Wędliny z Biedronki – ranking 2023

Wędliny z Biedronki – ranking 2023

Lubisz wędliny? Statystyki pokazują, że jemy ich w Polsce coraz więcej. Warto zatem wiedzieć, jakie produkty wybierać, bo nie wszystkie będą dla nas dobre. Pod lupę wzięliśmy wędliny z Biedronki.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku każdy z nas zjadł około 61 kg mięsa i produktów mięsnych. W tym rankingu przyjrzymy się wędlinom, czyli przetworom mięsnym z rozdrobnionego surowca w osłonce. Wędliny to dosyć różnorodna grupa produktów, różnią się od siebie ilością dodatków do żywności, wartością odżywczą i zawartością mięsa. W tym rankingu pokażemy Ci, jakie wędliny wybierać, a jakie omijać szerokim łukiem. Jeśli chcesz, aby w Twoim jadłospisie znajdowały się tylko dobre produkty zostań podopiecznym Centrum Respo (sprawdź ofertę).

Wśród wędlin wyróżniamy:

  • Wędzonki – np. szynka, polędwica, baleron, boczek – jest to kawałek zazwyczaj peklowanego mięsa w całości (nierozdrobniony) poddany wędzeniu i czasem gotowaniu,
  • Kiełbasy – to mięso rozdrobnione w połączeniu z tłuszczem, wodą i różnymi dodatkami, którym napełnia się osłonki, wędzi i zazwyczaj poddaje obróbce cieplnej; wśród kiełbas wyróżniamy niewędzone lub wędzone, surowe, suszone, peklowane, parzone i pieczone
  • Wędliny podrobowe — ten rodzaj wędlin powstaje z solonych lub peklowanych podrobów, mięsa oraz tłuszczu i dodatków. W tej grupie są np. pasztetowe i salcesony 
  • Produkty blokowe to m.in. rolady. Produkty te powstają z mięsa rozdrobnionego, tłuszczu i podrobów z dodatkami [1]

Wędliny jako produkt mięsny są dobrym źródłem białka, ale w przeciwieństwie do nieprzetworzonego mięsa często mogą też być bogate w tłuszcz, sól i substancje dodatkowe. W przypadku wędlin wędzonych w procesie wędzenia mogą powstawać pewne ilości substancji kancerogennych, takich jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Te cechy sprawiają, że wędliny nie powinny stanowić podstawy diety, choć mogą pojawiać się w niej od czasu do czasu. Zwracając uwagę na skład i wartość odżywczą wędlin, możesz zadbać o to, aby na Twoim stole pojawiały się jedynie wędliny wysokiej jakości. 

Wybierając wędliny, kieruj się zawartością mięsa, która podana jest jako wartość procentowa (im więcej mięsa, tym mniej miejsca na inne dodatki). Ze względu na proces produkcji wędliny mogą tracić wodę podczas wędzenia czy obróbki termicznej. W takim wypadku zawartość mięsa nie jest podana jako wartość procentowa, ale jako ilość mięsa użytego na 100 g gotowej wędliny, np. 100 g wędliny otrzymano ze 123 g schabu. Im więcej mięsa użyto do wytworzenia wędliny, tym lepiej. Poza mięsem zwróć uwagę na pozostałe składniki wędliny, czy nie znajduje się w niej dużo substancji wypełniających, tj. skrobi, błonnika i dodatków do żywności, np. konserwantów.

Oto najczęściej pojawiające się dodatkowe składniki w wędlinach z Biedronki oraz dodatki do żywności wraz z informacją, w jakim celu są dodawane:

  1. Substancja konserwująca: azotyn sodu. Ten dodatek należy do grupy konserwantów i jest dodawany po to, aby zapobiec rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia szczepów bakterii. To standardowy składnik soli peklowej, pojawia się nawet w wędlinach domowej produkcji i wędlinach ekologicznych. 
  2. Glutaminian sodu to substancja wzmacniająca smak. Zazwyczaj dodawany jest w celu zmniejszenia dodatku soli do wędliny.
  3. Błonnik — jego dodatek ma ograniczyć straty podczas gotowania, wpływa także na cechy sensoryczne produktów: ich smak i konsystencję. Błonnik często jest dodawany do wędlin jako substytut tłuszczu. Jest to niewielki dodatek, nie można uznać wędliny za dobre źródło błonnika w diecie. 
  4. Tłuszcz roślinny najczęściej dodawany jako zamiennik tłuszczu zwierzęcego, może też zostać użyty jako składnik marynaty do mięsa. 
  5. Stabilizatory: difosforany i trifosforany. Fosforany wspomagają wiązanie wody dodanej do produktów mięsnych i emulgację tłuszczu, wpływając w ten sposób na teksturę wędliny.
  6. Aromaty mają nadać wędlinie określone walory smakowe. Niestety, często stanowią zagrożenie dla osób z nietolerancją laktozy, alergią czy celiakią, ponieważ mogą zawierać substancje takie jak laktoza, gluten albo alergeny (np. seler, mleko). 
  7. Białko roślinne, np. sojowe. Soja jest tradycyjną substancją wiążącą wodę, często wykorzystywaną w produktach z mięsa rozdrobnionego. Stosuje się ją także w produktach niskotłuszczowych. Preparaty białkowe pochodzenia roślinnego mogą częściowo niwelować niekorzystny wpływ niskiej jakości mięsa na jakość przetworów (maskować niską jakość mięsa użytego do produkcji wędliny).
  8. Przeciwutleniacze — ich głównym zadaniem jest dezaktywacja lub neutralizacja wolnych rodników, tak by spowolnić proces jełczenia (tzw. psucia się tłuszczu, polegającego na utlenianiu się kwasów tłuszczowych i powstawaniu szkodliwych dla zdrowia związków).
  9. Skrobie są powszechnie wykorzystywane w przypadku wyrobów niskotłuszczowych. Skrobia pozwala zwiększyć wydajność produktu (więcej wędliny z tej samej ilości mięsa), zachować soczystość i kruchość oraz uzyskać wyrównaną jakość. 
  10. Ekstrakty przypraw. Dodawanie ekstraktów przypraw zamiast przypraw umożliwia wykorzystanie mniejszych ich ilości do uzyskania pożądanego smaku i zapachu. Dodatkowo ekstrakty niektórych przypraw mogą wydłużać termin przydatności do spożycia.

Wiemy, że czytanie etykiet bywa trudne, żmudne i skomplikowane, dlatego stworzyliśmy dla Ciebie ranking, którego bohaterką jest wędlina z Biedronki. 

Wędliny z Biedronki podzieliliśmy na trzy grupy:

  1. Najzdrowszy wybór – to najlepsze wędliny w Biedronce. Zarówno ich skład, jak i wartość odżywcza sprawiają, że warto wybierać właśnie te wędliny. Mięso stanowi ponad 97% składników w każdej wędlinie z tej grupy, dodatkowo mają one wyższą zawartość białka oraz niższą zawartość tłuszczu, soli i cukrów. 
  2. Niezły wybór – Te wędliny też będą dobrym wyborem, choć nie warto ich wybierać w pierwszej kolejności. Wędliny w tej kategorii charakteryzują się większą ilością dodatków do żywności lub niższą wartością odżywczą od wędlin z pierwszej grupy. Mają mniej białka, ale mięso nadal stanowi około 90% wędliny. Kiedy wędliny z pierwszej grupy nie są akurat dostępne, można sięgnąć po produkty z tej grupy. 
  3. Odradzane produkty – mają zazwyczaj niższą zawartość białka, mniej mięsa w składzie oraz więcej dodatków do żywności lub wyższą zawartość soli, cuktu czy tłuszczu. Zostały wyprodukowane z mniejszej ilości mięsa niż wędliny z poprzednich grup. Te wędliny nadal są bezpieczne, ale z pewnością nie powinny pojawiać się regularnie w zdrowej diecie. 

Poszczególne produkty przyporządkowaliśmy do powyższych grup, a ich kolejność w obrębie danej grupy jest już losowa. Twoja dieta powinna Ci smakować, więc wybieraj wędliny, które będą nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Pamiętaj, aby na co dzień bazować na nieprzetworzonym mięsie i innych źródłach białka, np. jajach, produktach mlecznych oraz nasionach roślin strączkowych i ich przetworach, np. tofu. Wysokie spożycie przetworzonego czerwonego mięsa, związane jest z większym ryzykiem zachorowania na choroby układu krążenia, nowotwór jelita grubego, nadciśnienie tętnicze, a także z wyższą śmiertelnością. Badanie pokazały też, że dodanie do diety już zaledwie 3 procent kalorii pochodzących ze źródeł roślinnych oznacza o 5 procent niższe ryzyko zgonu. [2] 



Najzdrowszy wybór

Biedronka; Polędwica wiejska sądecka tradycyjna

Skład: mięso wieprzowe (schab wieprzowy – 100 g produktu otrzymano z 123 g schabu), sól, przyprawy, substancja konserwująca: azotyn sodu
Wartości odżywcze:155 kcal, tłuszcz: 5,0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 3,4 g, węglowodany: do 0,5 g, w tym cukry: do 0,5 g, białko: 27 g, sól: 1,8 g
Ma krótki, prosty skład i najwyższą zawartość białka spośród wędlin z Biedronki. Dodatkowo cechuje się niską zawartością soli oraz cukrów.

Kraina Wędlin; Nature Szynka

Skład: mięso wieprzowe z szynki (104 g mięsa wykorzystano do przygotowania 100 g produktu), sól, aromaty naturalne, białko wieprzowe kolagenowe, błonnik pszenny bezglutenowy, glukoza, przyprawy, ekstrakty przypraw.
Wartości odżywcze:114 kcal, tłuszcz: 3,0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,2 g, węglowodany: 1,1 g, w tym cukry: 0,6 g, białko: 20 g, sól: 2,3 g
Ma stosunkowo wysoką zawartość białka, a niską tłuszczu. Do wyprodukowania 100 g tej szynki użyto aż 104 g mięsa, dzięki czemu inne, mniej pożądane składniki tej wędliny stanowią niewielki jej odsetek.

Kraina Wędlin; Nature Schab wędzony

Skład: schab wieprzowy bez kości (100 g mięsa wykorzystano do przygotowania 100 g produktu), sól, aromaty naturalne, białko wieprzowe kolagenowe, błonnik pszenny bezglutenowy, glukoza, przyprawy, ekstrakty przypraw
Wartości odżywcze: 133 kcal, tłuszcz: 4,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,7 g, węglowodany: 1,2 g, w tym cukry: 0,6 g, białko: 21 g, sól: 2,4 g
Ma stosunkowo wysoką zawartość białka, a niską tłuszczu. Do wyprodukowania 100 g tego schabu użyto aż 100 g mięsa, dzięki czemu inne, mniej pożądane składniki tej wędliny stanowią niewielki jej odsetek.

Kraina Wędlin; Filet wędzony z kurczaka

Skład: filet z piersi kurczaka (100 g produktu otrzymano ze 100 g mięsa), sól, stabilizatory: trifosforany, octany sodu, maltodekstryna, aromaty, dekstroza, ekstrakty przypraw, acerola w proszku, substancja konserwująca: azotyn sodu
Wartości odżywcze: 109 kcal, tłuszcz: 1,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,9 g, węglowodany: 0,3 g, w tym cukry: do 0,5 g, białko: 23 g, sól: 1,9 g
Ma wysoką zawartość białka, natomiast niską tłuszczu i soli. Do wyprodukowania 100 g tego fileta użyto aż 100 g mięsa, dzięki czemu inne, mniej pożądane składniki tej wędliny stanowią niewielki jej odsetek.


Drobimex; Pierś pieczona

Skład: filet z mięsa piersi kurczaka 97%, sól, glukoza, ekstrakty przypraw i przyprawy, stabilizatory: difosforany, trifosforany, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu, olej rzepakowy
Wartości odżywcze: 118 kcal, tłuszcz: 2,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,7 g, węglowodany: 1,8 g, w tym cukry: 1,8 g, białko: 22 g, sól: 2,5 g
Ma stosunkowo wysoką zawartość białka, a niską tłuszczu. Mięso stanowi aż 97% tej wędliny, dzięki temu dodatki do żywności, mimo że są obecne, to w niewielkiej ilości.

Niezły wybór

Drobimex; Szynka delikatesowa z kurcząt

Skład: mięso z piersi kurczaka 90%, woda, skrobia ziemniaczana, sól, przyprawy, ekstrakty przypraw, aromaty, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu
Wartości odżywcze: 107 kcal, tłuszcz: 2,5 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,2 g, węglowodany: 2,2 g, w tym cukry: 0,5 g, białko: 19 g, sól: 2,0 g
Ma niską zawartość tłuszczu i cukru. Mięso stanowi 90% tej wędliny. Skład jest stosunkowo długi i obejmuje kilka dodatków do żywności.

Cedrob; Kurczak gotowany z kurnej półki

Skład: filet z kurczaka 90%, woda, sól, skrobia, ekstrakty przypraw, warzywa suszone, hydrolizowane białko rzepakowe, glukoza, aromaty, cukier, substancja konserwująca: azotyn sodu.
Wartości odżywcze: 93 kcal, tłuszcz: 1,4 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,1 g, węglowodany: 1,1 g, w tym cukry: do 0,5 g, białko: 19 g, sól: 2,1 g
Ma niską wartość energetyczną oraz małą zawartość tłuszczu i cukrów. Mięso stanowi 90% tej wędliny.

Odradzane produkty

Kraina Wędlin; Szynka z fileta kurczaka

Skład: mięso z fileta kurczaka 91%, skrobia modyfikowana, sól, glukoza, stabilizator: difosforany, aromaty (zawierają soję, mleko, łącznie z laktozą), przeciwutleniacze: askorbinian sodu, kwas askorbinowy, regulator kwasowości: chlorek potasu, ekstrakty przypraw, ocet, błonnik pszenny bezglutenowy, substancja konserwująca: azotyn sodu
Wartości odżywcze:113 kcal, tłuszcz: 2,0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,9 g, węglowodany: 2,5 g, w tym cukry: 0,6 g, błonnik: 0,7 g, białko: 21 g, sól: 2 g
Ma stosunkowo wysoką zawartość białka, a niską tłuszczu. Mięso stanowi 91% tej wędliny. Skład jest stosunkowo długi i obejmuje wiele dodatków do żywności.

Kraina Wędlin; Polędwica sopocka

Skład: mięso wieprzowe 83%, woda, sól, glukoza, stabilizatory (trifosforany, polifosforany), białko sojowe, wzmacniacz smaku (glutaminian monosodowy), białko wieprzowe kolagenowe, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu
Wartości odżywcze: 112 kcal, tłuszcz: 2,8 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,0 g, węglowodany: 1,6 g, w tym cukry: 1,6 g, białko: 20 g, sól: 2,7 g
Skład jest stosunkowo długi i obejmuje kilka dodatków do żywności. Wysoka zawartością soli.

Kraina Wędlin; Szynka z indyka

Skład: mięso z indyka 85%, woda, skrobia ziemniaczana, sól, glukoza, stabilizatory: trifosforany, aromaty, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu
Wartości odżywcze: 98 kcal, tłuszcz: 2,0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,8 g, węglowodany: 2,0 g, w tym cukry: 0,6 g, białko: 18 g, sól: 1,9 g
Skład stosunkowo długi, kilka dodatków do żywności, niska zawartość białka.

Kraina Wędlin; Szynka konserwowa

Skład: mięso wieprzowe z szynki 90%, woda, glukoza, sól, stabilizatory: trifosforany, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu
Wartości odżywcze: 99 kcal, tłuszcz: 2,1 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,8 g, węglowodany: 2,1 g, w tym cukry: 2,1 g, białko: 18 g, sól: 2,3 g
Skład stosunkowo długi, kilka dodatków do żywności. Wysoka zawartość soli oraz cukru i mało białka w porównaniu z innymi wędlinami z Biedronki.

Smaczne Wędliny; Szynka z kurczaka

Skład: mięso z kurczaka 85%, woda, skrobia ziemniaczana, sól, białko sojowe, stabilizatory: karagen, trifosforany, glukoza, aromaty, przyprawy, ekstrakty przypraw, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu
Wartości odżywcze: 116 kcal, tłuszcz: 4,0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,2 g, węglowodany: 2,0 g, w tym cukry: 0,6 g, białko: 18 g, sól: 2,1 g
Skład stosunkowo długi, kilka dodatków do żywności. Dosyć wysoka zawartość soli i tłuszczu oraz mało białka.

Kraina Wędlin; Mielonka tyrolska

Skład: mięso wieprzowe 68%, woda, skrobia ziemniaczana, sól, białko wieprzowe kolagenowe, glukoza, aromaty (zawierają gluten z pszenicy i soję), stabilizatory: cytryniany sodu, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, ekstrakty przypraw, substancja konserwująca: azotyn sodu
Wartości odżywcze: 213 kcal, tłuszcz: 16 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 7,2 g, węglowodany: 4,1 g, w tym cukry: 1,2 g, białko: 12 g, sól: 1,9 g
Bardzo mało mięsa (68%), wiele dodatków do żywności, wysoka zawartość tłuszczu, mało białka.

Kraina Wędlin; Szynka Zawędzana

Skład: Mięso wieprzowe z szynki (85%), woda, skrobia ziemniaczana, sól, białko sojowe, stabilizatory: trifosforany, karagen; białko wieprzowe kolagenowe, glukoza, wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy, aromaty, przyprawy, aromaty dymu wędzarniczego, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, ekstrakty przypraw, substancja konserwująca: azotyn sodu. Produkt może zawierać: zboża zawierające gluten, seler, gorczycę, mleko (łącznie z laktozą)
Wartości odżywcze: 102 kcal, tłuszcz: 2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,7 g, węglowodany: 3,0 g, w tym cukry: 0,8 g, białko: 18 g, sól: 2,5 g
Długi skład, mnóstwo substancji dodatkowych i sporo soli a mało mięsa.

Piśmiennictwo:

  1. Olszewski A. “Technologia przetwórstwa mięsa” Wydawnictwo WNT, Warszawa, 2007
  2. GUS. Rolnictwo w 2019 r. Analizy statystyczne, Warszawa 2020, s.67.
  3. Naghshi S., Sadegi O., et al. Dietary intake of total, animal, and plant proteins and risk of all cause, cardiovascular, and cancer mortality: systematic review and dose-response meta-analysis of prospective cohort studies.” bmj 370 (2020):m2412.
  4. Santarelli R.L., Pierre F., Corpet D.E., Processed meat and colorectal cancer: a review of epidemiologic and experimental evidence, Nutr ition andCancer. 2008;60(2):131-44.
  5. Larsson S., Orsini N., Red meat and processed meat consumption and all-cause mortality: A Meta-Analysis, American Journal of Epidemiology, 2014, 179(3):282–289.
  6. NIIR Board of Consultants and Engineers. Preservation of meat and poultry products, Asia Pacific Business Press Inc. 2005.
  7. Marianski, S., & Marianski, A. Home production of quality meats and sausages. Bookmagic LLC 2012.
  8. Przybylski, W., Kajak-Siemaszko, K., Jaworska, D., Szymczyk, E., & Salek, P. Zastosowanie błonnika pokarmowego o zróżnicowanej długości włókien do podwyższenia jakości wędlin wyprodukowanych z mięsa wadliwego. Żywność Nauka Technologia Jakość 2018; 25(2).
  9. Varnam, A., Sutherland, J. M., & Sutherland, J. P. Meat and meat products: technology, chemistry and microbiology (Vol. 3). Springer Science & Business Media. Bury St. Edmunds, Suffolk 1995.
  10.  Jaworska D. Technologia produkcji wędlin – aspekty jakościowe [W:] Żywność pochodzenia zwierzęcego – wybrane zagadnienia z przetwórstwa i oceny jakościowej, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2014.
  11. Florowski, T., Florowska, A., Kur, A., & Pisula, A. . Porównanie wpływu dodatku białka kolagenowego i sojowego na jakość restrukturowanych szynek parzonych wyprodukowanych z mięsa PSE. Żywność Nauka Technologia Jakość 2013; 20(4).
  12. Feiner, Gerhard. Meat products handbook – practical science and technology – 6.11 natural smoke. Woodhead Publishing. Cambridge, United Kingdom 2006.
  13.  Piotrowska, E., Dolata, W., Krzywdzińska-Bartkowiak, M., & Nowicka, A. Ocena tekstury wędlin wyprodukowanych z różnymi dodatkami funkcjonalnymi w warunkach przemysłowych. Inżynieria Rolnicza 2005; 9(9):271–278
  14. Tarté, R. (Ed.). Ingredients in meat products: properties, functionality and applications. Springer Science & Business Media. Madison, Wisconsin 2009.

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą