Soki dla dzieci – czy Twój maluch powinien je pić?

Soki dla dzieci – czy Twój maluch powinien je pić?

Niektórzy uważają, że soki są zdrowe, korzystnie wpływają na odporność i mogą zastąpić porcję warzyw lub owoców. A co na ten temat mówią badania? Czy Twój maluch powinien je pić? Sprawdź, jakie są najnowsze rekomendacje dotyczące soków w diecie dziecka. Zobacz też, jak znaleźć soki dla dzieci z dobrym składem i czym je zastąpić.

Soki w diecie dziecka – czy soki dla dzieci są zdrowe?

Zacznijmy od tego, że soki dla dzieci porównamy z owocami. Wyobraź sobie, że masz do zjedzenia kilogram pomarańczy. Jeżeli nie dokucza Ci głód, to prawdopodobnie po dwóch sztukach stracisz ochotę na resztę. A gdyby z tego samego kilograma zrobić sok? Wypicie go nie będzie wyzwaniem. W obu przypadkach masz do czynienia z tym samym kilogramem pomarańczy, ale w formie płynnej łatwiej “zjeść” wszystkie. Co najgorsze, takie rozwiązanie nie zapewni Ci uczucia sytości.

Chociaż w przypadku soku mamy do czynienia z inną formą podania, to wartość energetyczna i zawartość cukru pozostają takie same. Kilogram pomarańczy dostarcza około 470 kcal i 90 g cukru [1]. A jeżeli połączymy to z brakiem uczucia sytości? Możemy śmiało stwierdzić, że nadmierne spożycie soków przyczyna się do powstawania nadwagi i otyłości. Pamiętaj o tym, kiedy Ty lub Twoje dziecko wypijacie kolejne szklanki. 

Co więcej, ze względu na procesy technologiczne soki zawierają mniejsze ilości m.in. witamin i antyoksydantów, takich jak polifenole [2].
Nie oznacza to, że soki są złe i musisz wyeliminować je z jadłospisu. Soki zrobione w 100% z owoców dostarczają witamin i składników mineralnych [3]. Odróżnia je to od napojów (takich jak cola), które nie mają żadnych właściwości prozdrowotnych. Zamiast eliminować, postaraj się z nimi po prostu nie przesadzać!

Od którego miesiąca dziecko może pić soczki?

Od kiedy możesz zacząć podawać soczki swojemu dziecku? Zgodnie z rekomendacjami Amerykańskiej Akademii Pediatrii soki w diecie dziecka powinny pojawić się dopiero po ukończeniu 1 roku życia [4]. Pamiętaj, że do 6 miesiąca życia Twój maluch powinien spożywać wyłącznie mleko matki lub modyfikowane. Kiedy przyjdzie czas rozszerzania diety, zamiast soku możesz włączyć do jadłospisu dziecka owoce.

Soki dla niemowląt nie oferują większych korzyści zdrowotnych, ale mogą przyczyniać się do kształtowania nieprawidłowej masy ciała i powstawania próchnicy. Niemowlę nie potrzebuje ich do prawidłowego rozwoju. Zamiast podawać soki, naucz dziecko pić wodę – będzie to korzystniejsze dla zdrowia malucha.

Jaką ilość soku mogą pić dzieci w zależności od wieku?

  • Dzieci 1–3 lat – maksymalnie pół szklanki soku dziennie (około 120ml)
  • Dzieci 4–6 lat – maksymalnie 1/2–3/4 szklanki dziennie (około 120–180 ml)
  • Dzieci powyżej 7 lat – maksymalnie 1 szklanka dziennie (około 240 ml)

Ograniczenia te obejmują również produkty eko oraz soki dla dzieci np. z wyciskarki wolnoobrotowej, które przygotujesz w domu. Domowe soki dla dzieci też zawierają cukry proste i mogą dostarczyć sporo kalorii, dlatego nie są alternatywą dla wody lub niesłodzonej herbaty. 

Pomimo tego ciągle możesz włączyć je do diety dziecka. Jeżeli zadbasz o zbilansowany jadłospis i ograniczysz ich ilość w diecie dziecka według powyższych wskazówek, to soki dla dzieci z sokowirówki czy nawet gotowce ze sklepu nie będą problemem. 

Potrzebujesz pomocy z przygotowaniem zdrowej diety? Jeżeli Twoje dziecko kocha soki, to znajdziemy dla nich miejsce w jadłospisie – zobacz naszą ofertę dla dzieci. 

Zwróć uwagę, że wszystkie informacje dotyczą soków zrobionych w 100% z owoców. Jednakże, na półkach sklepowych znajdziesz również nektary i napoje owocowe. Czym te produkty różnią się od soków?

Zdrowe soki dla dzieci z dobrym składem – na co zwrócić uwagę?

Idziesz do supermarketu, nagle na jednej z półek zauważasz kolorowe soki dla dzieci. Wyglądają smakowicie, więc od razu zastanawiasz się nad zakupem. Pomarańczowy? Jabłkowy? Który z nich wybrać? Zamiast patrzeć wyłącznie na smaki, zwróć uwagę na ich skład! Podpowiemy Ci, jakie informacje musisz uwzględnić, aby znaleźć zdrowe soki dla dzieci ze sklepu.

Sok, nektar i napój – jakie są różnice? Za tymi nazwami kryją się wymogi prawne, które produkty muszą spełniać. Polecamy Ci wybierać przede wszystkim artykuły oznaczone jako sok owocowy. Dlaczego?

  • Sok – Otrzymuje się go z owoców. Zgodnie z prawem nie może on zawierać dodatku: cukru, substancji słodzących, barwników i konserwantów.
  • Nektar Powstaje poprzez rozcieńczenie soku owocowego przy pomocy wody. Minimalna zawartość soku w nektarze jest prawnie uregulowana i zależy od owocu, z którego powstał nektar. Nektary mogą zawierać dodatek cukru lub miodu.
  • Napój – Napoje nie muszą wcale zawierać owoców w składzie. Można za to dodać do nich: cukier, aromaty i barwniki. Są najgorszym wyborem.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku soków owocowo-warzywnych. Zgodnie z prawem soki owocowo-warzywne dla dzieci mogą zawierać dodatek cukru. Wykorzystują to producenci żywności, którzy do produktów celowo dodają warzywa (np. marchew), aby przy pomocy słodzideł poprawić ich smak.

A co z sokiem odtworzonym z soku zagęszczonego? Takie produkty czasem budzą obawy rodziców. Czy faktycznie trzeba się ich bać? Soki owocowe zagęszczone to wyroby przygotowane poprzez usunięcie części wody z soku owocowego. Jeżeli masz do czynienia z sokiem odtworzonym, oznacza to, że do produktu ponownie dodano usuniętą wodę. Nie zmienia to faktu, że masz do czynienia z sokiem – a nie nektarem albo napojem.

Soki zagęszczone wykorzystuje się też do słodzenia innych produktów spożywczych. W wyniku tego do produktów trafiają wolne cukry, które należy ograniczać. Jeżeli produkt zawiera w swoim składzie soki zagęszczone, Ty i Twoje dziecko powinniście jeść go w mniejszych ilościach.

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Przepisy na soczki dla dzieci? Zamiast tego wypróbuj nasze pyszne koktajle!

Chcesz znaleźć przepis na świeży sok z sokowirówki? Pamiętaj, że nawet najzdrowsze soki z wyciskarki powinno się ograniczyć. Co więcej, najlepiej włączyć je jako element większego posiłku lub przekąski. Unikaj podawania ich dziecku zamiast wody lub porcji owoców.

Zamiast przepisów na wyciskane soki dla dzieci, przygotowaliśmy coś lepszego! Spójrz na nasze koktajle, które są bardziej odżywcze i zapewniają lepsze uczucie sytości. W przepisach wykorzystujemy owoce i warzywa, dzięki czemu koktajle są świetnym źródłem witamin i minerałów. Mamy dla Ciebie następujące propozycje:

Jeżeli przygotujesz koktajl, zrób mu fotkę i udostępnij na swoim Instagramie albo Facebooku! Koniecznie oznacz Centrum Respo i podziel się swoją opinią na jego temat. Chętnie się z nią zapoznamy, bo pomoże nam to ulepszać naszą bazę fit przepisów.

Co jeszcze możesz podawać dziecku do picia?

Wiesz już, że nawet soki dla dzieci bez cukru dodanego trzeba ograniczyć. Co w takim razie możesz podawać maluchowi do picia? Podstawą codziennego nawodnienia powinna stać się woda. Twoje dziecko może pić wodę mineralną, przegotowaną albo nawet wodę z kranu – tak jest bezpieczna. Dzięki temu pomagasz dziecku kształtować zdrowe nawyki żywieniowe i dbasz o jego organizm. 🙂

Nie ma także przeciwwskazań, aby maluch pił wodę gazowaną. Niestety, u osób z wrażliwym żołądkiem może ona wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeżeli po wodzie gazowanej Twoje dziecko skarży się na ból brzucha albo inne problemy, zastąp ją wodą niegazowaną.

Poza tym Twoja pociecha może też pić niesłodzoną herbatę. Uważaj na herbaty rozpuszczalne (w granulkach), które same w sobie zawierają cukier. Często oznacza się je jako produkty “dla dzieci”, co czasem wprowadza w błąd na temat ich właściwości zdrowotnych. Wybieraj klasyczne herbaty liściaste, mogą to być herbaty w torebkach.

Soczki dla dzieci w kartoniku czy w butelce mogą pojawić się w codziennym jadłospisie, ale pamiętaj o ograniczeniach. Podobnie naturalne soki dla dzieci, które własnoręcznie przygotujesz w domu. Raz na jakiś czas maluch może wypić nawet napój, chociaż lepiej tego unikać. Pamiętaj, aby stosować się do zasady 80/20.

Zasada ta sprawia, że jadłospis staje się łatwiejszy do przestrzegania. Wykorzystujemy ją w dietach naszych podopiecznych, dzięki czemu jedzą smacznie i zdrowo. Ty także chcesz poprawić swój sposób żywienia? 
Sprawdź naszą ofertę dla dwóch osób, w ramach której przygotujemy jadłospis dla Ciebie i Twojego dziecka!

Piśmiennictwo:

  1. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169097/nutrients 
  2. Souza, D. V. S., Melo, M. F., Ambrósio, M. M. Q., Alves Júnior, C., Melo, N. J. A., Costa, L. L., & Morais, P. L. D. (2023). Effect of plasma and heat treatments on orange juice quality. Brazilian journal of biology = Revista brasleira de biologia, 83, e272709.
  3. Heyman, M. B., Abrams, S. A., SECTION ON GASTROENTEROLOGY, HEPATOLOGY, AND NUTRITION, & COMMITTEE ON NUTRITION (2017). Fruit Juice in Infants, Children, and Adolescents: Current Recommendations. Pediatrics, 139(6), e20170967.