by pieczywo było przede wszystkim smaczne, a dopiero w dalszej kolejności zdrowe [5].

Chcesz wiedzieć, czy pieczywo z Lidla jest zdrowe? Podpowiemy Ci, jakie produkty wybierać, a jakich unikać.

Bułka pszenno-żytnia – pieczywo pszenno-żytnie z nasionami słonecznika i siemieniem lnianym, 80 g

Ta bułka ma prosty i krótki skład. Dodatek ziaren zwiększa ilość błonnika w pieczywie.

Składniki: mąka pszenna 49,4%, woda, mąka żytnia 15%, nasiona słonecznika 7,2%, siemię lniane złote 2%, siemię lniane 2%, drożdże, słód żytni ciemny, sól, olej rzepakowy, gluten (z pszenicy), słód pszenny jasny

BIO Bułka kwadratowa z dynią* – bułka pszenna z kaszą jaglaną, pestkami dyni, nasionami: komosy ryżowej, słonecznika, siemienia lnianego i szałwii hiszpańskiej EKO, 80 g

Ta bułka ma prosty i krótki skład. Dodatek dyni, ziaren i nasion zwiększa ilość błonnika w pieczywie. Poszczególne składniki pochodzą z upraw ekologicznych.

Składniki: mąka pszenna* 46%, woda, kasza jaglana* 2%, ziarno komosy ryżowej* (quinoa) 2%, drożdże*, pestki dyni* 1%, nasiona słonecznika* 1%, siemię lniane brązowe* 1%, siemię lniane% złote* 1%, nasiona szałwii hiszpańskiej (Salvia hispanica)* 1%, cukier trzcinowy*, sól morska, masło*, olej słonecznikowy*

* produkty pochodzące z rolnictwa ekologicznego

Bułka wiejska z ziarnami – bułka pszenna z płatkami ziemniaczanymi i ziarnami 13,5%, podpieczona, 80 g

Ta bułka ma prosty i krótki skład. Dodatek ziaren i płatków owsianych zwiększa ilość błonnika w pieczywie.

Składniki: mąka pszenna, woda, płatki ziemniaczane 8%, sezam, słonecznik, siemię lniane, drożdże, sól, płatki owsiane, gluten pszenny, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy

Bułka grahamka – bułka pszenna z mąką pszenną graham

Dodatek mąki graham w bułce sprawia, że ma ona wyższą zawartość błonnika.

Składniki: mąka pszenna 35%, mąka pszenna graham 32%, woda, płatki ziemniaczane, gluten pszenny, zakwas pszenny, drożdże, sól, mąka ze słodu jęczmiennego, glukoza, olej rzepakowy

Bułka fitness – bułka pszenno-żytnia z ziarnami 7,5%, 80 g

Ta bułka ma prosty i krótki skład. Dodatek ziaren zwiększa ilość błonnika w pieczywie.

Składniki: mąka (pszenna 49%, żytnia 11%), woda, ziarna słonecznika, ziarna soi, siemię lniane, drożdże, sól, słód jęczmienny

Chleb słonecznikowy – pieczywo żytnio-pszenne z ziarnami słonecznika, 500 g

Ten chleb ma prosty i krótki skład.

Składniki: mąka żytnia 38,5%, woda, mąka pszenna 16,4%, słonecznik 11,5%, sól, drożdże, mąka ze słodu jęczmiennego, olej rzepakowy

Chleb razowy z maślanką – chleb żytni z dodatkiem mąki pszennej i maślanki, 450 g

Zawiera mąkę razową, dzięki czemu ma wyższą zawartość błonnika.

Składniki: mąka żytnia razowa typ 2000 32%, woda, mąka żytnia typ 720 21%, mąka pszenna 9%, maślanka 4% (maślanka, mleko w proszku, kultury bakterii fermentacji mlekowej – zawiera laktozę z mleka), sól, olej rzepakowy, mąka ze słodu jęczmiennego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy

BIO Bułka twist – bułka pszenna z kaszą jaglaną, pestkami dyni, nasionami: komosy ryżowej, słonecznika, siemienia lnianego, sezamu i szałwii hiszpańskiej, 80 g, produkt ekologiczny

Ta bułka ma prosty skład. Dodatek ziaren zwiększa ilość błonnika w pieczywie.

Składniki: mąka pszenna* 47%, woda, nasiona słonecznika* 4%, siemię lniane brązowe* 4%, kasza jaglana* 3%, siemię lniane złote* 3%, płatki owsiane*, nasiona sezamu* 2%, drożdże*, cukier trzcinowy*, nasiona szałwii hiszpańskiej* (Salvia hispanica) 1%, olej słonecznikowy*, nasiona komosy ryżowej* (quinoa) 1%, pestki dyni* 1%, sól morska, masło*

* produkty pochodzące z rolnictwa ekologicznego

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Pieczywo z Lidla, które ewentualnie możesz wybrać

W produktach z tej grupy znajduje się więcej dodatków do żywności i substancji poprawiających teksturę pieczywa oraz większa ilość cukru (pojawia się on wcześniej na liście składników lub w składzie jest więcej niż jeden rodzaj cukru). Do tej kategorii należą również produkty, których jasna barwa i brak nasion sugerują, że pieczywo ma niższą zawartość błonnika.

Bułka kajzerka – bułka pszenna z dodatkiem mąki żytniej, 55 g

Ma prosty skład.

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika.

Składniki: mąka pszenna 72,3%, woda, drożdże, mąka żytnia 3,1%, sól, olej rzepakowy, cukier, skrobia ziemniaczana, mąka ze słodu pszennego, mąka ze słodu jęczmiennego

324 kcal, tłuszcz: 9,4 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,1 g, węglowodany: 46 g, w tym cukry: 1,3 g, błonnik: 4,8 g, białko: 12 g, sól: 1,3 g.

Bułka wiejska – bułka pszenna z płatkami ziemniaczanymi, 80 g

Ma prosty skład.

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika.

Składniki: mąka pszenna, woda, płatki ziemniaczane 10%, drożdże, sól, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy

Chleb polski – chleb pszenno-żytni, 500 g

Ma prosty skład.

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika.

Składniki: mąka pszenna 49,4%, woda, mąka żytnia 21,7%, drożdże, sól, gluten pszenny, mąka sojowa, olej rzepakowy

Chleb górski – chleb pszenny, 375 g

Ma prosty skład.

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika.

Składniki: mąka pszenna, woda, gluten pszenny, drożdże, sól, słód jęczmienny, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy

Bułka z kiełkami żyta – bułka pszenna z fermentowanymi kiełkującymi ziarnami żyta, 70 g

Ma prosty skład.

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika.

Składniki: mąka pszenna, fermentowane kiełkujące ziarno żyta 14%, woda, mąka żytnia, drożdże, sól, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy

Bułka ziarnella – bułka pszenna z ziarnami 11%, 90 g

Ma prosty skład.

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika.

Składniki: mąka pszenna, woda, słonecznik, sezam, mak niebieski, drożdże, sól, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy

Bułka codzienna – pieczywo pszenne, 100 g

Ma prosty skład.

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika.

Składniki: mąka pszenna 68,9%, woda, mąka żytnia, olej rzepakowy, sól, gluten pszenny, drożdże, słód pszenny

Chleb drwalski – chleb pszenno-żytni z ziarnami 6%, 405 g

Ma prosty skład.

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika.

Składniki: mąka (pszenna 50%, żytnia 19%), woda, ziarna słonecznika, ziarno soi, drożdże, siemię lniane, sól, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy, słód jęczmienny

Chleb na maślance – pieczywo pszenne z dodatkiem maślanki, z charakterystycznym nacięciem, oprószone mąką, 550 g

Ma prosty skład.

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika.

Składniki: mąka pszenna 44%, kwas żytni 29% (mąka żytnia, woda), maślanka odtworzona 10% (woda, maślanka w proszku), woda, mąka żytnia 4%, drożdże, płatki ziemniaczane (ziemniaki suszone), sól, gluten pszenny, fermentowany słód żytni ciemny (żyto, woda), mąka sojowa, olej rzepakowy

Chleb typu włoskiego – pieczywo pszenne z dodatkiem mąki żytniej, 500 g

Ma prosty skład.

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika.

Składniki: mąka pszenna 74%, woda, mąka żytnia 6%, gluten pszenny, sól, ekstrakt słodu jęczmiennego (słód jęczmienny, woda), drożdże

Vital Chleb wieloziarnisty – pieczywo mieszane pszenno-żytnie z dodatkiem ziaren

Zawiera dużo ziaren i nasion, które zwiększają ilość błonnika i są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

❕ Na opakowaniu brakuje informacji o zawartości błonnika i typie użytej mąki, więc nie możemy mieć pewności, czy pieczywo jest odpowiednie na co dzień.

Składniki: mąka pszenna 49%, woda, mąka żytnia 13% (w tym mąka pochodząca z zakwasu), ziarna słonecznika 6%*, siemię lniane 2,7%, posypka ziaren 2,5%* (siemię lniane, ziarno słonecznika, nasiona sezamu, proso), drożdże, olej rzepakowy, nasiona pszenicy, cukier, sól, sfermentowana mąka pszenicy, gluten pszenny, olej słonecznikowy, pęczniejąca mąka pszenna, suszone ciasto razowe pełnoziarniste żytnie, słód mąki żytniej, przyprawy

* w gotowym wyrobie

299 kcal, tłuszcz 6,7 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,9 g, węglowodany 47 g, w tym cukry 2,6 g, błonnik: brak danych g, białko 11 g, sól 0,4 g

Chleb wieloziarnisty – chleb pszenny z dodatkiem mąki żytniej, ziarnami i otrębami pszennymi, 400 g

Barwa chleba i dodatek nasion sugerują, że może mieć trochę wyższą zawartość błonnika.

❕ Zawiera więcej dodatków do żywności i dodatkowych składników niż pieczywo z pierwszej grupy. Poza tym pieczywo wieloziarniste często jest mylone z pełnoziarnistym i wybierane jako zdrowsze.

