Zamów dietę dziś, aby otrzymać swój plan już .
h m s
Sprawdź ofertę.
Napoje typu „wody smakowe” — ranking

Napoje typu „wody smakowe” — ranking

Woda jest nieodłącznym składnikiem prawidłowej diety — w końcu stanowi aż 60-70% masy naszego ciała. Średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę dla osoby dorosłej wynosi 2-2,5 l i co najmniej 1 ml na każdą spożytą kilokalorię. Woda naturalna, pozbawiona dodatków smakowych, cukru i innych składników, najefektywniej nawadnia zdrowy organizm i powinna być podstawowym napojem wypijanym w ciągu dnia.

Jednocześnie, w sklepach znaleźć można mnóstwo “wód smakowych”, mających stanowić źródło nawodnienia dla osób, które nie lubią neutralnego smaku samej wody. Takie napoje zawierają często sacharozę, sztuczne lub naturalne aromaty, a także inne dodatki: regulatory kwasowości, stabilizatory oraz konserwanty — najczęściej sorbinian potasu i benzoesan sodu. Dodatek sacharozy i/lub soków owocowych (często soku jabłkowego) sprawia, że wody smakowe stają się źródłem węglowodanów, a także dostarczają sporych ilości cukrów prostych oraz kilokalorii. Tego typu produkty nie powinny być więc postrzegane jako wartościowa alternatywa dla naturalnej wody źródlanej czy mineralnej, a raczej — jako produkt z kategorii słodkich napojów.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że zła sława, jaką typowe wody smakowe zaczęły się cieszyć w ostatnich latach, zmusiła producentów do zmiany podejścia do tego rodzaju napojów. Obecnie na rynku pojawia się więc coraz więcej wód smakowych pozbawionych cukru i innych zbędnych dodatków, a bazujących na wodzie i naturalnych aromatach. Dzięki temu ich wartość odżywcza jest zbliżona do wody naturalnej, a wzbogacenie w dodatki smakowe sprawia, że produkty te mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za smakiem wody naturalnej. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie napojów typu wody smakowe? I jak wybrać produkt o jak najlepszym składzie? Ruszyliśmy do sklepów, aby to sprawdzić!

Czym powinna się charakteryzować dobra “woda smakowa”?

  1. Krótka lista składników

Wybierając wody smakowe, najważniejsze jest, aby w pierwszej kolejności kierować się składem. Do wyprodukowania takiego napoju potrzeba tak naprawdę jedynie wody (źródlanej lub mineralnej) oraz dodatków smakowych pod postacią naturalnych aromatów i/lub soków owocowych. W związku z tym, im krótszy i prostszy skład takiego napoju, tym lepiej.

Nie oznacza to jednak, że napoje wzbogacane w składniki mineralne lub te z dodatkiem np. regulatorów kwasowości są złe, szczególnie jeśli użyte regulatory kwasowości są pochodzenia naturalnego. Jeśli czujesz się dobrze po ich spożyciu, śmiało możesz włączać je do swojej diety — wybór należy do Ciebie! 

  1. Brak cukru dodanego

Woda smakowa, w składzie której znajduje się cukier, nie będzie produktem zalecanym. Dlaczego? Cukier zdecydowanie zwiększa kaloryczność produktu, co jest szczególnie istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę wypijane codziennie ilości wody (średnio około 2-2,5 l dziennie). Picie wody smakowej z dodatkiem cukru znacznie zwiększa więc kaloryczność codziennej diety — co nie raczej naszą intencją.

  1. Naturalne aromaty

Dodatek naturalnego aromatu do wody smakowej sprawia, że zyskuje ona niepowtarzalny smak. Warto więc wybierać takie wody smakowe, które w składzie mają wyłącznie tego typu aromaty.

  1. Niska kaloryczność (najlepiej 0 kcal/100 ml)

Średnia ilość wody, którą powinniśmy wypijać w ciągu dnia, to około 2-2,5 l. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby wody smakowe miały kaloryczność bliską zeru. To, co może ją podwyższać, to wspomniany już cukier, a także dodatek soków owocowych (np. soku jabłkowego). Zawsze w trakcie zakupu warto więc zapoznać się z tabelą wartości odżywczych zamieszczoną na opakowaniu.

