Mało jem, a tyję. 10 najważniejszych powodów

Mało jem, a tyję. 10 najważniejszych powodów

Miało być tak pięknie: figura modelki w 3 miesiące. Rezygnujesz, z czego się da, i... klops! Wciąż pytasz: „Dlaczego mało jem, a tyję?" Bo dieta to nie wszystko. Zwłaszcza jeśli nie zdajesz sobie sprawy z popełnianych błędów. Zobacz, czego brakuje Ci do sukcesu.

Kluczowe wnioski

  • Jeśli masz wrażenie, że mało jesz i tyjesz, to jedną z przyczyn może być nieprawidłowo wyliczone zapotrzebowanie energetyczne.
  • Tycie bez powodu może wynikać z nieprawidłowego dobierania porcji poszczególnych produktów. Znaczenie ma bowiem również gęstość energetyczna.
Dopasujemy dietę do Twoich potrzeb - dołącz do Respo

Dlaczego mało jem, a tyję?

„Jestem na diecie, niby mało jem, a tyję… Co robić!” – to nie tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Wielu z nas jest wręcz przekonanych, że im mniejsza liczba kalorii w diecie, tym skuteczniejsza redukcja.

Jednak w praktyce wcale to tak nie wygląda.

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Jakie są powody, że mało jesz, a tyjesz?

Jakie błędy w diecie prowadzą do wrażenia, że mało jesz, a tyjesz? Zebraliśmy 10 najczęstszych spośród nich.

⏩ Błąd 1: Brak wyliczonego zapotrzebowania

Prawidłowo wyliczone zapotrzebowanie energetyczne to podstawa sukcesu. Bez niego nie ma możliwości stwierdzenia, jaki deficyt kaloryczny jest Ci potrzebny i jak powinna wyglądać dieta.

Deficyt najlepiej obliczyć pod okiem dietetyka, a także szybko i wygodnie dzięki naszemu kalkulatorowi kalorii.

⏩ Błąd 2: Brak ruchu

Zmniejszenie spontanicznej aktywności fizycznej ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy nasza dieta ma zbyt mało kalorii.

Zbyt mało kalorii w diecie to brak energii, a brak energii to stawianie na komunikację miejską zamiast roweru, krótsze i mniej wymagające treningi oraz unikanie spacerów.

Te z pozoru błahe czynności potrafią przełożyć się na kilkaset spalonych kalorii w ciągu dnia. Dlatego ich brak może skutkować spowolnieniem tempa redukcji mimo małej kaloryczności diety [1].

⏩ Błąd 3: Podjadanie między posiłkami

Ciastko do porannej kawy, kilka orzechów w drodze do pracy, kawałek czekolady przed kolacją… Gdy zsumujemy ilość kalorii, okaże się, że wyjdzie nam odpowiednik dodatkowego posiłku.

Właśnie dlatego w diecie odchudzającej tak ważne są sycące posiłki bogate w białko i błonnik pokarmowy. Dzięki nim ochota na podjadanie spada, a szanse na sukces diety rosną.

⏩ Błąd 4: Brak kontroli nad ilością jedzenia

Masz dietę od dietetyka, niby się do niej stosujesz, a waga ani drgnie? W tym przypadku może chodzić o dość liberalny stosunek do dobranego jadłospisu.

Właśnie dlatego, zwłaszcza na początku diety, warto korzystać z wagi kuchennej.

O ile zjedzenie większej ilości warzyw nie wpłynie znacząco na kaloryczność diety, o tyle w przypadku niektórych produktów różnica może być duża.

Przykłady?

  • Dodatkowe 10 g płatków owsianych to o 40 kcal więcej,
  • dodatkowe 20 g pieczywa to o 50 kcal więcej.

Gdy zsumujemy „nieplanowane” kalorie ze wszystkich produktów, szybko okaże się, że jemy dużo więcej, niż powinniśmy. 

Dlaczego mało jem a tyję?

⏩ Błąd 5: Wypijanie kalorii

Pamiętaj, że kalorie to nie tylko produkty stałe. To także napoje. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, a ilość wypijanych kalorii niweluje wysiłki związane ze zmianą diety.

Właśnie dlatego w diecie odchudzającej podstawą nawodnienia powinny być: woda, niesłodzona herbata, niesłodzona kawa (kawa bez mleka i cukru nie ma kalorii).

Dlaczego?

  • Szklanka soku owocowego to około 115 kcal,
  • szklanka Coli – około 100 kcal,
  • kufel piwa – około 200 kcal.

Dzienne zapotrzebowanie na płyny wynosi około 2 litry. Jeżeli więc Twoja dieta bazuje na nawodnieniu w postaci soków owocowych, dziennie dostarczasz do swojego organizmu około 900 dodatkowych kalorii.

Tyle co… 3 cheeseburgery.

⏩ Błąd 6: Nadmiar zdrowych przekąsek

To, że coś jest zdrowe, nie oznacza, że nie ma kalorii.

Często największym błędem, jaki popełniamy, jest myślenie, że zdrowe przekąski możemy jeść w nieograniczonych ilościach. W końcu są zdrowe!

Problem w tym, że 100 g niezwykle zdrowych orzechów to 650 kcal. Z kolei taka sama ilość suszonych moreli dostarcza 240 kcal.

⏩ Błąd 7: Wymiana produktów na inne

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że produkty mogą mieć kilka wersji, przez co nieświadomie zwiększamy ilość kalorii w diecie.

Przykładowo w jadłospisie widzimy mleko, ale nie zwracamy uwagi na to, czy chodzi o mleko 0,5%, 2%, czy może 3,2%. Później w sklepie bierzemy to, do którego kupowania jesteśmy przyzwyczajeni.

Niby niewinny błąd, a jednak może doprowadzić do pogorszenia efektów diety.

⏩ Błąd 8: Zbyt mała ilość jedzenia

Choć wydaje się to paradoksalne, to właśnie zbyt mała ilość przyjmowanych kalorii jest czasem przyczyną braku efektów na wadze.

Podczas zbyt długiego i dużego deficytu energetycznego w organizmie zaczynają nasilać się procesy kompensacyjne ukierunkowane na oszczędzanie energii.

Dochodzi między innymi do spadku stężenia hormonów tarczycy odpowiadających za tempo metabolizmu. Redukcji ulega też ilość leptyny, czyli hormonu sytości, którego brak sprawia, że czujemy się głodni [2].

Nieprawidłowa dieta na redukcję to też ryzyko utraty tkanki mięśniowej i kolejna przyczyna redukcji przemiany materii (tkanka mięśniowa jest dużo bardziej aktywna metabolicznie niż np. tkanka tłuszczowa).

Spektakularne metamorfozy Podopiecznych Respo. Poznaj ich historie!

⏩ Błąd 9: Brak wywiadu pod kątem choroby

Zła dieta to dieta, która nie została dopasowana do stanu zdrowia. Istnieje kilka jednostek chorobowych, mogących wpłynąć na tempo naszego metabolizmu.

Najczęściej zdarza się niedoczynność tarczycy. Nieleczona prowadzi do spowolnienia metabolizmu i tycia, nawet mimo pozornie dobrze dobranej diety. Właśnie dlatego tak ważny jest dokładny wywiad, badania laboratoryjne i dieta przy niedoczynności tarczycy.

⏩ Błąd 10: Nadmiar ćwiczeń

Czasami więcej wcale nie znaczy lepiej. Ekstremalne treningi mogą zaburzyć regenerację organizmu, a stan zapalny, ból i zakwasy nie sprzyjają dobrej jakości treningom.

Z kolei nieefektywne treningi – choćby były codziennie – nie przekładają się na optymalne spalania tkanki tłuszczowej.

W ten sposób bardzo łatwo wpaść w błędne koło. Brak efektów prowadzi do zwiększenia częstotliwości i natężenia treningów, a w takiej sytuacji regeneracja schodzi na jeszcze dalszy plan.

Czy to znaczy, że lepiej jest nie ćwiczyć?

Absolutnie nie!

Sęk w tym, żeby ćwiczyć mądrze, czyli z uwzględnieniem czasu na odpoczynek i regenerację naderwanych włókien mięśniowych.

Metamorfozy Respo

Nasi Podopieczni nie muszą jeść mało, aby schudnąć. Wręcz przeciwnie! Dobrze wiemy, że dieta powinna być smaczna, zbilansowana i sycąca, aby na długo utrzymać zdrowe nawyki.

Taką zmianę na lata wypracowała Agnieszka, która z nami nie tylko schudła 10 kilogramów, ale utrzymała zdrowe nawyki i do dziś cieszy się wspaniałymi rezultatami!

Metamorfoza Agnieszki po roku diety z Respo.

Wszystko to bez głodzenia się! Do jej jadłospisu trafiały bowiem takie posiłki jak

  • kanapki z pesto,
  • wytrawne gofry z szynką i warzywami,
  • brownie,
  • naleśniki.

Dołącz do 64534
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Zmień dietę z Respo!

Mało jesz i tyjesz, a nie wiesz dlaczego? Znajdziemy na to odpowiedź!

Jeśli chcesz w przyjemny sposób zmienić nawyki, a także zrzucić niechciane kilogramy, dietetyk online Respo jest doskonałym wyborem. Ułożymy dla Ciebie dietę dopasowaną do potrzeb, dobraną do Twoich preferencji i stylu życia.

Piśmiennictwo:

  1. Donelly JE Blair SN Jakicic JM Manore MM Rankin JW Smith BK American College of Sports Medicine. American College of Sports Medicine Position Stand. Appropriate physical activity intervention strategies for weight loss and prevention of weight regain for adults. Feb 2009 41 (2) 459-471.
  2. Most J, Redman LM. Impact of calorie restriction on energy metabolism in humans. Experimental gerontology. 2020;133:110875.
  3. Falcone PH, Tai C-Y, Carson LR, Joy JM, Mosman MM, McCann TR, et al. Caloric expenditure of aerobic, resistance, or combined high-intensity interval training using a hydraulic resistance system in healthy men. The Journal of Strength & Conditioning Research. 2015;29(3):779-85.
  4. Ismail I, Keating S, Baker M, Johnson N. A systematic review and meta‐analysis of the effect of aerobic vs. resistance exercise training on visceral fat. Obesity reviews. 2012;13(1):68-91
  5. Lemmer JT, Ivey FM, Ryan AS, Martel GF, Hurlbut DE, Metter JE, et al. Effect of strength training on resting metabolic rate and physical activity: age and gender comparisons. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2001;33(4):532-41
  6. Said M, Lamya N, Olfa N, Hamda M. Effects of high-impact aerobics vs. low-impact aerobics and strength training in overweight and obese women. J Sports Med Phys Fitness. 2017;57(3):278-88.
  7. Martin CK, Johnson WD, Myers CA, Apolzan JW, Earnest CP, Thomas DM, et al. Effect of different doses of supervised exercise on food intake, metabolism, and non-exercise physical activity: The E-MECHANIC randomized controlled trial. The American journal of clinical nutrition. 2019;110(3):583-92.