Dieta responsywna to idealna dieta dla Ciebie
Kluczowe wnioski
- Skuteczna dieta to taka, która jest idealnie dopasowana do danej osoby, jej stylu życia, preferencji i stanu zdrowia. Właśnie taka jest dieta responsywna od Respo.
Co znajdziesz w artykule:
Dieta = wyrzeczenia?
Dieta to często synonim wyrzeczeń i czasu, kiedy jemy to, czego nie lubimy, a to, co lubimy, odstawiamy na bok.
Niestety, gdy po osiągnięciu efektów wracamy do jedzenia, które nam naprawdę smakuje, najczęściej kończy się to efektem jo-jo.
Dlaczego tak się dzieje i jak wyjść z błędnego koła diet, tycia i chudnięcia?
Korzystając z gotowych diet, ściągniętych z internetu lub zeskanowanych od koleżanki „u której to się sprawdziło”, wpadamy w pułapkę.
Po kilku dniach lub tygodniach stosowania przypadkowych planów porzucamy je, bo albo nie widzimy efektów, albo efekt odnotowujemy i z radością powracamy do starych nawyków. A powrót starych nawyków oznacza najczęściej powrót kilogramów pożegnanych chwilę wcześniej.
Tak, tak to właśnie znienawidzony przez wszystkich efekt jo-jo.
No właśnie! Czas zatem na pytanie…
Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!
Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.
Sprawdź pakiety z dietąDlaczego diety nie działają?
Zacznijmy od tego, że są takie, które działają, ale o tym za chwilę. Dlaczego nie sprawdza się większość diet, w których ludzie widzą sposób na uzyskanie wymarzonej sylwetki i świetnego samopoczucia?
Tak naprawdę dlatego, że… te diety nie są dla nas.
Każda dieta opierająca się na założeniu, że to my mamy się do niej dostosować, jest w długiej perspektywie skazana na porażkę.
Oczywiście nie mówimy o sytuacjach, w których specyficzna choroba wymusza wykluczenie wybranych składników i jest to kwestia zdrowia, a nawet życia pacjenta.
Jak rozpoznać diety, które są zaprzeczeniem responsywności?
Dość łatwo.
Zachowaj czujność, gdy usłyszysz: „Musisz absolutnie wykluczyć” lub „Możesz jeść jedynie”.
No tak, pewnie znasz je doskonale: dieta bez pieczywa, dieta kapuściana, dieta bez węglowodanów, dieta 1000 kalorii, dieta warzywno-owocowa, dieta „zero słodyczy”, dieta kopenhaska, dieta Dukana, dieta Atkinsa, dieta sokowa, dieta bez laktozy… Ufff, można jeszcze długo wymieniać.
Nie daj się na to nabrać!
To są metody, dzięki którym być może nawet stracisz kilka kilogramów, ale wrócą one z nawiązką zaraz po tym, jak zaczniesz znowu jeść rzeczy, które naprawdę lubisz.
Czy w związku z tym wszystkie diety są nieskuteczne i skazują nas na porażkę w dłuższej perspektywie?
Nie, wręcz przeciwnie. Istnieje dieta, która jest po prostu „skazana na sukces”, bo została przygotowana specjalnie dla nas.
To dieta responsywna.
Dieta responsywna szyta na miarę
To najlepsza z diet, serio. A dlaczego?
Zaraz wyjaśnimy.
Dieta responsywna uwzględnia:
⏩ 1. Stan zdrowia
Nie, Twoje spotkanie z dietetykiem nie musi zaczynać się od kompleksowego pakietu badań za kilkaset złotych.
Dobrą dietę można ułożyć bez znajomości szczegółów lipidogramu i morfologii Podopiecznego. Jednak uwzględnienie w trakcie współpracy dietetycznej informacji o stanie zdrowia bardzo pomaga w uzyskaniu oczekiwanych efektów.
Insulinooporność, choroba Hashimoto, nietolerancje pokarmowe, alergie, choroby układu krążenia – dobra dieta, uwzględniająca założenia dietoterapii tych schorzeń, sprawi, że nie tylko zmieni się nasza sylwetka, ale też poprawi się nasz stan zdrowia.
⏩ 2. Tryb życia
Tak, zgadzamy się, że ścisłe przestrzeganie diety, codzienne gotowanie zdrowych posiłków i częste, urozmaicone treningi przynoszą fantastyczne efekty. Sami chętnie rekomendowalibyśmy Podopiecznym plany wypełnione po brzegi gotowaniem i treningami przeplatanymi relaksacją.
Ale robimy to bardzo rzadko, bo idealny plan dietetyczny i treningowy to taki, który uwzględnia fakt, że życie naszych Podopiecznych to nie tylko dieta i ćwiczenia. I bardzo dobrze!
Praca, pasje, obowiązki domowe, zawirowania zdrowotne… To dieta musi się dostosować do tych okoliczności.
No dobrze, ale czy to znaczy, że fantastyczne efekty są zarezerwowane wyłącznie dla ludzi całkowicie oddanych diecie i treningowi? Wcale nie!
Na diecie responsywnej świetne efekty uzyskują osoby, które pozwalają sobie na desery i ćwiczą „tylko” 3 razy w tygodniu.
Inny plan mają mamy zajmujące się wychowywaniem małych szkrabów, a inny studenci, którzy dzień spędzają na wykładach, a wieczorami pracują. To są różne tryby życia, różne wymagania i oczekiwania, które plan dietetyczny musi uwzględnić.
Elastyczne podejście do diety w responsywnym znaczeniu to nie tylko różnice między planami osób prowadzących różne tryby życia. To również modyfikowanie planu żywieniowego, gdy u podopiecznego w trakcie współpracy następują zmiany.
Gdy Podopieczny po kilku miesiącach pracy w domu wraca do codziennej obecności w biurze, dania zmieniają się na takie, które mają krótszy czas przyrządzania, dają się bez problemu zapakować w pudełka, a w biurowej kuchni nie pozostawiają szczególnie intensywnych zapachów.
Zdarza się również, że nasi Podopieczni w trakcie współpracy tak wkręcą się w sport, że chcą trenować więcej i więcej.
Wtedy dieta responsywna – zgodnie z nazwą – dostosowuje się do nowego, intensywniejszego stylu życia.
⏩ 3. Preferencje dotyczące pór posiłków
Tak, tak, dobrze znamy te „typy”.
Jedni budzą się rano i muszą zaraz coś zjeść, bo nie ruszą się z domu bez śniadania, inni najpierw muszą porządnie się rozbudzić, wypić wodę z cytryną, przespacerować i dopiero są w stanie ewentualnie pomyśleć o czymś do zjedzenia.
Dieta responsywna jest gotowa na każdą z tych sytuacji.
Przekonywanie kogoś do tego, żeby jadł wtedy, kiedy kompletnie nie ma na to ochoty, jest po prostu nieskuteczne.
To samo dotyczy pór pozostałych posiłków oraz ich liczby.
Nie musisz jeść 5 posiłków, jeśli to dla Ciebie za często, podobnie nie musisz trzymać się jedynie 3, jeśli w przerwach między nimi czujesz ssanie w żołądku.
Dietetyk jest oczywiście od tego, aby zarekomendować najlepsze rozwiązania dotyczące liczby i pór posiłków oraz pokazać plusy różnych rozwiązań, ale ostateczna decyzja zawsze należy do Podopiecznego.
Wracając do śniadań… Nasze propozycje posiłków na początek dnia czasem okazywały się tak dobre, że niektórzy przekonywali się, że nie warto z nimi zwlekać zbyt długo.
⏩ 4. Preferencje smakowe
Czy to prawda, że wszyscy lubią pomidorową? My wiemy z całą pewnością, że nie.
Od naszych Podopiecznych dostajemy długie listy produktów, których nie chcą albo nie mogą spożywać i chyba nie ma produktu lub dania, które na tych listach nigdy się nie znalazło.
Oj, czasem ułożenie dobrej diety to prawdziwa gimnastyka! Ale nam się zawsze udaje.
Nie wyobrażamy sobie „nakazywania” komuś, aby jadł brokuły tylko dlatego, że są wartościowym produktem, podczas gdy nasz Podopieczny ich wręcz nie znosi.
Nie forsujemy mody na śniadania białkowo-tłuszczowe, jeśli ktoś kocha śniadania na słodko. Nie każemy zapomnieć na zawsze o tiramisu, mimo że jest, przyznajemy to, dość kaloryczne.
Dieta to styl żywienia na całe życie. Nie zmusimy się do jedzenia przez długi czas rzeczy, które nam nie smakują, i unikania potraw, które uwielbiamy. Sztuka polega na tym, aby nie traktować jedzenia zero-jedynkowo, czyli albo nigdy, albo do oporu.
W diecie responsywnej jest czas i miejsce na smakołyki, natomiast nie ma miejsca na rzeczy, które nam ewidentnie nie smakują.
A co, jeśli nasze preferencje smakowe się zmieniają? Dieta responsywna zmienia się wtedy razem z nimi!
Apka RESPOnsywna
Już wiemy, jakie są założenia diety responsywnej. Ale jak to działa w praktyce?
Zanim przygotujemy dla Ciebie plan dietetyczny i treningowy, musisz nam sporo o sobie opowiedzieć. Chcemy mieć pewność, że znamy Twoje cele, tryb życia, stan zdrowia i preferencje żywieniowe na tyle dobrze, aby przygotować w pełni responsywny plan i wskazówki dotyczące jego stosowania.
Plan żywieniowy, treningowy, rekomendacje… Już pewnie zastanawiasz się, jak długo będziesz skrollować PDF, który trafi do Ciebie na maila. I teraz niespodzianka – nie będziesz tego robić.
Zamiast tego zainstalujesz aplikację Respo, która od tej pory będzie Ci towarzyszyć na każdym etapie diety.
Stworzoną przez nas aplikację masz zawsze pod ręką, co oznacza, że w każdej chwili możesz korzystać ze swojego planu diety i ćwiczeń. To szczególnie ważne, jeśli gdzieś na spontanie wyjdziesz albo wpadniesz do sklepu na nieplanowane wcześniej zakupy.
W aplikacji masz zawsze dostępną listę zakupów, zamienniki produktów, pomysły na poszczególne posiłki.
Wiele funkcji, które pojawiają się w aplikacji, było do tej pory poza zasięgiem użytkowników klasycznych planów żywieniowych i treningowych. Na przykład: gdy wprowadzasz zmiany w jadłospisie, zostają one automatycznie naniesione na listę zakupów.
W aplikacji z łatwością obejrzysz wideoinstrukcję każdego ćwiczenia z Twojego planu treningowego.
To również świetne narzędzie do kształtowania codziennych nawyków – ułatwia Ci prowadzenie dziennika (pozwala na odhaczanie wypitych płynów, wykonanych ćwiczeń, zjedzonych posiłków) i umożliwia monitorowanie postępów.
Co szczególnie ważne – aplikacja Respo jest niezwykle prosta w użyciu i intuicyjna.
Opieka dietetyka wsparta nowoczesną technologią
Oczywiście nie myśl, że teraz aplikacja zastępuje dyplomowanego dietetyka i że Twoje cele są w rękach sztucznej inteligencji.
To jest narzędzie, które ułatwia Ci realizację planów oraz kontakt z dietetykiem, opiekującym się Tobą przez cały okres współpracy. Tak było zawsze, a teraz jest jeszcze prostsze – w aplikacji znajduje się czat dostępny w każdej chwili bez konieczności logowania się na stronie z użyciem hasła.
Dietetyk doradza, konsultuje, wspiera, jeśli sytuacja tego wymaga – podtrzymuje na duchu, jeśli trzeba wprowadzić zmiany w planie – wprowadza. I czeka na Twoje raporty – o których teraz na pewno nie zapomnisz, bo aplikacja Ci o nich przypomni!
Dzięki raportowi opiekun Twojego celu ma stały wgląd w historię metamorfozy i dostosowuje wszystkie elementy do Ciebie.
Podsumowanie
Dieta responsywna obywa się bez długiej listy zakazów, nakazów, drogich produktów i skomplikowanych wytycznych.
I o to właśnie chodzi!
Tylko takie podejście, w którym jest miejsce na wszystko – zdrowe gotowanie, wyjście do restauracji, ćwiczenia dostosowane do możliwości i temperamentu, odpoczynek – daje długotrwałe efekty: zdrowe nawyki, smukłą sylwetkę i lepsze samopoczucie.