Przetrenowanie mięśni, czyli o skutkach intensywnych treningów

Przetrenowanie mięśni, czyli o skutkach intensywnych treningów

Częste i intensywne treningi mogą być zbyt dużym obciążeniem dla ciała i organizmu. Jeśli dodatkowo nie dbasz o regenerację, może dotyczyć Cię przetrenowanie mięśni. Co to dokładnie znaczy i jakich skutków możesz się spodziewać, gdy przesadziłaś z natężeniem treningów?

Przetrenowanie mięśni co to takiego?

Czujesz zmęczenie, drżenie mięśni, bóle stawów? To mogą być objawy przetrenowania. Przetrenowanie to polski odpowiednik angielskiej nazwy „overtraining syndrome”, czyli syndromu przetrenowania. Dla osoby aktywnej, która nie wyobraża sobie życia bez sportu, może być to dowód, że naprawdę angażuje się w ciągłe pokonywanie swoich ograniczeń. Z punktu widzenia zdrowia nie jest to jednak zjawisko pozytywne.

Przetrenowanie mięśni to alarm od ciała, że aktywności jest za dużo i jest ona zbyt intensywna. Wskazuje Ci na to, chociażby słowo „over”, czyli „ponad”. Twój aparat ruchu ma swój górny pułap wytrzymałości, którego przekroczenie doprowadza do spadku formy i siły. Innym objawem jest zmęczenie czy rozdrażnienie, związane z takim zjawiskiem jak przetrenowanie układu nerwowego [1]. Brak kontroli nad liczbą i intensywnością treningów w połączeniu z nie przykładaniem uwagi do odpoczynku ma zwykle negatywny i długotrwały wpływ na ciało i psychikę [2].

Do innych przyczyn przetrenowania możemy zaliczyć:

  • brak różnorodności treningów, a więc powtarzalność ćwiczeń,
  • spełnianie oczekiwań sportowych trenera ponad swoje możliwości i nieustanna presja na osiąganie wysokich wyników,
  • towarzyszący dwóm powyższym spadek motywacji [3].

Diagnostyka przetrenowania mięśni

Syndrom przetrenowania i związane z nim objawy są subiektywne. Oznacza to, że nie ma narzędzi diagnostycznych, które jednoznacznie potwierdzałyby, czy przetrenowanie mięśni na pewno Cię dotyczy. Dlaczego? Ponieważ mogą występować inne przyczyny (oprócz braku regeneracji) takie jak anoreksja czy zaburzenia funkcjonowania tarczycy, wpływające na pogorszenie Twojej wydajności. Stwierdzenie takiego zjawiska jak przetrenowanie musi się zatem odbyć po wykluczeniu innych determinantów lub wówczas, gdy znalezienie innych przyczyn takiego zjawiska jest niemożliwe [1].

Przetrenowanie objawy

Jeśli doszło u Ciebie do przetrenowania, jego skutki na pewno będą dla Ciebie odczuwalne. Objawy przetrenowania to przede wszystkim:

  • utrzymująca się niedyspozycja ze strony układu ruchu: spadek siły mięśni, brak możliwości podejmowania dłuższych aktywności, osłabienie,
  • drżenie mięśni,
  • pogorszenie sprawności i koordynacji ruchowej,
  • „lepsze i gorsze dni” w uprawianiu sportu, a więc osiąganie raz lepszych, a raz gorszych wyników w zależności od dnia,
  • trudność w utrzymaniu koncentracji nad techniką i sposobem wykonywania ćwiczeń,
  • konieczność przedwczesnego ukończenia treningu,
  • sztywność stawów.

Przetrenowanie mięśni brzucha objawy to przede wszystkim drżenie mięśni brzucha, trudność w wykonywaniu ćwiczeń i zmęczenie.

Przetrenowanie objawy fizjologiczne

Jednym z objawów fizjologicznych zespołu przetrenowania jest znaczne zmniejszenie tętna, co wynika między innymi z obniżenia aktywności układu współczulnego należącego do układu nerwowego [1]. Warto wspomnieć, że podczas wysiłku aktywność ta powinna wzrastać. Fizjologiczne objawy przetrenowania to również zmniejszenie maksymalnego pułapu tlenowego, czyli wskaźnika ilości zużycia tlenu podczas 1 minuty wysiłku. Oprócz tego mogą wystąpić:

  • zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego,
  • zmniejszenie poziomu żelaza we krwi [5],
  • obniżenie odporności organizmu, a więc częstsze infekcje.

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Przetrenowanie skutki

Przetrenowanie ma ścisły związek z malejącymi zapasami glikogenu mięśniowego, który jest niezbędnym źródłem energii dla Twojego aparatu ruchu, abyś mogła ćwiczyć wydajniej i długo [2,4]. Intensywna eksploatacja mięśni podczas wysiłku, brak należytej przerwy między treningami, a do tego dieta powysiłkowa uboga w węglowodany, uniemożliwia organizmowi odnowienie zapasów glikogenu. To jednak nie wszystko to, co powoduje przetrenowanie Skutki tego syndromu to również:

  • wzrost ryzyka kontuzji,
  • trudności w poprawie swoich wyników sportowych (np. przebiegnięcia danej odległości w krótszym czasie),
  • przewlekłe zmęczenie organizmu, objawiające się częstym wyczerpaniem, bólem mięśni, częstym uczuciem braku wyspania nawet po całej nocy snu,
  • brak apetytu,
  • drżenie mięśni.

Gdy dopadnie nas przetrenowanie najlepiej na jakiś czas odpuścić sobie treningi i dać szansę organizmowi na regenerację. Zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Ten czas warto poświęcić na zmianę typu  aktywności, regenerację i sen oraz zadbanie o dobrą dietę. Warto cierpliwie poczekać aż Twoje ciało poczuje się silne i wróci chęć do ponownego podjęcia wysiłku.

Piśmiennictwo:

  1. Biesiada S., Dobosiewicz A., Diagnostyka i zasady monitorowania przetrenowania w sporcie – przegląd piśmiennictwa, Journal of Education, Health and Sport 2017,7(8): 403-414.
  2. Kochański B. (i in.), Zespół przetrenowania w sporcie – mechanizm, objawy, przyczyny, Journal of  Education,  Health and Sport 2015, 5(10): 51-60.
  3. Widłak P., Zmęczenie i regeneracja. Znaczenie regeneracji  sporcie [w]:  Medycyna i zdrowie we współczesnym świecie, Wydawnictwo Naukowe  ArchaeGraph 2022, 181-195.
  4. Zielińska D., Szmit S., Zespół przewlekłego zmęczenia a zespół przetrenowania, Kardiologia Po Dyplomie 2009, 8(11): 64-74.
  5. Złotkowska R. (i in.), Negatywne skutki aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu, Hygeia Public Health 2015, 50(1): 41-46.