Ranking najlepszych ketchupów 2024🥇

Ranking najlepszych ketchupów 2024🥇

Świetnie smakuje jako dodatek do kiełbasek, kanapek albo pizzy, a do tego stanowi źródło przeciwnowotworowego likopenu. Ketchup to jeden z najpopularniejszych sosów na świecie. Nic więc dziwnego, że na sklepowych półkach znajdziemy dziesiątki ketchupów od różnych producentów. Które są najlepsze? Przed Tobą ranking ketchupów 2024!

Co powinien zawierać dobry ketchup?

Ketchup to zimny sos pomidorowy i jeden z najpopularniejszych dipów na świecie. Idealnie sprawdza się „solo” – jako dodatek do parówek, kiełbasek, kanapek, frytek, zapiekanek, hot-dogów, burgerów czy pizzy.

Ale w kuchni ma też inne zastosowania i stanowi składową część wielu innych sosów i zapraw, m.in. popularnego sosu koktajlowego do owoców morza czy sosu barbecue, który towarzyszy potrawom z grilla.

Skoro więc ketchup w lodówce ma go prawie każdy, warto wiedzieć, jak wśród dziesiątek różnych produktów wybrać ten najlepszy. I właśnie po to, żeby ułatwić dokonanie najlepszego możliwego wyboru, powstał nasz ranking ketchupów. 

Zacznijmy jednak od odrobiny teorii, czyli od pytania: co powinien zawierać dobry ketchup?

Oczywiście najlepiej, by skład ketchupu był jak najkrótszy, jednak, żeby sos zyskał odpowiedni smak, potrzebnych jest kilka podstawowych składników.  

Dobry ketchup powinien zawierać:

  • Pomidory (alternatywnie: przecier pomidorowy lub koncentrat pomidorowy) – pomidory to oczywiście podstawa ketchupu, dlatego w składzie dobrej jakości sosu powinny zawsze znajdować się na pierwszym miejscu. Ważna jest jednak nie tylko sama ich obecność, ale także ilość, czyli to, ile gramów pomidorów zostało wykorzystanych do wytworzenia 100 g ketchupu. Najlepsze ketchupy to takie, których 100 g zostało wytworzonych z ponad 200 g pomidorów. Analizując składy ketchupów, możemy zauważyć, że na pierwszym miejscu w składzie mogą się znaleźć nie tylko świeże pomidory, ale także przecier pomidorowy lub koncentrat. Obydwie te opcje są dobre, o ile…użyto ich w odpowiedniej ilości. I tak np. koncentratu powinno być w dobrym ketchupie co najmniej 60% (co odpowiada ok. 200 g pomidorów / 100 g), a przecieru nieco więcej, najlepiej ok. 75-80%. 
  • Ocet – nadaje ketchupowi charakterystyczny smak, pozwala także nieco przedłużyć jego trwałość.
  • Cukier (lub alternatywnie: słodzik, np. sukraloza) – choć w zdrowej diecie zależy nam na jak najmniejszej ilości cukrów dodanych, to niestety ketchup wymaga dodatku cukru, by zyskać odpowiedni smak. W innym wypadku trudno byłoby mówić o prawdziwym ketchupie. Wybierając dobry ketchup warto jednak stawiać na złoty środek i kupować te ketchupy, które cukru zawierają możliwie jak najmniej lub zamiast cukru mają w składzie jego bezkaloryczny zamiennik (najczęściej sukralozę). Ale uwaga: ketchupy zawierające sukralozę nie powinny być używane do gotowania i pieczenia – słodzik ten ulega bowiem rozkładowi w wysokich temperaturach.
  • Sól – nadaje ketchupowi odpowiedni smak, po raz kolejny warto jednak stawiać na złoty środek, czyli ketchupy, które soli zawierają możliwie jak najmniej.
  • Ostre przyprawy (w ketchupach pikantnych) – żeby nadać ketchupowi ostry smak, najczęściej dodaje się do niego chili lub pieprz cayenne.
  • Inne przyprawy – nadają ketchupowi odpowiedni smak i aromat, do najczęściej dodawanych do ketchupu przypraw należą m.in. goździki, czosnek, liść laurowy, tymianek, oregano, cząber. 
  • Opcjonalnie – woda – często dodawana do ketchupów, które zostały wytworzone na bazie koncentratu pomidorowego – w dobrym jakościowo ketchupie nie powinno być jej jednak więcej niż samego koncentratu. 

Co nie powinno znaleźć się w ketchupie?

