Dieta kapuściana. Zasady i efekty
Kluczowe wnioski
- Podstawą diety kapuścianej jest zupa przygotowana bez ziemniaków. Tę dietę stosuje się przez tydzień, a jej dzienna kaloryczność to około 1000 kcal, czyli znacznie poniżej zapotrzebowania większości osób.
- Dieta kapuściana ma wiele negatywnych skutków ubocznych, takich jak wzdęcia i bóle brzucha, niedobór składników odżywczych, a także efekt jo-jo po zakończeniu diety.
Co znajdziesz w artykule:
Dieta kapuściana – skąd jej nazwa?
W świecie diet łatwo się pogubić. Wystarczy zajrzeć na internetowe fora a poznamy kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) różnych żywieniowych planów, każdy o innej, czasem bardziej, czasem mniej chwytliwej nazwie.
I choć w świecie zdrowego odżywiania wyróżniamy naprawdę zdrowe modele żywienia (wystarczy wymienić dietę śródziemnomorską, czy DASH), to Internet pełen jest informacji o dietach, w przypadku których sama nazwa sprawia, że zapala nam się czerwona lampka.
Mowa tu, chociażby o dietach „produktowych”, takich jak dieta jogurtowa, dieta grejpfrutowa, czy najbardziej znana w tej grupie: dieta kapuściana.
Czym jest słynna dieta kapuściana?
Ma ona kilka nazw: w naszym kraju znamy ją pod nazwą „dieta prezydencka”, a wszystko dlatego, że stosować miał ją sam (były) prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Z kolei w języku angielskim dieta ta znana jest powszechnie jako „cabbage soup diet” (dosłownie przetłumaczymy to jako „zupa kapuściana dieta”) i jest to nazwa dużo dokładniejsza, aniżeli zwykła nazwa.
W końcu ten popularny plan żywienia opiera się właśnie o zupę z kapusty, a nie np. o kapustę surową, ale o tym więcej dowiesz się za chwilę.
Na rynku anglojęzycznym dieta kapuściana ma jeszcze kilka innych nazw, a najpopularniejsze z nich to:
- dieta stewardessy T.W.A. (czyli stewardessy amerykańskich linii lotniczych Trans World Airlines),
- dieta Dolly Parton (choć sama zainteresowana ponoć nigdy tej diety nie stosowała).
Tak naprawdę nie do końca wiemy skąd wzięła się ta dieta, ale wydaje się, że w takiej lub innej formie istnieje w społecznej świadomości już od lat 50. XX wieku [1].
Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!
Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.
Sprawdź pakiety z dietąZasady diety kapuścianej
Po pierwsze, dieta kapuściana trwa tylko 7 dni i są ku temu ważne powody, bo jej dłuższe stosowanie mogłoby spowodować niedobory żywieniowe.
Po drugie, główną bohaterką tej diety jest właśnie słynna zupa z kapusty, w której składzie, poza kapustą, znajdziemy jeszcze kilka innych warzyw.
Każdy dzień diety kapuścianej ma swoje charakterystyczne cechy. Jednego dnia możesz np. dodać do jadłospisu mięso, a innego zjeść mleko.
Oczywiście jest to tylko fantazja twórców diety. Nie ma żadnych naukowych podstaw, które uzasadniałyby fakt, że akurat czwartego dnia możesz zjeść banana, a dnia siódmego ryż.
Co istotne, dieta kapuściana to dieta naprawdę niskokaloryczna, bo dziennie dostarcza ok. 1000 kcal.
To oznacza, że faktycznie tygodniowo potrafi wygenerować niezły deficyt kaloryczny, a jej zwolennicy twierdzą, że tydzień diety kapuścianej pozwala na zrzucenie nawet 4-5 kg. Ale o tym, dlaczego nie jest to takie piękne, jakie się wydaje, przeczytasz więcej za chwilę [1,2].
Zanim przejdziemy dalej, pamiętaj: dobra dieta odchudzająca to taka, która nie ma zbyt dużego deficytu energetycznego (a z pewnością nie taka, w której jesz mniej, niż wynosi Twoja podstawowa przemiana materii).
Dieta kapuściana – przepis na zupę
Zanim opowiemy sobie o wadach diety kapuścianej, warto poznać główną bohaterkę tego planu żywieniowego: czyli zupę kapuścianą.
Gdy do Internetu wpiszesz hasło „dieta kapuściana przepis”, prawdopodobnie znajdziesz kilka różnych propozycji wykonania zupy.
Zwykle różnią sie one tylko detalami, a sedno sprawy pozostaje takie samo: zupa z dużą ilością kapusty, a także innymi warzywami, m.in. marchewką, cebulą czy selerem. A konkretnie?
Przykładowy przepis na zupę kapuścianą w tej diecie [3]:
- 8 szklanek bulionu warzywnego
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 4 szklanki posiekanej kapusty
- 3 marchewki
- 3 łodyżki selera naciowego
- 800 g pokrojonych w kostkę pomidorów z puszki
- ½ łyżeczki soli
- ½ łyżeczki pieprzu
- ½ łyżeczki oregano
- ½ łyżeczki bazylii
Według innych źródeł do takiej zupy możesz dodać jeszcze paprykę zieloną, szpinak, cukinię albo grzyby (np. pieczarki, boczniaki). Nie powinno się za to dodawać ziemniaków.
Wykonanie zupy kapuścianej [3]:
- Warzywa pokrój, czosnek przeciśnij przez praskę. Zalej bulionem i dodaj przyprawy.
- Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 20 minut.
Ile zupy potrzeba na 7 dni?
Zakładając, że dziennie jesz 3-4 porcje zupy kapuścianej, zupa z takiego przepisu wystarczy na 2 dni.
Jadłospis na diecie kapuścianej
Co można jeść na diecie kapuścianej, a czego jeść nie wolno? Cóż, wszystko zależy… od konkretnego dnia diety.
Produkty dozwolone w jadłospisie na diecie kapuścianej [1,2]:
- zupa kapuściana (koniecznie bez ziemniaków),
- świeże i surowe warzywa niskoskrobiowe,
- owoce (przy czym banany są dozwolone tylko jednego dnia diety),
- brązowy ryż (tylko ostatniego dnia),
- wołowina/kurczak/ryby – tylko w wybrane dni,
- sok owocowy (tylko ostatniego dnia),
- mleko o obniżonej zawartości tłuszczu (tylko jednego dnia),
- woda i inne bezkaloryczne napoje (herbata i kawa bez cukru).
Pozostałe produkty są w tej diecie niedozwolone.
Jak widzisz, w zasadach takiej diety łatwo można się pogubić, dlatego poniżej znajdziesz reguły diety kapuścianej dzień po dniu.
Dieta kapuściana jadłospis na cały tydzień [1,2]:
⏩ Dzień 1
Zupa kapuściana w nieograniczonej ilości + ulubione świeże owoce (ale nie banany).
⏩ Dzień 2
Zupa kapuściana + surowe albo gotowane warzywa niskoskrobiowe – najlepiej warzywa liściaste, takie jak szpinak, sałata, rukola, jarmuż itp., chociaż można też jeść inne warzywa niskoskrobiowe np. cukinię, fasolkę szparagową.
Ale należy za to unikać kukurydzy, groszku i nasion fasoli (np. fasoli białej, czerwonej). Według niektórych źródeł, w tym dniu możesz zjeść jednego pieczonego ziemniaka z odrobiną masła lub oleju.
⏩ Dzień 3
Zupa kapuściana + warzywa niskoskrobiowe + owoce (banany i ziemniaki są w tym dniu zakazane).
⏩ Dzień 4
Zupa kapuściana + banany (maksymalnie 8 sztuk) + mleko o obniżonej zawartości tłuszczu (w nieograniczonej ilości).
⏩ Dzień 5
Zupa kapuściana + 260-560 g wołowiny (można ją zamienić na kurczaka albo rybę) + maksymalnie 6 świeżych pomidorów + co najmniej 6-8 szklanek wody.
⏩ Dzień 6
Zupa kapuściana + warzywa niskoskrobiowe + tyle, ile chcesz wołowiny/ryby albo kurczaka.
⏩ Dzień 7
Zupa kapuściana + ryż brązowy + warzywa niskoskrobiowe + sok owocowy.
Efekty na diecie kapuścianej
Czy stosowanie „diety prezydenckiej” przynosi efekty?
Owszem – taka dieta daje pewne efekty, a to po prostu dlatego, że zawiera mało kalorii. Dużo mniej niż wynosi zapotrzebowanie przeciętnej osoby dorosłej.
Tak naprawdę stosowanie diety kapuścianej wiąże się zwykle z deficytem rzędu 1000-2000 kcal dziennie, a więc 7000-14 000 kcal tygodniowo.
Chudnięcie nie jest więc efektem związanym z jedzeniem akurat kapusty czy odpowiednim przestrzeganiem kolejnych dni diety. To, że jednego dnia możemy zjeść banany, a innego kurczaka jest całkowicie arbitralne i nie ma żadnego decydującego znaczenia dla efektów tej diety.
Wpisując w Internecie hasło „dieta kapuściana efekty po tygodniu” często dowiemy się, że osoby, które ją stosowały, schudły 4-5 kg po zalecanych 7 dniach.
Jest jednak pewien problem: redukcja 1 kg tkanki tłuszczowej wymaga łącznego deficytu 7000 kcal.
Załóżmy więc, że Twoje podstawowe zapotrzebowanie wynosi 2500 kcal, a na diecie kapuścianej jesz 1000 kcal dziennie. To oznacza, że w ciągu dnia generujesz 1500 kcal deficytu, a w ciągu tygodnia – 10 500 kcal.
Fizycznie w tym czasie jesteś więc w stanie „spalić” maksymalnie 1,5 kg tkanki tłuszczowej. A to oznacza, że pozostałe 2-3 kg mniej na wadze to efekt utraty wody i tkanki mięśniowej, a nie tłuszczu.
Dodatkowym problemem jest efekt jojo – który następuje właściwie natychmiast po powrocie do standardowego sposobu odżywiania.
Skutki uboczne
Dieta kapuściana to niedoborowy plan żywieniowy, który niesie ze sobą ryzyko efektów ubocznych.
Oczywiście ryzyko to jest w pewnym stopniu ograniczone, ponieważ dietę stosujemy tylko 7 dni. Wciąż jednak warto zdawać sobie z niego sprawę.
Dieta kapuściana i jej efekty uboczne [2]:
- wzdęcia, ból brzucha – kapusta to produkt wzdymający, jej duże ilości mogą więc prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych,
- problemy z pęcherzykiem żółciowym – taka dieta ekstremalnie niskotłuszczowa może zwiększać ryzyko kamicy żółciowej,
- nadmiar potasu w organizmie – dieta, w której jemy właściwie same warzywa i owoce, może prowadzić do podwyższenia poziomu potasu we krwi, co w ekstremalnych przypadkach będzie związane z zaburzeniami rytmu serca,
- niedobór składników odżywczych oraz związane z tym konsekwencje, m.in. osłabienie, ból głowy, utrata tkanki mięśniowej, obniżenie odporności.
Dieta kapuściana i opinie dietetyków
Co dietetycy myślą o diecie kapuścianej?
Opinie ekspertów racze nie zachęcają nas do jej późniejszego zastosowania. I nic dziwnego, bo jest to dieta niedoborowa, dostarczająca mniej kalorii niż wynosi podstawowa przemiana materii (czyli mniej niż organizm potrzebuje, by w ogóle dobrze funkcjonować).
Dodatkowo z praktycznego punktu widzenia jest monotonna i trudna w utrzymaniu.
Taka dieta dodatkowo nie uczy prawidłowych zachowań żywieniowych i nie pomaga w zmianie nawyków, a jej efekty są związane głównie z utratą wody i mięśni. No i dodatkowo – właściwie pewnikiem jest tu efekt jojo, który dopada nas po takiej „kuracji”.
Czy dieta kapuściana ma jakieś zalety? Tak – ale nieliczne. A poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie jej wad i zalet.
✅ Zalety diety kapuścianej
Główne zalety diety kapuścianej to:
- dobre źródło błonnika,
- dużo witaminy C, beta-karotenu, folianów, przeciwutleniaczy,
- brak dodanych cukrów, minimalna zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych,
- dużo warzyw i owoców,
- brak żywności wysokoprzetworzonej.
❌ Wady diety kapuścianej
Główne wady tej diety, których nie można ignorować to m.in.:
- niedobory wielu składników odżywczych w tym białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, żelaza, wapnia, magnezu,
- bardzo niska kaloryczność, poniżej podstawowej przemiany materii,
- monotonia i brak przyjemności ze stosowania,
- utrata wody i tkanki mięśniowej,
- ryzyko efektów ubocznych,
- brak kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych,
- po zakończeniu – właściwie zawsze efekt jojo.
Podsumowanie
Innymi słowy: dieta kapuściana to nie jest dobry sposób na odchudzanie.
Dużo lepsze i trwalsze efekty osiągniesz, stosując racjonalną dietę ze stosunkowo niewielkim deficytem energetycznym.
Taki plan żywieniowy będzie bowiem bezpieczny, skuteczny, a do tego przyjemny i na całe życie: bo nauczy Cię zdrowych nawyków.
Nie wierzysz? Poznaj metamorfozy Centrum Respo, którzy schudli jedząc to, co lubią. Bez wyrzeczeń i ryzyka poważnych skutków ubocznych.
Piśmiennictwo:
- U.S. News: Cabbage Soup Diet, 2023: https://health.usnews.com/wellness/food/articles/cabbage-soup-diet
- Healthline: What Is the Cabbage Soup Diet and Does It Work for Weight Loss?, 2018: https://www.healthline.com/nutrition/the-cabbage-soup-diet
- Dinnet then Dessert: chef approved recipes: Weight Loss Cabbage Soup, 2023: https://dinnerthendessert.com/weight-loss-cabbage-soup/#wprm-recipe-container-72948