Psychodietetyk. Czym się zajmuje i kiedy się do niego zgłosić?
Kluczowe wnioski
- Psychodietetyk pracuje z osobami z zaburzeniami odżywiania. Wspiera także osoby chcące zrozumieć i zmienić nawyki związane z odżywianiem, a także pomaga w budowaniu samoakceptacji.
- Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, warto dobrze przygotować się do wizyty u psychodietetyka. Najlepiej przemyśleć cel spotkania, wynotować pytania do eksperta, a także zabrać dzienniczek żywieniowy z ostatnich dni lub tygodni.
Co znajdziesz w artykule:
Psychodietetyk – czym się zajmuje?
Psychodietetyk łączy wiedzę z dwóch obszarów: psychologii oraz dietetyki. Oczywiście pierwsze skojarzenie w związku z pracą psychodietetyka to pomoc pacjentom z zaburzeniami odżywiania.
Jak najbardziej jest ono słuszne!
Praca z osobami z zaburzeniami odżywiania
Psychodietetycy są ogromnie potrzebni w procesie leczenia zaburzeń odżywiania i razem z lekarzami psychiatrami oraz psychoterapeutami tworzą interdyscyplinarny zespół, który holistycznie dba o pacjenta.
Natomiast pamiętajmy, że zaburzeń odżywiania jest bardzo dużo i należą do nich nie tylko anoreksja i bulimia.
Cały czas trwają badania nad szczegółową diagnostyką i leczeniem różnych zaburzeń odżywiania. Coraz szerzej opisywana w literaturze naukowej jest m.in. ortoreksja, której ryzyko jest stosunkowo wysokie np. u sportowców [1].
Należy jednak pamiętać, że psychodietetyk to ekspert, który łączy wiedzę o zdrowym odżywianiu z umiejętnością zrozumienia mechanizmów psychologicznych wpływających bezpośrednio na odżywianie.
Co robi psychodietetyk?
- Praca psychodietetyka skupia się na dokładnej analizie nawyków, emocji i przekonań.
- Psychodietetyk pomaga zidentyfikować szkodliwe mechanizmy i znaleźć inne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami niż jedzenie.
- Psychodietetyk jest ogromnym wsparciem w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. W spokojnym tempie, indywidualnym dla każdego, dostosowuje strategię działania do wyzwań, jakie się pojawiają.
- Psychodietetyk pomaga zrozumieć, jak pracować nad akceptacją siebie i oraz swojego ciała [1,2,3].
Jak widzisz, wizyta u psychodietetyka nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób z zaburzeniami odżywiania!
Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!
Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.
Sprawdź pakiety z dietąKiedy udać się do psychodietetyka?
Pomoc psychodietetyka może być wskazana w wielu sytuacjach, nie tylko w przypadku zdiagnozowanych zaburzeń odżywiania.
Oto przykłady sytuacji, w których warto rozważyć konsultację.
⏩ 1. Jedzenie pod wpływem emocji
Jeśli zauważasz, że sięgasz po jedzenie, aby poprawić sobie nastrój, zredukować stres lub zapełnić czas, psychodietetyk pomoże Ci zrozumieć, co kryje się za tym zachowaniem.
Razem jesteście w stanie „wykryć” mechanizmy, które mogą się za tym ukrywać [1,2,3,4].
⏩ 2. Całe życie „na diecie”
Wielokrotne rozpoczynanie i porzucanie diet oraz uczucie frustracji z powodu nieosiągniętych celów to sygnały, że warto skorzystać z pomocy psychodietetyka.
Specjalista pokaże Ci, jak wprowadzać zmiany, które będą trwałe i dopasowane do Twojego stylu życia [1,2,3].
⏩ 3. Uzależnianie działania od motywacji
Jeśli czujesz, że Twoje działania są uzależnione jedynie od motywacji, której cały czas nie ma to również znak, że konsultacja z psychodietetykiem może być konieczna!
Pamiętaj, że poziom motywacji stale się waha i to konsekwencja oraz systematyczność gwarantują nam efekty i zmianę nawyków żywieniowych.
Jeśli pomimo wielu prób nie jesteś w stanie takiej rutyny wypracować, to spróbuj poszukać wsparcia u specjalisty [1,2].
⏩ 4. Występujące ciągłe wyrzuty sumienia w związku z jedzeniem
Jeśli doświadczasz wyrzutów sumienia po jedzeniu, obsesyjnie liczysz kalorie lub unikasz pewnych grup produktów bez wskazań medycznych (nietolerancji, alergii), to psychodietetyk pomoże Ci zrozumieć, jakie przekonania stoją za tym zachowaniem. Wspólnie wypracujecie indywidualne rozwiązania w Twojej sytuacji [1,2].
⏩ 5. Brak akceptacji własnego ciała
Negatywny obraz ciała i nieustanne dążenie do ideału często prowadzą do podejmowania radykalnych, a nawet niebezpiecznych działań, takich jak restrykcyjne diety czy bardzo intensywne ćwiczenia.
Psychodietetyk wesprze Cię w budowaniu pozytywnej samooceny i zdrowego podejścia do swojego ciała [1,2,3,4].
⏩ 6. Podejście wszystko albo nic
Jeśli czujesz, że jesteś w stanie działać z dietą tylko na 100%, a każde najmniejsze odstępstwo skutkuje u Ciebie porzuceniem planów i zjedzeniem jeszcze większej ilości jedzenia to również sygnał do rozważenia współpracy z psychodietetykiem.
Podejście zero-jedynkowe w dłużej perspektywie jest bardzo szkodliwe, warto więc wyprowadzić się z tego szkodliwego przekonania oraz nauczyć działania z zasadą 80/20 [1,2].
Jak przygotować się do konsultacji psychodietetycznej?
Przed wizytą u psychodietetyka warto się odpowiednio przygotować, aby maksymalnie wykorzystać czas konsultacji.
⭐ 1. Przemyśl cel wizyty
Zastanów się, co spowodowało u Ciebie umówienie się na konsultację.
Co jest powodem numer jeden i co chcesz osiągnąć dzięki współpracy z psychodietetykiem?
Czy zależy Ci na zmianie nawyków, poprawie samopoczucia, czy może na wsparciu w radzeniu sobie z emocjami?
Może jakaś konkretna sytuacja sprawiła Ci ogromną trudność? A może czujesz, że nie jesteś w stanie wyjść spoza konkretnego schematu działania? [1,3]
⭐ 2. Wynotuj pytania, jakie masz do specjalisty
Zastanów się, czego chcesz się dowiedzieć i zanotuj wszystkie pytania, jakie się u Ciebie pojawiają na kartce. Może być to dla Ciebie bardzo pomocne na konsultacji.
⭐ 3. Zbierz wyniki badań
Jeśli masz aktualne badania krwi, takie jak morfologia, lipidogram, glukoza czy insulina, przynieś je na wizytę. Wyniki pomogą specjaliście ocenić Twój stan zdrowia.
Jeśli masz jakieś konkretne zalecenia od lekarzy lub postawione diagnozy też przedstaw je dokładnie [3].
⭐ 4. Dzienniczek żywieniowy
Jeśli jesteś w stanie, to notuj, co jesz i pijesz przez kilka dni przed wizytą (przykładowo przez tydzień lub 5 dni, z czego 3 dni robocze i 2 dni weekend).
Uwzględnij:
- godziny posiłków,
- produkty, jakie składają się na posiłek,
- wielkości porcji,
- swoje samopoczucie oraz emocje w trakcie jedzenia i po jedzeniu.
Te informacje pomogą psychodietetykowi lepiej zrozumieć Twoje nawyki [3].
Podczas pierwszej konsultacji psychodietetyk przeprowadzi szczegółowy wywiad, pytając o Twoje nawyki żywieniowe oraz Twoje zdrowie. Wspólnie będziecie na bieżąco określać konkretne cele i strategię działania, dzięki którym będziesz w stanie zmierzyć się z wyzwaniami [3,4].
👉 Sprawdź także, na czym polega samodyscyplina na diecie oraz jakie
Pomoc psychodietetyka w Respo
W Respo rozumiemy, że każda osoba ma inne potrzeby i wyzwania związane z odżywianiem.
Nasz zespół psychodietetyków oferuje indywidualne podejście, które łączy wiedzę psychologiczną z dietetyczną.
Pomagamy m.in. w:
- budowaniu trwałych, zdrowych nawyków, które nie opierają się na restrykcjach, ale na zrozumieniu potrzeb swojego organizmu,
- zrozumieniu swoich emocji i mechanizmów, które mogą powodować silny związek odczuwanych emocji z jedzeniem,
- wypracowaniu zdrowego podejścia do zasady 80/20 i unikania zero-jedynkowego sposobu działania,
- wyjściu z błędnego koła ciągłych diet i uzależniania działania od motywacji, której ciągle brakuje,
- w całym procesie akceptacji swojego ciała.
Dzięki indywidualnym konsultacjom i wsparciu naszych specjalistów pomagamy pacjentom odzyskać równowagę w relacji z jedzeniem i wprowadzać zmiany, które są przede wszystkim trwałe.
Uwaga! W Respo nie współpracujemy z aktywnymi zdiagnozowanymi zaburzeniami odżywiania. Są to sytuacje, gdzie potrzebny jest interdyscyplinarny zespół terapeutyczny oraz współpraca stacjonarna. Dlatego jeśli jesteś osobą ze zdiagnozowanymi zaburzenia odżywiania, zachęcamy Cię do umówienia się na konsultację stacjonarną do psychodietetyka.
Zmień życie z Respo!
Zmagasz się z jedzeniem pod wpływem emocji lub podjadaniem? Czujesz, że jesteś zawsze na diecie i nie możesz wyjść z błędnego koła odchudzania? A może masz podejście zero-jedynkowe, czyli „wszystko albo nic” oraz czujesz, że jedzenie powoduje u Ciebie poczucie winy?
Jeśli tak, to koniecznie skorzystaj z pomocy psychodietetyka Respo! Możesz dodać ją do swojej diety online i skorzystać z takiego wsparcia bez wychodzenia z domu. Sprawdź ofertę!
Piśmiennictwo:
- Brytek-Matera, A. (2024). Psychodietetyka. Wydawnictwo PZWL.
- Jurek. M. J.; Wittenbeck. K. (2024) Psychodietetyka dla każdego, czyli o zdrowej relacji z jedzeniem. Wydawnictwo PZWL.
- Rymkiewicz, O. (2023). Psychodietetyk – kim jest i jak może pomóc?. Dostęp: olga rymkiewicz.pl.
- https://ncez.pzh.gov.pl/