Składniki: mąka pszenna 44,9%, woda, ziarna 14,4% (siemię lniane, soja, słonecznik, sezam, łamane ziarno pszenicy), mąka żytnia 9,4%, płatki owsiane 3,6%, drożdże, otręby pszenne 1,7%, sól, gluten pszenny, mąka ze słodu jęczmiennego, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, mąka ze słodu żytniego, suszony zakwas pszenny, glukoza, błonnik roślinny, przyprawy, mąka ze słodu pszennego, mąka sojowa, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy

Ciabatta – bułka pszenna typu włoskiego, 80 g

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika, a także więcej dodatków niż pieczywo w pierwszej grupie.

Składniki: mąka pszenna 63%, woda, gluten pszenny, ekstrakt słodu jęczmiennego (słód jęczmienny, woda), drożdże, sól, zakwas pszenny (mąka pszenna, woda), ekstrakt słodu jęczmiennego karmelizowany

Bułka bawarska – bułka preclowa w stylu bawarskim, 85 g

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika, a także więcej dodatków niż pieczywo w pierwszej grupie.

Składniki: mąka pszenna, drożdże, olej rzepakowy, sól, suszony zakwas pszenny, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, cukier, gluten pszenny, mąka ze słodu pszennego, regulator kwasowości: wodorotlenek sodu

Bułeczka maślana – pieczywo pszenne półcukiernicze, 55 g

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika, a także więcej dodatków niż pieczywo w pierwszej grupie. Dodatkowo znajduje się w nim serwatka, która może być zagrożeniem dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na białka mleka.

Składniki: mąka pszenna 63%, cukier, woda, drożdże, masło 5%, mąka żytnia, sól, dynia w proszku, serwatka w proszku (z mleka), olej rzepakowy, aromat, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy. Dekoracja: masa jajowa pasteryzowana

Bułka twist – bułka pszenna z całymi ziarnami żyta, 100 g

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika, a także więcej dodatków niż pieczywo w pierwszej grupie. W składzie znajduje się kilka substancji słodzących, co może sugerować wyższą zawartość cukru w tym pieczywie.

Składniki: mąka pszenna 47%, woda, całe ziarno żyta 8,5%, mąka żytnia 3%, ocet winny, sól, drożdże, granulat ziemniaczany, syrop glukozowy, syrop z buraka cukrowego, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy

Bułka pszenna – bułka pszenna, 65 g

❕ Pieczywo ma bardzo jasną barwę (co wskazuje na wykorzystanie rafinowanej mąki) i niską zawartość błonnika, a także więcej dodatków niż pieczywo w pierwszej grupie.

Składniki: mąka pszenna 79%, woda, sól, drożdże, glukoza, mąka sojowa, mąka ze słodu jęczmiennego, olej rzepakowy, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy

Kajzerka wieloziarnista – bułka pszenna z dodatkiem mąki żytniej z ziarnami, 60 g

Barwa i dodatek nasion sugerują, że ta bułka może mieć trochę wyższą zawartość błonnika.

❕ W składzie znajduje się więcej dodatków niż w przypadku pieczywa z pierwszej grupy.

Składniki: mąka pszenna 62,9%, woda, ziarna 10,7% (siemię lniane, nasiona sezamu, łamane ziarno soi, łamane ziarno pszenicy, ziarna słonecznika), mąka żytnia 2,9%, drożdże, sól, mąka ze słodu jęczmiennego, skrobia ziemniaczana, cukier, olej rzepakowy, mąka ze słodu żytniego, gluten pszenny, suszony zakwas pszenny, błonnik roślinny, przyprawy, mąka ze słodu pszennego, ekstrakt ze słodu jęczmiennego, glukoza, środek do przetwarzania mąki: kwas askorbinowy

Piśmiennictwo:

  1. Jarosz M, Rychlik E, Stoś K, Charzewska J: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Warszawa, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH 2020
  2. Mickelsen O, Makdani DD, Cotton RH, et al. Effects of a high fiber bread diet on weight loss in college-age males. Am J Clin Nutr 1979; 32(8): 1703–1709.
  3. Lopez HW, Krespine V, Guy C, et al. Prolonged fermentation of whole wheat sourdough reduces phytate level and increases soluble magnesium. J Agric Food Chem 2001; 49(5): 2657–2662.
  4. Raynor HA, Jeffery RW, Phelan S, et al. Amount of food group variety consumed in the diet and long‐term weight loss maintenance. Obes Res 2012; 13(5): 883–890.
  5. Żakowska-Biemans S, Jeżewska-Zychowicz M, Sajdakowska M. Konsumenci wobec zmian na rynku pieczywa: ich zróżnicowanie i uwarunkowania wyboru. Handel Wewnętrzny 2018; 3(374): 424–437.
  6. Jędrzejczyk H, Hoffmann M. Substancje polepszające jakość pieczywa część i substancje dodatkowe dozwolone i enzymy. PTPS 2005; 15(2): 74–79.
  7. Stauffer CE, Beech G. Functional additives for bakery foods. Springer Science & Business Media. New York 1990.