Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Wybierasz się do dietetyka? A może zastanawiasz się, czy iść na wizytę, ale nie masz pewności, czego się spodziewać? Pierwsza wizyta u dietetyka może być stresująca. Zwłaszcza jeśli nie mamy pojęcia, jak będzie przebiegać. Spoiler alert: nie ma się czego bać! Czytaj dalej, a dowiesz się, jak wygląda typowa pierwsza wizyta u dietetyka.

Kluczowe wnioski

  • Pierwsza wizyta u dietetyka to spotkanie trwające zazwyczaj 45-60 minut, podczas którego dietetyk przeprowadza kompleksowy wywiad żywieniowo-zdrowotny, analizuje masę ciała, a także ustala plan działania.
  • Na pierwszą wizytę u dietetyka warto zabrać ze sobą: aktualne badania krwi, listę przyjmowanych leków i suplementów, a także dzienniczek żywieniowy (przynajmniej z 2-3 dni). Warto także zastanowić się nad swoimi celami i oczekiwaniami.

Jaki cel ma pierwsza wizyta u dietetyka?

Pierwsze spotkanie z dietetykiem to moment, by lepiej się poznać i czas, w którym dietetyk ma szansę dowiedzieć się, jakie są Twoje cele, potrzeby i oczekiwania.

W trakcie pierwszej wizyty u dietetyka zwykle przeprowadzany jest tzw. wywiad żywieniowy lub zdrowotno-żywieniowy. Może mieć on formę rozmowy „tu i teraz” lub być omówieniem wypełnionego przez nas przed wizytą formularza (wszystko zależy od dietetyka).

Dzięki temu dietetyk zyskuje wiedzę potrzebną, aby opracować nie tylko jadłospis, ale także cały plan żywieniowy i – jeśli jest taka potrzeba, a dietetyk posiada odpowiednie kwalifikacje – również plan pracy na płaszczyźnie psychodietetycznej.

Dzięki temu już po pierwszej wizycie możemy otrzymać spersonalizowany jadłospis, a także dodatkowe zalecenia dotyczące np.:

  • naszego sposobu odżywiania,
  • aktywności fizycznej,
  • suplementacji,
  • dalszego działania (np. wizyt kontrolnych).

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka? Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki:

  1. Pamiętaj o aktualnych badaniach krwi – jeśli były one wykonywane dość niedawno (do pół roku), możesz śmiało zabrać je ze sobą. Jeśli nie, wówczas warto wykonać nowe. Jeżeli poza badaniami krwi masz wyniki innych, potencjalnie przydatnych badań, np. USG jamy brzusznej, gastroskopii, kolonoskopii, testów oddechowych – również weź je ze sobą.
  2. Ubierz się w miarę lekko – tak, aby ewentualne pomiary masy ciała i obwodów przebiegły bez problemów. 
  3. Postaraj się zapamiętać nazwy i dawki przyjmowanych leków i suplementów – możesz je też po prostu spisać i pokazać dietetykowi.
  4. Postaraj się spisać 2-3 dni swojego typowego jadłospisu – pomoże to dietetykowi we wskazaniu ewentualnych błędów, szukaniu przyczyn problemów, ale także ułożeniu dopasowanego jadłospisu.
  5. Zastanów się, jakie są Twoje cele i oczekiwania – pomyśl także jakie pytania chcesz zadać specjaliście.

Jakie badania wykonać przed wizytą u dietetyka?

Poniżej znajdziesz tabelę, w której zaznaczone zostały badania podstawowe (które zawsze warto mieć przy sobie) i dodatkowe (które również warto wykonać, jeśli mamy taką możliwość). 

Badania przed wizytą u dietetyka – tabela:

BadanieBadanie podstawoweBadanie dodatkowe
Morfologia krwi
Lipidogram
Poziom glukozy na czczo
TSH
fT3, fT4
Ferrytyna
Witamina D
Witamina B12
Kwas foliowy
ALT, AST (enzymy wątrobowe)
Insulina na czczo

Jaki jest przebieg pierwszej wizyty u dietetyka?

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka? Oto jej przykładowy przebieg.

⭐ Etap 1: Wywiad żywieniowy i zdrowotny

W jego trakcie dietetyk ma szansę dowiedzieć się:

  • jaki cel chcemy osiągnąć i dlaczego zdecydowaliśmy się na wizytę,
  • czy wcześniej stosowaliśmy diety i jakie były ich efekty,
  • jaki jest nasz stan zdrowia – dobry dietetyk z pewnością zapyta nas o przewlekłe choroby, alergie, chętnie zapozna się też aktualnymi badaniami krwi,
  • czy stosujemy specjalną dietę, np. wegańską, bezglutenową,
  • jaki jest nasz plan dnia, w tym:
    • o której godzinie wstajemy i kładziemy się spać,
    • jaki jest rodzaj wykonywanej przez nas pracy,
    • czy udaje nam się włączyć do planu dnia aktywność fizyczną,
    • co zwykle jemy i pijemy w ciągu dnia,
  • czy stosujemy używki,
  • jaki jest nasz wzrost, masa ciała, data urodzenia.

W Respo: taki sam, dokładny wywiad ma miejsce w Respo. Z tym że wykonujesz go w swoim domowym zaciszu, a dopiero potem jest on analizowany przez naszego dietetyka klinicznego. Dzięki temu, że wywiad wypełniasz w domu, masz szansę zrobić to na spokojnie i dokładnie przemyśleć każdy punkt.

⭐ Etap 2: Wywiad skupiony na oczekiwaniach

Kolejny krok to wywiad, który będzie skupiony na oczekiwaniach w stosunku do jadłospisu. W tej części dietetyk zapyta nas m.in. o to:

  • jakie produkty lubimy, a jakich nie lubimy,
  • jak wyobrażamy sobie poszczególne posiłki,
  • czy mamy możliwość zjedzenia / podgrzania posiłku w pracy,
  • ile posiłków dziennie, chcielibyśmy jeść.

W Respo: po latach doświadczeń i współpracy z tysiącami podopiecznych wiemy, że tylko dieta szyta na miarę ma szansę przynieść pożądane efekty. Dlatego również w naszym formularzu podopieczny może bardzo dokładnie określić, jakie produkty lubi, a których nie, co chce jeść na konkretne posiłki, a także ile razy w ciągu dnia chce jeść.

Ulubione potrawy Respo.

⭐ Etap 3: Pomiary

Kolejny etap to pomiar masy ciała (z ewentualną analizą składu ciała) i sprawdzenie obwodów (np. talii i bioder).

Nie jest to element obowiązkowy wizyty, jest jednak pomocny w monitorowaniu postępów i dopasowaniu kaloryczności. 

W Respo: podopieczny samodzielnie wykonuje pomiary (otrzymuje dokładne wytyczne, jak to zrobić), które dodaje do swojej aplikacji. Dzięki temu postępy dietetyk monitoruje na bieżąco i na podstawie tych informacji modyfikuje plan.

⭐ Etap 4: Plan działania

Następnie odbywa się podsumowanie wizyty, w zakres czego wchodzi także ustalenie planu działania (zaleceń i ustaleń dotyczących jadłospisu).

W Respo: w wywiadzie podopieczny dokładnie określa, jaki ma cel związany z dietą. To bardzo ważny etap, pozwalający na dopasowanie dobrego planu.

Cel diety Respo.

⭐ Etap 5: Dodatkowe pytania

Pod koniec wizyty możemy zwykle zadać dietetykowi wszelkie pytania, które przygotowaliśmy przed wizytą oraz te, które pojawiły się w jej trakcie.

W Respo: w przeciwieństwie do wizyt stacjonarnych, podopieczny w Respo może mieć stały kontakt ze swoim dietetykiem na czacie w wygodnej i nowoczesnej aplikacji. Ma więc możliwość bieżącego konsultowania swoich wątpliwości, a także uzyskiwania porad w razie braku motywacji.

Ile trwa pierwsza wizyta u dietetyka

To zależy, zwykle jednak mieści się w predziale 45-60 minut.

Pozostaje jeszcze pytanie, ile kosztuje wizyta u dietetyka. Jest to zależne od kilku różnych czynników, a więcej dowiesz się z naszego dedykowanego artykułu.

Metoda Respo z którą Polacy zgubili ponad 500 tys. kg.

Co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę u dietetyka?

Na pierwszą wizytę u dietetyka warto zabrać ze sobą:

  • aktualne wyniki badań,
  • listę przyjmowanych leków i suplementów,
  • krótki dzienniczek żywieniowy (z 2-3 dni),
  • wygodne ubrania,
  • pozytywne nastawienie. 🙂

W Respo: u nas cały proces ma miejsce zdalnie, z domowego zacisza! Dlatego do wypełnienia wywiadu żywieniowego nie musisz specjalnie się przygotowywać. Robisz to więc bez stresu i bez presji czasowej.

Pierwsza wizyta i… co dalej?

Wiesz, jak wygląda pierwsza wizyta, ale… co następuje po niej?

Wszystko zależy od ustaleń z dietetykiem, po pierwszej wizycie zwykle mamy jednak czas oczekiwania na przygotowanie przez specjalistę jadłospisu i zaleceń oraz rozpoczęcie diety.

Gdy je otrzymamy, wchodzimy w fazę, gdy nasz kontakt z dietetykiem może mieć różne formy:

  • możliwość zadawania pytań i zgłaszania wątpliwości na bieżąco, np. przez maila (jeśli takie są warunki współpracy),
  • wizyty kontrolne, na których omawiane są postępy i trudności, istnieje także możliwość poproszenia o nowy jadłospis.

W Respo: nasi podopieczni mogą mieć stały kontakt ze swoim dietetykiem. Jest to jedna z głównych przewag nad wizytami stacjonarnymi, które są nie tylko droższe, ale i mniej dogodne.

Czat z dietetykiem Respo.

Wskazówki dietetyczki

Pierwsza wizyta u dietetyka nie powinna być stresująca. Dobry dietetyk nigdy nie będzie nas jednak oceniał, komentował naszego wyglądu czy krytykował wyborów.

Oczywiście lekki stres przed spotkaniem z nową osobą, podzieleniem się z nią swoimi problemami i zmianą jest zrozumiały. Warto jednak pamiętać, że celem dobrego specjalisty zawsze będzie to, by nam pomóc.

Dlatego wątpliwościami i lękami dotyczącymi zmiany diety warto dzielić się z dietetykiem na bieżąco. Dzięki temu mamy możliwość wspólnego wypracowania rozwiązań.   

Dołącz do 65164
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Dieta online z Respo – wygodnie i bez stresu

Jeśli odczuwasz obawy i chcesz osiągnąć cel bez dojazdów oraz stresu związanego z rozmową z nowymi osobami, Centrum Respo jest dla Ciebie.

Z nami cały plan masz w nowoczesnej aplikacji dietetycznej, która umożliwia Ci kontakt z wykwalifikowanym dietetykiem, a także ułatwia kreowanie dobrych nawyków czy monitorowanie postępów.

💙 Sprawdź spektakularne metamorfozy Respo: