Zamów dietę dziś, aby otrzymać swój plan już .
h m s
Sprawdź ofertę.
Czy dzieci i nastolatki mogą ćwiczyć na siłowni?

Czy dzieci i nastolatki mogą ćwiczyć na siłowni?

Twoje dziecko oznajmiło, że chce rozpocząć treningi na siłowni? W Tobie ten pomysł może jednak nie wzbudzać entuzjazmu... Czy to bezpieczne? Lepiej wybić mu to z głowy? A może rozpocząć wspólne treningi? Zobacz, czy siłownia dla dzieci i nastolatków jest odpowiednią formą aktywności.

Czy dzieci i nastolatki mogą ćwiczyć na siłowni?

Czy dzieci mogą chodzić na siłownie? Taka aktywność raczej nie kojarzy się z najmłodszymi. Rodzice zapisują swoje pociechy do klubów piłkarskich, na treningi taneczne lub karate… ale siłownia? Na dodatek krążą opinie, że podnoszenie ciężarów prowadzi do bólu pleców, przepukliny, a nawet potrafi zahamować wzrost! Jaka jest prawda? Czy zamiast zdrowego ciała na Twoje dziecko czekają kontuzje, bóle i inne dolegliwości?

Od ilu lat można iść na siłownie? Nie ma sztywnej dolnej granicy wiekowej żeby rozpocząć treningi na siłowni. Wszystko zależy m.in. od doboru ćwiczeń i prawidłowej techniki ich wykonywania! Trening siłowy jest nieodłącznym elementem wielu dyscyplin sportowych. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom możemy zwiększać nie tylko masę mięśniową, ale również siłę, skoczność czy szybkość. W treningu siłowym nie chodzi wyłącznie o pompowanie bicepsów.

Trening oporowy jest dobry dla wszystkich – również dla najmłodszych. Skorzystają na nim zarówno młodzi sportowcy, jak i dzieci z nadwagą lub otyłością. Taka forma aktywności poprawia sprawność mięśni, zwiększa odporność na kontuzje i pomaga utrzymać właściwą masę ciała. Ćwiczenia siłowe są całkowicie bezpieczne, jeżeli dzieci wykonują je z odpowiednią techniką i pod nadzorem [1]. Zamiast obawiać się treningów siłowych, bardziej powinniśmy bać się problemów zdrowotnych wynikających z braku aktywności.

Zwróć uwagę, że dzieci na siłowni niekoniecznie będą robić typowo kulturystyczne ćwiczenia. Trening oporowy obejmuje szeroki zakres ruchów i nie musi skupiać się na zwiększaniu masy mięśniowej. Wzrost siły w wieku dziecięcym wynika głównie z adaptacji nerwowych, a nie przyrostu mięśni [1]. Dzięki temu dziecko może być silne i sprawne bez wyglądu małego kulturysty.

A co z kontuzjami? Zacznijmy od tego, że występują w każdej dyscyplinie. Nawet idąc po prostym chodniku, możemy zrobić sobie krzywdę. Badania pokazują jednak, że kontuzje u osób trenujących siłowo występują rzadziej niż u osób uprawiających sporty zespołowe [2]. Ryzyko urazu jest małe, więc dziecko na siłowni to wciąż może być dobry pomysł.
Siłownia dla dzieci wciąż Cię nie przekonuje? A może zastanawiasz się, jakie ćwiczenia może robić Twój maluch? W ramach pakietów “Mam moc” oraz “Wymiatam” nasi trenerzy-fizjoterapeuci ułożą dla Twojego dziecka plan aktywności fizycznej. Uwzględnią przy tym wiek, stan zdrowia i jego możliwości. Sprawdź ofertę Respo dla dzieci i nastolatków.

Siłownia dla młodzieży – jak trening siłowy wpływa na nastolatka?

Chociaż dzieci mogą ćwiczyć siłowo, nie jest to najczęściej wybierana forma aktywności. Sytuacja zmienia się, kiedy mówimy o nastolatkach. Młodzi ludzie zaczynają zwracać uwagę na swój wygląd, chcą czuć się atrakcyjnie. Część z nich chce rozpocząć treningi siłowe i w ten sposób kształtować swoją sylwetkę.

Skoro dzieci mogą ćwiczyć siłowo, to taka aktywność jest odpowiednia także dla nastolatków. Siłownia dla 14 latka może być równie dobrą formą ruchu, co granie w piłkę nożną czy siatkówkę. Zapobiega otyłości, wzmacnia mięśnie, a także może poprawić samopoczucie i samoocenę. Mimo to pamiętaj, że kluczowe jest pilnowanie właściwej techniki ćwiczeń [1].

Siłownia dla młodzieży jest elementem przygotowania motorycznego w wielu dyscyplinach sportowych Nastolatek bierze udział w zawodach w pływackich? A może gra w koszykówkę? Ćwiczenia siłowe pomogą mu stać się jeszcze lepszym sportowcem. Oczywiście młodzi ludzie trenują też dyscypliny typowo siłowe, takie jak podnoszenie ciężarów. Jako ciekawostkę przytoczymy, że zawody w podnoszeniu ciężarów odbywają się nawet w kategorii do lat 15. 
Z drugiej strony naukowcy zwracają uwagę, że rozpoczęcie treningów siłowych może prowadzić m.in. do stosowania niesprawdzonych suplementów. Zainteresowanie treningiem siłowym może też sprawić, że nastolatki zaczną oglądać powiązane z tym treści w mediach społecznościowych. Widok umięśnionych sylwetek potrafi jednak negatywnie wpływać na to, jak młodzi ludzie postrzegają swoje ciało [3].

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą

Siłownia dla dzieci i nastolatków, jakie są zalety?

Ustaliliśmy już, ile trzeba mieć lat żeby iść na siłownię. Zaskoczyło Cię to? Może do tej pory wydawało Ci się, że to sport wyłącznie dla dorosłych? Okazuje się, że siłownia dla dzieci i nastolatków niesie masę korzyści. Zwróć uwagę, że w nawet dyscyplinach takich jak gimnastyka sportowa pojawia się wiele elementów treningu oporowego

Wspomnieliśmy o korzyściach… jakich efektów możemy się spodziewać? Zacznijmy od wzrostu poziomu aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia mocno odbija się na naszym zdrowiu, a dzieci niechętnie odrywają się od ekranu smartfona czy komputera. Regularny trening siłowy sprawia, że ruszamy się dużo więcej.

W 2013 roku opublikowano badanie, w którym wzięło udział 102 uczniów w wieku 10-14 lat. Część tej grupy trenowała siłowo przez 19 tygodni. Zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców zaobserwowano wzrost siły. Dodatkowo grupa trenujących siłowo chłopców zwiększyła poziom całkowitej aktywności fizycznej – również tej spontanicznej, niezwiązanej z treningiem [4]. Pokazuje to, że nastolatkowie na siłowni mogą pracować nie tylko nad swoją sylwetką, ale również zdrowymi nawykami.

No dobrze, ale czy trening siłowy daje coś, czego nie oferują inne rodzaje ćwiczeń? Tak! Odwołajmy się do pracy z 2014 roku, w której specjaliści omówili wpływ ćwiczeń siłowych na zdrowie dzieci i młodzieży. Byli to ludzie z renomowanych organizacji zajmujących się medycyną sportową i pediatrią. W swoim oświadczeniu napisali, że ćwiczenia siłowe [5]:

  • zmniejszają ryzyko urazów,
  • poprawiają wrażliwość na insulinę,
  • pozytywnie wpływają na skład ciała,
  • zwiększają gęstość mineralną kości,
  • zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Każdy rodzaj aktywności fizycznej może poprawić naszą insulinowrażliwość i skład ciała… Ale ćwiczenia siłowe bardziej wpływają na ryzyko urazów i gęstość mineralną kości w porównaniu np. do ćwiczeń aerobowych. Z tego względu trening siłowy daje nam unikalne korzyści i pozytywnie wpływa na zdrowie. Zajęcia na siłowni dla dzieci to nie dziwny pomysł, ale rozwiązanie z naprawdę dużym potencjałem.

Na co muszą uważać dzieci i nastolatki na siłowni?

Siłownia dla dzieci i nastolatków jest bezpieczna, o ile pamiętamy o kilku rzeczach.

Ćwiczenia trzeba wykonywać z odpowiednią techniką, dlatego dzieci na siłowni zawsze powinny ćwiczyć pod opieką, najlepiej trenera lub fizjoterapeuty. Nawet w przypadku dorosłych zła technika może prowadzić do kontuzji. Dzieci nie zdają sobie sprawy z wielu zagrożeń i wymagają więcej uwagi – na siłowni i poza nią.

Trening należy dostosować do wieku, umiejętności i ogólnej sprawności [5]. Dla dzieci nawet najmniejsze ciężary mogą być wyzwaniem. Sprzęt na siłowni może też nie odpowiadać ich warunkom fizycznym. Dzieci są mniejsze i słabsze od dorosłych. W wyniku tego ćwiczenia z obciążeniem to może być zbyt wiele – szczególnie na początku. Rozwiązanie? Trening siłowy to nie tylko sztanga, ale również gumy oporowe i ćwiczenia z własną masą ciała.

Plan treningowy trzeba przygotować tak, aby uwzględniał cele i poziom zaawansowania. Dobór ćwiczeń, ich intensywność, obciążenie, liczba treningów w tygodniu – wszystkie te rzeczy mają znaczenie [5]. Jeżeli nie masz pojęcia o układaniu planów treningowych, warto zwrócić się o pomoc do trenera personalnego lub fizjoterapeuty. Pamiętaj, że w ramach naszych pakietów “Mam moc” oraz “Wymiatam” przygotujemy dla Twojego dziecka również plan treningowy. W naszej aplikacji znajdziesz też instrukcję wideo do każdego z ćwiczeń. Sprawdź ofertę Respo dla dzieci i nastolatków!

W przypadku nastolatków pamiętaj o tym, co powiedzieliśmy już wcześniej. Siłownia dla 15 latka może być sposobem na walkę z kompleksami i poprawę samooceny. Niektórzy, żeby przyspieszyć swoje efekty, będą próbowali dodać do tego radykalne diety czy niesprawdzone suplementy. W tym przypadku problemem nie jest sam trening, a zagłębianie się w mroczne zakamarki fit świata. To jednak realne zagrożenie związane z rozpoczęciem treningów.

Nie uchronisz swojego dziecka przed wszystkimi zagrożeniami, ale możesz z nim rozmawiać. Jeżeli brakuje Ci wiedzy potrzebnej do wskazania właściwego kierunku, skorzystajcie z pomocy specjalistów. To kolejna rzecz, z powodu której siłownia dla młodzieży jest bezpieczniejsza, jeśli nastolatek ma wykwalifikowanego trenera.

Z naszego bloga dowiesz się również, jak się ubrać na siłownię.

Dołącz do 42498
zadowolonych Podopiecznych!

W Respo każda dieta jest inna, bo dopasowujemy ją idealnie do Ciebie. Osiągnij swój cel zdrowo i na swoich zasadach pod okiem dietetyka klinicznego.

Sprawdź pakiety z dietą

Wobec tego… od ilu lat można iść na siłownie?

Czy dzieci mogą ćwiczyć na siłowni? Czy siłownia w wieku 13 lat jest bezpieczna? Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi znasz odpowiedzi na te pytania.

Podsumowując, Twoje dziecko może ćwiczyć siłowo niezależnie od wieku. Czy potrzebujecie do tego siłowni? Ćwiczenia z własną masą ciała niemal zawsze można wykonać w domu – również bez sprzętu. Taka forma aktywności będzie lepsza dla młodszych dzieci, które raczej nie poradzą sobie z ciężarami. Najmłodsi mogą mieć też problem z kontrolowaniem własnego ciała, co utrudni im dbanie o prawidłową technikę.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym możemy już rozważyć trening z ciężarami. Szczególnie jeżeli dziecko trenuje jakąś dyscyplinę sportową. A może Twoja pociecha chce uprawiać typowo siłowy sport? Sprawdź, czy w Waszej okolicy odbywają się treningi np. podnoszenia ciężarów dla dzieci i nastolatków. Dzięki temu dziecko może rozwijać się pod okiem specjalistów.

Jeżeli natomiast trenujecie na własną rękę, to pamiętajcie o prawidłowej technice. Jest ona najważniejsza, aby zmniejszać ryzyko kontuzji. No właśnie, zmniejszać ryzyko. Wszystko może się zdarzyć… ale urazy przytrafiają się również podczas jazdy na rowerze, biegania czy gry w piłkę nożną. Według badań treningi siłowe nie wiążą się z większym ryzykiem, a także nie hamują wzrostu [2,5].

Piśmiennictwo:

  1. Stricker, P. R., Faigenbaum, A. D., McCambridge, T. M., & COUNCIL ON SPORTS MEDICINE AND FITNESS (2020). Resistance Training for Children and Adolescents. Pediatrics, 145(6), e20201011.
  2. Aasa, U., Svartholm, I., Andersson, F., & Berglund, L. (2017). Injuries among weightlifters and powerlifters: a systematic review. British journal of sports medicine, 51(4), 211–219.
  3. Wang, X., Dubrosa, F., O’Connor, M., Sangiuolo, K., & Milanaik, R. L. (2022). Pediatric strength training: benefits, concerns, and current trends. Current opinion in pediatrics, 34(6), 625–633.
  4. Meinhardt, U., Witassek, F., Petrò, R., Fritz, C., & Eiholzer, U. (2013). Strength training and physical activity in boys: a randomized trial. Pediatrics, 132(6), 1105-1111.
  5. Lloyd, R. S., Faigenbaum, A. D., Stone, M. H., Oliver, J. L., Jeffreys, I., Moody, J. A., Brewer, C., Pierce, K. C., McCambridge, T. M., Howard, R., Herrington, L., Hainline, B., Micheli, L. J., Jaques, R., Kraemer, W. J., McBride, M. G., Best, T. M., Chu, D. A., Alvar, B. A., & Myer, G. D. (2014). Position statement on youth resistance training: the 2014 International Consensus. British journal of sports medicine, 48(7), 498–505.