Niestety ketchup ketchupowi nierówny, a w niektórych dostępnych na rynku produktach znaleźć można składniki niepożądane, czyli takie, które w dobrej jakości ketchupie znaleźć się nie powinny. O czym mowa?

W dobre jakości ketchupie nie powinno być:

  • Dużej liczby różnych dodatków, w tym benzoesanu sodu – choć naturalny dodatek (taki jak kwas cytrynowy) nie jest tragedią, to niestety w wielu ketchupach znajdziemy benzoesan sodu, czyli konserwant, który w nadmiarze może przyczyniać się do nasilenia stanu zapalnego w organizmie.
  • Skrobi modyfikowanej – skrobia nie jest składnikiem o negatywnym wpływie na zdrowie, jej dodatek świadczy jednak o gorszej jakości produktu (skrobię w ketchupie należy traktować jako zbędny „wypełniacz”) – zwykle znajdziemy ją w ketchupach, które zawierają mniej pomidorów.

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Składniki odżywcze w ketchupie

Mogłoby się wydawać, że ketchup nie ma żadnej wartości odżywczej i dostarcza organizmowi jedynie pustych kalorii oraz doznań smakowych. Nic bardziej mylnego!

Ketchup ma bowiem asa w rękawie, a jest nim likopen, czyli pochodzący z pomidorów związek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniającym, przeciwnowotworowym i wywierający pozytywny wpływ na układ krążenia oraz mózg.

W przeliczeniu na 100 g ketchup zawiera więcej likopenu niż świeże pomidory (10-13 mg vs 0,9-7,7 mg likopenu). Co więcej, zawarty w ketchupie likopen wykazuje większą biodostępność niż likopen ze świeżych pomidorów.

Główną żywieniową zaletą ketchupu jest więc wysoka zawartość likopenu. Sos ten jest też jednak źródłem kilku innych składników odżywczych.

Wśród nich na największą uwagę zasługuje potas, bo 100 g ketchupu dostarcza aż go 335-500 mg.

Ketchup jest dodatkowo źródłem:

  • żelaza – 1,4 mg / 100 g,
  • beta-karotenu – 1049 µg / 100 g,
  • witaminy E – 1,5 mg / 100 g,
  • witaminy C – 22,7 mg / 100 g.

Ranking ketchupów 2024

Teorię mamy z głowy, teraz czas na ranking najlepszych ketchupów.

Poniżej znajdziesz produkty obecne na sklepowych półkach w takich sieciach jak Biedronka, Lidl. Auchan, Carrefour i inne.

Ketchupy w rankingu podzielone zostały na 3 kategorie: 

  • dobry wybór, czyli te ketchupy, które warto wybierać na co dzień,
  • niezły wybór, czyli ketchupy o nie najgorszym składzie i wartości odżywczej, które mimo wszystko mają pewne żywieniowe wady,
  • odradzane produkty, czyli ketchupy o słabym składzie i/lub wartości odżywczej, które lepiej odłożyć z powrotem na półkę.

Co wzięliśmy pod uwagę, tworząc ranking ketchupów 2024? 

  • kaloryczność w przeliczeniu na 100 g – im mniej kalorii w ketchupie, tym lepiej,
  • ilość cukru w przeliczeniu na 100 g – najlepiej, by było to < 20 g / 100 g ketchupu (lub jeszcze mniej),
  • ilość soli w przeliczeniu na 100 g – najlepiej, by było to < 2 g / 100 g ketchupu,
  • zawartość pomidorów – najlepiej, by do przygotowania ketchupu zużytych zostało co najmniej 200 g pomidorów,
  • zawartość benzoesanu sodu – dobry ketchup nie powinien zawierać w składzie tego środka konserwującego,
  • „kolejność” składników – ketchupy, które w składzie mają wodę na pierwszym miejscu zostały ocenione jako gorsze pod względem jakości,
  • dodatek skrobi modyfikowanej – choć skrobia nie jest szkodliwa, to należy ją traktować jako zbędny wypełniacz.

W naszym rankingu najlepszych ketchupów znajdziesz zarówno ketchupy łagodne, jak i ketchupy pikantne. Różnią się one jedynie użytymi przyprawami, dlatego zostały poddane ocenie według tych samych kryteriów.

🥇Ketchupy – ranking 2024

Najzdrowszy wybór

Develey - Ketchup Premium Mniej cukru

Skład: przecier pomidorowy 78%, nierafinowany cukier trzcinowy 12%, ocet spirytusowy, naturalna sól kamienna, naturalny aromat

Wartości odżywcze na 100 g: 99 kcal, tłuszcz 0 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0 g, węglowodany 20 g, w tym cukry 17 g, białko 1,9 g, sól 2,1 g.

Ketchup ma krótki, prosty skład, w którym znajdziemy jedynie 5 pozycji. Zaletą jest wysoka zawartość przecieru pomidorowego (aż 78%) i brak zbędnych dodatków. Dobra jest też wartość odżywcza – bo jest to ketchup o dość niskiej zawartości cukrów, zwłaszcza w porównaniu do wielu innych popularnych produktów.

Roleski - BIO Ketchup łagodny

Skład: pomidory ekologiczne (218 g na 100 g ketchupu), cukier trzcinowy ekologiczny, ocet spirytusowy ekologiczny, sól, przyprawy ekologiczne

Wartości odżywcze na 100 g: 92 kcal, tłuszcz ok. 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 20 g, w tym cukry 19 g, białko 1,8 g, sól 2,3 g.

Ketchup ma krótki, prosty skład, w którym znajdziemy jedynie 5 pozycji, a do jego wytworzenia wykorzystano aż 218 g pomidorów na 100 g produktu. Wartość odżywcza również jest dobra – ketchup ma mniej niż 100 kcal / 100 g i poniżej 20 g cukru. Plusem jest także fakt, że został wyprodukowany z surowców ekologicznych.

Keto ketchup sycylijski

Skład: pomidory (245 g na 100 g ketchupu), ocet jabłkowy (8 %), sól himalajska (2,3 %), przyprawy (0,4 %), substancja słodząca: suklaroza

Wartości odżywcze na 100 g: 41 kcal, tłuszcz ok. 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 6,2 g, w tym cukry 4,5 g, białko 2,0 g, sól 2,3 g.

Ten ketchup keto to dobra opcja dla osób, które ograniczają w diecie węglowodany – ale nie tylko. Ze względu na niską kaloryczność świetnie sprawdzi się też w diecie redukcyjnej, w której zależy nam na uzyskaniu deficytu kalorycznego. Sam skład również jest dobry – cukier został tu zamieniony na bezkaloryczną sukralozę, ketchup może się też poszczycić jedną z najwyższych zawartości pomidorów na rynku.

Madero Ketchup Junior

Skład: koncentrat pomidorowy 77% (232 g pomidorów na 100 g ketchupu), cukier, ocet spirytusowy, sól, przyprawy (zawiera seler)

Wartości odżywcze na 100 g: 102 kcal, tłuszcz 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0,1 g, węglowodany 21 g, w tym cukry 17 g, białko 1,9 g, sól 2,16 g.

Świetny, krótki skład i dobra wartość odżywcza. Jest to najlepszych ketchup na bazie koncentratu pomidorowego na rynku – a wszystko dzięki bardzo wysokiej zawartości samego koncentratu (aż 77%).

Dawtona Ketchup bez dodatku cukru

Skład: przecier pomidorowy 72% (174 g pomidorów na 100 g produktu), koncentrat soku jabłkowego, przecier jabłkowy, ocet spirytusowy, sól, przyprawy

Wartości odżywcze na 100 g: 93 kcal, tłuszcz 0,7 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0,1 g, węglowodany 18 g, w tym cukry 17 g, białko 1,9 g, sól 2,0 g

Ketchup ma prosty skład bez zbędnych składników, zastosowano w nim także ciekawe rozwiązanie technologiczne – nie zawiera bowiem ani cukru, ani słodzika. Zamiast tego za słodkie nuty smakowe odpowiadają tu koncentrat soku jabłkowego i przecier jabłkowy. Wartość odżywcza również jest dobra – choć ketchup mógłby zawierać kilka % więcej przecieru pomidorowego.

Hellmann's Ketchup pikantny

Skład: pomidory (179 g na 100 g ketchupu), cukier, ocet, sól, cebula, czosnek, pieprz cayenne, pieprz czarny, goździki, liść laurowy

Wartości odżywcze na 100 g: 89 kcal, tłuszcz ok. 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 19 g, w tym cukry 18 g, białko 1,5 g, sól 1,8 g.

Wśród ketchupów pikantnych dobrym wyborem może być np. ketchup Hellmann’s – jego skład jest prosty i nie ma w nim żadnych zbędnych dodatków. Zaletą jest także niska zawartość soli – mniej niż 2 g na 100 ketchupu.

Madero Ketchup Pikantny

Skład: pomidory (220 g pomidorów zużyto na 100 g ketchupu), cukier, ocet spirytusowy, sól, skrobia modyfikowana kukurydziana, aromaty naturalne, przyprawy i zioła

Wartości odżywcze na 100 g: 97 kcal, tłuszcz 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0,1 g, węglowodany 20 g, w tym cukry 19 g, białko 2 g, sól 2 g.

Wśród ketchupów pikantnych na uwagę zasługuje także ketchup pikantny od Madero – czyli prosty, krótki skład, wysoka zawartość pomidorów i dobra wartość odżywcza. Małą wadą jest tu jedynie dodatek skrobi kukurydzianej.

Dawtona ketchup pikantny

Skład: przecier pomidorowy 72% (174 g pomidorów na 100 g produktu), cukier, ocet spirytusowy, sól, przyprawy (w tym chili 0,2%)

Wartości odżywcze na 100 g: 107 kcal, tłuszcz ok. 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 22 g, w tym cukry 22 g, białko 1,7 g, sól 2,1 g.

Dobrej jakości ketchup pikantny o prostym składzie i bez zbędnych dodatków. Mógłby zawierać kilka % więcej przecieru pomidorowego – poza tym jest to jednak naprawdę dobry produkt.

Niezły wybór

Heinz - ketchup łagodny

Skład: pomidory (148 g pomidorów na 100 g ketchupu), ocet, cukier, sól, ekstrakty przypraw i ziół (zawierają seler), przyprawa

Wartości odżywcze na 100 g: 102 kcal, tłuszcz 0,1 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 23,2 g, w tym cukry 22,8 g, białko 1,2 g, sól 1,8 g.

Choć skład ketchupu jest prosty i nie ma w nim zbędnych dodatków, to jego wadą jest niska zawartość samych pomidorów – 100 g sosu zostało wytworzonych ze 148 g pomidorów. Wadą jest też stosunkowo duża ilość cukru.

Kotlin - ketchup łagodny

Skład: pomidory (160 g pomidorów zużyto na 100 g produktu), cukier, ocet, skrobia modyfikowana, sól, regulator kwasowości – kwas cytrynowy, naturalne aromaty, przyprawy

Wartości odżywcze na 100 g: 102 kcal, tłuszcz ok. 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 23 g, w tym cukry 23 g, białko 1,4 g, sól 2 g.

Skład ketchupu jest krótki, znajdziemy w nim jednak zbędną skrobię modyfikowaną oraz jeden dodatek do żywności (choć plus za to, że jest to naturalny kwas cytrynowy). Największą wadą jest niska zawartość pomidorów – minus także za dość dużą ilość cukru.

Hellmann's - Ketchup łagodny

Skład: pomidory (151 g na 100 g ketchupu), cukier, ocet, skrobia modyfikowana, sól, cebula, czosnek, liść laurowy, goździki

Wartości odżywcze na 100 g: 107 kcal, tłuszcz ok. 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 24 g, w tym cukry 21 g, białko 1,2 g, sól 1,8 g.

Ketchup ma krótki skład i dość dobrą wartość odżywczą, ma jednak dwie wady. Po pierwsze – został wytworzony jedynie ze 150 g pomidorów na 100 g produktu. I po drugie: zawiera zbędny wypełniacz – skrobię modyfikowaną.

Włocławek - Ketchup łagodny

Skład: pomidory (161 g pomidorów zużyto na 100 g produktu, w tym pomidory z Kujaw 83 g), cukier, przeciery z selera (7,3%) i cebuli (6,7%), skrobia modyfikowana kukurydziana, sól, ocet spirytusowy, regulator kwasowości – kwas cytrynowy, przyprawy

Wartości odżywcze na 100 g: 106 kcal, tłuszcz ok. 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 23 g, w tym cukry 23 g, białko 1,7 g, sól 1,6 g.

Skład ketchupu jest dość dobry – wadą jest jednak dodatek skrobi oraz fakt, że 100 g ketchupu wytworzono jedynie ze 161 g pomidorów. Dodatkowy minus także za dość wysoką ilość cukru – plusem jest za to dość mała ilość soli.

Kotlin - Ketchup łagodny 60% mniej kalorii

Skład: pomidory (160 g pomidorów ZUŻYTO na 100 g produktu), ocet, skrobia modyfikowana, sól, regulator kwasowości – kwas cytrynowy, substancja słodząca – sukraloza, naturalne aromaty, przyprawy

Wartości odżywcze na 100 g: 45 kcal, tłuszcz ok. 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 8,2 g, w tym cukry 8,2 g, białko 1,4 g, sól 2,0 g.

Ten ketchup byłby idealnym wyborem na diecie (zawiera mało kalorii i cukru), jego wadą jest jednak niska zawartość pomidorów oraz dodatek zbędnego wypełniacza – skrobi modyfikowanej.

Ketchup łagodny - Winiary

Skład: przecier pomidorowy 67% (188 g pomidorów na 100 g produktu), cukier, ocet spirytusowy, woda, sól, naturalne aromaty, ekstrakty przypraw, przyprawy

Wartości odżywcze na 100 g: 110 kcal, tłuszcz 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0,1 g, węglowodany 23 g, w tym cukry 23 g, białko 1,9 g, sól 2,4 g.

Skład ketchupu jest dobry i nie ma w nim zbędnych dodatków – zawartość pomidorów mogłaby być jednak nieco wyższa. Dodatkową wadą jest dość duża ilość cukru oraz soli.

Ketchup Kotliński łagodny

Skład: pomidory (210 g pomidorów zużyto na 100 g produktu), woda, cukier, ocet, skrobia modyfikowana, sól, aromat naturalny (zawiera seler), substancja konserwująca – benzoesan sodu

Wartości odżywcze na 100 g: 98 kcal, tłuszcz 0,42 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0,08 g, węglowodany 21,48 g, w tym cukry 14,30 g, białko 1,58 g, sól 1,9 g.

Ketchup kotliński byłby świetnym produktem, gdyby nie 2 dodatki do składu – skrobia modyfikowana i benzoesan sodu. Sama wartość odżywcza sosu jest bowiem bardzo dobra – zwłaszcza pod względem zawartości cukru.

Kotlin ketchup pikantny

Skład: pomidory (145 g pomidorów zużyto na 100 g produktu), cukier, ocet, skrobia modyfikowana, sól, regulator kwasowości – kwas cytrynowy, przyprawy i ekstrakty przypraw, naturalne aromaty

Wartości odżywcze na 100 g: 99 kcal, tłuszcz ok. 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 22 g, w tym cukry 22 g, białko 1,3 g, sól 2,2 g.

Choć ketchup ma prosty skład, to jego podstawową wadą jest bardzo niska zawartość pomidorów. Dodatkowy minus również za skrobię modyfikowaną – oraz nieco zbyt duże ilości cukru i soli.

Roleski Ketchup Premium Pikantny

Skład: pomidory (232 g na 100 g ketchupu), cukier trzcinowy, ocet jabłkowy, sól himalajska, przyprawy

Wartości odżywcze na 100 g: 123 kcal, tłuszcz ok. 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 27 g, w tym cukry 25 g, białko 1,9 g, sól 2,3 g.

Ketchup ma fantastyczny, modelowy skład – niestety wartość odżywcza jest mniej idealna. Wśród wad należy wymienić przede wszystkim wysoką kaloryczność oraz dużą zawartość cukru – ilość soli również mogłaby być niższa.

Ketchup kaszubski ostry

Skład: koncentrat pomidorowy (157 g pomidorów zużyto na 100 g ketchupu), woda, cukier, przecier cebuli, przecier selera, skrobia modyfikowana kukurydziana, sól, ocet spirytusowy, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, ekstrakt papryki, aromat

Wartości odżywcze na 100 g: 100 kcal, tłuszcz ok. 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 22 g, w tym cukry 19 g, białko 1,6 g, sól 1,6 g.

Ketchup ma dobrą wartość odżywczą, jego skład ma jednak kilka wad. Należy do nich przede wszystkim niska zawartość pomidorów (157 g pomidorów / 100 g ketchupu), minus również za dodatek skrobi modyfikowanej.


Odradzane produkty

Ketchup łagodny - Pudliszki

Skład:przecier pomidorowy 62%, cukier, ocet spirytusowy, sól, skrobia kukurydziana modyfikowana, aromat naturalny

Wartości odżywcze na 100 g: 148 kcal, tłuszcz 0,1 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0,1 g, węglowodany 35 g, w tym cukry 30 g, białko 1,1 g, sól 3,3 g.

Jeden z najpopularniejszych ketchupów na rynku jest też niestety jednym z najgorszych. Choć skład nie jest zły, to wartość odżywcza ketchupu Pudliszki jest bardzo słaba – na tle innych ketchupów jest to produkt bardzo kaloryczny, z bardzo dużą ilością cukru oraz soli.

Tortex - Ketchup łagodny

Skład: koncentrat pomidorowy (34%), woda, cukier, ocet, skrobia modyfikowana, błonnik, sól, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), substancja konserwująca (benzoesan sodu), tymianek, oregano, cząber, szałwia, kolendra, aromat

Wartości odżywcze na 100 g: 95 kcal, tłuszcz ok. 0,5 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 23 g, w tym cukry 19 g, białko 0,5 g, sól 1,5 g.

Wartość odżywcza ketchupu jest dość dobra, niestety skład pozostawia wiele do życzenia. Znajdziemy w nim jedynie 34% koncentratu, zbędny wypełniacz (skrobię modyfikowaną), a do tego konserwant – benzoesan sodu.

Ketchup łagodny Kania

Skład:59% koncentrat pomidorowy (co odpowiada 198 g pomidorów na 100 g ketchupu), cukier, ocet spirytusowy, sól, skrobia kukurydziana modyfikowana, naturalne aromaty zawierające seler

Wartości odżywcze na 100 g: 148 kcal, tłuszcz 0,1 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0,1 g, węglowodany 35 g, w tym cukry 31 g, białko 1,4 g, sól 3,2 g.

Skład ketchupu jest dobry – zawiera dużo pomidorów i nie ma nim konserwantów. Niestety wartość odżywcza pozostawia wiele do życzenia – jest to jeden z najbardziej kalorycznych ketchupów na rynku, w oczy rzuca się też duża ilość cukru i soli.

Kamis ketchup łagodny

Skład: woda, koncentrat pomidorowy (126 g pomidorów na 100 g ketchupu) (21 %), cukier, ocet spirytusowy, skrobia modyfikowana, sól, cebula, substancja konserwująca: benzoesan sodu, koncentrat soku z czarnej marchwi

Wartości odżywcze na 100 g: 89 kcal, tłuszcz 0 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0 g, węglowodany 21 g, w tym cukry 19 g, białko 1,3 g, sól 2,55 g.

Jeden z najsłabszych składów na rynku – ketchup składa się głównie z wody, której jest tu więcej niż koncentratu pomidorowego (koncentratu mamy tylko 21%). Zdecydowanym minusem jest też dodatek skrobi modyfikowanej oraz benzoesanu sodu.

Ketchup pikantny - Pudliszki

Skład: przecier pomidorowy 62,5%, cukier, ocet spirytusowy, sól, skrobia kukurydziana modyfikowana, aromaty naturalne (zawierają seler), pieprz cayenne 0,01%, przyprawa, zioła

Wartości odżywcze na 100 g: 144 kcal, tłuszcz 0,1 g, w tym nasycone kwasy tłuszczowe ok. 0,1 g, węglowodany 34 g, w tym cukry 29 g, białko 1,1 g, sól 3,3 g.

Podobnie jak w przypadku ketchupu łagodnego Pudliszki – skład jest dobry (choć pomidorów mogłoby być więcej), niestety wartość odżywcza jest jedną z najgorszych na rynku. Produkt ten ma ok. 50% więcej kalorii niż większość innych ketchupów, mnóstwo soli i aż 6 łyżeczek cukru / 100 g.

Dołącz do 42498
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Podsumowanie rankingu ketchupów

Jak wynika z naszego rankingu ketchupów, asortyment tego popularnego sosu pomidorowego jest naprawdę szeroki i różnorodny.

Na rynku znajdziemy więc zarówno świetne ketchupy o krótkim składzie, niskiej kaloryczności i z małą ilością cukru oraz soli, jak i ketchupy, które charakteryzują się niską zawartością samych pomidorów, a do tego mają w składzie konserwanty oraz wypełniacze, a w wartości odżywczej mnóstwo kalorii, soli i cukru.

I choć ketchup wydaje się mało istotnym dodatkiem do jadłospisu, to właśnie małe zmiany potrafią czasem zrobić dużą różnicę. Jak to mówią: ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Warto o tym pamiętać w trakcie przeszukiwania sklepowych półek.

Pamiętaj: nawet dieta odchudzająca nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych produktów, w tym ketchupu i potraw, którym zwykle towarzyszy.

Wystarczy mądrze wkomponować je w dietę i wybierać odpowiednie produkty, a dowodem, że to możliwe są metamorfozy Podopiecznych Centrum Respo, którzy jedzą, to co lubią i chudną. I to naprawdę spektakularnie!

🥇 Sprawdź pozostałe rankingi Respo: