Jak szybko schudnąć w nowym roku

Jak szybko schudnąć w nowym roku

Nowy Rok – nowa Ty. Dieta, a za miesiąc 10 cm mniej w pasie. Ile razy miałaś już takie plany? Tym razem daj sobie szansę. Chcesz wiedzieć, jak szybko schudnąć i utrzymać efekt na długo?

Rok 2019 właśnie się zaczął, a wraz z nim nasze plany i postanowienia na ten czas. Przejście na dietę to obok rzucenia palenia papierosów jedno z najczęstszych postanowień noworocznych [1]. Jeśli Tobie także zależy na pozbyciu się nadmiernej tkanki tłuszczowej, świetnie trafiłeś. Całkiem możliwe, że miałeś już do czynienia z wszelkiego rodzaju dietami cud, reklamami środków na odchudzanie czy nawet zabiegami, które w zamierzeniu mają pomóc w pozbyciu się kilku zbędnych kilogramów. Ba! Niektóre firmy przekonują, że stracisz ich kilkanaście! Jednak czy jest na to choć cień szansy? Jak wygląda nasza motywacja na początku roku oraz co właściwie powinniśmy zrobić, aby nie tylko schudnąć, ale też utrzymać ten efekt? Odpowiedź poniżej.

Spis treści:
Czy na pewno tego chcesz?
Modne sposoby na odchudzanie
Efektywne odchudzanie w nowym roku
Najlepsza dieta w 2019 roku to…

Czy na pewno tego chcesz?

Z doświadczenia w pracy dietetyka wiem, że wiele osób na początku roku stawia przed sobą bardzo ambitne i trudne do realizacji cele. Nie raz słyszałem: „chcę schudnąć 8 kg w miesiąc, by zdążyć do wakacji z plażową sylwetką”. O ile cel jest w tym przypadku jak najbardziej słuszny, to już metoda odbiega od przemyślanego i zdrowego planu odchudzania. Warto pamiętać, że jeśli nie przytyłeś w ciągu ostatnich 4 tygodni, to nie schudniesz w tak krótkim czasie. Samo dążenie do zdrowej diety też nie jest działaniem zero-jedynkowym, a raczej powolnym i stopniowym procesem zmiany nawyków żywieniowych, w którym to właśnie regularność jest szczególnie ważna. Większość osób wie, jak powinno wyglądać poprawne i zdrowe odchudzanie. Jednak, mimo popularności tego zagadnienia, nadal spotykam się z podstawowymi błędami, które niweczą nawet największą motywację – w tym noworoczną. Nie raz słyszę o licznych dietach cud, magicznych koktajlach z proszku czy dietach eliminujących składnik „x”, co w założeniu ma być kluczem do realizacji celu. Niestety, o ile spadek wagi po takich zabiegach może być spektakularny w krótkim czasie, to często odbija się on czkawką w postaci efektu jojo. W rozpoczęciu odchudzania w styczniu nie ma niczego złego, lecz pamiętajmy, żeby na styczniu się nie skończyło! Jak powinien wygladać dobrze skonstruowany plan noworocznego odchudzania? O tym nieco niżej, ale najpierw kilka słów na temat tego, czego się wystrzegać, czyli co nieco o dietach cud, spalaczach tłuszczu i innych tego rodzaju praktykach.

Modne sposoby na odchudzanie

Mam wrażenie, że obecnie największym problemem jest fakt, iż informacje zamieszczane na opakowaniach suplementów na odchudzanie czy na stronach reklamowych nie są poparte rzetelnymi badaniami naukowymi. To przekłada się na małą świadomość suplementacyjną wśród ludzi, prowadząc do ufania szerzej nieznanym środkom. Choć na stronach producentów tego rodzaju środków możemy przeczytać o efektownych przemianach ich klientów, to nie dajmy się zwieść. Działania marketingowe nie mają nic wspólnego ze zbilansowaną dietą i rozsądnie przeprowadzaną redukcją masy ciała. Warto podkreślić w tym miejscu, że w naukowym światku wszelkiego rodzaju substancje, mające wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, dzielimy na dwie grupy. Pierwsza to środki o niewielkim bądź zerowym wpływie na tempo spalania tłuszczu. Niektóre suplementy z tej grupy, takie jak kofeina, ekstrakt z zielonej herbaty czy kwasy tłuszczowe omega-3, mogą być pomocne podczas odchudzania, jednak nadal będą stanowić tylko jeden z elementów racjonalnego planu [2-5]. Więcej o tych suplementach możesz przeczytać w artykule dotyczącym suplementacji na redukcji. Druga grupa to środki zakazane z uwagi na szeroki i silnie negatywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego z całą pewnością nie powinny być nikomu zalecane.

Innym tematem często poruszanym na początku roku są różnego rodzaju diety mające w magiczny sposób przyspieszyć spalanie tłuszczu. Prawda jest jednak nieco bardziej brutalna, niż byśmy sobie tego życzyli. W celu zmuszenia organizmu do sięgnięcia do rezerwy energetycznej, jaką stanowi tkanka tłuszczowa, niezbędny jest deficyt energetyczny. I niezależnie jaką dietą go wywołamy – będziemy spalać tkankę tłuszczową [6]. Dlatego myśląc o diecie nie powinniśmy myśleć o diecie warzywnej, owocowej, mięsnej, tłuszczowej czy innej modnej w danym czasie. Powinniśmy racjonalnie, sumiennie i długoplanowo zmieniać swoje nawyki żywieniowe tak, by finalną dietę móc utrzymać przez długi okres czasu, a najlepiej przez całe dalsze życie.

