Serki do smarowania z Lidla i Biedronki – ranking 2023
Serków do smarowania jest mnóstwo i jak to zwykle bywa, jedne są naprawdę godne polecenia, a inne – hmmm, lepiej omijać szerokim łukiem. Diabeł jak zwykle tkwi w …składach produktów. Zawsze zachęcamy, aby w sklepie czytać etykiety i wiedzieć co kładziemy na talerzu. Nie masz czasu na „studiowanie” etykiet wielu produktów? Wzięliśmy to na siebie i ruszyliśmy do Lidla i Biedronki, żeby sprawdzić składy wszystkich serków z oferty.
Wszystko przeanalizowałyśmy, a potem podzieliłyśmy na 3 grupy:
- Najzdrowszy wybór – to najlepsze serki do smarowania dostępne w Lidlu i Biedronce. Mają bardzo dobry skład i wartość odżywczą, to dobry wybór na co dzień.
- Niezły wybór – na serki z tej grupy zdecyduj się, gdy serki z pierwszej grupy nie są akurat dostępne w sklepie lub po prostu masz ochotę na inny produkt. Te serki też są dobrym wyborem, choć nie powinny stanowić podstawy Twojej diety.
- Odradzane produkty – mają zazwyczaj dodatek zbędnych składników i substancji – aromatów, emulgatorów; niższą zawartość serka lub twarogu w składzie i wyższą zawartość soli. Te serki nadal są bezpieczne, ale z pewnością nie powinny pojawiać się w Twojej diecie każdego dnia.
Poszczególne produkty w każdej z grup uszeregowane są w losowej kolejności. Choć zawartość składników odżywczych w poszczególnych produktach może się nieco różnić, wszystkie serki do smarowania w obrębie pierwszej grupy mają zbliżoną do siebie wartość odżywczą i są dobrym wyborem.
Przy każdym produkcie znajdziesz wartość odżywczą, podajemy ją podobnie jak producenci w przeliczeniu na 100 g.
Legenda – nasz ranking opatrzony jest legendą. Jest to spis najczęściej pojawiających się w serkach dodatkowych składników, wykraczających poza standardowy skład tego typu produktów wraz z informacją w jakim celu są dodawane.
- Białka mleka. Pełnią w serku rolę stabilizatora, poprawiają kremową strukturę, zapobiegają rozwarstwieniu. Nie zapewniają one jednak większej zawartości białka w produkcie ostatecznym.
- Sól. Poprawia smak produktu. Wydłuża jego trwałość.
- Naturalny aromat. Nadaje pożądany smak produktu.
- Regulator kwasowości (kwas cytrynowy). Zapobiega rozwojowi bakterii. Wydłuża trwałość produktu.
- Serwatka (z mleka) w proszku. Również może pełnić rolę stabilizatora. Zapewnia zwartą strukturę. Jest również jednym z tańszych składników, którymi można zagęścić mleko.
- Odtłuszczone mleko w proszku. Ma za zadanie zapewnić gładką, jednolitą konsystencję, zagęszcza produkt.
- Skrobia kukurydziana. Zapewnia odpowiednią konsystencję. Zagęszcza produkt.
- Sole emulgujące. Zapewnia jednolitą konsystencję produktu, wpływa na jego strukturę.
- Azot (użyty celem spulchnienia). Nie jest szkodliwy dla człowieka. Ma za zadanie nadać puszystą, delikatną konsystencję.
Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!
Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.
Sprawdź pakiety z dietą