Zamów dietę dziś, aby otrzymać swój plan już .
h m s
Sprawdź ofertę.
Rokitnik. Właściwości, działanie i przeciwwskazania

Rokitnik. Właściwości, działanie i przeciwwskazania

Rokitnik zwyczajny – niewielki krzak przypominający rozmaryn, o bladych listkach i drobnych, pomarańczowych owocach. Idąc wzdłuż bałtyckiej plaży pewnie nie zwrócisz na niego uwagi. Niepozorny nadmorski krzaczek… czy może nadzwyczajna bomba składników odżywczych? Jakie właściwości ma rokitnik i na co go stosować?

Kluczowe wnioski

  • Rokitnik stanowi źródło: witamin C, E i K, polifenoli, fotosteroli, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Właściwości rokitnika to m.in. działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe oraz immunomodulujące. Sprawdź szczegóły w tekście.
Zadbajmy razem o Twoją metamorfozę z Respo!

Czym jest rokitnik?

Zanim przedziemy do właściwości rokitnika, odrobina teorii i informacji dotyczących pochodzenia tej rośliny.

Rokitnik może być krzewem lub niskim drzewem. Występuje dziko w Europie i Azji, natomiast w Polsce znajdziemy naturalne stanowiska rokitnika wzdłuż wybrzeża Bałtyku [1].

Rokitnik jest również celowo nasadzany jako:

  • roślina chroniąca przed erozją terenu – ze względu na gęsty system korzeniowy oraz niewielkie wymagania glebowe, idealnie nadaje się do obsadzania i stabilizacji wydm, skarp, hałd;
  • roślina ozdobna,
  • roślina uprawna – z uwagi na owoce o dużej wartości odżywczej, uznawane za superfoods.

Naturalne stanowiska rokitnika w Polsce są objęte ochroną. Jeśli chcemy zebrać jego owoce, musimy skorzystać z krzewów uprawnych. 

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Jakie substancje zawiera rokitnik?

Owoce rokitnika są niewielkie (6-10 mm), o kulistym lub jajowatym kształcie. Przypominają owoce leśnej jagody i borówki brusznicy, ale wyróżnia je wyjątkowo intensywny, pomarańczowy kolor.

Duże ilości owoców wyrastają bezpośrednio z pędów, „oblepiając” gałęzie krzewu. Mają cierpki, kwaśny i lekko gorzkawy smak, który łagodnieje po pierwszych przymrozkach.

Zapach owoców rokitnika jest jagodowo-cytrusowy z łagodnymi nutami przypominającymi zapach świeżego ananasa lub truskawki [2].

Rokitnik jest doskonałym źródłem takich składników aktywnych jak:

  • witamina C,
  • witamina E,
  • witamina K,
  • przeciwzapalne polifenole (m.in. flawonoidy, karotenoidy),
  • przeciwutleniające fitosterole,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, omega-7 i omega-9, a przede wszystkim kwasy: alfa-linolenowy (ALA), gamma-linolenowy (GLA)  oraz unikalny kwas palmitooleinowy [3-5].

W owocach rokitnika znajdziemy również niewielkie ilości: wapnia, żelaza, potasu, cynku, miedzi, manganu i niektórych witamin z grupy B [3].

Owoce rokitnika są źródłem około 200 bioaktywnych substancji [6].

Metamorfozy Respo

Właściwości lecznicze i działanie rokitnika

Czas na właściwości lecznicze rokitnika, które budzą zainteresowanie wielu osób.

Naukowa nazwa rokitnika – Hipophae – pochodzi z greki i oznacza „lśniącego konia” (gr. híppos – koń, pháo – błyszczeć).

Wyjątkowe właściwości rokitnika były znane w już starożytnej Grecji w której, jak możemy się domyślać, karmiono konie rokitnikiem dla poprawy kondycji sierści i nadania jej blasku [7].

Jego owoce od wieków są wykorzystywane w wielu częściach świata jako składnik potraw i element lokalnej medycyny ludowej [3].

Na co jest rokitnik i jakie ma właściwości? 

Ze względu na zawarte w owocach składniki aktywne, rokitnik ma działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwutleniające (antyoksydacyjne),
  • przeciwnowotworowe,
  • wspierające pracę układu odpornościowego (immunomodulujące) [3].

Co w takim razie wyleczy rokitnik?

Chociaż owoce mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, nie możemy mówić o właściwościach leczniczych rokitnika. Działanie lecznicze jest zarezerwowane dla preparatów o statusie leku.

Rokitnik możemy tym samym uznać za produkt o działaniu prozdrowotnym, bogaty w bioaktywne składniki, w tym witaminy i minerały. 