Efektywne odchudzanie w nowym roku

Zatem jak podejść do tematu odchudzania w nowym roku? Przede wszystkim obierzmy sobie cele, których będziemy się trzymać. Powinny być one zarówno krótko- jak i długoterminowe oraz jasno określone. Przykładowo: „w tym miesiącu będę jeść słodycze tylko raz w tygodniu, by od marca zrezygnować z nich w ogóle” lub „co tydzień będę zwiększać ilość wypijanej wody tak, by za 2 miesiące pić 2 litry każdego dnia”. Jak widać, cele nie mogą być zbyt ogólne, bo oddali to nas od ich przestrzegania. Podobnie sprawa ma się z odchudzaniem – znacznie lepiej jest powiedzieć: „od poniedziałku zaczynam dietę i planuję zredukować masę ciała do 60 kilogramów” niż: „zacznę się odchudzać i zobaczymy, jak będzie mi szło”. Jeśli postanowienie jest silne, pora przejść do działania. Komponując swoją codzienną dietę, warto pamiętać o lawirowaniu między wszystkimi grupami produktów, nie eliminując żadnej z nich. To nie produkty sprawiają, że tyjemy, ale nadmiar spożywanych kalorii [6]. Dlatego jeśli chcesz schudnąć, określ swoje zapotrzebowanie kaloryczne i zacznij jeść mniej, niż potrzebujesz. Bardzo dobrym krokiem w kierunku udanego odchudzania jest pozbycie się wszelkiego niezdrowego i przetworzonego jedzenia z domu. Niestety produkty tego typu szkodzą, a wykazując wysoką smakowitość predysponują nasz organizm do nadkonsumpcji, co łatwo wpłynie na wybicie nas z deficytu kalorycznego.

Obok zaplanowania diety warto włączyć aktywność fizyczną w postaci ulubionego sportu. Choć w kontekście spalania tłuszczu najlepiej sprawdza się trening siłowy, to nie mam nic przeciwko innym dyscyplinom czy po prostu aktywności na co dzień. Najważniejsze to zacząć się ruszać i utrzymać to postanowienie. Jeżeli nie lubisz danej aktywności fizycznej i wykonujesz ją tylko dlatego, że ktoś Cię do niej zachęcił, wiedz, że nie wytrzymasz tak zbyt długo. Dodatkowo pamiętaj, że nie ma uniwersalnego planu treningowego dla każdego. Różnimy się od siebie i dlatego jakiekolwiek zalecenia treningowe należy dopasować do konkretnej osoby, jej preferencji czy po prostu możliwości.

Najlepsza dieta w 2019 roku to…

Reasumując temat odchudzania w nowym roku: jest to jak najbardziej słuszny i godny pogratulowania plan, który niestety często zostaje zniweczony złym podejściem do tematu odżywiania. Chcąc schudnąć, skup się na fundamentach. Zaplanuj swoją dietę na bazie nieprzetworzonych i zdrowych produktów, które lubisz i nie podążaj za chwilową modą. Niezbędne podczas odchudzania będzie zredukowanie spożywanych kalorii oraz zbilansowanie diety w witaminy i składniki mineralne. Ważna jest również aktywność fizyczna, która pobudzi Twój organizm do spalania energii. Nie zapominaj o prawidłowym nawodnieniu, regularności w tym co robisz, ustaleniu jasnych celów oraz poprawnej relacji z jedzeniem. Pamiętaj, że najlepsza dieta w 2019 roku to taka, którą jesteś w stanie utrzymać przez długi okres czasu. Jeśli nie masz pewności, jak zabrać się za skuteczne odchudzanie, zapraszam do kontaktu ze mną na stronie – pomogłem już wielu osobom w osiągnięciu ich celów i spełnieniu noworocznych postanowień!

Piśmiennictwo:

  1. CBOS Centrum badań Opinii Społecznej. Postanowienia i plany Polaków na rok 2008. 2008 CBOS 1-9.
  2. Temple J. Caffeine use in children: What we know, what we have left to learn, and why we should worry. Neurosci and Biobehav Rev 2009, 33: 793 806.
  3. Maki KC Reeves MS Farmer M. Green tea catechin consumption enhances exercise-induced abdominal fat loss in overweight and obese adults. J Nutr. 2009 Feb;139(2):264-70.
  4. Wang H Wen Y Effects of catechin enriched green tea on body composition. Obesity (Silver Spring). 2010 Apr;18(4):773-9.
  5. Bartnikowska E. Fizjologiczne działanie polienowych kwasów tłuszczowych z rodziny n 3.Tłuszcze Jadal, 2008; 1-2: 10-15.
  6. Marieke Snel Jacqueline T Jonker Sebastian Hammer Gijs Kerpershoek Hildo J Lamb A. Edo Meinders Hanno Pijl Albert de Roos Jogannes A Romijn. Long-Term Beneficial Effect of a 16-week very low-calorie diet on Pericardial fat in obese type 2 diabetes mellitus patients. June 2011 (2) 22-31.