Zamów dietę dziś, aby otrzymać swój plan już .
  h   min
Sprawdź ofertę
Zakwasy – jak szybko się ich pozbyć?

Zakwasy – jak szybko się ich pozbyć?

No to sobie poćwiczyłeś. Z takimi zakwasami nawet nie ma co myśleć o treningu, prawda? Wyjaśnijmy coś sobie. 1. To, co Ci doskwiera, to nie zakwasy, a DOMS-y. 2. Są na nie sposoby.

No to sobie poćwiczyłeś. Z takimi zakwasami w mięśniach nawet nie ma co myśleć o treningu, prawda? Wyjaśnijmy coś sobie. 1. To, co Ci doskwiera, to nie zakwasy mięśni, a DOMS-y. 2. Są na nie sposoby.

Niezależnie czy jesteśmy początkującymi amatorami sportu, czy zawodowymi sportowcami występującymi na zawodach rangi międzynarodowej, temat zakwasów i bólu mięśniowego z nimi związanego z pewnością nie jest nam obcy. Wiele osób bolesność mięśniową będzie nazywać mylnie właśnie „zakwasami”.

Biorąc pod uwagę mechanizmy stojące za klasycznymi zakwasami, a tym o co nich myślimy, często mylimy pojęcie “bolesności wczesnej” (wywołanej doraźnym wysiłkiem) i „bolesności opóźnionej” (objawiającej się ok. 24 h po jednostce treningowej). Co to są zakwasy i czemu powinniśmy je nazywać DOMS-ami (ang. delayed onset muscle soreness)? 

Spis treści:

Zakwasy – przyczyny i objawy
Po jakim czasie zakwasy ustąpią?
Polecane sposoby na zakwasy po treningu

Zakwasy – przyczyny i objawy

Skupmy się na omówieniu dwóch mechanizmów wpływających na nasze dolegliwości bólowe: jeden z nich sprawia, że podczas samego treningu przestajemy kontynuować wykonywanie danego ruchu (zakwasy), a drugi zniechęca nas do pójścia na kolejny trening następnego dnia – to właśnie wyżej wspomniane DOMS-y.

Powstawanie bolesności wczesnej (zakwasów) wiąże się najczęściej z akumulacją kwasu mlekowego, zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej, niedokrwieniem i niedotlenieniem pracujących mięśni szkieletowych. Wszystkie te czynniki składają się na podrażnienie nerwów czuciowych w obrębie miocytów (komórek mięśniowych), co powoduje ból odczuwany tylko i wyłącznie w trakcie treningu.

Do najszybszego klasycznego zakwaszania dochodzi w wyniku pracy beztlenowej, a więc podczas intensywnych ćwiczeń, takich jak crossfit, sprint czy interwał. Stąd po dość krótkim czasie kontynuacja wysiłku o tym charakterze staje się bardzo bolesna, a później wręcz niemożliwa.

DOMS-y z kolei charakteryzuje to, że pojawiają się ze znacznym opóźnieniem (24-48 godzin po wysiłku), a zanikają stopniowo, nawet w ciągu 5-7 dni, choć jest to kwestia zależna od wytrenowania danej osoby oraz indywidualnych progów bólowych.

Dlatego to, że mamy „zakwasy” po treningu, wcale nie świadczy o tym, że został on dobrze wykonany. Możemy być po prostu podatni na opóźniony ból mięśniowy i odwrotnie – jeśli nasze progi bólowe są wysokie, mimo jednostki treningowej o dużej objętości i intensywności, możemy wcale nie odczuwać bólu następnego dnia (choć nasz organizm intensywnie się regeneruje). 

Po jakim czasie zakwasy ustąpią?

DOMS zazwyczaj trwają od 1 do 5 dni. Ból pojawia się 1-2 dobie po wysiłku fizycznym. Szczyt bolesności występuje najczęściej pomiędzy 48 a 72 godziną od wysiłku [1]. Powstawanie DOMS-ów tłumaczy się uszkodzeniem włókien mięśniowych, do których dochodzi przede wszystkim podczas skurczów ekscentrycznych [2].

Przykładem skurczu ekscentrycznego jest skurcz mięśnia czworogłowego uda podczas zejścia w przysiadzie. Opóźnionej bolesności towarzyszy również wzrost sztywności mięśni, ich obrzęk oraz zmniejszenie siły [3]. Dlatego tak trudno jest nam wówczas wykonywać zaplanowane treningi. Z uwagi na nieprawidłowe informacje i błędne używanie słowa “zakwasy”, pozwolę sobie określać nimi prawidłowe, wyżej opisane DOMS-y.

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Polecane sposoby na zakwasy po treningu

Jak pozbyć się bolesnych zakwasów? Istnieje wiele sposobów zmniejszenia bólu i ich profilaktyki. Wśród metod “leczenia” zakwasów wymienia się chłodzenie, ocieplanie, masaż, rozciąganie (stretching), regenerację oraz odpowiednią dietę. Jednak najpierw trochę o tym, czego nie powinniśmy robić i jak nie powinniśmy myśleć o zakwasach.

Z uwagi na występujący ból, wiele osób sięga po leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w skrócie NLPZ). Jest to grupa leków o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ich szerokie działanie oraz dostępność większości z nich bez recepty sprawia, że NLPZ są jednymi z najczęściej stosowanych. Z uwagi, że zakwasy to między innymi proces zapalny, NLPZ-ty skutkują zmniejszeniem bólu, co mylnie utożsamiane jest z przyspieszeniem regeneracji.

Niestety leki te, wpływając na zmniejszenie syntezy prostaglandyn (hormonów, które indukują niezbędny w regeneracji proces zapalny), wydłużają proces powrotu tkanki mięśniowej do homeostazy. W efekcie, mimo że nasz organizm nadal się regeneruje, możemy nie odczuwać bólu i pochopnie udać się na trening, choć właściwiej byłoby dać odpocząć ciału. Nieco podobnie przedstawia się kwestia alkoholu.

Poprzez wpływ na układ nerwowy zmniejsza on odczuwanie bólu, co może wydać się pomocne i skuteczne w negowaniu zakwasów. Jednak jest to działanie dość krótkotrwałe, a z uwagi na charakter odwadniający alkoholu, wydłuża on w znaczący sposób regenerację i może przedłużyć zakwasy o kolejne godziny. Wiele osób uważa też, że DOMS-y są wynikiem dobrze wykonanego treningu i jeśli nie wystąpią, to znaczy, że wykonano zbyt mało pracy.

Warto więc zaznaczyć, iż sam stopień odczuwania bólu jest kwestią stricte indywidualną i jedni mogą odczuwać zakwasy po każdej, nawet najmniejszej jednostce treningowej, a inni skarżą się tylko na zakwasy po treningu o większej objętości lub gdy np. są po prostu niewyspani. Dodatkowo dolegliwości bólowe często są dużo rzadsze u wytrenowanych osób, mimo coraz większej objętości i intensywności treningowej, dlatego nie są one dobrym wyznacznikiem naszej pracy na treningu.

A teraz trochę o tym, jak szybko pozbyć się zakwasów. Mam dla Was kilka tipów:

  • Po pierwsze – należy odpocząć. Czego byśmy nie próbowali, podstawowym kryterium umożliwiającym regenerację jest czas. Jednak nie wystarczy wówczas ograniczenie ciężkich treningów – według badań naukowych, odpowiednia ilość snu (tj. 7-8h) pozwala na optymalizację regeneracji powysiłkowej [4].
  • Po drugie – narzucaj sobie taką objętość treningową, aby trening móc wykonywać regularnie i z przyjemnością. Jeśli jesteś osobą początkującą, warto zaczynać od mniejszej ilości ćwiczeń, a progresować, gdy Twoje możliwości wysiłkowe się zwiększą. W ten sposób doświadczysz prawdopodobnie mniejszych zakwasów w mięśniach, umożliwiających wykonywanie planu treningowego.
  • Po trzecie – rozpoczynaj trening od właściwej rozgrzewki, która nie tylko rozgrzeje Twój aparat ruchu do działania, lecz także zwiększy zakresy ruchu i pomoże utrwalić dane wzorce ruchowe. Na przykład przed właściwymi seriami przysiadów z ciężarem warto jest wykonać ten ruch najpierw bez obciążenia z zewnątrz, a potem na pustej sztandze czy z mniejszym kettlem.
  • Po czwarte – po jednostce treningowej pamiętaj o krótkim rolowaniu oraz rozciąganiu. Rolowanie pozwala na rozbicie powięzi i lekkie rozmasowanie mięśnia, co zwiększa jego ukrwienie i przyspiesza procesy regeneracyjne, rozciąganie z kolei przeciwdziała nadmiernemu spięciu danych partii mięśniowych, rozluźniając je, co może tłumaczyć mechanizm zmniejszenia bolesności powysiłkowej.
  • Po piąte – zadbaj o odpowiednią dietę. W kontekście bolesności mięśniowej bardzo ważna jest pula dostępnych aminokwasów, dlatego dzienna podaż białka powinna być dostosowana do danej aktywności fizycznej i oscylować między 1.2 a 2 g białka na kilogram masy ciała. Dodatkowo nie zapominaj o podaży węglowodanów, kwasów omega-3 oraz antyoksydantów, które wykazują działanie proregeneracyjne [5].

Już wiesz, od czego mamy zakwasy i dlaczego je mamy. Jeśli potrzebujesz informacji jak prawidłowo i skutecznie ćwiczyć skontaktuj się z nami! Opiekunowie celu Centrum Respo są do Twojej dyspozycji.

BIBLIOGRAFIA:

  1. Kuligowski L.A., Lephart S.M.,Giannantonio F.P., Blanc R.O.: Effect of Whirlpool Therapy on the Signs and Symptoms of Delayed-Onset Muscle Soreness. J. Athl. Training 1998; 33(3): 222-228.
  2. Hilbert J.E., Sforzo G.A., Swensen T.: The effects of massage on delayed onset muscle soreness. Brit. J. Sports Med. 2003; 37:72-75.
  3. Armstrong R.B.: Mechanisms of exercise-induced delayed onset muscular soreness: a brief review. Med. Sci. Sports Exerc. 1984; 16: 529-538.
  4. Cheung K. Hume PA. Maxwell L. Delayed onset Musce Soreness. Sports Medicine 2003 volume 33 s. 145-164.
  5. Close GL. Ashton T. Cable T. Doran D. Noyes C. McArdle F. Maclaren DPM. Effects of dietary carbohydrate on delayed onset muscle soreness and reactive oxygen species after contraction induced muscle damage BMJJournal 39.12 2005. 948-953.