⏩ 1. Działanie przeciwbakteryjne

Owoce rokitnika mają potwierdzone badaniami działanie przeciwbakteryjne. Fermentowany sok z rokitnika skutecznie zwalczał bakterie Escherichia coli oraz Staphylococcus aureus, gronkowca złocistego [8].

W innym badaniu połączenie rozcieńczonych soków z rokitnika i jeżyn hamowało wzrost siedmiu gatunków bakterii, mogących powodować próchnicę i zapalenie dziąseł [9].

Warto podkreślić, że cytowane badania są na razie badaniami in vitro, czyli poza ludzkim organizmem, a nie badaniami eksperymentalnymi przeprowadzanymi w grupie chorych.

Nie znamy jeszcze dokładnego działania, dawkowania i potencjalnych skutków ubocznych stosowania wyciągów z rokitnika.

⏩ 2. Wpływ na stan skóry

Produkty bazujące na owocach rokitnika wykazały działanie:

  • przeciwłojotokowe i pomocne w terapii trądziku,
  • łagodzące w łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry (AZS),
  • ułatwiające gojenie ran i odleżyn.

Coraz większą popularność zyskują kosmetyki zawierające wyciągi z rokitnika. Przypisuje się im właściwości poprawiające elastyczność i wyrównujące koloryt skóry [4,6].

Olej z rokitnika łatwo przenika przez naskórek i poprawia krążenie krwi w skórze właściwej, ułatwiając dotlenienie skóry i usunięcie toksyn [10].

⏩ 3. Wpływ na układ krążenia

Owoce rokitnika i pochodzące z nich przetwory mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Badania potwierdzają działanie:

  • hamujące agregację płytek krwi (działanie przeciwzakrzepowe),
  • obniżające ciśnienia tętnicze krwi,
  • zmniejszającej ryzyko choroby niedokrwiennej serca i niewydolności mięśnia sercowego [2,4].

Wstępne badania przeprowadzone na szczurach wskazywały na działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Jednak późniejsze eksperymenty na grupach ludzkich nie potwierdziły tych wyników, prawdopodobnie z uwagi na niższe spożycie jagód rokitnika w przeliczeniu na kilogram masy ciała ludzkich uczestników badań [2]. 

⏩ 4. Wpływ na poziom cukru we krwi

To jednak wciąż nie wszystko, jeśli chodzi o właściwości rokitnika.

Badania dotyczące wpływu na parametry związane z gospodarką cukrową organizmu są stosunkowo niewielkie, ale dają obiecujące wyniki, jeśli chodzi o zastosowanie tej rośliny.

Spożywanie rokitnika może obniżać poziom glukozy na czczo i łagodzić istniejące już powikłania cukrzycy.

Jedno z badań wykazało, że regularne spożycie suszonych owoców rokitnika w formie proszku skutecznie obniża poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c), czyli wskaźnika służącego do kontroli wyrównania cukrzycy [4].

Owoce rokitnika charakteryzuje niewielka zawartość cukrów prostych, zaledwie 2-5%, przez co mają bardzo niski indeks glikemiczny [2]. 

Społeczność Respo

Jak stosować rokitnik?

No dobrze, do czego nadaje się rokitnik?

Oczywiście możemy spożywać surowe owoce rokitnika, jednak bardzo często ich smak okazuje się zbyt intensywny – kwaśny i lekko gorzkawy. Złagodzenie smaku może ułatwić przetworzenie świeżych jagód.

Z owoców rokitnika najczęściej wytwarza się:

  • sok z miąższu,
  • olej z nasion.

Sok wyciśnięty z jagód doskonałym źródłem witaminy C i innych antyoksydantów (m.in. karotenoidów), a olej z nasion składa się głównie z przeciwzapalnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. 

Rokitnik to jednak nie tylko owoce – liście również mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Są wykorzystywane głównie w medycynie ludowej do przyrządzania naparów ziołowych i infuzji [2,4]. 

Przeciwwskazania do stosowania rokitnika

Czy stosowanie rokitnika ograniczają jakieś przeciwwskazania?

Zdrowe dorosłe osoby mogą spożywać rokitnik w dowolnej postaci: świeżych owoców, suszu, oleju, soku, czy dżemów. Należy zachować ostrożność planując włączenie rokitnika do diety małych dzieci i seniorów.

Wysoka zawartość witaminy C może u bardziej wrażliwych osób powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe. 

Wprowadzenie do diety przetworów z rokitnika może być też złym pomysłem u osób cierpiących na konkretne choroby nerek, trzustki i wątroby, w tym choroby dróg żółciowych. W takim wypadku warto zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. 

Rokitnik w ciąży

Czy można jeść rokitnik będąc w ciąży? Czy jest to bezpieczne?

Aktualnie nie mamy badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania rokitnika w ciąży. Nie znamy jego wpływu na rozwój płodu i przebieg ciąży. Celowe spożycie rokitnika (np. w postaci soku czy oleju) warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Z naszego bloga dowiesz się, jaka powinna być dieta w ciąży i stosowanie jakich roślin jest bezpieczne.

Rokitnik w diecie – zalecenia i wskazówki dietetyka

Jak już wspomnieliśmy, smak świeżych owoców rokitnika jest bardzo intensywny i nie każdy będzie w stanie go zaakceptować. Schłodzenie owoców sprawia, że stają się mniej kwaśne i wyraźnie słodsze w smaku.

Kilka mrożonych owoców rokitnika warto dodać do herbaty, lemoniady, smoothie czy koktajlu.

Owoce rokitnika mogą być także oryginalnym dodatkiem do duszonych mięs, zwłaszcza wieprzowiny i dziczyzny.

Kolejną metodą przetworzenia, wpływającą pozytywne na smak owoców, jest ich suszenie. Susz z rokitnika traci część cierpkiego posmaku. Jest dobrym dodatkiem do owsianek, granoli, muesli, ciast, placuszków i naleśników.

Olej z nasion rokitnika ma bardzo przyjemny, owocowy i lekko słodkawy smak, pozbawiony kwasowości i goryczy. Sprawdza się jako składnik smoothies i koktajli, a także wytrawnych dań – zup i sałatek. 

Przyjemny smak mają różne przetwory z owoców rokitnika:

  • soki,
  • przeciery,
  • dżemy i konfitury,
  • galaretki.

Smak tej rośliny pasuje do przetworów na bazie jabłek, pomarańczy, moreli, granatów, a także marchwi i dyni. 

Wszystkie przetwory powstające z owoców rokitnika, a także olej i susz, warto przechowywać w lodówce, by nie doprowadzić do rozkładu cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. 

Dołącz do 42498
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Podsumowanie

Rokitnik i jego przetwory mogą być wartościowymi dodatkami do Twojej codziennej diety, zwiększą bowiem jej przeciwzapalny potencjał oraz będą dodatkowym źródłem cennych witamin i antyoksydantów.

Niepozorny krzak o pomarańczowych jagódkach kryje wiele niespodzianek, które dopiero odkrywamy – od wyjątkowego składu po wsparcie w leczeniu chorób. Rokitnik jeszcze nie jeden raz nas zaskoczy! 

Piśmiennictwo:

  1. Seneta W. Drzewa i krzewy liściaste. T. 3, Daboecia – Hyssopus, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996, s. 302-305.
  2. Olas B. Sea buckthorn as a source of important bioactive compounds in cardiovascular diseases. Food Chem Toxicol. 2016 Nov;97:199-204. 
  3. Mihal M, Roychoudhury S, Sirotkin AV, Kolesarova A. Sea buckthorn, its bioactive constituents, and mechanism of action: potential application in female reproduction. Front Endocrinol (Lausanne). 2023 Nov 7;14:1244300.
  4. Ciesarová Z, Murkovic M, Cejpek K, Kreps F, Tobolková B, Koplík R, Belajová E, Kukurová K, Daško Ľ, Panovská Z, Revenco D, Burčová Z. Why is sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) so exceptional? A review. Food Res Int. 2020 Jul;133:109170. 
  5. Zielińska A, Nowak I. Abundance of active ingredients in sea-buckthorn oil. Lipids Health Dis. 2017 May 19;16(1):95.
  6. Pundir S, Garg P, Dviwedi A, Ali A, Kapoor VK, Kapoor D, Kulshrestha S, Lal UR, Negi P. Ethnomedicinal uses, phytochemistry and dermatological effects of Hippophae rhamnoides L.: A review. J Ethnopharmacol. 2021 Feb 10;266:113434.
  7. Krejcarová J, Straková E, Suchý P, Herzig I,  Karásková K. Sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) as a potential source of nutraceutics and its therapeutic possibilities – A review. Acta Veterinaria Brno, 2015. 84. 257-268.
  8. Liu X, Lv M, Maimaitiyiming R, Chen K, Tuerhong N, Yang J, Aihaiti A, Wang L. Development of fermented sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) juice and investigation of its antioxidant and antimicrobial activity. Front Nutr. 2023 Jan 20;10:1120748. 
  9. Widén C, Renvert S, Persson GR. Antibacterial activity of berry juices, an in vitro study. Acta Odontol Scand. 2015;73(7):539-43. 
  10. Solà Marsiñach M, Cuenca AP. The impact of sea buckthorn oil fatty acids on human health. Lipids Health Dis. 2019 Jun 22;18(1):145.