Dieta dla par – dlaczego warto odchudzać się w duecie?

Dieta dla par – dlaczego warto odchudzać się w duecie?

Chcesz schudnąć, a Twoja druga połówka je chipsy i wzdycha, że musi coś ze sobą zrobić? A może oboje chcecie wyglądać i czuć się lepiej? Zróbcie to razem. Schudniecie więcej!

Porównaliśmy w Respo efekty Podopiecznych korzystających z pakietu dla 2 osób  i Podopiecznych z pakietem pojedynczym. Różnica jest ogromna. Odchudzający się w parze tracili średnio aż 30% kg więcej niż osoby bez takiego wsparcia. Wniosek? W parze możesz osiągnąć więcej. To też wielka oszczędność czasu i lepsza relacja, bo wspólne dążenie do celów zbliża i motywuje.

Brzmi obiecująco, tylko jak namówić bliską osobę, by do Ciebie dołączyła? A jeśli to Ci się uda,  jak zorganizować sobie życie na diecie w duecie, skoro różnicie się zapotrzebowaniem kalorycznym, ulubionymi smakami czy trybem życia?

Zapytaliśmy o to Kasię i Kubę, dietetyków Respo, którzy prywatnie są małżeństwem i temat diety w parze znają od podszewki! Choć zdrowe nawyki to ich chleb codzienny, dalej korzystają z aplikacji Respo, żeby ułatwić sobie zdrowe życie.

Kasia jest dietetyczką kliniczną, studiowała w Polsce, Portugalii i Francji. Trenuje crossfit i kocha uczyć się języków. Kuchnia to jej małe królestwo. Ma słabość do lodów, również zimą.

Kuba to dietetyk kliniczny oraz doktorant SGGW. Po pracy lubi wymęczyć się w crossfitowym boksie, a w sezonie zwiedza z Kasią Polskę na szosie. 

Zadaliśmy im kilka pytań o dietę w parze. Zobacz, co oni na to.

Co jeśli jedna osoba chce się odchudzać, a druga nie ma motywacji, żeby zmieniać nawyki na zdrowsze?

Kuba:
Nie oczekuj, że jak podejmujesz decyzję o zmianie diety, to ta druga osoba też to od razu zrobi. Do zmiany trzeba dojrzeć, ona ma swoje etapy. Widocznie jesteście jeszcze na innych i namawianie na siłę może dać odwrotny skutek.

Kasia: Tak, pomyśl w ten sposób, że to twój cel i robisz to dla siebie. Nie wytykaj tej drugiej osobie, że je chipsy czy nie chce próbować twoich dań z diety. Pozytywny przykład działa lepiej. Rób swoje. My to widzimy w pracy, że z czasem całe rodziny jedzą na przykład nasze pankejki czy mąż podbiera żonie pudełka z lunchem do pracy.

Kuba: Inni domownicy widzą, że nie jesz tylko brokułów i dwóch liści szpinaku, tylko normalne, fajne, duże posiłki. Na zdrowej diecie szybko też widać zmiany w nastroju, więcej się uśmiechasz, masz energię. I to przekonuje najmocniej, żeby też spróbować takiego jedzenia.

A co gdy ta druga osoba wcale nie potrzebuje schudnąć?

Kasia:
Dieta wcale nie musi być odchudzająca. Możecie mieć różne cele i wciąż działać wspólnie, motywować się. Pracuję często z parami, gdzie dziewczyna chce schudnąć, a jej partner zbudować masę mięśniową. Ich plany żywieniowe muszą być oczywiście inne pod względem choćby kaloryczności czy zawartości makroskładników w diecie. Ale da się te cele połączyć.

Kuba: Zdrowe odżywianie ma kilka głównych zasad, które będą dotyczyć Was obojga niezależnie od celu, na przykład potrzebujecie w diecie min. 400 g owoców i warzyw, a najlepiej, by było ich 800. Jedna osoba może chcieć schudnąć, druga poprawić wyniki badań, mieć lepsze wyniki w sporcie czy kondycję. Spokojnie to połączycie.

Dobrze, mam już swoją parę. Jak zorganizować gotowanie?

Kuba:
Jest kilka sposobów na to. Możecie gotować i sprzątać razem lub dzielić się, np. jedna osoba szykuje posiłki w pierwszej części dnia, a druga w drugiej. Inna opcja to podzielenie się dniami tygodnia lub gotowanie obiadów na cały tydzień w niedzielę wieczorem i mrożenie na zapas, wtedy w 30-60 minut można się uwinąć.