Najczęściej pojawiające się składniki dodatkowe w napojach typu “wody smakowe”:

  1. Aromaty naturalne lub sztuczne

W wodach smakowych znajdziemy aromaty nadające im określony smak. Mogą one być zarówno naturalne, jak i sztuczne. Najlepiej jest wybierać wody smakowe z dodatkiem aromatów określanych jako naturalne, czyli innymi słowy, aromatów pochodzenia roślinnego. Natomiast aromaty nieokreślone jako naturalne z dużym prawdopodobieństwem są aromatami syntetycznymi — w innym wypadku producent pochwaliłby się ich naturalnym pochodzeniem.

  1. Regulatory kwasowości

W większości wód smakowych znajdziemy substancje regulujące ich kwasowość. Należą do nich głównie kwas cytrynowy i kwas fosforowy, a ich zadaniem jest przedłużanie przydatności danego produktu do spożycia. Ich ilość w wodach smakowych jest zwykle bardzo niewielka, nie są one więc uznawane za szkodliwe. Jeżeli jednak masz wybór, wybieraj wody smakowe bez tego dodatkowego składnika. 

  1. Substancje konserwujące

Benzoesan sodu oraz sorbinian potasu to kolejne popularne składniki wielu wód smakowych. Zapobiegają one rozwojowi drobnoustrojów (grzybów oraz bakterii) w produkcie. Nadmierne ilości substancji konserwujących mogą powodować dolegliwości żołądkowe oraz reakcje alergiczne, warto więc wybierać wody smakowe bez ich dodatku.

Napoje typu “wody smakowe” dostępne w popularnych sklepach podzieliliśmy na trzy grupy pod względem ich składu:

  1. Najzdrowszy wybór – w tej grupie znajdują się napoje z krótkim i prostym składem, które nie zawierają zbędnych składników w postaci cukru dodanego, sztucznych regulatorów kwasowości czy substancji konserwujących.
  2. Niezły wybór – w tej grupie znajdują się napoje, które mimo dobrego składu zawierają zbędne dodatki w postaci sztucznych aromatów czy regulatorów kwasowości.
  3. Odradzane produkty – w tej grupie znajdują się napoje, które zawierają w swoim składzie dodatek cukru, jak również inne zbędne substancje w postaci sztucznych aromatów, regulatorów kwasowości, stabilizatorów czy przeciwutleniaczy.

Najzdrowszy wybór:

Żywiec Zdrój Mocny Gaz, nuta pomarańczy i grejpfruta — Carrefour

Skład: woda źródlana 99%, dwutlenek węgla, naturalne aromaty cytryny i mięty z innymi naturalnymi aromatami

Wartości odżywcze w 100 ml: 0,4 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, białko: 0 g, sól: 0 g

Napój ten ma krótki, naturalny skład bez zbędnych dodatków. Duży plus za naturalne aromaty i bardzo niską, praktycznie zerową kaloryczność.

Cechini Muszyna lemon — Auchan

Skład: naturalna woda mineralna wysokozmineralizowana, dwutlenek węgla, naturalny aromat cytrynowy z innymi naturalnymi aromatami

Wartości odżywcze: 0,46 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, białko: 0 g, sól: 0 g

Krótki, naturalny skład bez zbędnych dodatków. Po raz kolejny plusem napoju jest dodatek naturalnych aromatów i bardzo niska kaloryczność.

Saguaro, smak ogórek, limonka, cytryna — Biedronka

Skład: woda, 2,7% sok cytrynowy z zagęszczonego soku cytrynowego, naturalny aromat ogórkowy, naturalny aromat cytrynowy, naturalny aromat limonkowy

Wartości odżywcze: 1 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 0,2 g, w tym cukry: 0,1 g, białko: 0 g, sól: 0 g

Dostępny w Biedronce napój Sagurao charakteryzuje się krótkim, naturalnym składem bez zbędnych dodatków. Duży plus za naturalne aromaty i bardzo niską kaloryczność.

Żywiec Zdrój Naturals, smak malina i cytryna — Biedronka/Carrefour/Lidl

Skład: woda źródlana 99,8%, regulator kwasowości: kwas cytrynowy (naturalny), naturalne aromaty cytryny i maliny z innymi naturalnymi aromatami

Wartości odżywcze: 0,6 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, białko: 0 g, sól: 0 g

Kolejny dobry produkt od firmy Żywiec-Zdrój. Charakteryzuje się on krótkim, naturalnym składem, bazuje na naturalnych aromatach (w tym deklarowanych na opakowaniu malinowym i cytrynowym), a jego kaloryczność jest praktycznie zerowa. 

Co prawda produkt ten zawiera regulator kwasowości, niemniej jednak użyty kwas cytrynowy jest naturalny i nie wpływa negatywnie na jakość wody smakowej.

Polaris o smaku brzoskwiniowym — Biedronka

Skład: naturalna woda mineralna, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, naturalne aromaty, naturalny aromat brzoskwiniowy z innymi naturalnymi aromatami

Wartości odżywcze: 1 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, białko: 0 g, sól: 0 g

Dostępna w Biedronce woda smakowa od Polaris ma krótki skład, naturalne aromaty i bardzo niską kaloryczność. Co prawda, zawiera ona regulator kwasowości, jednak jest nim naturalny kwas cytrynowy, który nie wpływa negatywnie na jakość produktu.
Po prostu woda & sok Tymbark, jabłko, cytryna, truskawka — Intermarche

Skład: woda, soki z zagęszczonych soków, z jabłek (29%), cytryn (0,9%), truskawek (0,1%), naturalny aromat truskawkowy z innymi naturalnymi aromatami, naturalne aromaty 

Wartości odżywcze: 12 kcal;  tłuszcz 0 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0 g; węglowodany 3,1 g, w tym cukry 3,1 g; białko 0 g; sól 0 g

“Po prostu woda & sok” od Tymbarku wyróżnia się dodatkiem naturalnych aromatów i soków, co pozytywnie wpływa na smak. Warto pamiętać, że taki dodatek wiąże się ze wzrostem kaloryczności napoju do 12 kcal / 100 ml (wciąż jednak jest to niska zawartość kalorii). Produkt nie zawiera innych składników dodatkowych, co jest wielką zaletą. 

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Pośredni wybór:

Kubuś Waterrr o smaku cytryny — Auchan/Intermarche

Skład: woda, soki z zagęszczonych soków z: jabłek (30%) i cytryn (0,1%), aromaty

Wartości odżywcze: 13 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 3 g, w tym cukry: 3 g, białko: 0 g, sól: 0 g

Sam skład jest dobry i krótki, natomiast pojawia się w nim aromat nieokreślony jako naturalny — z dużym prawdopodobieństwem jest to więc aromat sztuczny. Do tego sok jabłkowy sprawia, że w 100 ml produktu jest 13 kcal, czyli sporo w porównaniu z większością produktów wymienionych wcześniej.

Nałęczowianka, smak porzeczkowy — Auchan/Intermarche

Skład: naturalna woda mineralna nałęczowianka (99%), aromaty naturalne, regulatory kwasowości: kwas cytrynowy, kwas fosforowy, siarczan cynku

Wartości odżywcze: 2 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 0 g, w tym cukry: 0 g, białko: 0 g, sól: 0 g

Skład jest w porządku, jednak pojawiają się w nim dwa regulatory kwasowości, które nie są konieczne do wyprodukowania wody smakowej. Duży minus za użycie kwasu fosforowego (prawdopodobnie syntetycznego), który tworzy związki z wapniem i w nadmiarze może niszczyć zęby, a także przyczyniać się do utraty wapnia z kości. Plus za wzbogacenie wody w cynk.

Produkty, których nie polecamy Ci wybierać

Jurajska, smak poziomka — Auchan/Intermarche

Skład: naturalna woda mineralna, cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, naturalny aromat poziomkowy z innymi naturalnymi aromatami, substancje konserwujące: sorbinian potasu, benzoesan sodu, aromat naturalny

Wartości odżywcze: 20 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 4,8 g, w tym cukry: 4,8 g, białko: 0 g, sól: 0 g

Długi skład w porównaniu do pozostałych wód smakowych wymienionych w rankingu. Produkt ten zawiera także dodany cukier, co sprawia, że w 100 ml mamy 20 kcal i prawie 5 g cukrów prostych. Do tego pojawiają się tu zbędne składniki — regulator kwasowości i substancje konserwujące.

Żywiec Zdrój, smak jabłka — Carrefour/Intermarche

Skład: woda źródlana (78%), sok jabłkowy z zagęszczonego soku (20%), cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, aromat naturalny

Wartości odżywcze: 36 kcal, tłuszcz: 0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g, węglowodany: 4,3 g, w tym cukry: 4,2 g, białko: 0 g, sól: 0 g

I na koniec gorszy produkt od Żywca-Zdrój, charakteryzujący się długim składem (zwłaszcza w porównaniu do pozostałych wód smakowych wymienionych w rankingu). Do produktu został dodany cukier, przez co 100 ml napoju dostarcza 36 kcal i ponad 4 g cukrów prostych. Dodatkowo mamy tu także zbędne składniki — regulator kwasowości i przeciwutleniacz.