Woda z cytryną – zalety i zagrożenia

Woda z cytryną – zalety i zagrożenia

Budzisz się i od razu pijesz wodę z cytryną. Świetnie! Ale... po co właściwie to robisz? Wierzysz, że schudniesz albo oczyścisz organizm? A może chcesz w ten sposób ”odkwasić organizm”? Przeczytaj koniecznie, co daje nam picie wody z cytryną. Kilka faktów na pewno Cię zaskoczy!

Kluczowe wnioski

  • Picie wody z cytryną to dobry nawyk. Cytryna zawiera składniki, które poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, zwiększają wrażliwość na insulinę, a także usprawniają inne procesy w układzie metabolicznym.
  • Nie ma badań potwierdzających, że picie wody z cytryną wspomaga odchudzanie.
  • Połączenie wody z cytryną nie ma zbyt wielu negatywnych skutków ubocznych. Kwas cytrynowy może jednak uszkadzać szkliwo zębów. Jak tego uniknąć? Szczegóły w tekście.

Woda z cytryną – jakie właściwości ma taki napój?

„Pij wodę z cytryną – oczyścisz organizm i schudniesz!” – tę radę słyszał pewnie każdy. Picie wody z cytryną i jej właściwości zdrowotne są jednym z większych hitów żywieniowych ostatnich czasów.

Jak jest naprawdę? Czy woda z cytryną pomoże nam schudnąć? Na co tak naprawdę jest dobra? Pomaga czy szkodzi? Czas na porządną analizę.

Nie ma żadnych wątpliwości, że woda jest ważnym elementem zdrowego stylu życia, w tym zdrowej diety. Wiele osób, nawet wśród tych, które doceniają znaczenie zdrowej diety, ciągle zapomina o regularnym piciu wody.

Dlaczego to takie ważne? Woda jest niezbędna do życia i bez niej możemy przeżyć jedynie kilka dni. Nie mówiąc nawet o sytuacjach skrajnych, warto mieć świadomość, że już nawet po kilku godzinach bez nawadniania możemy odczuć konsekwencje i gorsze samopoczucie.

Woda pomaga regulować temperaturę ciała, jest środowiskiem dla procesów zachodzących w naszym organizmie. Woda jest niezbędna na każdym etapie pracy układu pokarmowego. 

Dlatego szklanka wody z cytryną (lub bez) to coś, co warto mieć pod ręką.

U dorosłych osób całkowita zawartość wody w organizmie to ponad 50 %, a u niemowląt ta wartość jest najwyższa [1]. 

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Co daje picie wody z cytryną? Efekty

Czy zimna lub ciepła woda z cytryną dostarczy nam jakiś specjalnych składników odżywczych? 

Warto zacząć od tego, jakie właściwości ma cytryna. Cytryna zawiera polifenole, w tym przede wszystkim flawonoidy  i kwasy fenolowe, które chronią nasze komórki przed uszkodzeniami.

Poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, podnoszą wrażliwość na insulinę oraz inne procesy, związane ze zdrowiem metabolicznym. Cytryna zawiera również witaminy C, A i B oraz potas, wapń, magnez i sód. [1,2]

Jeżeli wybierzesz wodę  średnio- lub wysokozmineralizowaną, możesz liczyć na sporą dawkę wapnia i magnezu. Nie wiesz, jaka wodę wybrać?

Przygotowaliśmy ranking polecanych wód. Dzięki temu już od początku dnia możemy zwiększać podaż ważnych składników odżywczych. 

Szklanka wody z cytryną obok pozytywnego wpływu na skórę na wiele osób pozytywny wpływ… psychologiczny.

Jest pozytywnym nawykiem żywieniowym, który wprowadza do naszego życia pewną dozę regularności i świadomości zdrowotnej. A to bardzo ważne, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają walkę ze złymi nawykami w swojej diecie.

Ciepła woda z cytryną nie będzie elementem, który spowoduje Twoja kopletną metamorfozę, ale zdecydowanie pomoże w cudowaniu zdrowego nawyku.

Picie wody z cytryną - efekty

Kiedy pić wodę z cytryną?

Pierwszą opcją jest woda z cytryną rano, gdyż dla wielu osób jest to porannym rytuałem.

Woda z cytryną na czczo to dobry patent na nawodnienie organizmu po kilku godzinach snu i przygotowanie układu pokarmowego do pracy. Dla wielu osób kwaśny smak cytryny to dodatkowy patent na porządne obudzenie się. I bardzo dobrze!

Na co jeszcze pomaga picie wody z cytryną rano? Na pewno pomoże Ci zachować odpowiednią dzienną podaż płynów. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy sama woda niespecjalnie Ci smakuje.

Prawidłowo nawodniony organizm to efektywniejsza utrata masy ciała, zwiększone uczucie sytości, optymalny nastrój i pamięć, prawidłowe wypróżnianie i zdolności wysiłkowe. 

Czy woda z cytryną na noc to dobry sposób na nawodnienie?

Może być równie dobry, jak woda z cytryną rano. Problem może być taki jak przy każdym innym płynie wypitym na noc: Twój sen będzie przerywany częstymi wizytami w toalecie, co może zaburzać jakość snu.

Czy w takim razie picie wody z cytryną na czczo i rano ma na nas zbawienny wpływ? Na pewno to dobry zwyczaj, zwiększa szansę na to, że utrzymasz dobre nawodnienie przez cały dzień.

Ale czy naweyk ten przynosi jakieś, inne spektakularne efekty?  Zanim stanie się to Twoim zwyczajem, sprawdź czy nie powoduje przede wszystkim częstszego wybudzania się w nocy z powodu wizyt w toalecie.

Fakt czy mit? Woda z cytryną a odchudzanie

Sporo kontrowersji budzi kwestia: woda z cytryną na odchudzanie.

Mówi się, że dodanie cytryny do wody zapobiega nadmiernemu gromadzeniu kilogramów i pomaga schudnąć. Niestety nie. Owoc cytryny zawiera niespełna 2 gramy błonnika, a dokładniej pektyn. 

Sam sok zawiera go jeszcze mniej.

Zatem stwierdzenie, że woda z cytryną wspomaga proces odchudzania dzięki zawartości błonnika, jest po prostu nieprawdziwe.

Pamiętaj, aby schudnąć, warto koncentrować się na rzeczach istotnych takich jak: deficyt energetyczny, nisko przetworzona żywność czy aktywność fizyczna.

Picie wody jest istotnym elementem zdrowego stylu życia i nawyk picia staje się szczególnie istotny właśnie w trakcie diety odchudzającej, ale dodatek cytryny to nie jest dodatkowy „magiczny” składnik. 

Czyli woda z cytryna na odchudzanie to nie jest polecany patent.

Fakt czy mit? Picie wody z cytryną a oczyszczanie organizmu

Kolejny mit? Cytryna nie oczyszcza organizmu. Co pomaga wyeliminować toksyny z organizmu? Woda i dzieje się tak, ponieważ oddajemy mocz.

Niestety, dodatek cytryny do wody nie wpływa na ten proces w żaden sposób. Dodatkowo sam temat obecności toksyn w organizmie jest dość wyolbrzymiany i niesłusznie popularyzowany.

Zatrucie organizmu objawia się bardzo silnymi problemami zdrowotnymi stąd jeśli ich nie obserwujemy, nie mamy co się martwić zatruciem.

Fakt czy mit? Woda z cytryną a odkwaszanie organizmu

Wiele osób uważa też, że sok z cytryny „odkwasza” organizm. Jest to oczywiście błędne założenie związane z nieprawidłowym rozumieniem ludzkiej fizjologii.

Na alkalizację krwi, czyli potoczne „odkwaszenie” wpływa wiele czynników takich jak układy buforowe, prawidłowa czynność nerek czy wentylacja płuc. U zdrowej osoby nie ma możliwości na zmianę pH krwi poza granice 7,35-7,45 więc nie ma mowy o „odkwaszaniu” organizmu.

Istnieją natomiast badania mówiące, że sok z cytryny w ilości 50 ml może zwiększać pH moczu w zakresie 6,7-6,9.

Nie tylko sok z cytryny wpływa na odczyn moczu. Wpływ konkretnych produktów na ten parametr, ocenia się na podstawie wskaźnika PRAL, im niższy, tym bardziej zasadowe działanie produktu na organizm.

Wartość PRAL dla cytryny wynosi -2,5. W porównaniu z niektórymi owocami i warzywami, których wartość PRAL sięga nawet do -21, cytryna nie ma najbardziej zasadowego odczynu.

Woda z cytryną a inne skutki uboczne

Czy woda z cytryną ma jakieś skutki uboczne? Okazuje się, że tak, choć pewnie nie są one dla wielu osób zaskakujące.

Prawdą jest, że cytryna może negatywnie wpłynąć na nasze uzębienie — kwas cytrynowy może uszkadzać szkliwo zębów.

Dlatego ogranicz bezpośredni kontakt szkliwa z kwasem – możesz na przykład pić wodę z cytryną przez słomkę (ze względów ekologicznych najlepiej wybierz słomkę wielorazową).

A co z myciem zębów? Nie rób tego bezpośrednio po wypiciu wody z sokiem.

Szczotkowanie zębów w czasie, gdy szkliwo pokryte jest jeszcze kwasem cytrynowym, może prowadzić do uszkodzeń.

Kto nie powinien pić wody z cytryną?

Generalnie, nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do picia wody z cytryną. Pamiętaj jednak o kilku ograniczeniach. 

U wrażliwych osób woda z cytryną na refluks to może nie być najlepszy pomysł. Uważaj również jeżeli Twoim problemem są wrzody w układzie pokarmowym.

Czy woda z cytryną na czczo szkodzi? Nie, wręcz przeciwnie! Poza wcześniej wymienionymi ograniczeniami, większości z nas może przynieść tylko korzyści. Jakie? Nawodnienie organizmu po nocnej przerwie, stymulacja perystaltyki i pobudzenie wydzielania enzymów trawiennych. 

Na co pomaga woda z cytryną?

Pamiętaj, że woda z cytryną to zdrowy napój, dzięki któremu dostarczysz organizmowi również ograniczonej ilości witaminy C.

Co ważne, jest to napój właściwie bez kalorii. Jeśli jednak spożywasz duże porcje warzyw oraz owoców i pokrywasz dzienne zapotrzebowanie organizmu na płyny, prawdopodobnie nie odczujesz specjalnych dodatkowych korzyści wynikających ze spożycia wody z cytryną.

Wodę z cytryną można spożywać o każdej porze dnia, ważne, by sporządzać ją przy użyciu wody mineralnej a samą cytrynę sparzyć przed wyciśnięciem soku. Aby urozmaicić smak napoju, warto dodać odrobinę świeżych liści mięty, które obok wartości smakowych wniosą również olejki eteryczne.

W jakich dietach można pić wodę z cytryną? 

Jeśli jako sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów wybierzesz picie wody z cytryną efekty mogą być, mówiąc delikatnie mało satysfakcjonujące.

Wodę należy włączyć do każdej diety, na której aktualnie jesteś, ale ani sama woda, ani dodatek cytryny nie spowodują przyspieszonego chudnięcia. 

Cytryna i woda to połączenie na tyle neutralne, że użyta w każdej strategii żywieniowej może pełnić rolę urozmaicenia jadłospisu. Mimo niewielkiego zakresu działania, dodanie soku z cytryny poprawia smak zwykłej wody, dlatego dla bardziej wybrednych osób będących np. na redukcji będzie to świetny pomysł na wyrobienie sobie nawyku regularnego picia wody.

Na ten rodzaj napoju powinny uważać osoby mające problemy z układem pokarmowym, wrzodami i refluksem, ponieważ kwasy zawarte w cytrynie u bardziej wrażliwych osób mogą podrażniać żołądek.

Czy zatem woda z cytryną odchudza? Sama w sobie nie, ale może być pożytecznym składnikiem diety odchudzającej.

Jeśli rozważasz zmianę nawyków żywieniowych, dowiedz się więcej o takich dietach jak:

Czy woda z cytryną ma zdrowsze zamienniki?

Woda z cytryną sama w sobie jest zdrowym produktem i nie ma powodów do specjalnego poszukiwania „zdrowszych zamienników”.

Jeśli nie przepadasz za kwaśnym smakiem cytryny, a chcesz pić wodę z jakimś dodatkiem, możesz dodać do wody każdy owoc lub różne przyprawy.

Ciekawym dodatkiem mogą być np. pomarańcze, grejpfruty, truskawki, maliny, listki mięty, imbir, cynamon, kardamon itp. Picie wody z takimi dodatkami może być dobrym patentem dla osób, które starają się zrezygnować z picia słodzonych napojów.

Przepis? Pij wodę tak, jak lubisz!

Czy za przyrządzaniem wody z cytryną stoją jakieś magiczne sztuczki? Tak naprawdę przyrządź ten napój tak jak tylko chcesz: możesz użyć wody zimnej lub ciepłej, gazowanej lub niegazowanej i wcisnąć tyle cytryny ile lubisz. I gotowe do picia!

Odchudzanie to bowiem nie magiczne sztuczki i żaden pojedynczy produkt nie spowoduje, że schudniemy. Warto uwierzyć sprawdzonym metodom, takim jak Metoda Respo . Dzięki niej tysiące podopiecznych Centrum Respo osiągnęło cel i przeszło prawdziwą metamorfozę.

Dołącz do 37377
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Podsumowanie

Cytryna i woda to na pewno bardzo orzeźwiające i smaczne połączenie. Natomiast prozdrowotne i odchudzające działanie wody z cytryną jest przesadzone. Woda z cytryną nie detoksykuje organizmu, nie odkwasza go i nie jest cudownym płynem wspierającym odchudzanie.

Szukasz inspiracji na zdrowe posiłki? Sprawdź, co można jeść na kolację, aby łatwiej zasypiać, ale i zadbać o zbilansowanie diety.

Piśmiennictwo:

  1. S.A. Kovouras, C.A. Anastasiou, Water physiology: essentiality, metabolism, and health implications, “Nutrition Today” 2010, 45: 27-32
  2. Rel DIO JA. Fuster D. Gomes P. Natural bioactive compounds of Citrus limon for food and health. Elsevier 2004 vol 84 is 3 457-461
  3. Jung UJ. Lee MK. Park YB. Effect of citrus flavonoids on lipid metabolism and glucose-regulating enzyme mRNA levels in type-2 diabetic mice. Int J Biochem Cell Biol 2006 38 (7) Jan 130-140.
  4. Aras B Kalfazade N Tugcu V. Can lemon juice be an alternative to potassium citrate in the treatment of urinary calcium stones in patients with hypocitraturia? A prospective randomized study. Urol Res 2008 dec 36 (6) 313-317.
  5. Oussama A, Touhami M, Mbarki M. In vitro and in vivo study of effect of lemon juice on urinary lithogenesis. Arch Esp Urol. (2005)