Kasia: Nie potrzebujecie aptekarskiej precyzji w liczeniu kalorii. Na przykładzie partnerów: możecie umówić się, że 4 posiłki jecie takie same, a 5 posiłek jest dodatkowy, tylko dla mężczyzny, bo ma większe zapotrzebowanie na kalorie. Możecie gotować wspólnie i potem podzielić danie na oko, np. 40% dla kobiety, 60% dla mężczyzny. Wszystko zależy od waszych celów i zapotrzebowania kalorycznego.

Agnieszka i Dominik (razem -30 kg).
Jedli wspólne obiady i kolacje, więc łatwo podzielili się zadaniami. Wspierali się nawzajem, wspierał ich też wspólny dietetyk Respo. Dzięki metamorfozie oboje czują się  świetnie.

Kuba:
Inna opcja, którą proponujemy Podopiecznym, to gotowanie suchych produktów wspólnie, bo łatwiej je odważyć, a potem przygotowanie np. sosu na osobnych patelniach, żeby zjeść tyle, ile zakłada dieta.

Kasia: Nasi Podopieczni na pakiecie dla 2 osób mają to naprawdę ułatwione, bo układamy im plany tak, żeby jak najmocniej się pokrywały. I myślimy o tej logistyce wokół diety. Żeby jak najmniej było gotowania, jak najwięcej można było jeść razem.

To teraz powiedzcie, jak z zakupami. One też potrafią zająć dużo czasu, jak sobie ułatwić życie?

Kuba: Polecamy nasz system. Mamy wspólną listę w aplikacji Respo, więc zwykle siadamy sobie w weekend i wybieramy posiłki na kolejny tydzień. Na zakupy chodzimy razem, bo tak lubimy, ale rozdzielamy się. Jedno zgarnia owoce, warzywa i nabiał, drugie resztę. Dzięki temu oszczędzamy mnóstwo czasu i kupujemy tylko to, co potrzebujemy na najbliższe dni.

Kasia: Można też się podzielić inaczej, np. jedna osoba odpowiedzialna jest za listę i zakupy, druga za gotowanie. To już wszystko zależy do pary, kto w czym czuje się lepiej i na co pozwala grafik.

Ola i Bartek (razem – 36 kg): Zobaczyliśmy, że zdrowe odżywianie nie jest żadną czarną magią, a posiłki spoza planu nie przekreślają naszych efektów!

To jeszcze pytanie o sport, bo tutaj też łączycie siły. Podzielcie się kilkoma wskazówkami.

Kasia:
Na pewno dobrym sposobem będzie znalezienie aktywności, którą się naprawdę lubi. Dla nas akurat jest to crossfit, więc na treningi też zwykle chodzimy razem. Drugą taką aktywnością jest dla nas jazda na rowerach szosowych, przy okazji możemy zwiedzać nowe miejsca w Polsce i nie tylko i to nam wynagradza długi wysiłek.

Kuba: Gdy obie osoby decydują się na aktywność fizyczną, jest łatwiej, bo wiadomo, że każdy ma czasem słabszy dzień i zwyczajnie mu się nie chce. Wtedy osoba, która ma wyższy poziom motywacji może zachęcić tę drugą to ruchu. Warto też mieć plan minimum na dni, gdy ani jednej, ani drugiej osobie się nie chce. U nas to spacer po Ursynowie. Ewentualnie wyjście na osiedlową siłownię i zrobienie cardio oglądając coś na Netflixie.Dieta we dwoje = 30% większy sukces

Jeśli znasz osobę, która również chce zmienić swoje nawyki żywieniowe, poprawić kondycję lub zmienić życie na zdrowsze – pakiet dla dwóch osób jest rozwiązaniem dla Was. 

Jak działa pakiet dla dwóch osób w Respo?

  • każde z Was określa osobisty cel
  • opiekuje się Wami wspólny dietetyk
  • oboje macie dostęp do specjalnej wersji aplikacji dla dwóch osób
  • możecie przeglądać swoje plany i przepisy
  • możecie połączyć Wasze listy zakupów
  • każde z Was może wykluczyć własne produkty 
  • macie taki sam lub podobny jadłospis – zależy od Waszych potrzeb
  • dzielicie się gotowaniem i zakupami oraz wspieracie dzień po dniu

Połączcie siły. Zdrowsze życie jest na wyciągnięcie Waszej ręki. Razem na pewno się Wam uda. 

Schudnij w Respo
pod okiem dietetyka!

Dopasuje Ci idealny plan zgodnie z Metodą Respo, jedyną w Polsce metodą odchudzania ze skutecznością potwierdzoną badaniami naukowymi.

Sprawdź pakiety z dietą