Serki do smarowania z Lidla i Biedronki – ranking 2023

Serki do smarowania z Lidla i Biedronki – ranking 2023

Serki do smarowania to kanapkowy hit! Mają wiele zalet: ciekawe smaki, przyjemną, puszystą lub kremową konsystencję i … są bardzo praktyczne! Które kupować? Przedstawiamy Ci ranking serków do smarowania z Lidla i Biedronki!

Serków do smarowania jest mnóstwo i jak to zwykle bywa, jedne są naprawdę godne polecenia, a inne –  hmmm, lepiej omijać szerokim łukiem. Diabeł jak zwykle tkwi w …składach produktów.  Zawsze zachęcamy, aby w sklepie czytać etykiety i wiedzieć co kładziemy na talerzu. Nie masz czasu na „studiowanie” etykiet wielu produktów? Wzięliśmy to na siebie i ruszyliśmy do Lidla i Biedronki, żeby sprawdzić składy wszystkich serków z oferty. 

Wszystko przeanalizowałyśmy, a potem podzieliłyśmy na 3 grupy:

 1. Najzdrowszy wybór – to najlepsze serki do smarowania dostępne w Lidlu i Biedronce. Mają bardzo dobry skład i wartość odżywczą, to dobry wybór na co dzień. 
 2. Niezły wybór – na serki z tej grupy zdecyduj się, gdy serki z pierwszej grupy nie są akurat dostępne w sklepie lub po prostu masz ochotę na inny produkt. Te serki też są dobrym wyborem, choć nie powinny stanowić podstawy Twojej diety. 
 3. Odradzane produkty – mają zazwyczaj dodatek zbędnych składników i substancji – aromatów, emulgatorów; niższą zawartość serka lub twarogu w składzie i wyższą zawartość soli. Te serki nadal są bezpieczne, ale z pewnością nie powinny pojawiać się w Twojej diecie każdego dnia. 

Poszczególne produkty w każdej z grup uszeregowane są w losowej kolejności. Choć zawartość składników odżywczych w poszczególnych produktach może się nieco różnić, wszystkie serki do smarowania w obrębie pierwszej grupy mają zbliżoną do siebie wartość odżywczą i są dobrym wyborem.  
Przy każdym produkcie znajdziesz wartość odżywczą,  podajemy ją podobnie jak producenci w przeliczeniu na 100 g. 

Legenda – nasz ranking opatrzony jest legendą. Jest to spis najczęściej pojawiających się w serkach dodatkowych składników, wykraczających poza standardowy skład tego typu produktów wraz z informacją w jakim celu są dodawane.

 1. Białka mleka. Pełnią w serku rolę stabilizatora, poprawiają kremową strukturę, zapobiegają rozwarstwieniu. Nie zapewniają one jednak większej zawartości białka w produkcie ostatecznym. 
 2. Sól. Poprawia smak produktu. Wydłuża jego trwałość.
 3. Naturalny aromat. Nadaje pożądany smak produktu. 
 4. Regulator kwasowości (kwas cytrynowy). Zapobiega rozwojowi bakterii. Wydłuża trwałość produktu. 
 5. Serwatka (z mleka) w proszku. Również może pełnić rolę stabilizatora. Zapewnia zwartą strukturę. Jest również jednym z tańszych składników, którymi można zagęścić mleko. 
 6. Odtłuszczone mleko w proszku. Ma za zadanie zapewnić gładką, jednolitą konsystencję, zagęszcza produkt.
 7. Skrobia kukurydziana. Zapewnia odpowiednią konsystencję. Zagęszcza produkt. 
 8. Sole emulgujące. Zapewnia jednolitą konsystencję produktu, wpływa na jego strukturę. 
 9. Azot (użyty celem spulchnienia). Nie jest szkodliwy dla człowieka. Ma za zadanie nadać puszystą, delikatną konsystencję. Najzdrowszy wybór

Serek Bieluch naturalny — Biedronka

Skład: mleko pasteryzowane, czyste kultury mleczarskie
Wartość odżywcza: 127 kcal, tłuszcz: 8,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 5,5 g, węglowodany: 4 g, w tym cukry: 4 g, białko: 8,6 g, sól: 0,1 g
To zdecydowanie najlepszy wybór, świetny, naturalny skład. Niska kaloryczność, niska zawartość tłuszczu (w tym nasyconych kwasów tłuszczowych). Wysoka zawartość białka. Zawartość soli w tym serku wynika wyłącznie z obecności naturalnie występującego w mleku sodu.

Pilos; Kozi serek do smarowania, termizowany — Lidl

Skład: twaróg kozi 98%, białka mleka koziego, sól
Wartość odżywcza:164 kcal. Tłuszcz: 12 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 8 g, węglowodany: 5 g, w tym cukry: 3,1 g, białko: 9 g, sól: 0,85 g.
Jeden z najlepszych serków do smarowania, dobry wybór dla osób które lubią smak produktów z koziego mleka. Niska kaloryczność, niska zawartość tłuszczu i tłuszczów nasyconych, wysoka zawartość białka. Zawartość soli jest nieco wyższa w porównaniu do innych produktów.

Almette śmietankowy. Puszysty serek twarogowy - Lidl/Biedronka

Skład: ser twarogowy, białka mleka, sól
Wartość odżywcza:256 kcal, tłuszcz: 24 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 17 g, węglowodany: 3,2 g, w tym cukry: 3,2 g, białko: 6,7 g, sól: 0,61 g.
Serek pasteryzowany, spulchniony azotem, o wysokiej zawartości tłuszczu. Optymalna zawartość soli.

Serek śmietankowy naturalny, łaciaty; Mlekpol - Lidl

Skład: Składniki: serek śmietankowy*, białka mleka, sól. Serek wyprodukowany bez stosowania GMO
Wartość odżywcza:249 kcal, tłuszcz: 23 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 16 g, węglowodany: 4,8 g, w tym cukry: 3,7 g, białko: 5,8 g, sól: 0,7 g.
Serek o wysokiej zawartość tłuszczu (z powodu dodatku śmietany w serku). Optymalna zawartość soli. *Serek śmietankowy to rodzaj gładkiego delikatnego twarogu, powstałego z połączenia mleka i śmietanki.


Mlekpol Serek śmietankowy z łososiem i koperkiem, łaciaty - Lidl

Skład:serek śmietankowy, łosoś wędzony 7%, białka mleka, sól, koperek 0.2%
Wartość odżywcza: 251 kcal, tłuszcz: 23 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 13 g, węglowodany: 4 g, w tym cukry: 3 g, białko: 7 g, sól: 1g.
Serek o wysokiej zawartość tłuszczu (z powodu dodatku śmietany w serku). Optymalna zawartość soli. Zaletą serka jest fakt, że w jego składzie znalazło się aż 7% łososia wędzonego, a smak serka został nadany nie używając aromatów.

Piątnica; Serek śmietankowy ze szczypiorkiem Twój Smak - Lidl

Skład:serek śmietankowy (mleko pasteryzowane i śmietana), mieszanka szczypiorku z cebulką 0,7%, sól, białka mleka
Wartość odżywcza: 243 kcal, tłuszcze: 23 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 15 g, węglowodany: 3 g, w tym cukry: 3 g, białko: 6 g, sól: 0,7 g.
Wysoka zawartość tłuszczu przez dodatek śmietany w serku śmietankowym. Optymalna zawartość soli.


Pilos; Serek śmietankowy puszysty, naturalny, Fromello - Lidl

Skład:serek śmietankowy (mleko pasteryzowane i śmietana), sól, białka mleka
Wartość odżywcza:243 kcal, tłuszcz: 23 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 15 g, węglowodany: 3 g, w tym cukry: 3 g, białko: 6 g, sól: 0,7 g.
Serek termizowany, muszą więc uważać na niego kobiety w ciąży (najbezpieczniej jest spożywać produkty z mleka pasteryzowanego). Spulchniony azotem o wysokiej zawartości tłuszczu. Optymalna zawartość soli.


Lidl: Pilos; Serek śmietankowy puszysty z chrzanem, Fromello

Skład:serek śmietankowy (mleko pasteryzowane i śmietana), 10% chrzan, sól, białka mleka
Wartość odżywcza:233 kcal, tłuszcz: 21 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 14 g, węglowodany: 5 g, w tym cukry: 3,4 g, białko: 6 g, sól: 0,7 g.
Serek terminowany, muszą więc uważać na niego kobiety w ciąży (najbezpieczniej jest spożywać produkty z mleka pasteryzowanego), spulchniony azotem. Dodatek chrzanu obniżył procentowy udział tłuszczu oraz przyczynił się do zmniejszenia wartości energetycznej produktu (w porównaniu do klasycznego, śmietankowego odpowiednika). Zaletą tego produktu jest również fakt, że w odróżnieniu od innego serka z chrzanem (marki Almette) nie ma dodatku cukru.

Biedronka: Delikate; Puszysty serek śmietankowy

Skład:serek twarogowy, białka mleka, sól
Wartość odżywcza: 241 kcal, tłuszcz: 22 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 15 g, węglowodany: 3,2 g, w tym cukry: 2,7 g, białko: 7,6 g, sól: 0,59 g.
Serek termizowany, muszą więc uważać na niego kobiety w ciąży (najbezpieczniej jest spożywać produkty z mleka pasteryzowanego), spulchniony azotem. Wyróżnia się większą zawartością białka spośród krowich serków śmietankowych o dobrym składzie. Optymalna zawartość soli. Minusem jest brak informacji o składzie użytego twarogu.

Biedronka: Delikate; Serek śmietankowy ze szczypiorkiem

Skład:serek śmietankowy, mieszanka szczypiorku z cebulką 0,7%, sól, białka mleka
Wartość odżywcza: 243 kcal, tłuszcz: 23 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 15 g, węglowodany:3 g, w tym cukry: 3 g, białko: 6 g, sól: 0,7 g.
Serek termizowany, muszą więc uważać na niego kobiety w ciąży (najbezpieczniej jest spożywać produkty z mleka pasteryzowanego). Większa zawartość tłuszczu i mniej białka w porównaniu do odpowiednika, sprzedawanego w kubeczku (Delikate Puszysty serek śmietankowy). Optymalna zawartość soli.


Niezły wybór

Almette jogurtowy. Puszysty serek twarogowy - Lidl/Biedronka

Skład:ser twarogowy, jogurt naturalny (19,5%), masło, białka mleka, sól, naturalny aromat (zawiera mleko).
Wartość odżywcza:260 kcal, tłuszcz: 24 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 16 g, węglowodany: 3,8 g, w tym cukry: 3,8 g, białko: 7,1 g, sól: 0,48 g.
Serek pasteryzowany, spulchniony azotem. Wysoka zawartość tłuszczu ( z powodu dodatku masła). Nieco większa zawartość białka, niż w klasycznym (śmietankowym) odpowiedniku. W tym serku zawartość soli jest najmniejsza.

Almette z chrzanem. Puszysty serek twarogowy - Lidl/Biedronka

Skład:ser twarogowy, chrzan (9.5%), białka mleka, sól, cukier
Wartość odżywcza:250 kcal, tłuszcz: 23 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 16 g, węglowodany: 4 g, w tym cukry: 3,4 g, białko: 6,8 g, sól: 0,99 g.
Serek pasteryzowany, spulchniony azotem. Niestety ze zbędnym dodatkiem cukru, jednak jak widać w porównaniu z podobnym produktem innej marki (Pilos), nie wpłynęło to znacząco na różnicę w wartościach odżywczych.

Odradzane produkty

Pilos; ser topiony kremowy Tylżycki - Lidl

Skład:woda, sery (w tym 10% Tylżycki), masło, mleko w proszku odtłuszczone, serwatka (z mleka) w proszku, skrobia kukurydziana, sole emulgujące: E 450, E 452, E 339; sól
Wartość odżywcza: 220 kcal, tłuszcz: 16 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 10 g, węglowodany: 9 g, w tym cukry: 3 g, białko: 10 g, sól: 2 g.
Serek mimo porównywalnej wartości energetycznej i nawet częściowo lepszej w porównaniu do innych produktów wartości odżywczej nie jest zalecany ze względu na liczne substancje dodatkowe. Są one zbędne w produkcji serka kanapkowego, co więcej – mogą wywoływać negatywne konsekwencje zdrowotne. Wysoka zawartość soli. Porównywalną do wyżej wymienionych serków wartość kaloryczną powoduje wysoki dodatek wody w produkcie.

Fasti; Gouda, ser topiony idealny do smarowania - Biedronka

Skład:sery 50% (w tym Gouda 55%), woda, masło, serwatka w proszku (z mleka), sole emulgujące: E452, E450; sól, aromat
Wartość odżywcza: 203 kcal, tłuszcz: 15 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 10 g, węglowodany: 6,1 g, w tym cukry: 5 g, białko: 11 g, sól: 1,96 g.
Serek mimo porównywalnej wartości energetycznej i nawet częściowo lepszej w porównaniu do innych produktów wartości odżywczej nie jest zalecany ze względu na liczne substancje dodatkowe. Są one zbędne w produkcji serka kanapkowego i mogą wywoływać negatywne konsekwencje zdrowotne. Wysoka zawartość soli i spory udział wody w produkcie (ma to wpływ na obniżenie wartości kalorycznej serka).

Biedronka: Hochland; Ser kremowy Mixtett

Skład:
Śmietankowy:odtłuszczone mleko (52%), ser (27%), masło, odtłuszczone mleko w proszku, sole emulgujące: E450, E452, E331, białka mleka, sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy;
Z ziołami:odtłuszczone mleko (54%), ser (23%), masło, odtłuszczone mleko w proszku, sole emulgujące: E450, E452, białka mleka, sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, zioła (0,3%), cebula suszona, aromat, czosnek suszony;
Z papryką:odtłuszczone mleko (45%), ser (25%), masło, ogórki, odtłuszczone mleko w proszku, papryka (3,5%), sole emulgujące: E450, E452, białka mleka, sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy.
Wartość odżywcza:225 – 226 kcal, tłuszcz: 18 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe: 12 g, węglowodany: 5,8 – 6,3 g, w tym cukry: 5,8 – 6,2 g, białko: 9,4 – 10 g, sól: 2,6 g.
Ser kremowy topiony w trójkątach. W jednym opakowaniu znajdują się trzy smaki: śmietankowy, z ziołami, z papryką. Serek mimo porównywalnej wartości energetycznej i nawet częściowo lepszej w porównaniu do innych produktów wartości odżywczej nie jest zalecany ze względu na liczne substancje dodatkowe. Są one zbędne w produkcji serka kanapkowego i mogą wywoływać negatywne konsekwencje zdrowotne. Największa zawartość soli ze wszystkich testowanych serków kanapkowych.Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą