Motywacja do ćwiczeń, odchudzania i diety – jak to zrobić?

Motywacja do ćwiczeń, odchudzania i diety – jak to zrobić?

Jak wreszcie schudnąć, skoro motywacja do odchudzania raz jest, a raz znika? Pewnie znasz tę euforię na starcie diety. Możesz góry przenosić, ale czar pryska, zapał znika i Twoje ambitne plany wiszą na włosku.

Wyznaczanie dietetycznego celu

Nagle brak Ci motywacji do diety, więc zamiast ugotować sobie makaron łapiesz kajzerkę z serem. Motywacja do ćwiczeń gdzieś znikła i nie chce Ci się wstawać pół godziny wcześniej, żeby robić przysiady, gdy inni śpią. Początkowa motywacja do odchudzania znika i przerasta Cię nawet wyjście po zdrowe zakupy.  Żegnasz się więc z dietą. Aż do kolejnego razu, gdy porwie Cię nowa fala motywacji do odchudzania. Gdzie jej szukać?  I czy zawsze musisz?

Polub proces

Być może wiesz, ile dokładnie kg chcesz schudnąć. Ale czy wiesz, dlaczego Ci na tym zależy? Poszukaj głębszego powodu, czyli swojego „dlaczego”. To najlepszy motywator do ćwiczeń i diety. 
Zadaj sobie pytanie, dlaczego tak naprawdę chcesz schudnąć? Co się wtedy zmieni w Twoim życiu? Być może chcesz odzyskać swoje zdrowie i wrócić do ulubionych wędrówek po górach? Może brakuje Ci pewności siebie i wiesz, że parę kg mniej doda Ci wiary w siebie, a Ty odważysz się wejść w nowe środowisko, a może nawet znaleźć tam swoją bratnią duszę? Im głębiej sięgniesz, tym mocniejsza będzie Twoja motywacja do diety.

Pamiętaj też, żeby nie skupiać się na celu, ale procesie i małych sukcesach. Jeśli masz cel, że schudniesz 5 kg w miesiąc, a schudniesz 3, Twoja motywacja do odchudzania się zmniejszyć.  A przecież 3 kg to również sukces!

Zamiast więc złościć się, że “to tylko 3 kg”, zauważ drobne zmiany, które są powiązanie z Twoim “dlaczego”. Może masz lepszy nastrój i dobrze to wpływa na Twoje rodzinne relacje? Może lepiej śpisz, więc wpływasz na swoje zdrowie?

Jeśli w ten sposób podejdziesz do odchudzania, Twoja motywacja do ćwiczeń i odchudzania będzie się miała znacznie lepiej!

Czerp motywację do odchudzania od innych 

Proces zmiany jest spiralny i zapał szybko opada, bo przychodzi codzienność, w którą musisz wkomponować swoją dietę. Ze wsparciem będzie Ci dużo łatwiej!

Wiesz, że odchudzając się w parze, możesz zrzucić nawet średnio 30% kg więcej niż będąc na diecie w pojedynkę? Takie wyniki osiągają nasi Podopieczni, którzy przeszli na pakiet dla dwojga.

Zaangażuj więc swojego partnera i podzielcie się obowiązkami. Jedno z Was może być odpowiedzialne za tworzenie listy produktów i robienie zakupów, drugie za gotowanie. Możesz też zgadać się z inną osobą z Twojego otoczenia, która również ma podobny cel i codziennie raportować sobie postępy i małe sukcesy. A może zapiszesz się na osiedlową siłownię i umówisz się z sąsiadką na konkretne zajęcia? 
W Respo wiemy, że wsparcie na diecie to skarb i świetna motywacja do treningu czy utrzymania diety. Dlatego wspieramy Cię od początku do końca. Po pierwsze: masz swojego dietetyka, któremu możesz zadać dowolne pytanie związane z dietą. Po drugie: możesz zamówić pakiet dla dwóch osób i zwiększyć swoje szanse na sukces dzięki działaniu z bliską osobą. A po trzecie: zamawiając pakiet „Mam moc” lub „Wymiatam” dostajesz dostęp do wyjątkowej społeczności Team Respo na Facebooku, gdzie znajdziesz masę wskazówek, energię do działania oraz motywację dzięki rozmowom z innymi Podopiecznymi i naszymi ekspertami. A może złapiesz kontakt z innym grupowiczem i razem stworzycie zdalny duet, wspierając się i raportując sobie Wasze zmagania?

Buduj nowe, zdrowsze nawyki

Motywacja do odchudzania jest kapryśna i łatwo znika. Zamiast na niej polegać, skup się na budowaniu nawyków. Dzięki nim zaczniesz działać „z automatu”, zamiast ciągle szukać motywacyjnego kopa. Zacznij od wyboru jednego nawyku, który teraz jest dla Ciebie najbardziej zgubny, np. podjadanie czy nocne chipsy przy Netflixie. 

Każdy nawyk działa w pętli. Zaczyna się od zapalnika, np. konkretnej sytuacji. Potem przychodzi po kolei pragnienie, reakcja i nagroda. 

Możesz zrobić dwie rzeczy: unikać zapalnika lub zmienić reakcję na niego. Jeśli np. co wieczór jesz słodycze przy filmie, możesz zamienić TV na inne zajęcie, które np. mocniej angażuje Twoje ręce lub głowę, np. na czytanie lub jogę lub zostawić wieczory przy filmie, lecz zmienić stopniowo swoje zachowanie w trakcie oglądania, np. 2 razy w tygodniu zamienić słodycze na aromatyczną herbatę. 
Nawyki są jednym z 4 filarów metody Respo, zaraz obok diety, aktywności fizycznej i opieki. Każdy Podopieczny ma swojego dietetyka, Opiekuna Celu, który wspiera w budowie nowych nawyków. Podpowiada, jak wkomponować dietę w życie. Wspiera Cię też aplikacja, w której odznaczasz kolejne posiłki, wypitą wodę i odbyty trening.

Widzisz swoje postępy i to najlepsza motywacja do treningu i diety!

Motywacja do odchudzania i diety – czy to w niej jest problem?

Bardzo często winą porażki na diecie wcale nie jest słaba motywacja do odchudzania, lecz zła dieta, którą ciężko jest utrzymać! 

Czy zdarzyło Ci się…

  •  być na diecie o bardzo niskiej kaloryczności i często czuć głód?
  • być na diecie, która sztywno dyktuje Ci, co masz jeść, nawet gdy kompletnie nie masz na to ochoty?·     
  • być na diecie, która zabrania Ci jedzenia pizzy, choć ją uwielbiasz, i zmusza do wytrawnych śniadań białkowo-tłuszczowych, choć Ty wolisz takie na słodko?

Jeśli Twoja odpowiedź na choć jedno z tych pytań brzmi TAK, nic dziwnego, że Twoja motywacja do diety wydaje Ci się być niewystarczająca.

Świat jest pełen diet, które zmieniają odchudzanie w udrękę. W takich przypadkach problemem nie jest motywacja do odchudzania, lecz sposób, w jaki próbujesz się odchudzać. Dlatego zanim stwierdzisz, że Twoja motywacja do diety jest zbyt słaba. upewnij się, czy nie wymagasz od siebie toksycznego reżimu lub podporządkowania całego życia w imię odchudzania. Na dłuższą metę to się nigdy nie uda.

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Motywacja do ćwiczeń – skąd ją wziąć?

Jeśli motywacja do ćwiczeń to Twój odwieczny problem, mamy dla Ciebie dwie dobre wiadomości: po pierwsze, nie tylko Ty tak masz, a po drugie, są sposoby, by Twoja motywacja do treningu wzniosła się na wyższy poziom i by tam już pozostała.

Aby motywacja do ćwiczeń była częścią Twojej codzienności, potrzebujesz… ćwiczyć! Tak, to brzmi trywialnie. Ale gdy zaczniesz się ruszać (najlepiej metodą małych kroczków), poczujesz się lepiej. Najpierw to będzie niewielka zmiana. Klucz, by Twoja motywacja do treningu utrzymała się na niezłym poziomie, jest znalezienie aktywności, którą lubisz – lub przynajmniej takiej, której nie nienawidzisz.

Nie patrz na rankingi spalanych kalorii. Co z tego, że np. podczas squasha spalasz sporo, skoro nie cierpisz ograniczonej przestrzeni? I co z tego, że cardio to pogromca kalorii, skoro Tobie się ono nudzi i marzysz, by było po wszystkim?

Dopasuj aktywność do swojego gustu i temperamentu, a Twoja motywacja do treningów odwdzięczy Ci się i pewnego dnia zobaczysz, że ten poranny pilates czy szybkie spacery przed kolacją weszły Ci w krew. I aż Ci dziwnie, gdy je ominiesz. Tak to właśnie działa!

Pamiętaj, że motywacja do ćwiczeń spada, gdy trening jest zbyt trudny, wykańczający, czasochłonny. Gdy to dla Ciebie kara, a nie chwila dla siebie. Wielu naszych podopiecznych, którzy wybrali pakiety z dietą i treningiem, ćwiczą po 20-30 minut dziennie, średnio 3 razy w tygodniu. I zgodnie powtarzają, że nie spodziewali się takich efektów przy tak relatywnie niewielkim nakładzie pracy.

Wniosek? Motywacja do ćwiczeń i odchudzania wymaga wyczucia i otwartej głowy. Nie chcesz dźwigać sztangi na siłowni? Przecież nie musisz! Uwierz, motywacja do ćwiczeń w domu może być początkiem drogi do pięknej sylwetki. A najlepszy motywator do ćwiczeń to Ty! Zobaczysz, że gdy przyjdą pierwsze efekty, Twoje podejście się zmieni. I jest duża szansa, że dołączysz do grona osób, które kiedyś nie znosiły sportu, a teraz nie wyobrażają sobie bez niego życia.

Skąd nasi podopieczni biorą motywację do diety i ćwiczeń?

Nasi Podopieczni osiągają niesamowite sukcesy – chudną po kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt kilogramów, spektakularnie poprawiają swoje zdrowie, zmieniają swoją sylwetkę nie do poznania. 

Dzieje się tak, bo dają sobie czas na zobaczenie efektów. Nie poddają się przy pierwszym kryzysie. Mają od nas narzędzia, dzięki którym spędzają tyle czasu na diecie, ile potrzeba, by osiągnąć ich cel.    

Motywacja do odchudzania – skąd ją czerpią podopieczni Respo?

  • widzą pozytywne zmiany – w lustrze, na wadze i w swoim samopoczuciu
  • nie są zostawieni z dietą sam na sam – mają pełne wsparcie Opiekuna Celu
  • nigdy nie chodzą głodni 
  • nie tęsknią za życiem przed dietą, bo dalej mogą jeść ulubione kanapki, coś słodkiego, makarony czy pyszny kebab Respo 
  • a od niedawna (w pakiecie “Mam moc” i “Wymiatam”) mogą skorzystać ze wsparcia nowo powstałej społeczności Respo, porozmawiać z innymi osobami na diecie i zarazić się ich pozytywną energią


Oni też się bali, że Respo będzie ich kolejną dietą, która nic nie da. Zaufali nam, opiniom i historiom innych osób oraz swojej intuicji, a teraz sobie za to dziękują. 
Pomogliśmy osiągnąć cel ponad 24 tysiącom osób, które schudły z nami ponad 100 tysięcy kilogramów. Tobie również pomożemy. Motywacja do ćwiczeń i odchudzania nie musi być z Tobą non stop. Ważne, czy czujesz ją teraz. Idź za impulsem, dołącz do nas i pozwól, by ruszyły pozytywne zmiany w Twoim życiu!

Dołącz do 39174
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Moja motywacja do odchudzania. Historia podopiecznej

Karolina zgłosiła się do nas z BMI wskazującym otyłość i stwierdziła, że próbowała już “miliona diet”. Złej jakości dieta z nadmiarem cukru dawała nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 
Od marca do grudnia ciężko pracuje fizycznie, nierzadko w nocy, odsypiając w ciągu dnia. Jadła chaotycznie, a na jej diecie zdecydowanie brakowało warzyw. W pewnym momencie zdecydowała, że najwyższy czas zadbać o swoje zdrowie i zaczęła od rzucenia palenia. Pociągnęło to za sobą 12 kg na plusie…

Karolina znów zebrała się w sobie i uznała, że potrzebna jej dodatkowa motywacja do ćwiczeń i odchudzania. Taką właśnie okazał się być jej zbliżający się ślub. Obiecała sobie, że zrobi wszystko, by tego przełomowego dnia czuć się pięknie i swobodnie.

Nasz dietetyk opracował smaczne menu, które mocno ograniczyło chęć podjadania słodkich i słonych przekąsek. Dzięki dużej ilości warzyw Karolina nie czuła głodu, a jej masa ciała z tygodnia na tydzień spadała. W efekcie schudła 25 kg w pół roku i w ten wielki dzień czuła się fantastycznie!

Jaka jest Twoja motywacja do odchudzania? A może chcesz ją dopiero odkryć? Pomożemy. Zrób ten pierwszy krok i zamów swój pakiet Respo.