Jak nie przytyć w święta? Sprawdzone porady
Kluczowe wnioski
- Rygorystyczna dieta w święta nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak jednak nie przytyć w święta? Najważniejsze jest zachowanie umiaru, przynajmniej niewielka dawka aktywności fizycznej, także… a cieszenie się wyjątkowym smakiem potraw oraz czasem spędzonym z najbliższymi!
Co znajdziesz w artykule:
Jak nie przytyć w święta? Porady
Gdy zbliżają się święta, jedni się cieszą perspektywą odpuszczenia diety i zjedzenia ulubionych dań, inni obawiają się, że ulegając łakomstwu, utracą efekty diety i ćwiczeń.
Czy jednak naprawdę jest się czego bać i jak nie przytyć w święta?
Czy utrzymanie diety w święta jest w ogóle możliwe oraz co zrobić, aby w tym czasie jeść ulubione potrawy, ale… nie przesadzić?
Oto kilka praktycznych porad, które w tym pomogą?
⏩ 1. Pij wodę
Czy wiesz, że właściwe nawodnienie jest jednym ze sposobów na ograniczenie ilości spożywanych kalorii?
A to dlatego, że bardzo często mylimy odczucie głodu z odczuciem pragnienia. Dlatego, zanim sięgniesz po kolejny kawałek ciasta, wypij szklankę wody.
⏩ 2. Nie zapominaj o aktywności fizycznej
Ogranicz czas spędzany w pozycji siedzącej na rzecz jakiejkolwiek aktywności fizycznej. I wcale nie chodzi tutaj o świąteczną wizytę na siłowni ani robienie brzuszków w salonie, zaraz po zakończeniu wigilijnej kolacji.
Tak naprawdę wystarczy, że wyjdziesz na spacer, zamiast spędzać całe świąteczne dni przy stole albo przed telewizorem.
Koniecznie wyjdź na taki spacer z bliskimi! Będzie to doskonała okazja, aby spędzić jeszcze więcej czasu razem.
⏩ 3. Zachowaj umiar
Produkty przetworzone i niskowartościowe nadal powinny być jedynie dodatkiem do posiłków bardziej wartościowych. Kawałek ciasta nikomu krzywdy nie zrobi, ale zjedzenie całej blaszki już nie będzie najlepszym pomysłem.
Dobrze również zadbać o to, aby na świątecznym talerzu znalazły się warzywa, chociażby w postaci surówki z popularnej w okresie świąt kiszonej kapusty.
W trakcie Wigilii dobrze jest wybierać posiłki bardziej wartościowe przed tymi „gorszej jakości” i zacząć kolację np. od pieczonej ryby po grecku, barszczu czy pierogów z kapustą i grzybami, zamiast od smażonego karpia albo ciasta.
Dzięki temu Twój apetyt zostanie zaspokojony wartościowymi potrawami, a bardziej kaloryczne ze świątecznych przysmaków staną się raczej dodatkiem, a nie głównym daniem.
Pamiętaj: święta nie muszą być okupione późniejszymi dolegliwościami – wzdęciami, zgagą, zaparciami, bólem głowy, ospałością, złym nastrojem czy rozdrażnieniem.
Wystarczy pamiętać o kilku ogólnych zasadach i po prostu… cieszyć się tym spędzonym z rodziną czasem!
Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!
Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.
Sprawdź pakiety z dietąIle można przytyć w święta?
Ile realnie „da się” przytyć w święta?
Kilka dni jedzenia bez umiaru to według najbardziej prawdopodobnego scenariusza, dodatkowe 0,5 kg tkanki tłuszczowej, a w ekstremalnych przypadkach bliżej 1 kg.
Jeżeli święta zakończą się u Ciebie bilansem w postaci dodatkowych 3500 kcal (tzn. – 3500 kcal powyżej Twojego dziennego zapotrzebowania) prawdopodobnie na wadze przybędzie Ci ok. 0,5 kg.
Wynika to z tego, że każdy kilogram tkanki tłuszczowej gromadzi około 7000 kcal. A więc dodatkowe 3500 kcal = 0,5 kg tkanki tłuszczowej.
Z kolei jeżeli przez kilka dni świątecznego ucztowania uda Ci się dołożyć do jadłospisu dodatkowe 7000 kcal powyżej zapotrzebowania, święta zakończą się dla Ciebie 1 kg na wadze więcej.
Na koniec jeszcze jedno: warto pamiętać o tym, że wzrost masy ciała w trakcie świąt nie zawsze jest efektem nagromadzenia nowej tkanki tłuszczowej.
Często wynika on ze wzrostu zgromadzonego w wątrobie i mięśniach glikogenu, a także, po prostu z obecności jeszcze nie do końca strawionego pokarmu w przewodzie pokarmowym.
Trzeba też pamiętać, że wigilie w pracy, spotkania ze znajomymi, nadmiar jedzenia po świętach, a na koniec sylwester i Nowy Rok powodują, że średnie spożycie kalorii w grudniu najczęściej jest o wiele wyższe niż w innych miesiącach.
Wzrost masy ciała nie jest więc jedynie efektem 3 dni samych Świąt.
Z naszego bloga dowiesz się również, ile kalorii mają wigilijne potrawy.
Jak przetrwać święta na diecie?
Wiele osób popełnia poważny błąd, zakładając, że skoro i tak łamią rygor swojej diety, jedząc niedozwolone na co dzień rzeczy, równie dobrze mogą jeść już wszystko, w nieograniczonych ilościach. To nie jest dobra droga!
Owszem, święta to czas, w którym każdy zasługuje na odrobinę „luzu”, warto jednak robić to rozsądnie i z umiarem.
Poniżej znajdziesz kilka praktycznych rad dotyczących tego, jak przetrwać święta na diecie!
- Postaraj się przygotować dania z ograniczeniem ilości dodanego tłuszczu i cukru, a taki zabieg znacznie obniży ilość kcal na wigilijnym stole. Cukier w ciastach możesz zastąpić np. ksylitolem albo erytrytolem. Idealne na święta na diecie przepisy to również takie, w których ważnym dodatkiem do potraw są bogate w błonnik warzywa, a smażenie (zwłaszcza smażenie na dużej ilości tłuszczu) zostaje ograniczone do minimum.
- Zamiast kiepskiej jakości wędlin przygotuj szereg pieczonych mięs chudych: pierś z indyka, kurczaka i tłustych: szynka wieprzowa, boczek czy kaczka.
- Zacznij od dań bogatych w białko i o niskiej zawartości tłuszczu, najlepiej z dodatkiem sporej ilości warzyw. Dlaczego jest to tak ważne? Białko daje szybkie uczucie sytości (sprawia, że masz uczucie pełnego żołądka) a warzywa zawierają dużo błonnika, o kluczowym wpływie na przedłużone poczucie sytości. Takie zbilansowane posiłki umieściliśmy także na naszej liście, która zawiera przekąski na sylwestra.
- W dniu Wigilii rozważ zjedzenie lekkiego śniadania, a potem poczekanie z kolejnym posiłkiem aż do wieczerzy wigilijnej – dzięki temu, w ciągu całej doby zjesz mniej kalorii, a większą pulę zostawisz sobie na wieczór.
Sprawdź przepisy na potrawy wigilijne oraz bożonarodzeniowe, z obliczoną kalorycznością i makroskładnikami.
Podsumowanie
Jak nie przytyć w święta? Przede wszystkim pamiętaj, że to nie czas na trzymanie restrykcyjnej diety. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy popadać ze skrajności w skrajność.
Pamiętaj: przejście od rygorystycznego trzymania się diety do kilkudniowego jedzenia bez umiaru nigdy nie będzie zdrowym i dobrym rozwiązaniem zarówno dla naszej sylwetki, zdrowia, jak i relacji ze zdrowym odżywianiem.